علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

نگهداری استخر روباز در باغ چگونه است؟

آنچه که باید در مورد نگهداری استخر بدانید

تعمیر و نگهداری استخر بچه گانه از مهم ترین مواردی است که بعد از ساخت و راه اندازی استخر برند اینتکس مورد اهمیت قرار می گیرد، همیشه افراد قبل از مراجعه به یک استخر در مورد فضا و میزان تمیزی آن تحقیق می کنند و پس از حصول اطمینان از تمیزی استخر به آنجا می روند، اما استخر فقط منوط به یک فضای سربسته مخصوص که افراد در روزهایی از هفته بدانجا جهت تفریح یا درمان مراجعه کنند نمی باشد بلکه ممکن است خیلی از افراد در داخل خانه های خود هم استخر داشته باشند یا خیلی از خانه باغ ها دارای استخر هستند.

برای نگهداری همه انواع استخرهای اینتکس باید اصولی را مد نظر قرار دارد تا در گذر زمان دچار نقصان یا آلودگی نشوند، تعویض آب استخر در فواصل زمانی کوتاه، استفاده از مواد شیمیایی مناسب از جمله اصولی است که باید در نگهداری استخر مورد توجه قرار دهید. در استخرهای عمومی ایران معمولا دمای آب را بین ۲۹ تا ۳۰ درجه سانتی گراد تنظیم می کنند. استفاده از سولفات ها مانند سولفات آلومینیوم و سولفات مس به همراه کلر جهت پاکیزگی و میکروب کشی آب استخر بدان افزوده می شود.

پس از آبگیری استخر پمپ های گرمایشی و تصفیه استخر را به مدت ۲۴ ساعت جهت عبور آب استخر از فیلتر ها روشن می کنند، یکی از مواردی که در مورد یک استخر بسیار مهم می باشد طراحی و است که اگر این کار به طور اصولی و صحیح انجام نشده باشد باعث بروز مشکلاتی می شود مثلا اگر طراحی استخر اصولی و صحیح باشد کل آب استخر ۴ بار از فیلترها عبور می کند این کار باعث حذف مواد اضافی و کدری ها از سطح فیلتر می شود.

نگهداری استخر روباز در باغ چگونه است؟

نگهداری استخر

خیلی از افراد در داخل باغ  ویلای خود دارای استخر هستند اما این استخر به دلیل اینکه در بیرون و در محیط سرباز می باشد ممکن است که در فصول مختلف سال دچار مشکلات متعددی شود مثلا قسمت مربوط به تمیز کردن و تعویض آب، صرف اینکه استخر توسط درختان محصور شده است ممکن است در هفته ۳ الی ۴ بار مجبور به تعویض و تمیزکاری آب استخر شوید.

خصوصا در فصل پاییز که برگ درختان خشک می شوند و بر روی زمین می ریزند وزش باد ممکن است برگ  و خاک را به سمت آب استخر روانه کند و آب را آلوده و کثیف نماید. ممکن است که سرمای زمستان به بدنه استخر رسوخ کرده و سبب خراب شدن دیواره های آن شود و شما مجبور شوید که هر سال استخر خود را تعمیر کنید که این خود منجربه صرف هزینه های اضافی برای شما می شود، برای جلوگیری از بروز مشکلات نام برده و هر نوع مشکل دیگری راه حل هایی وجود دارد که با یک بار هزینه می توانید چندین سال استخر خود را از خطر خرابی ایمن کنید.

نگهداری استخر باغ در زمستان

ما در اینجا چند راه حل را به شما آموزش می دهیم تا در نگهداری استخر به شما کمک کند:

سبد استخر را بررسی کنید: در فصل زمستان به دلیل این که ریزش برگ ها از فصل پاییز شروع شده و بر روی زمین ریخته می شوند و وزش باد و دیگر عوامل منجربه روانه شدن این برگ ها به سمت آب استخر می شود، زمانی که برگ ها به داخل استخر ریخته می شود علاوه بر کثیف کردن آب ممکن است سبب مسدود شدن مسیر آب و خرابی پمپ ها شود، ممکن است بعضی ها به دلیل این که از تمیز کننده های اتوماتیکی استفاده می کنند این قضیه را پشت گوش بیندازند اما کمک زیادی به این کار نمی کند شما باید همیشه حواستان به کیسه ها باشد تا هر وقت که پر شد آن را خالی کنید تا آسیبی به تمیز کننده نرسد.

روی استخر را نپوشانید: اگر استخر شما در جایی قرار دارد که گل و گیاه و خاک و درخت در نزدیکی آن نیست یا  درجه هوای منطقه بالای صفر درجه است بهتر است که روی آن را باز بگذارید، آب داخل استخر بنا به دلایلی مانند از بین بردن بوی کلر باید در تماس مستقیم با هوا قرار بگیرد اما اگر به تمیزی آب آن مشکوک هستید و دوست دارید روی آن را بپوشانید.

باید حد اقل هفته ای دو بار روی استخر را باز بگذارید که در تماس مستقیم با هوا قرار بگیرد این هم یکی از اصول اساسی نگهداری استخر است زیرا اگر آب با هوا تماس مستقیم نداشته باشد ممکن است که اکسیژن آن کم تر شود یا بعد از گذشت زمان کوتاهی آب بد بو شود.

پمپ آب را عایق بندی کنید: اگر آب و هوای منطقه شما به زیر صفر درجه سانتی گراد می رسد لازم است که استخر را بپوشانید. همه تاسیسات استخر از جمله پمپ آب را مرتب خشک نموده و عایق بندی نمایید، سنجش مقدار آب و مواد شیمیایی نیز ضروری می باشد. پوششی که برای پوشاندن استخر استفاده می کنید باید بسیار محکم باشد زیرا اگر از پوشش نازک استفاده کنید علاوه بر یخ زدن آب استخر و آسیب به تاسیسات دیواره استخر نیز دچار آسیب و شکستگی می شود.

نگهداری استخر روباز در باغ

برای نگهداری استخر چه در فضای سربسته و چه در فضای روباز مانند باغ  نکاتی را که باید در نگهداری آن رعایت کنید یکسان است، نگهداری استخر روباز به دلیل این که در فضای خارج می باشد کمی باید جدی تر و بیشتر انجام گیرد که ما در اینجا به شما توضیح می دهیم؛

پمپ: پمپ وظیفه چرخش آب استخر را بر عهده دارد چرخش به این معنی که آب استخر توسط پمپ از فیلترها عبور کرده گرد، غبار و خاک و مواد معلق آن از بین می رود و پاک سازی شده دوباره به استخر برگردانده می شود، نکاتی را که باید در مورد استفاده از پمپ، اندازه پمپ بر اساس اندازه استخر و …  بدانید حتما باید از کارشناس بپرسید وی بر اساس پارامترهای نام برده زمان کارکرد پمپ را به شما می گوید.

نکته: در صورت درست کار نکردن پمپ یا فیلتر مشکل دارد یا آب استخر به درستی گردش نمی کند.

سیستم تصفیه: وظیفه حذف گرد و غبار و خاک را بر عهده دارد و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است، مهم ترین قسمت سیستم تصفیه که در نگهداری استخر بسیار تاثیر گذار است فیلتر آن می باشد.

PH تعادل: پی اچ میزان اسیدی یا بازی بودن را تعیین می کند، در آب استخر جهت نگهداری استخر لازم است که PH آن اندازه گیری شود تا میزان اسیدیته آب تعیین شود، در مواقعی لازم است تا هر هفته میزان اسیدیته را تنظیم کنید زیرا در صورت اسیدیته شدن آب استخر خوردگی در سطوح و تجهیزات رخ می دهد و اگر PH آب به قلیائیت برود در آب کدری و رسوب به وجود می آید.

PH را در محدوده عددی ۰ الی ۱۴ تعیین کرده اند که ۰ تا ۷ نشان دهنده اسیدیته و ۷ تا ۱۴ نشان دهنده بازی بودن می باشد پس باید حواستان به این محدوده ها و تنظیمات در PH باشد. همیشه قبل از این که هر ماده ای را جهت نگهداری استخر به استخر اضافه کنید. برچسب روی محصول همچنین طریقه مصرف را به دقت مطالعه کنید، استفاده از محصولات بی کیفیت و نامطمئن سبب آسیب به استخر می شود، اگر هم از اطلاعات روی محصول چیزی دستگیرتان نشد حتما با کارشناس تماس بگیرید، حتی الامکان از ترکیب کردن محصولات خود داری کنید.

کلر: یکی از مرسوم ترین روش هایی که از قدیم الایام در نگهداری استخر استفاده می شده است استفاده از کلر جهت گندزدایی می باشد، کلر بعد از استفاده در آب ماندگار می شود و این خاصیت کلر باعث حذف آلودگی های ثانویه از آب می شود، استفاده از کلر معایبی هم دارد که برایتان توضیح می دهیم؛

معایب: کلر به شدت به میزان PH وابسته است اگر در استخر باغ خود چندین نفر باهم وارد آب می شوید و شنا می کنید باید حواستان به PH باشد، بعد از اینکه چند نفر وارد آب شدند اگر روی بدن هریک از آن ها کرم، ژل مو باشد و یا حتی عرق بدن سبب تغییر در PH آب شده و آن را به سمت بازی می کشاند، معمولا میزان PH آب برای استخرها خصوصا استخرهای عمومی که جهت شنا استفاده می شوند در محدوده ۴/۷ تا ۲/۷ می باشد، در استخرهای باغ چون روباز هستند وضعیت جوی هوا هم بر روی PH تاثیرگذار است.

۲- طبق دستور وزارت بهداشت و استانداردهای تعریف شده میزان کلر تزریقی به آب استخر در محدوده PPM3-1 می باشد، ورود افراد مختلف به داخل استخر بسته به شرایط بهداشتی هر کدام  باعث ورود آلودگی های مختلف به داخل آب استخر می شود و به ناچار باید میزان بیشتری جهت رفع این آلودگی ها استفاده گردد، باید در نگهداری استخر دقت شود، استفاده بیش از حد از کلر ممکن است سبب آسیب های جبران ناپذیری به استخر گردد.

نگهداری استخر ویلا

ویلاهای شیک و مجلل بدون استخر خیلی جذاب نیستند، اگر شما هم یک ویلای زیبا دارید که دارای یک استخر می باشد بهتر است که با اصول نگهداری استخر ویلا آشنا شوید. از استخر ویلا همه اعضای خانواده جهت شنا و آب تنی استفاده می کنند خصوصا در فصل های بهار و تابستان که هوا مطبوع و دلچسب و گرم است بیشتر از استخر استفاده می شود.

معمولا در فصول سرد پاییز و زمستان استخر کاملا بلا استفاده می ماند و ممکن است که به دست فراموشی سپرده شود و آسیب های جدی به تجهیزات و بدنه استخر وارد شود، در ابتدای نکات نگهداری استخر ویلا یادآور می شوم در صورتی که از استخر استفاده نمی کنید خصوصا در فصول سرد سال بهتر است آب آن را خالی کنید تا زمانی که خواستید مجدد از آن استفاده کنید مجبور به هزینه های اضافی جهت راه اندازی مجدد و یا تعمیرات نشوید.

گام اول جهت آماده سازی و حفاظت :

ابتدا تاسیسات استخر را چک کنید تا مطمئن شوید که مشکلی ندارد خصوصا موتور تاسیسات، باید با توجه به سر پوشیده یا روباز بودن استخر سیستم سرمایش و گرمایش استخرتان را تنظیم نمایید. استخرهای روباز نیازی به استفاده از سیستم تهویه و تنظیم سرما و گرمای محیط ندارد و فقط حواستان به حفظ تعادل دمای آب باشد، پمپ ها و صافی های استخر را مرتب و با دقت چک کنید و صافی هر وقت پر شد سریع آن را تخلیه کنید.

تاسیسات استخر

توجه به موارد امنیتی و تمیزی محوطه اطراف استخر نیز از اصول نگهداری استخر می باشد. سطوح داخلی و خارجی استخر را نیز همیشه چک کنید زیرا در صورتی که مشکلی داشته باشند یا ایمنی لازم را نداشته باشند ممکن است به یکی از اعضای خانواده آسیب وارد کنند، مجراهای ورودی و خروجی آب را کنترل و بررسی نموده و در صورتی که از تجهیزات فلزی در استخر خود استفاده کرده اید باید زود به زود بررسی کنید تا در صورت زنگ زدگی و آسیب سریع مشکل را برطرف نمایید و از نشت های احتمالی جلوگیری کنید.

وسایل مورد نیاز نگهداری استخر ویلا: همیشه سعی کنید وسایلی را که جهت نگهداری استخر به کار می برید از بهترین امکانات روز باشند زیرا استفاده از وسایل به روز و با کیفیت از هزینه های احتمالی و اضافی در آینده می کاهد، کفی و صافی لوله، توری و … از جمله تجهیزاتی هستند که جهت نگهداری استخر از آن ها استفاده می شود.

نکات بعدی نگهداری استخر ویلا: اگر استخر ویلای شما مدت هاست که بلا استفاده بوده و مقداری آب در کف آن وجود دارد آب آن را تخلیه نموده و آب تازه را به داخل استخر پمپاژ نمایید این کار را چندین بار تکرار کنید تا استخر شما کاملا پاکیزه شود.

بهتر است پمپ گرمایشی  ۲۴ ساعت روشن باشد و آب از فیلترها عبور کند تا مواد اضافی و کدری های آب از بین می رود.

برای اینکه آب استخر پی در پی جریان داشته باشد قبل از روشن شدن پمپ فیلترها و مبدل های گرمایشی را هواگیری نمایید، معمولا دمای استخرهای ویلا ۲۶ یا ۲۷ درجه سانتی گراد است. شما باید تعادل آب را هم به وسیله کیت های سنجش آب اندازه گیری کنید، این کیت ها شیمیایی بوده و وظیفه آن ها اندازه گیری میزان کلر و پی اچ آب است.

میزان کلری را که باید استفاده کنید از کارشناس بپرسید ولی نباید  کمتر از ppm1 باشد زیرا کمتر از این مقدار جلوی رشد جلبک ها و سبزینه ها را نمی تواند بگیرد، در صورتی که استخر ویلای شما دچار مشکلاتی مانند رشد جلبک و سبزینه شد برای رفع آن به استخر شوک وارد کنید و اعمال تصفیه را از اول انجام دهید سپس به میزان ppm2 کلر به آب اضافه کنید تا تمامی باکتری های استخر از بین بروند البته گاهی بعضی از باکتر ها سر سخت هستند و نیاز است که دوز کلر را کمی بیشتر از این مقدار استفاده کنید تا کامل همه باکتری ها از بین بروند و استخر تصفیه شود.

بعد از برطرف شدن مشکلات آلودگی استخر همه پارامترها مانند دمای تعادل، میزان کلر و مواد شیمیایی را به نسبت مناسب انجام دهید. دقت کنید که میزان کلر به بالای ppm2 و پی اچ آب بالای ۷ نرسد زیرا مشکلاتی از قبیل بیماری های پوستی را به همراه دارد، مجهز بودن استخر به سیستم فیلتراسیون و استفاده از سرپوش برای استخر از نکات کلیدی نگهداری استخر می باشند زیرا سرپوش از ورود آلودگی های خارجی به داخل استخر جلوگیری می نماید.

نگهداری استخر در منزل

بسیاری از افراد دوست دارند در داخل خانه خود استخر داشته باشند اما به دلیل هزینه های بالایی که فکر می کنند باید برای ساخت استخر خانگی صرف کنند از احداث آن صرف نظر می نمایند ما در این جا نکات کلیدی و تجهیزات مورد نیاز راه اندازی استخر در منزل را برای شما توضیح می دهیم تا با آگاهی بیشتری در مورد این موضوع تصمیم بگیرید.

پمپ تصفیه آب استخر: آب استخر اگر راکد بماند ممکن است دچار آلودگی شود و زمینه رشد جلبک ها و میکروب ها در آن فراهم می شود پس حتما آب استخرهای خانگی هم باید به یک پمپ تصفیه متصل شود تا بتوان آب داخل آن را تصفیه کرد و این تصور که پمپ و تجهیزات تصفیه فقط مخصوص استخرهای بزرگ و عمومی است کاملا اشتباه است.

جارو اسکیمر استخر خانگی: همان گونه که از نامش پیداست جارو وظیفه تمیز کردن آشغال ها را بر عهده دارد، بعضا ممکن است به دلیل این که استخر در داخل حیاط قرار داشته باشد بر اثر وزش باد و … سنگریزه ها، آشغال های کوچک و … وارد آب استخر شوند، تعویض آب استخر به طور دائمی  کار مشکلی است علاوه بر آن موجب هدر رفت مصرف آب می شود در این مواقع از جارو اسکیمر جهت تمیز کردن این آشغال ها از کف استخر استفاده می شود، شکل خاص و قدرت مکندگی این جاروها به گونه ای است که آب را به داخل خود مکیده و پس از حذف کامل آشغال ها و آلودگی های آب از سمت دیگر آن خارج میشود.

قرص کلر: این قرص ها حاوی کلر بوده و جوشان هستند و مناسب استخرهای خانگی می باشند و عمل سم زدایی را برای استخر شما انجام خواهند داد، قرص کلر یکی از اقلام ضروری برای نگهداری استخر شما می باشد.

روکش استخر خانگی: روکش ها مناسب زمانی است که استخر شما در داخل حیاط و یا در محیطی باز قرار داشته باشد و برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و … می توانید برای استخر خود تهیه کنید روکش های برزنت به دلیل مقاومتی که در برابر دماهای مختلف، نور خورشید و سرما مقاوم است مناسبترین روکش بوده و علاوه بر محافظت آب استخر از آلودگی، خودش هم در مقابل رطوبت مقاوم بوده و پوسیده و خراب نمی شود.

شما می توانید استخرهای خانگی آماده را هم در بازار به همراه همه وسایل مورد نیازش تهیه کنید که قیمت آن هم برای شما کم تر تمام شود.

دکمه بازگشت به بالا