عمومیمدیریت کسب و کار

طرز تهیه ی دستمال کاغذی

تاریخچه تولید دستمال کاغذی

قبل از اختراع دستمال کاغذی، مردم تمام کارها را با دستمال های پارچه ای انجام می دادند. بی تردید می توان گفت که دستمال کاغذی یکی از پرمصرف ترین کالاهای بهداشتی در سراسر دنیا به شما می رود که امروزه به شکل متنوع و گسترده ای تولید، مصرف و عرضه می شود. در حقیقت، این محصول بهداشتی برای نخستین بار توسط گوت لوب کروم که صاحب یک کارخانه کاغذسازی آلمانی بود در سال ۱۹۲۴ به ثبت رساند. او در کارخانه خود کاغذ بسیار نازکی را برای اینکه نرم و لطیف شود به گلیسیرین آغشته کرد.

بعد از این اختراع، شرکت آمریکایی کیمبرلی کلارک نیز دستمال کاغذی کلینکس به بازار عرضه کرد که از سلولوز پنبه تولید شده بودند. مردم از این محصول به شدت استقبال کردند به طوری که برخی در ایران هنوز دستمال کاغذی را تخت عنوان کلینیکس می شناسند. بعد از آن شرکت های مختلف در سراسر جهان شروع به تولید دستمال کاغذی کردند  و این به یک محصول پر مصرف در جهان تبدیل شد.

در این مقاله از سری مقالات به فرایند تولید دستمال دستمال کاغذی می پردازیم. با ما همراه باشید.

مراحل تولید مواد اولیه دستمال کاغذی

در این بخش میخواهیم در مورد مواد تشکیل دهنده دستمال کاغذی و فرایند تولید آن صحبت کنبم:

۱- مرحله اول:

درختان در حقیقت ماده اولیه دستمال کاغذی می باشند. ابتدا پوست درخت را برمیدارند تا به لایه ی نازکی تبدیل شود. سپس این لایه ها به قطعات نازکی مانند چیپس تبدیل می شوند.

۲- مرحله دوم:

چیزی حدود ۵۰ تناز این تکه های چوبی تولید شده به همراه ۱۰ هزار  گالن مواد شیمیایی پخت و پز ترکیب می شوند. سپس این دوغاب به اجاق‌های فشار با ارتفاع حدود ۱۸ متر به نام دایجستر ارسال می شود.

۳- مرحله سوم:

بخش عمده ای از رطوبت چوب تبخیر می شود و وزن نهایی آن کاهش میابد. این مخلوط ترکیبی از فیبرها، سلولز، الیفاف چوبی متصل به هم و المان های دیگر است.

۴- مرحله چهارم:

خمیر تولید شده وارد سیستم ‌های شوینده چند مرحله ‌ای می شود. در این سیستم ها، مواد لیگنین و مواد شیمیایی پخت و پز از هم جدا می شوند. سپس، مایعی که به آن روغن سیاه می گویند از خمیر جدا می شود و وارد مرحله دیگر می گردد.

۵- مرحله پنجم:

از فرایند تولید مواد اولیه دستمال کاغذی، طی چند فرآیند ویژه از سفید کننده گیاهی برای شستن خمیر استفاده می کنند و هر گونه رنگ را که در نتیجه فیبر به وجود آمده است از بین می برند.

۶- مرحله ششم:

خمیر مجددا با آب ترکیب می شود که تنها ۰٫۵ درصد آن فیبر است و ۹۹٫۵ درصد آن آب است. کاغذ‌ های ذخیره ‌شده به داخل صفحات مشبک ارسال می شوند و صفحات مات شده ای به پهنای ۱۸ فوت تولید می شود. این صفحات به داخل سیلندر‌هایی عظیم با نام یانکی درایر ارسال می شوند و رطوبت اخر آنها حدود ۵ درصد است. سپس کاغذها کریپ مشرشی شوند یعنی نرم می شوند و حالت پرچین می گیرند.

۷- در مرحله آخر یعنی مرحله هفتم:

از تولید مواد اولیه دستمال کاغذی، با استفاده از ماشین‌ های مبدل کاغذها بارگذاری می شوند. سپس پیچ ‌های آن‌ ها باز و بریده می شوند و مجددا به دور لوله‌ های مقوایی نازک پیچیده می گردند. کاغذ های پیچیده شده برای اینکه به محصول نهایی تبدیل شوند به کارخانه ‌های برش و بسته‌ بندی دستمال کاغذی و ارسال می شوند.

دستمال کاغذی ها عموما به دوشکل جعبه ای و دستمال توالت تولید و عرضه می شوند.

مواد به کار رفته در دستمال کاغذی

به طور کلی، کیفیت که همیشه مورد توجه است، مواد به کار رفته در دستمال کاغذی ها با یکدیگر متفاوت است. در بسیاری از دستمال کاغذی ها بیش از هزاران نوع مواد شیمیایی وجود دارد که یکی از سمی ترین آنها کلر است. به طور کلی، مواد شیمیایی به ویژه کلر در تولید مواد اولیه دستمال کاغذی به شدت برای سلامتی مضر است و باعث بسیاری از بیماری های پوستی می باشد. عمدتا این نوع از دستمال کاغذی از برخی از مواد بازیافتی مانند شانه تخم مرغ، بطری های پلاستیکی و جای پودرهای لباس شویی تولید می شوند. مواد اولیه این دستمال ها، همان مواد شیمیایی و مضر مواد بازیافتی هستند.

با در نظر گرفتن این نکته که برخی از دستمال های کاغذی امروزه، با قیمت خیلی کم و با کیفیت پایین وارد بازار می شوند، مسلم است که این مواد اولیه دستمال کاغذی در تهیه این نوع از دستمال ها، کیفیت دستمال خوب را ندارند!

امروزه استفاده از دستمال کاغذی هایی که به صورت بازیافتی تولید می شوند بسیار رایج است چرا که قیمت این دستمال های کاغذی بسیار ارزان است. مواد اولیه که در تولید دستمال کاغذی مرغوب استفاده می شود؛ از پوسته نازک درخت و مواد شیمیایی دیگر می باشد و عمدتا این مواد با شست و شوی مداوم از بین نمی روند. اما به خاطر داشته باشید که همه دستمال های کاغذی از مواد اولیه یکسانی استفاده نمی کنند!

مطلب پیشنهادی به شما:

تولید دستمال کاغذی جعبه ای

این نوع از دستمال کاغذی ها، علاوه بر اینکه به خود کاغذ نیاز دارند به جعبه و کارتن هم نیاز دارند. عمدتا جعبه دستمال کاغذی از طرح فیلم و زینک تهیه شده و برای ساخت آن از مقوا پشت طوسی استفاده می کنند، که برخی از آنها طرح دار و برخی از آنها ساده هستند. بعد از اینکه جعبه ها در کارتن سازی  آماده شدند کاغذها باید برش داده شوند.

معمولا برای برش ها از دو نوع دستگاه مختلف استفاده می شود، کاغذها توسط دستگاه اول برش داده می شوند. دستگاه دوم برش فول کات است که از یک انبر دوطرفه مجهز به تیغ برش استفاده می نماید. سرعت کار دستگاه فول‌ کات بسیار بیشتر از دستگاه تیغ است و می توان ابعاد آن را تنظیم نمود.

تولید دستمال توالت

معمولا ۳ یا ۴ لایه است که با توجه به کاربرد آن مشخص می شود. معمولا، برای بالابردن سطح تماس، برجستگی ‌هایی نیز بر روی سطح آن ایجاد می گردد. برای تولید دستمال توالت، رول کاغذ بر روی یک دستگاه رول ‌باز‌کن و سمت دیگر آن نیز بر روی یک رول مقوایی قرار داده می شود. تیغه ‌های برش با توجه به نوع استاندارد بر روی انتهای رول تنظیم می گردند. سپس عملیات برش صورت می گیرد. بعد از این مرحله، دستمال ها دو، چهار، شش و یا دوازده قلو و در کیسه های نایلونی که عمدتا طرح دار هستند بسته ‌بندی می شوند و وارد بازار می گردد

مشخصه های یک دستمال کاغذی خوب

یک دستمال کاغذی خوب از خمیر الیاف سلولزی و به رنگ سفید یا الوان درست شده و فاقد پرز، سوراخ یا لکه است. اگر این دستمال کاغذی را مقابل نور قرار دهید پراکندگی الیاف آن را به صورت پراکنده مشاهده می کنید. باید از رنگ مجاز و ثابت برای ساخت دستمال کاغذی استفاده شود. همچنین مواد تشکیل دهنده دستمال کاغذی باید فاقد بوی نامطبوع یا هر گونه لکه باشند. همچنین بهتر است طرح و جنس بسته بندی نیز خوب باشد و استحکام لازم را داشته باشد تا در زمان کشیدن دستمال به بیرون مشکل برای جعبه و ظاهر آن پیش نیاید.

در برخی از موارد، با کشیدن یک برگه دستمال کاغذی همه برگ ها از درون جعبه به بیرون می ریزند. بسته بندی از مشخصه های مهم دستمال کاغذی خوب است و باید به آن توجه شود تا بتوان آنها را به راحتی و به صورت تک تک خارج کرد. از آنجایی که دستمال کاغذی یکی از وسایل بهداشتی است که به طور گسترده در کشورهای مختلف از جمله ایران مورد استفاده قرار می گیرد باید در زمان خرید به کیفیت آن توجه لازم را داشته باشید تا با کیفیتاریخ به روزرسانی: 10 مهر 1402

از آنجایی که دستمال کاغذی از جمله کالاهای مصرفی در خانوار است، تولید و فروش آن می‌تواند به عنوان یک شغل پردرآمد معرفی شود. با اینکه این کسب و کار، از جمله سودآورترین فعالیت‌های اقتصادی شناخته می‌شود؛ اما راه‌اندازی خط تولید دستمال کاغذی کار چندانی ساده نیست.

فراهم آوردن سرمایه اولیه، کسب مجوزهای مختلف جهت ساخت سالن، شروع کار، خرید دستگاه‌ها، استخدام کارکنان، بازاریابی و فروش، همگی پروسه بسیار سختی هستند و نیاز به یک همراه با تجربه دارند که بتواند شما را در این مسیر کمک نماید.

کارمنتو به عنوان یک پلتفرم کسب و کار شما را از اولین مرحله که جذب سرمایه است تا زمان کسب مجوزها و در نهایت نحوه بازاریابی همراه می‌کند. اگر تمایل دارید از نحوه راه‌اندازی کارخانه تولید دستمال کاغذی مطلع شوید ما را همراهی کنید.

می‌توانید در بخش ، وب سایت کارمنتو هر آنچه را که باید در مورد راه‌اندازی کسب و کار جدید بدانید، از کارشناسان دریافت کنید.

طرح تجاری راه اندازی خط تولید دستمال کاغذی

طبق آمار سالانه بیش از 160 هزار تن از انواع دستمال کاغذی در کشور مصرف می‌شود و از این رو تولید آن سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه‌ای به نظر می‌رسد. در طرح توجیهی تولید محصولات سلولوزی متراژ زمین و سوله‌، تیراژ تولید، تعداد ماشین‌آلات، تعداد کارکنان و … دقیقاً مشخص شده. لازم به ذکر است بعد از دریافت جواز تأسیس موظف هستید که دقیقاً مطابق طرح توجیهی عمل کنید تا به مرحله‌ی دریافت مجوز بهره‌برداری و شروع کارتان برسید. در طرح توجیهی باید به صورت کامل نقشه سوله به انضمام تمام نکات و حداقل‌های وزارت بهداشت را مشخص نمایید. این طرح باید شامل هزینه ساخت و ساز کارگاه دستمال کاغذی، هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات، هزینه تعمیرات و نگهداری و .. باشد.

مشکلات تولید دستمال کاغذی

شناختن خطرات و مشکلات یک فعالیت اقتصادی این امکان را فراهم می‌کند که از قبل برای روبرویی با آن‌ها برنامه مدونی تنظیم کنیم و آماده مواجه با این مشکلات باشیم. در ادامه به مشکلاتی می‌پردازیم که به کمک یک مشاوره مطلع می‌توانید از آن‌ها عبور کرده و در مسیر سوددهی قرار بگیرید:

ریسک مالی بالا

بدیهی است که تولید و راه‌اندازی کارخانه دستمال کاغذی نیاز به یک سرمایه اولیه دارد. آماده نمودن مکان احداث کارخانه، خرید دستگاه‌های تولید، استخدام کارکنان، تبلیغات برای شروع کار و … همه هزینه‌های سرسام‌آوری دارند و اگر این سرمایه از مسیر وام تأمین شده باشد، شما را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد. شما هم می‌دانید که وقتی در یک مسیر سرمایه‌گذاری قدم می‌گذارید ممکن است در ابتدا نتوانید به آنچه در ذهن دارید برسید و تا مدت‌ها به اصطلاح بازاری‌ها از جیب بخورید؛ اما اگر از نظر سرمایه‌گذاری مالی تمام جوانب را بررسی کرده باشید می‌توانید تا شناخته شدن برندتان اوضاع را مدیریت کنید.

مراحل طولانی کسب مجوز

بد نیست بدانید که برای کسب مجوز راه اندازی تولیدی دستمال کاغذی، مسیری سخت در پیش دارید. در ابتدای راه باید مجوز تأسیس از اداره کل صنایع استان را دریافت نمایید. در ادامه مجوز نظارت بر مواد غذایی، مجوز اداره استاندارد و مجوز بهره‌برداری از اداره کل صنایع استان را برای شروع کار نیاز خواهید داشت. البته که اگر از مشاوران زبده در کارمنتو استفاده کنید می‌توانید این مسیر سخت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پشت سر بگذارید؛ اما با این حال گرفتن مجوز برای شروع این کسب و کار از جمله موانع آن به شمار می‌آید.

عدم وجود استانداردهای ثابت

با اینکه در تمامی دنیا، تولیدکنندگان دستمال کاغذی، آن را در ابعاد ثابتی به فروش می‌رسانند اما در ایران هیچ استاندارد ثابتی برای این کار تدوین نشده است و از این رو ممکن است در ابتدای مسیر به مشکل بربخورید.

تامین مواد اولیه

جنگل های شمال تنها منابع تامین کننده چوب ایران هستند. از انجایی که خمیرکاغذ از چوب ساخته می‌شود و امروزه واردات چوب به ایران ممنوع است، تامین مواد اولیه کارخانه دستمال کاغذی با محدودیت‌هایی مواجه است.

مکان مناسب برای راه‌اندازی خط تولید دستمال کاغذی

از نظر جغرافیایی مهم نیست کارخانه تولید محصولات سلولوزی در کجا واقع شده باشد. مهم این است که مکان راه‌اندازی آن در جایی استراتژیک باشد که هم نیروی کار برای رفت و آمد به مشکل نخورند و هم امکان نقل و انتقال مواد اولیه و محصول تولید شده مقدور باشد. فاکتور دیگری که در زمینه مکان مناسب باید در نظر گرفته شود، وسعت فضا است. این فضا باید به قدری بزرگ باشد که بتوانید تمام دستگاه‌های مورد نیاز را با فاصله مناسب از هم نگهداری کنید. فضای کافی برای استراحت کارکنان فراهم باشد و دفتر امور اداری و مالی کارخانه در محل آن جاسازی شده باشد. حال با توجه به تعداد پرسنل و دستگاه‌های خریداری شده باید یک سوله مناسب بیابید و خط تولید خود را راه‌اندازی نمایید. با توجه به مطالب فوق می‌توان گفت فضای مورد نظر باید تقریبا 2۰۰۰ مترمربع زمین با 340 متر زیر بنا داشته باشد. این فضا برای تولید 200 تن دستمال کاغذی در سال کفایت می‌کند.

دستگاه‌های تولید دستمال کاغذی

تولید محصولات سلولوزی فرایندی کاملاً مکانیزه است و این دستگاه‌آلات هستند که از صفر تا صد این پروسه را انجام می‌دهند. بد نیست بدانید که بعد از تولید خمیر کاغذی که خود پروسه‌ای کاملاً مجزا است، این ماده اولیه در دستگاه قرار داده می‌شود تا دستمال کاغذی تولید شود. دستگاه‌های تولیدی دستمال کاغذی از نظر نوع محصولات به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

 • دستگاه تولید دستمال‌ کاغذی جعبه‌ای
 • دستگاه تولید دستمال‌های کاغذی رولی
 • دستگاه تولید دستمال توالت و حوله‌ای کاغذی
 • دستگاه تولید دستمال‌های کاغذی سفره‌ای
 • دستگاه تولید دستمال‌های کاغذی جیبی

در ادامه به بررسی دستگاه‌هایی می‌پردازیم که برای خط تولید خود باید خریداری کنید:

دستگاه پرس

خمیرکاغذ روی سیلندرهایی قرار داده می‌شود و تحت فشار، پرس می‌شوند. در این مرحله خمیرکاغذ به قدری فشرده می‌شود که تنها 5 درصد از رطوبت خود را نگه می‌دارد و در نهایت بعد از خشک شدن آماده برش می‌شود. این مرحله در تولید همه دستمال‌های کاغذی یکسان است؛ اما از این به بعد دستگاه‌ها بسته به نوع برشی که دارند متفاوت خواهند شد.

دستگاه برش دستمال کاغذی

دستمال کاغذی‌های خشک شده باید در قطعات و انواع مختلف برش داده شوند. این عملکرد توسط دستگاه برش انجام می‌شود. دستگاه‌های اتوماتیک این توانایی را دارند که با سرعت بالا 57 قطعه دستمال کاغذی یک کانال را در یک دقیقه برش بزنند. در ضمن این دستگاه تطابق کامل با دستگاه‌های تاکننده دستمال را دارد.

دستگاه جعبه زن دستمال کاغذی جعبه‌ای

حتماً متوجه شده‌اید که وقتی یک دستمال کاغذی را از جعبه خارج می‌کنید، به صورت اتوماتیک دستمال بعدی خارج می‌شود. این عملکرد توسط دستگاه جعبه زن انجام می‌گیرد. این دستگاه دستمال کاغذی‌های برش داده شده را به صورت دنباله‌دار روی هم قرار می‌دهد. این دستگاه بسته به تمایل تولیدکننده قادر است دستمال‌ها را به صورت ساده یا برجسته تولید کند.

دستگاه بسته‌بندی کارتنی دستمال کاغذی

برای بسته‌بندی اتوماتیک انواع مدل‌های دستمال کاغذی نیاز است که فرایند بسته‌بندی نیز اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام گیرد. از این نظر این دستگاه با انجام پروسه انتقال دستمال‌های کاغذی، ﺑﺎز ﮐردن جعبه، قرار دادن دستمال‌ها، ﭼﺎپ دسته‌ای، اسپری چسب و آب‌بندی جعبه به این فرایند خاتمه می‌دهد.

دستگاه اتوماتیک تولید دستمال کاغذی

اگر بخواهید پروسه تولید شما کاملاً اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام شود می‌توانید خط تولید اتوماتیک دستمال کاغذی را یکجا خریداری کنید. این خط تولید شامل یک دستگاه جعبه زن اتوماتیک، دستگاه برش دستمال کاغذی، دستگاه بسته‌بندی جعبه‌ای دستمال کاغذی و دستگاه بسته‌بندی دستمال کاغذی می‌شود.

همگی این دستگاه‌ها به هم متصل شده و به کمک یک سیستم کنترل‌گر مرکزی که به کامپیوتر متصل می‌شود، قابل کنترل هستند. استفاده از این دستگاه با کاهش هزینه های نیروی انسانی همراه است. در ضمن این مدل دارای ﻣوﺗور ﺳروو، سیستم برنامه‌ریزی ﭘﯽ‌ال‌ﺳﯽ ﺑﺎ صفحه لمسی و صفحه‌نمایشی است که استفاده از دستگاه را آسان می‌نماید. این دستگاه دارای ردیابی چشمی فوتوسلی اتوماتیک است که جعبه‌های خالی را تشخیص می‌دهد و همین امر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک خواهد کرد.

هزینه‌های اولیه خط تولید دستمال کاغذی

به صورت کلی برای شروع کار به سرمایه ثابتی در حدود 300 میلیون تومان نیاز خواهید داشت. این میزان سرمایه اولیه شامل خرید دستگاه‌های ساده است و دستگاه اتوماتیک تولید دستمال کاغذی را شامل نمی‌شود. این هزینه ثابت شامل موارد زیر خواهد بود و با این میزان سرمایه می‌توانید در مدت 6 سال بازگشت سرمایه را تجربه کنید.

 1. خرید یا اجاره زمین
 2. ساخت سالن زیر نظر اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی
 3. ساخت انبار
 4. تعبیه تأسیسات اداری و نگهبانی
 5. خرید دستگاه‌های خط تولید
 6. استخدام کارکنان و کارگران
 7. هزینه‌های مربوط به دریافت مجوز

هزینه‌های خرید زمین و ساخت زیربنا بسته به محل احداث کاملاً متفاوت است؛ اما هزینه خرید دستگاه‌های تولید تیشو را می‌توان بین 20 تا 60 میلیون برآورد کرد. این تفاوت بسته به کارکرد دستگاه و ظرفیت تولید آن‌ها است. هزینه خرید دستگاه اتوماتیک حدود 250 میلیون خواهد بود.  هزینه مربوط به دریافت مجوز بیش از یک میلیون تومان برآورد می‌شود. استخدام کارکنان نیز بسته به قوانین وزارت کار انجام می‌گیرید.

بدیهی است که برای شروع کار نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارید اما به دلیل پرمصرف بودن دستمال کاغذی، سرمایه اولیه در کوتاه مدت بازگشته و کارخانه به سود می‌رسد.

هزینه‌های ثابت یک خط تولید دستمال کاغذی

هر کسب و کار و تولیدی، یک سری هزینه‌های ثابت دارد که باید از درآمد کارخانه وصول شود. به این هزینه‌ها در حسابداری، هزینه‌های سربار یا در گردش گفته می‌شود. برای یک کارخانه تولید انواع دستمال کاغذی باید 573 میلیون را در نظر داشته باشید.

این مقدار با در نظر گرفتن سالانه 30% تورم محاسبه شده است. در پروسه تولید مهم‌ترین هزینه ثابت مربوط به تهیه مواد اولیه می‌شود. خمیر کاغذ به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه تولید این محصول به شمار می‌آید و باید به صورت مداوم به کارخانه تزریق شود. از دیگر هزینه‌های ثابت، هزینه‌های مربوط به نگهداری از دستگاه‌ها، حقوق و مزایای کارکنان و هزینه‌های جاری تولید شامل قبض آب و برق و … می‌شود.

مراحل اخذ مجوز تأسیس خط تولید دستمال کاغذی

قبلاً گفته بودیم که مراحل دریافت مجوز کارخانه دستمال کاغذی پیچیده است. برای دریافت این مجوزها مسیر زیر باید طی شود:

دریافت جواز تأسیس از اداره کل صنایع استان

برای کسب جواز تأسیس باید در ابتدا به سامانه بهین یاب مراجعه کرده و بعد از پر کردن فرم و بارگذاری اطلاعات منتظر بمانید که بعد از بررسی و تطبیق مستندات، تأییدیه مورد نظر از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شود. در انتها بعد از پرداخت حقوق دولتی و ارسال فیش مجوز تأسیس صادر می‌شود.

خرید و یا اجاره زمین

برای خرید زمین ابتدا مکان‌یابی نمایید تا مکان مد نظر به تمام تاسیسات شهری دسترسی داشته باشد تا بتوانید بعد از احداث سالن از اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشت تأییدیه بگیرید. در ضمن تخصیص زمین صنعتی در شهرک های صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت تنها ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد اقساط ۳۶ ماه (برای هر سه ماه یک قسط) برای شما مقدور است.

ساخت سالن تولید زیر نظر اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی

اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی حداقل‌هایی را برای ساختن کارگاه تولیدی تعیین نموده است. در این استانداردها ویژگی‌های سالن تولیدی، سالن بسته‌بندی و انبارها تعیین شده است. استانداردها شامل درها، پنجره‌ها، کف، دیوارها، سقف و پله‌ها می‌شود. از ملزومات این مقررات وجود آب قابل استفاده، روشنایی استاندارد، وجود سیستم تهویه، وجود سیستم تخلیه زباله و ضایعات، سیستم شستشو، ضدعفونی و گندزدایی هستند. در یک کارگاه تولیدی که زیر نظر اداره نظارت ساخته می‌شود، شرایط فنی و بهداشتی قسمت‌های رفاهی نیز در نظر گرفته شده است و اصول بهداشت فردی کارکنان در آن تبیین شده است. در نتیجه شما ملزم هستید سالن انبار، تاسیسات کارگری و آزمایشگاهی و تاسیسات اداری و نگهبانی را مطابق با این استانداردها بسازید.

دریافت مجوز بهره‌برداری از اداره کل صنایع استان

بعد از ارائه طرح توجیهی تولید دستمال کاغذی، ساخت سالن و نصب دیگر تجهیزات، در سامانه بهین یاب برای دریافت مجوز بهره‌برداری پرونده تشکیل می‌دهید. یک سری مدارک اعم از تصویر کپی کارت ملی مدیرعامل، تصویر کلیه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی، اسناد مالکیت زمین محل استقرار یا اجاره، اعتبار جواز تأسیس، تصویر پایان کار ساختمانی، کپی از قرارداد خرید امتیازهای آب و برق، اصل و فتوکپی فاکتور خرید ماشین‌آلات، فاکتور خرید مواد اولیه، فاکتور خرید و اجرای سوله، ارائه اطلاعات کارکنان کارخانه از طریق فایل EXCEL، ارائه پاسخ استعلام‌های مربوطه، رسید پرداخت هزینه صدور پروانه بهره‌برداری و در نهایت رسید پرداخت هزینه تمبر بانکی بارگذاری می‌شود.

بعد از این که این تقاضا توسط سازمان بررسی شود، کارشناسان از واحد تولیدی بازدید می‌نمایند. در صورتی که بین واقعیت و موارد ارسال شده تطابق وجود داشته باشد از سازمان‌های ذی‌ربط استعلام به عمل آمده و در نهایت پروانه بهره‌برداری صادر می‌شود.

دریافت مجوز نظارت بر مواد غذایی (تأسیس و بهره‌برداری، پروانه ساخت برای هر محصول)

بعد از گرفتن پروانه بهره‌برداری برای شروع کار باید پروانه ساخت دریافت کنید که این پروانه روی بسته‌بندی محصولات درج می‌شود. از این رو برای تولید یک محصول بهداشتی این مراحل را باید طی کنید. برای دریافت مجوز نظارت بر مواد غذایی پروسه دشوار دیگری در پیش دارید. برای این کار باید درخواست كتبی خود را به انضمام تصویر پشت و رو برابر اصل شده پروانه بهره‌برداری اداره صنایع، تكمیل شده فرم وضعیت و امکانات ساختمانی واحد تولیدی، فهرست لوازم و تجهیزات خط تولید و آزمایشگاه، نقشه كامل ساختمان در مقیاس 200/1 و پلان و موقعیت ممهور به مهر نظام مهندسی، اساسنامه، اظهارنامه، آگهی تأسیس و آخرین تغییرات هیات مدیره برای واحدهایی كه به ‌صورت شركت تأسیس شده‌اند را به معاونت غذا و دارو ارسال نمایید. در انتها بعد از واریز مبلغ 8.490.000 ریال از طریق دستگاه POS موجود در معاونت می‌توانید مجوز را دریافت نمایید.

دریافت مجوز اداره استاندارد (مهر استاندارد برای هر محصول)

دریافت مهر استاندارد آخرین گام برای دریافت مجوزها و شروع تولید است. برای این کار در ابتدا باید به سایت isom.isiri.gov.ir وارد شوید و مدارک زیر را بارگذاری نمایید:

 • فرم درخواست ایمیل
 •  شماره همراه به نام مدیرعامل شرکت
 •  تصویر برابر اصل جواز تأسیس یا پروانه بهره‌برداری واحد يا كارگاه توليدی
 •  تصوير آگهی ثبت شرکت و آخرین تغییرات آن
 •  تصویر کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل
 •  تصویر آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی و تکمیل فرم علامت تجاری
 • تصویر پرسشنامه فنی
 • اطلاعات آزمایشگاه واحد تولید
 • گواهی‌نامه معتبر تأیید صلاحیت مسئول کنترل کیفیت
 •  مدارک مبنی بر اخذ ایران کد
 •  تصویر فیش واریزی سامانه

طرز تهیه ی دستمال کاغذی

اما کار به این جا ختم نمی‌شود و برای ادامه مسیر باید به سازمان استاندارد استان مراجعه کنید و بعد از ارائه درخواست کتبی، فرم‌های مربوطه را پر کنید و مجوز تولید آزمایشی و محدود کالا را دریافت کنید.

در این مراجعه به شما قوانین استاندارد ملی مرتبط با تولید دستمال کاغذی داده می‌شود و شما باید محصول را با رعایت موارد مندرج تولید کنید. شما موظف هستید که کنترل کیفی خود را به سازمان استاندارد استانتان معرفی کنید. بعد از تأیید صلاحیت، شخص برای گذراندن دوره‌های آموزشی، مجوز دریافت می‌کند. داشتن گواهی مالکیت ثبت برند، ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفیت و تدوین نظامنامه کنترل کیفیت از مراحل دیگر دریافت نشان استاندارد ایران است.

مشاوره راه‌اندازی خط تولید دستمال کاغذی با کارمنتو

حتی اگر نگاهی گذرا به متن بالا بیاندازید متوجه دشواری مسیری که قرار است در آن قدم بگذارید خواهید شد. راه‌اندازی خط تولید دستمال کاغذی شاید فعالیت اقتصادی پرسودی باشد اما در ابتدای راه برای دریافت مجوزهای لازم نیاز به یک همراه مطمئن دارید. پلتفرم کارمنتو این امکان و تجربه را دارد که شما را از بدو شروع به کار تا زمان دریافت مجوزها و در نهایت بازاریابی و فروش محصولاتتان کمک کند.

شما می‌توانید مشاوره‌های لازم در مورد نحوه سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه‌ها را یکی از وسایل ضروری در همه مکان محسوب می شود که طی شرایط خاصی تولید می شود. اگر می خواهید بدانید مراحل تولید دستمال کاغذی چگونه است این بخش را بخوانید

تا به حال با خود فکر کرده اید که دستمال کاغذی، وسیله ای که روزانه چندین بار از آن برای موارد مختلف استفاده می کنیم چگونه ساخت می شود؟

شرکت تندیس ماشین تبریز با 13 سال تجربه ماشین تولید دستمال کاغذی شرکت تندیس ماشین تبریز سازنده انواع دستگاه های دستمال کاغذی و محصولات مشابه با کمک متخصصین داخلی فعالیت خود را آغاز نموده و تحت حمایت وزارت صنایع و اتحادیۀ ماشین سازان تبریز ، گام به گام درجهت ماشین سازی ، رهایی از وابستگی صنعتی و اقتصادی به کشورهای بیگانه و ایجاد اشتغال نموده و خوشبختانه در این راستا به موفقیت های چشمگیری نائل آمده است.

مراحل تولید دستمال کاغذی

مرحله ۱)  ماده اصلی تشکیل دهنده ی دستمال کاغذی درختان هستند، در کارخانه ای پوست درختان برداشته میشود، و طی فرایندی درختانی که پوست آنها برداشته شده است به لایه های نازکی تبدیل میشود، لایه بیرونی آنها تا جایی که ممکن باشد به صورت نازک گرفته میشود.

مرحله ۲ ) لایه های بریده شده به قطعات چیپس مانند در سایزهای برابر (حدود ۱ در ۱.۴ اینچ در می آید) ، این قطعات کوچک آسانتر له خمیر چوب تبدیل میشوند.

مرحله ۳ ) تکه چوب های تولید شده (که چیزی در حدود ۵۰ تن هستند)  همراه ۱۰۰۰۰ گالن مواد شیمیایی پخت و پز ترکیب میشود ، سپس دوغاب تولید شده به اجاق های فشار با ارتفاع حدود ۱۸ متر به نام دایجستر (هاضم) فرستاده میشوند.

مرحله ۴ ) در خلال پخت مواد که ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد، بخش عمده ای از رطوبت چوب بخار میشود ( تکه های چوب شامل تقریبا ۵۰٪ بخار هستند ) ، وزن مخلوط حدود ۲۵ تن کاهش میابد که متشکل از ، سلولز ، فیبرها ، لیگنین (الیاف چوب متصل به هم ) و دیگر مشتقات است.

مرحله ی۵) خمیر کاغذ تولید شده به داخل سیستم های شوینده ی چند مرحله ای فرستاده  میشود ،  که در آن قسمت ، مواد لیگنین و ماده های شیمیایی پخت و پز، از برداشته میشوند، سپس مایعی که مشروب(روغن) سیاه نام دارد ، از خمیر کاغذ جدا شده و به مرحله ی دیگری از تولید ارسال میشود .

مرحله ۶) خمیرهای شسته شده به همراه مواد سفید کننده ی گیاهی طی یک فرایند چند مرحله ی شیمیایی رنگ های حاصله از فیبر را از بین میبرد. لینگن باقی مانده، چسبی که فیبرها را به هم متصل میکند ،  رنگ کاغذ را به مرور زرد میکند و باید سفید شوند، تا کاغذی سفید رنگ را تولید کند

مرحله ۷)  جهت تولید کاغذ انبار شده، خمیر دوباره با آب ترکیب میشود ، مخلوطی که ۹۹.۵ درصد آن آب و ۰/۵ درصد آن را فیبر تشکیل میدهد. کاغذ های ذخیره شده به داخل صفحات مشبک، که باعث چلانده شدن و آبکش شدن مقدار زیادی از آب میشود،  افشانده میشود، این مرجله صفحه های مات شده ای به پهنای ۱۸ فوت (۵/۵ متر) را در با سرعت ۶۵۰۰ فوت (۱۹۸۱ متر) در دقیقه تولید میکند.

مرحله ۸) صفحات مات به داخل سیلندر هایی عظیمی که یانکی درایر نام دارند منتقل میشوند، و در آنجا فشرده شده و خشک میشوند، و به رطوبت نهایی ۵ درصدی میرسد.

مرحله ۹) سپس ،  کاغذ ها کریپ مشوند، فرایندی که آن را بسیار نرم کرده و اندکی پرچین مانند میکند. در خلال کریپ کردن کاغذ به واسطه تیغ های فلزی کاغذ ها خراش بر میدارند، این تاحدودی باعث انعطاف پذیری بیشتر کاغذ میشود ولی قدرت و ضخامت آن کاهش میابد، و بعد خشک شدن تقریبا متلاشی میشود. این تولید باسرعت یک مایل در هر دقیقه انجام میشود، و برروی ریل های بزرگی پیچیده مشوند.

مرحله ۱۰) کاغذها بر روی ماشینهای مبدل بارگذاری می شوند، پیچ های آنها باز شده، بریده میشوند و دوباره به لوله های مقوایی نازک پیچیده مشوند،  سپس این دسته های پیچیده شده به کارخانه های برش و بسته بندی جهت محصول نهایی فرستاده میشوند.

از ما درخواست کنید. این مجموعه از تمام زیرساخت‌های خود برای کوتاه کردن مدت زمان دریافت مجوزها استفاده خواهد کرد. در ضمن اگر سؤال یا مشکلی در بازاریابی و فروش دستمال کاغذی تولیدی خود داشتید می‌توانید از مشاوره کارشناسان ما کمک بگیرید.

 

دکمه بازگشت به بالا