علمی و پزشکی

شست و شوی دست‌ها عامل کلیدی پیشگیری از بیماری‌ها

شست و شوی دست‌ها عامل کلیدی پیشگیری از بیماری‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

 دکتر محمدرضا اکبری با بیان اینکه روز جهانی شستن دست اولین بار در سال ۲۰۰۸ برگزار شد، تا بیش از ۱۲۰ میلیون کودک در ۷۰ کشور جهان دست خود را با صابون شست و شو دهند، افزود:  از سال ۲۰۰۸، رهبران جامعه از این روز استفاده کرده اند تا سادگی و ارزش دست های تمیز را نشان دهند.

به گزارش روابط عمومی این دانشگاه، وی عنوان کرد: روز جهانی شستن دست بدین منظور نامگذاری شده که بین مردم دنیا فرهنگی جهانی در این خصوص به وجود آید و مردم از مزایای شستن دست ها با آب و صابون آگاه شوند.

وی شستن دست ها با آب و صابون را کاری با اهمیت در بهداشت عمومی دانست و خاطرنشان کرد: این فرآیند به رغم ساده بودن، یک اقدام پیشگیرانه، در دسترس و مقرون به صرفه و ساده به حساب می آید.

وی افزود: بنابر گزارش یونیسف شستن دست‌ها با آب و صابون خصوصا در مواقع ضروری (بعد از رفتن به توالت و قبل از خوردن غذا) به کاهش بروز بیماری‌های اسهالی تا بیش از ۴۰ درصد و عفونت‌های تنفسی تا ۲۵ درصد کمک می‌کند.

این مسئول یادآوری کرد: با توجه به قرار گرفتن در فصل پاییز و شروع مدارس فصل مدارس امید است با رعایت اصول خودمراقبتی مانند شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، استفاده از ماسک در فضاهای سربسته و اجتماعات، حفظ فاصله فیزیکی حداقل به اندازه یک متر از افراد دارای علامت و خودداری از روبوسی و دست دادن و استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه و انداختن دستمال آلوده در سطل زباله از ابتلا به آنفلوانزا و سایر بیماری های حاد تنفسی پیشگیری کرد.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا