اقتصادی

مقصد پول‌های بلوکه شده ایران کجاست؟

مقصد پول‌های بلوکه شده ایران کجاست؟

آفتاب‌‌نیوز :

یک مقام آگاه به اکوایران گفته است که بدهی‌های عراق به ایران پس از آزاد شدن به بانک‌های عمان منتقل خواهند شد و منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی نیز در بانک‌های قطری کارسازی می‌شود. چند روز پیش هم محمدرضا فرزین به قطر سفر کرده بود که ظاهرا دلیل این سفر نهایی کردن ساز و کار‌های فنی انتقال پول مسدودی در کره به قطر بوده است.

بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که فاز اول این توافق در حال حاضر در حال انجام است و آن‌طور که مشخص شده است، آمریکا تمهیدات قابل ملاحظه‌ای را برای تعلیق تحریم‌هایی که عراق را از پرداخت حدود ۲.۷ میلیارد بدهی هزینه گاز به ایران منع می‌کرد، انجام داده است.

انتظار می‌رود که معافیت مشابهی برای هفت میلیارد دلاری که کره جنوبی برای محموله‌های نفت به ایران بدهکار است اتخاذ شود و در ازای آن حداقل سه زندانی آمریکایی آزاد خواهند شد.

در اولین نشانه از تائید این ادعا‌ها توسط مقامات ایران، یک مقام آگاه از گفتگو‌ها که نخواست نامش فاش شود به اکوایران گفته است که احتمالا بدهی‌های عراق به ایران پس از آزاد شدن به بانک‌های عمان منتقل خواهند شد و منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی نیز از طریق بانک‌هایی در قطر در اختیار ایران قرار خواهند گرفت.

دلیل سفر فرزین به قطر

چند روز پیش هم محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی، به قطر سفر کرده بود که ظاهرا دلیل این سفر نهایی کردن ساز و کار‌های فنی انتقال پول به قطر بوده است. با این حال در این مرحله به نظر می‌رسد که دسترسی ایران به این منابع مالی با محدودیت‌هایی همراه باشد.

روز چهارشنبه متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی با ایران ضمن دفاع از معافیت‌های تحریمی که به عراق اجازه می‌دهد هزینه‌های واردات برق از ایران را پرداخت کند گفت که چنین استثنا‌هایی از سال ۲۰۱۸ اعطا شده است. او توضیح داد که این پول به حساب‌های محدود شده‌ای می‌رود که از آن‌ها تنها می‌توان برای پرداخت‌های بشردوستانه یا سایر معاملات غیر تحریمی استفاده کرد.

میللر اضافه کرد این پرداخت در هر کدام به صورت تک تک توسط ایالات متحده بررسی و تنها برای اهداف بشردوستانه تایید می‌شوند.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تخصص و تجربه در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین نتیجه را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا