عمومیمدیریت کسب و کار

پاک کردن موی حیوانات از فرش

اگر شما صاحب یک حیوان خانگی باشید، می‌توان حدس زد که سطوح و فرش شما از موی حیوانات پر شده‌است. حیوانات خانگی اغلب دارای مو هستند و این موها بی‌شک به سطوح و فرش‌های شما راه پیدا خواهند کرد. هرچند احتمالا منزل خود را به طور منظم جاروبرقی می‌کشید، اما پاک کردن موی حیوانات خانگی، وقتی درون بافت فرش نفوذ کنند، سخت‌تر از آن‌ است که فکرش را می‌کنید. فرش‌ها مستعد چسبیده شدن موهای حیوانات خانگی هستند، زیرا به دلیل بافت خود و وجود گرد و غبار، این موها را به داخل خود جذب می‌کنند. بالاخره، فرش‌ها حاوی مقادیر زیادی گرد و غبار و آلودگی هستند، و اگر در منزل خود حیوان خانگی نیز داشته باشید، احتمالا هر روز با موی این حیوانات بر روی سطوح مختلف مواجه می‌شوید. فرش‌ها ظاهر خانه شما را کامل می‌کنند، اما نکته ناراحت‌کننده این است که به همان اندازه که زیبا هستند، موی حیوانات خانگی و آلودگی‌های محیطی را نیز به خود جذب می‌کنند. همه صاحبان حیوانات خانگی، عاشق این همراهان دوست‌ داشتنی هستند، اما پیدا کردن موی حیوانات خانگی در تمام نقاط خانه، از لباس‌ها گرفته تا فرش و مبلمان، هرکسی را کلافه خواهد کرد. به جای دوری کردن از این حیوانات دوست داشتنی، بهتر است راه‌های پاک کردن موی حیوانات خانگی را یاد بگیریم. در این راهنمای گام به گام، بهترین روش‌های برای پاک کردن موی حیوانات از فرش  استفاده از یک وسیله مانند اسفنج می‌تواند کمک زیادی به جمع‌آوری موهای حیوانات بکند و حتی فرش‌های کم تراکم به‌خوبی تمیز می‌شوند

۱. استفاده از اسفنج آشپزخانه

اگر موهای گربه شما به کف‌پوش زمین چسبیده و از بین بردن آن دشوار به نظر می‌رسد، کافیست به سراغ یکی از اسفنج‌های قدیمی آشپزخانه خود بروید و از آن کمک بگیرید. برای انجام این کار باید یک اسفنج خشک و تمیز را بر سر تا سر فرش یا موکت بکشید.

توجه: پیش از استفاده از اسفنج حتما سطح فرش را جاروبرقی کنید. اگر سطح موردنظر شما گسترده‌ است می‌توانید از تی اسفنجی استفاده کنید. به این منظور تی را اندکی نم‌دار کرده و به هر قسمتی از فرش که موی گربه در آن جا جمع شده، بکشید.

۲. استفاده از نرم کننده لباس

برای تمیز کردن فرش از موی حیوانات خانگی، می‌توانید طبق دستورالعمل زیر از نرم کننده لباس استفاده کنید.

 • آب گرم را با نرم کننده لباس به نسبت سه به یک مخلوط کنید.
 • محلول را در یک بطری خالی بریزید و بطری را به شدت تکان دهید.
 • فرش را با محلول خانگی خود اسپری کنید. نرم کننده لباس باعث می‌شود که از میزان سطح چسبندگی موهای حیوان خانگی شما کاسته شود و در نتیجه بتوان آن‌ها را ساده‌تر از فرش جدا کرد.
 • در آخر فرش را جارو برقی بکشید و به سادگی شاهد از بین رفتن موها باشید.

۳. استفاده از فرچه یا برس فرش

با تهیه یک فرچه دستی مخصوص فرش و قالیچه، ابزار موثری برای از بین بردن موی حیوانات خانگی در دست خواهید داشت. این فرچه‌ها می‌توانند موهایی را که چسبندگی زیادی در میان الیاف فرش دارند نیز از بین ببرند. به این منظور برس یا فرچه را در امتداد پهنای فرش بکشید و تا جایی که ممکن است موها را از سطح فرش جدا کنید. این کار علاوه بر زدودن فرش از موی حیوان خانگی تاثیر مثبتی بر حفظ بافت‌های آن دارد. کاور فرش صرف‌نظر از طرح زیبایش، سبب حفاظت از فرش گران‌ قیمت شما می‌شود.

«مقاله “” هوم پلاس را از دست ندهید!»

۴. استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین نه تنها شما را از شر موهای گربه خلاص می‌کند، بلکه باعث معطر شدن بافت فرش نیز می‌شود. برای رسیدن به این هدف کافی است که:

 • روی قسمت‌هایی از فرش که مو چسبیده، جوش شیرین بپاشید.
 • اجازه بدهید جوش شیرین چند دقیقه روی سطح مورد نظر بماند و سپس روی آن جارو برقی بکشید.

جوش شیرین با کاهش میزان چسبندگی موها پاک کردن آن‌ها را ساده‌تر می‌کند.

خرید آنلاین روفرشی، پرده پانچی و روتختی ارزان قیمت در یزدنساج انواع مختلفی دارند که می توانید با قیمت عالی برای خود به راحتی تهیه کنید

۵. امتحان خشک کن پلاستیکی مخصوص شیشه

پاک کردن فرش و قالیچه از موی گربه با خشک کن پلاستیکی مثل آب خوردن است. تنها دغدغه شما در فرآیند استفاده از این روش، تهیه این وسیله خواهد بود. خشک کن را در امتداد فرش به سمت پایین بکشید. با این کار موها به صورت دسته‌ای جمع می‌شوند. بعد از آن می‌توانید موها را با دست بردارید یا مستقیما روی آن‌ها را جارو بکشید.

پاک کردن موی حیوانات از فرش

۶. پوشیدن دستکش پلاستیکی

یکی از روش‌های هوشمندانه برای جدا کردن موی حیوان خانگی از روی سطح فرش این است که دستکش پوشید و با دست فرش را بمالید. به محض شروع این کار موها به دست شما می‌چسبند. موهای گربه قابلیت بالایی در چسبیدن به سطوح پلاستیکی دارند. از این رو استفاده از این روش آن‌ها را در امان نخواهد گذاشت. بعد از چسبیدن موها به دستکش، دست خود را در تشت آب داغ فرو کنید تا دستکش تمیز شود. سپس می‌توانید به فرش برگردید و بقیه آن را نیز به همین روش موزدایی کنید.

۷. استفاده از کفش‌هایی با کف پلاستیکی

کفش‌های پلاستیکی سلاحی قدرتمند برای از این بردن موهای حیوانات خانوادگی به شمار می‌آیند.

 •  یک جفت کفش با کف پلاستیکی تهیه کنید.
 • کفش‌ها را بشورید تا به کف آن‌ها به خوبی تمیز شود. حالا بدون آن که نگران خراب شدن کف پوش خود باشید، روی آن قدم بزنید.
 • هنگام راه رفتن روی فرش توجه کنید که خواب فرش به سمت بالا باشد.
 • حالا گلوله‌های پشمی روی فرش می‌توانند به راحتی با جاروبرقی از بین بروند.

«مقاله “” هوم پلاس را از دست ندهید!»

۸. استفاده از جارویی مخصوص از بین بردن موی حیوانات خانگی

این جاروبرقی‌ها به طور ویژه برای از بین بردن موی حیوانات خانگی تهیه شده‌اند. هزینه خرید این جارو کمی زیاد است، اما اگر به اندازه کافی پول دارید، در خرید این محصول قدرتمند که می‌تواند همه‌ی مشکلات شما را برای تمیز نگه داشتن خانه حل کند، شک نکنید. طراحی این محصول به گونه‌ای است که با مکش بالا و بدون گرفتگی می‌تواند میزان موهای حیوانات خانگی در سطح منزل را کاهش دهد. جاروهای مخصوص علاوه بر موها بر از بین رفتن سایر مواد حساسیت‌زا نیز تاثیرگذار هستند. اگر با وجود گربه در خانه فرصت کافی برای مراقبت از فرش خود ندارید، همواره می‌توانید از یک شرکت معتبر نظافت فرش کمک بگیرید. استفاده از آب گرم و پودرهای شستشوی مخصوص می‌تواند در تازه ماندن فرشتان تاثیر بسزایی داشته باشد. با استفاده از دانش و مهارت فنی در زمینه نگهداری از فرش‌‌ها همواره می‌توانید ظاهر تمیز و طبیعی کف‌پوش‌های خود را حفظ کنید. بسیاری از این تکنیک‌های بی نظیر در منزل و بدون نیاز به موسسات خدماتی قابل اجرا هستند.

«مقاله “” هوم پلاس را از دست ندهید!»

چند نکته دیگر

 • اگر از خشک‌کن‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که به حد کافی بلند باشند. پلاستیک باعث می‌شود که جدا کردن موی حیوان خانگی از سطح فرش آسان تر شود.
 • برای از بین بردن موی گربه از سطح کف‌پوش‌های ضخیم ممکن است به یک برس فرش و سپس یک جاروبرقی یا قدرت مکش بالا نیاز پیدا کنید.
 • ممکن است بخواهید که جاروبرقی مخصوص از بین بردن موی حیوانات خانگی تهیه کنید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم که به محصول انیمال دایسان که به طور ویژه برای زدودن موی حیوانات اهلی طراحی شده، سری بزنید. این محصول توانسته رضایت بسیاری از مشتریان را به خود جلب کند.
 • اگر به اندازه کافی وقت و انرژی دارید، استفاده از دستکش پلاستیکی و کشیدن آن بر امتداد سطح فرش، روش بهینه‌ای برای از بین بردن موی حیوانات خانگی است.
 • یک بادکنک را روی سطح فرش بمالید تا موها از فرش خارج شوند.

در برخی موارد ممکن است به دلیل جنس الیاف فرش، زدودن موها از سطح آن بسیار دشوار باشد. اگر از هیچ یک از روش‌های موجود پاسخی نگرفتید، از موسسات خدماتی بخواهید تا با تکیه بر مهارت افراد حرفه‌ای فرش‌هامروزه بسیاری از افراد از حیوانات مختلف خانگی مانند سگ، گربه، همستر و … نگهداری می‌کنند و علاقه زیادی به آنها دارند اما این حیوانات در کنار زیبایی و جذابیتی که دارند می‌توانند چالش‌هایی نیز برای افراد ایجاد کنند. ریخته شدن موی آنها و چسبیدن آنها به سطوح فرش، موکت، مبلمان و … می‌تواند ظاهر ناپسندی داشته باشد و حتی ممکن است باعث ایجاد آلرژی و بیماری در کودکان و افراد کهن‌سال شود. برای جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش می‌توان از روش‌های متعددی استفاده کرد که در ادامه مطلب به بررسی کامل آنها پرداخته خواهد شد.

چگونه موی حیوانات را از روی فرش و مبلمان جمع کنیم ؟

به صورت کلی می‌توان گفت روش جمع کردن موی حیوانات شبیه جمع کردن موی انسان است هرچند که ممکن است کمی سخت‌تر باشد چرا که موی حیوانات ضخامت و طول کمتری نسبت به موی انسان دارد و می‌تواند به راحتی به داخل بافت و الیاف فرش‌ها و مبلمان نفوذ کند. ریخته شدن مو بر روی فرش و مبلمان می‌تواند باعث ایجاد آلرژی و مشکلات مختلفی برای افراد شود. از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش می‌توان موارد زیر را عنوان نمود:

1) جمع کردن موی حیوانات توسط رطوبت

استفاده از رطوبت می‌تواند یک روش ساده و خانگی برای تمیز کردن موها باشد. در این روش ابتدا باید فرد دستان خود را خیس کرده و سپس به آرامی دست خود را بر روی فرش یا مبل بکشد. در این حالت موها به صورت توپ در آمد و در کف دست فرد جمع می‌شوند. موی حیوانات در این حالت خیس و سنگین می‌شوند و به راحتی جمع می‌شوند. همچنین در این حالت به علت الکتریسیته ساکن موها به لباس افراد نخواهند چسبید. استفاده از یک وسیله مانند اسفنج می‌تواند کمک زیادی به جمع‌آوری موهای حیوانات بکند و حتی فرش‌های کم تراکم به‌خوبی تمیز می‌شوند.

2) جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش با استفاده از چسب

استفاده از چسب‌های نواری پهن نیز می‌تواند یکی از روش‌های کاربردی برای جمع‌آوری انواع موهای ریخته شده روی فرش و مبل باشد. در این روش می‌توان چسب را به سطح مورد نظر چسباند و بعد از جدا کردن آن موهای موجود بر روی سطح فرش و مبل تمیز می‌شوند. این روش حتی می‌تواند به نیز کمک کند.

3) جذب مغناطیسی برای جمع کردن موی حیوانات خانگی

در این روش نیز فرد می‌تواند یک دستکش لاتکسی بپوشد و سپس دست خود را بر روی سطح فرش و مبل بکشد. البته می‌توان از دستکش‌های پارچه‌ای نیز استفاده کرد. چنانچه دستکش‌ها کمی مرطوب شده باشند کارایی بیشتری خواهند داشت. در یک روش دیگر می‌توان از بادکنک‌ها استفاده کرد و با کشاندن آن بر روی سطح فرش و مبل موها را جمع کرد. الکتریسیته ساکن بادکنک موها را جمع می‌کند و فرش و مبل را تمیز می‌کند.

 • در روش دیگری از جذب مغناطیسی می‌توان از جاروهای پلاستیکی استفاده کرد چرا که این جاروها نیز می‌توانند الکتریسیته ساکن ایجاد کنند.
 • روش بعدی استفاده از کفی‌های پلاستیکی است. افراد می‌توانند با پوشیدن این کفی‌ها و راه رفتن بر روی فرش موها را جمع‌آوری کنند.

4) استفاده از جاروبرقی

در حقیقت بهترین روش برای تمیز کردن و از بین بردن انواع آلودگی‌های آن است. جاروبرقی از قدرت مکش بالایی برخوردار است و می‌تواند حتی آلودگی‌هایی که به الیاف و بافت فرش‌ها نفوذ کرده‌اند را تمیز کند. جاروبرقی‌ها از سری‌های مختلفی برخوردارند و هرکدام از آنها می‌توانند برای اهداف مختلفی استفاده شوند. سری‌های جدید جاروبرقی‌ها می‌توانند در موگیری نقش ویژه‌ای داشته باشند.

 

4) استفاده از بخار شوی

استفاده از بخارشوها نیز می‌تواند در پاک کردن موی حیوانات خانگی از سطوح تأثیر زیادی داشته باشد. بخارشوها همانند جاروبرقی می‌توانند در تمیز کردن سطوح مختلف مانند فرش و مبلمان کارایی خوبی داشته باشند. البته باید توجه داشت که برای استفاده از بخارشوها ابتدا باید سطوح توسط جاروبرقی تمیز شود. تا آلودگی‌ها به حداقل میزان خود برسد. بخارشو علاوه بر تمیز کردن موها می‌تواند در از بین بردن انواع آلودگی‌های دیگر نیز مؤثر باشد.

5) استفاده از شامپو فرش

و شامپوفرش‌ها نیز می‌تواند یک روش کاربردی و مفید برای جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش و مبلمان باشد. شامپوها و مواد شوینده نانو به صورت تخصصی برای تمیز کردن آلودگی‌های فرش، موکت، مبل وتولیدشده‌اند. در این روش نیز ابتدا لازم است که سطوح با استفاده از جاروبرقی تمیز شود و سپس با استفاده از یک اسفنج به‌خوبی پاک گردد.

 

6) استفاده از نرم‌کننده لباس

نرم‌کننده‌های لباس نیز از دیگر موادی هستند که می‌توانند در تمیز کردن موهای جذب شده به فرش و مبل مؤثر باشند. در این روش نیز ابتدا باید توسط جاروبرقی سطح فرش و مبل تمیز شود و سپس با استفاده از چند قطره نرم‌کننده و یک جارو یا برس پلاستیکی زبر اقدام به تمیز کردن کامل سطوح آنها نمود. نرم‌کننده باید در داخل آب مخلوط شود و سپس به سطح مورد نظر اسپری شود و در نهایت با جارو یا برس تمیز شود. برای جمع کردن موی حیوانات از روی فرش و همچنین می‌تواند از خدمات شرکت‌های استفاده نمود. این شرکت‌ها برای تمیز کردن هر نوع آلودگی از سطح فرش و مبل از روش‌ها، تجهیزات و مواد مخصوص استفاده می‌کنند.

علاوه بر روش‌های گفته شده برای جمع کردن موی حیوانات از روی مبل و فرش می‌توان از روش‌های دیگری همچون استفاده از طی، استفاده از جوش‌شیرین، استفاده از غلتک‌های موگیر، استفاده از طی‌های شیشه‌شوی و … استفاده کرد.

نکات مهم در جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش

تمیزی مبلمان و فرش‌ها می‌تواند اهمیت و ارزش بسیار زیادی در جذابیت دکوراسیون داخلی منازل داشته باشد. برای تمیز کردن مبلمان و فرش باید به نکات مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • برای جذب کمتر موها به فرش و مبل باید توجه ویژه‌ای به شانه کردن موها و نظافت حیوانات داشت.
 • در صورتی که هر کدام از روش‌ها برای تمیز کردن موها کافی نبودند می‌توان از ترکیبی از چند روش استفاده کرد.
 • بهتر است که فرش‌ها و مبلمان به صورت مستمر تمیز شوند تا آلودگی‌ها به الیاف و بافت آنها نفوذ نکند.
 • نباید به حیوانات خانگی اجازه داد که در تمامی فضای منزل رفت‌وآمد داشته باشند و باید در یک جای مخصوص نگهداری شوند.

جمع‌بندی نهایی

ریخته شدن موی حیوانات خانگی بر روی فرش و مبلمان می‌تواند علاوه بر ایجاد آلودگی باعث بروز حساسیت‌ها و آلرژی‌های مختلف در افراد شود. برای تمیز کردن موی حیوانات می‌توان از روش‌های مختلفی همچون استفاده از چسب، استفاده از نرم‌کننده لباس، استفاده از مواد شوینده، استفاده از انرژی مغناطیسی، استفاده از جاروبرقی و بخارشو … استفاده کرد. چنانچه هر کدام از این روش‌ها پاسخگو نبود می‌توان از خدمات شرکت‌های قالیشویی بهره برد و علاوه بر تمیز کردن فرش و مبلمان از ، رفوگری، ترمیم و تعمیر و … نیز استفاده نمود.

 

دکمه بازگشت به بالا