علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟

بسیاری از افرادی که قصد اجرای را دارند تا فرم، رنگ و اندازه دندان های خود را ترمیم کنند، نگران عوارض و مضرات این روش اصلاح طرح لبخند هستند. کامپوزیت ونیر هم مانند سایر روکش های دندان، عوارض و معایب خود را دارد، اما این معایب در حدی نیستند که شما را از انجام این درمان منصرف کنند. شما قبل از هر چیز بهتر است از بهترین دندانپزشک در تهران مشاوره های لازم را دریافت و سپس اقدام به کامپوزیت کنید.  بسیاری از عوارض کامپوزیت دندان قابل درمان و کنترل هستند. در این مقاله از قصد داریم به بیان عوارض کامپوزیت ونیر دندان، نحوه درمان آنها، مراقبت های بعد از ونیر دندان و مضرات کامپوزیت دندان بپردازیم.

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر از مزایای زیادی از جمله بهبود نقص های دندان مانند ساییدگی، لب پریدگی، تغییر رنگ، فاصله بین دندان ها و … برخوردار است، اما معایب و عوارضی هم دارد. البته عوارض کامپوزیت ونیر زیاد نیست و بسیاری از این مشکلات قابل پیشگیری و درمان هستند، اما ما وظیفه داریم که مضرات کامپوزیت دندان را به مراجعه کنندگانی که قصد انجام این روش اصلاح طرح لبخند را دارند، بگوییم. مهم ترین عوارض کامپوزیت دندان عبارت است از:

طول عمر کامپوزیت در مقایسه با لمینت کمتر است:

لمینت سرامیکی یا پرسلین ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر از استحکام و قدرت بالاتری برخوردار است و به همین خاطر دندانپزشکان توصیه میکنند که مخصوصا برای ترمیم دندان های پشت، حتما از روش لمینت دندان استفاده کنید. هر چه روکش دندان محکم تر باشد، در برابر ضربه های وارد شده و دندان قروچه مقاوم تر خواهد بود و مواد سازنده کامپوزیت دندان نسبت به لمینت استحکام کمتری دارد.

میزان مقاومت ونیر کامپوزیت در برابر تغییر رنگ بسیار کم است:

یکی از مهم ترین عوارض کامپوزیت دندان این است که در برابر مواد غذایی رنگی مانند قهوه، چای، شاتوت و … سریع تغییر رنگ میدهد، البته با رعایت نکات بهداشت دهان و دندان این مورد مشکل ساز نخواهد بود.

ظاهر آن برجسته و کمی غیر طبیعی است:

از آنجایی که معمولا در این روش دندان ها تراش داده نمی شود ظاهر دندان ها نیز زمخت تر از لمینت خواهد بود زیرا روی دندان های طبیعی قرار میگیرند. البته برخی اوقات با صلاح دید دندانپزشک، مقداری از دندان تراش داده می شود که در این صورت ظاهر ونیر کامپوزیت، مانند دندان های طبیعی میشود.

کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟

حساسیت به گرما و سرما:

از مهم ترین عوارض کامپوزیت دندان که در برخی از مراجعه کنندگان دیده می شود می توان به ایجاد حساسیت نسبت به دمای بالا و پایین اشاره کرد. علت حساسیت بعد از کامپوزیت، تراش دندان است. حساسیت در روزهای اولیه پس از نصب کامپوزیت دندان کاملا رایج و عادی است و نیازی به نگرانی نیست.

حساس شدن دندان ها بعد از کامپوزیت

همان طور که پیش تر ذکر کردیم، یکی از رایج ترین عوارض کامپوزیت دندان، حساس شدن دندان ها به گرما و سرما است. از جمله دلایل حساس شدن دندان ها بعد از انجام کامپوزیت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. پوسیدگی دندان های زیر کامپوزیت ونیر
2. عدم مراقبت صحیح از دندان ها و ایجاد شکستگی یا ترک در آن ها به دنبال مصرف غذاهای سخت
3. استفاده بیش از حد از نخ دندان و مسواک و آسیب به لثه ها

از علائم حساس شدن دندان ها بعد از انجام کامپوزیت دندان می توان به مواردی از جمله احساس درد به هنگام گاز زدن و جویدن مواد غذایی و تماس دندان ها با مواد غذایی گرم و سرد اشاره کرد. برای رفع این مشکلات باید به دندانپزشک مراجعه شود. گاهی با تجویز محلول های شوینده حاوی فلوراید یا با استفاده از دهانشویه و خمیر دندان های ضد حساسیت این مشکل برطرف می شود و گاه نیاز به رفع پوسیدگی دندان ها یا عصب کشی آن ها است.

التهاب لثه:

معمولا بعد از اجرای ونیر کامپوزیت مدت زمانی طول میکشد تا لثه ها با روکش سازگار شوند. در صورت عدم رعایت بهداشت شخصی ممکن است در دراز مدت مشکلاتی از جمله آسیب به لثه ها نیز در این بیماران دیده شود. در صورتی که کامپوزیت ونیر به صورت اصولی روی دندان ها اجرا نشود می تواند به لثه ها آسیب وارد کرده و منجر به ایجاد التهاب و قرمزی و در نتیجه عفونت لثه ها شود.

افزایش خطر تروما:

یکی از بدترین عوارض کامپوزیت دندان خطر آسیب پالپ دندان میباشد. در برخی موارد ممکن است نیاز باشد تا مقداری از مینای دندان برای انجام کامپوزیت دندان برداشته شود که اگر این کار به طرز ماهرانه ای توسط بهترین دندانپزشک زیبایی کامل نشود، ممکن است پالپ دندان شما کاملا آسیب ببیند. وقتی این اتفاق می افتد، باید فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

عدم تطابق رنگ:

رنگ غیر طبیعی و بسیار متفاوت دندان کامپوزیت شده نسبت به دندان های اصلی نیز ممکن است یکی دیگر از مشکلاتی باشد که به دنبال کامپوزیت کردن دندان ها به وجود می آید. لمینت دندان بهتر با رنگ دندان های مجاور متناسب می شوند. همچنین تنظیم نبودن دندان های دو فک و عدم قرارگیری صحیح آن ها به روی یکدیگر نیز می تواند در صحبت کردن و جویدن تاثیر منفی داشته باشد. این مورد نیز در صورت مجرب بودن دندانپزشک به هیچ وجه دیده نخواهد شد.

پوسیدگی دندان:

یکی از عوارض کامپوزیت دندان که به دنبال عدم رعایت نکات بهداشت دهان و دندان یا نصب نامناسب ممکن است به وجود بیاید، ایجاد پوسیدگی در دندان ها میباشد. اگر بیمار نکات بهداشتی را به درستی رعایت نکند یا اینکه دندانپزشک به خوبی ونیر را روی دندان نچسباند، فضای لازم برای رشد باکتری ها و ایجاد پلاک دندان ایجاد می شود که در نهایت منجر به پوسیدگی میشود. در ادامه مقاله درباره ارتباط پوسیدگی و کامپوزیت دندان توضیح میدهیم.

بوی بد دهان بعد از کامپوزیت دندان

آیا کامپوزیت باعث بوی بد دهان می شود؟ این یکی از رایج ترین سوالاتی است که در جلسه مشاوره از دندانپزشک زیبایی در تهران پرسیده می شود. افرادی که کامپوزیت ونیر نصب کرده اند، بیشتر از بوی بد دهان خود شکایت میکنند تا افرادی که از لمینت دندان استفاده میکنند. علت بوی بد دهان بعد از نصب ونیر کامپوزیت، میتواند یکی از موارد زیر باشد:

  • گیر کردن مواد غذایی در لای دندان ها و تجمع باکتری ها و پلاک میکروبی
  • مسواک نزدن و عدم رعایت نکات بهداشت دهان و دندان
  • برند و جنس نامناسب کامپوزیت ونیر
  • مصرف دخانیات و سیگار کشیدن
  • بیماری لثه (پریودنتال)
  • عدم نصب صحیح کامپوزیت

میتوان گفت مهم ترین دلیل بوی تند دهان بعد از کامپوزیت، جمع شدن باکتری ها و پلاکت ها میباشد. باکتری ها در فضای خالی بین روکش و دندان طبیعی جمع میشوند. اگر ونیر دندان به درستی قرار نگیرد، بستر مناسبی برای رشد و تجمع باکتری ها فراهم میکند، بنابراین باید از یک دندانپزشک زیبایی-ترمیمی ماهر و مجرب برای نصب کامپوزیت دندان خود کمک بگیرید.

برخی از دلایل بوی بد دهان نیز به عدم مراقبت و نگهداری صحیح توسط بیمار برمیگردد. رعایت نکردن موارد ساده ای همچون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز باعث باقی ماندن مواد غذایی در بین دندان ها میشود. متخصصان بر این باور هستند که بوی بد دهان در افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد میباشد.

عوارض کامپوزیت دندان های جلو

برای اصلاح شکل و رنگ دندان های جلویی به کار می رود. از آنجایی که دندان های جلو نسبت به سایر دندان ها جلوه میکنند، به همین خاطر بیماران توقع دارند که کامپوزیت این دندان ها به خوبی انجام شود. اگر فرم دهی کامپوزیت دندان های جلو به درستی انجام نشود می تواند درد و حساسیت را به همراه داشته باشد.

از جمله عوارض کوتاه مدت کاپوزیت دندان های جلو نیز می توان به حساس شدن لثه ها و ایجاد تورم و قرمزی در آن ها اشاره کرد که پس از چند روز برطرف می شود. دندانپزشکان زیبایی کلینیک ایرانمهر با توجه به رنگ دندان های بیمار، بهترین رنگ را برای پوشش دندانهای قدامی انتخاب میکنند و از بهترین مواد از برترین برندهای دنیا برای نصب این روکش استفاده میکنند تا کامپوزیت دندان جلو بدون هیچ عوارضی و به صورت کاملا طبیعی جلوه کند.

عوارض تراشیدن دندان ها بعد از نصب کامپوزیت

اغلب افرادی که کامپوزیت ونیر را به عنوان روش اصلاح دندان های خود انتخاب میکنند، دلشان نمیخواهد که ساختار دندانهایشان کوچکترین تغییری بکند زیرا معمولا در این تکنیک اصلاح طرح لبخند دندان ها به مقدار بسیار کم تراش داده می شوند، به طوری که میتوان گفت تقریبا تراشیدن دندان در کامپوزیت وجود ندارد، اما زمانی که دندان های بیمار بسیار بزرگ، برجسته، زمخت و بلند باشد یا اینکه لکه های روی دندان به قدری پررنگ باشند که توسط این لایه کاور نشوند، چاره ای به جز تراشیدن مینای دندان وجود وجود ندارد.

حالا سوالی که برای بسیاری از بیماران پیش می آید این است که تراشیدن دندان در روش کامپوزیت چه عوارضی دارد؟ جواب این است که اگر این کار توسط یک دندانپزشک حرفه ای و با تجربه انجام شود، قطعا هیچ عوارض و مشکلی به دنبال نخواهد داشت، اما اگر تراش مینای دندان توسط یک دندانپزشک کاربلد و مجرب انجام نشود، ممکن است با عوارضی همچون ضعیف شدن ریشه دندان، عدم جایگزینی بافت سالم دندان، افزایش پوسیدگی و آسیب به ریشه سالم دندان همراه باشد. به طور کلی حساس شدن دندان به گرما و سرما بعد از تراش یک اتفاق رایج در افرادی است که از کامپوزیت و لمینت دندان برای اصلاح فرم لبخند خود استفاده میکنند و معمولا این عارضه خیلی سریع برطرف میشود.

عوارض برداشتن کامپوزیت دندان

برداشتن کامپوزیت دندان یا ریمو کردن آن برخلاف لمینت راحت است و در صورتی که توسط یک متخصص ماهر و کارکشته انجام شود، مشکلی به وجود نمی آید، اما همچنان بسیاری از بیماران درباره عوارض برداشتن کامپوزیت دندان نگران هستند. از آنجایی که برخی اوقات برای انجام کامپوزیت ونیر به تراشیدن مینای دندان نیاز است، با برداشتن آن، احتمالا بیمار باید تا چند روز با درد و حساسیت دست و پنجه نرم کند.

از طرفی پوسیدگی دندان نیز یکی دیگر از عوارض برداشتن کامپوزیت است که به دنبال حساسیت های آن به وجود می آید. از دیگر مشکلات ریمو کردن ونیرها، از دست دادن درخشش دندان است، زیرا هنگامی که دندانپزشک باندینگ کامپوزیت را روی دندان اصلی می چسباند، با برداشتن این روکش، رنگ مینا دندان طبیعی تغییر میکند.

دلایل شکستن کامپوزیت دندان

یکی از عوارض کامپوزیت دندان، شکستگی و لب پریدگی آن است. برخی اوقات در اثر استفاده مداوم، روکش کامپوزیت دندان دچار ساییدگی، لب پریدگی و ترک می شود. عمیق تر شدن این ترک ها به شکستن کامپوزیت ونیر منجر می شود. مسلما شکستگی کامپوزیت دندان برای هیچ کس پیش آمدی خوشایندی نیست، اما اکثر اوقات، امکان ترمیم کامپوزیت ونیر بعد از شکستن وجود دارد. مهم ترین مواردی که باعث شکستن ونیر کامپوزیت می شوند، عبارتند از:

  • جویدن مواد سفت: اگر بیمار مواد غذایی محکمی مانند یخ، ته دیگ، میوه های سفت و … را بجود، به کامپوزیت دندان فشار وارد شده و منجر به ترک خوردن و شکستن آن می شود، به همین خاطر تمام دندانپزشکان زیبایی توصیه می کنند که از مصرف مواد غذایی سفت خودداری کنید.
  • وارد شدن فشار بیش از حد به روکش: با اینکه ونیرهای کامپوزیتی به اندازه کافی محکم هستند، اما ممکن است در اثر فشار ناشی از یک ضربه دچار شکستگی شوند. این فشار می تواند نتیجه یک ضربه خارجی باشد یا فشار ناشی از دندان قروچه .
  • پوسیدگی دندان: وقتی فضای بین لثه و روکش، خالی باشد، بستر مناسب برای رشد باکتری ها و ایجاد پلاک دندان فراهم می شود. با وجود پوسیدگی دندانی، امکان شکسته شدن کامپوزیت دندان بالا میرود. این مورد با رعایت کردن نکات بهداشت دهان و دندان و کمک گرفتن از یک دندانپزشک متخصص قابل پیشگیری است.
  • برند بی کیفیت و نامرغوب کامپوزیت: یکی دیگر از دلایل شکستن کامپوزیت دندان، کیفیت پایین و نامناسب جنس و برند سازنده این روکش میباشد. برندهای ارزان قیمت کامپوزیت از نظر جنس، استانداردهای لازم را ندارند و ماندگاری آنها نسبت به برندهای مرغوب بسیار پایین تر است.
دکمه بازگشت به بالا