علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

عوارض مام رول

عوارض استفاده مکرر از مام زیر بغل و اسپری ها

مام واژه‌ای است که در ایران برای تمام محصولات استفاده می‌شود؛ اما جالب است بدانید در واقع مام نام برندی بوده که برای اولین این محصول را در سال ۱۸۸۸ در فیلادلفیا جهت رفع بوی ناخوشایند تعریق زیر بغل طراحی و روانه بازار نمود. رول ضد تعریق مانند یک پوشش، به طور موقت منافذ پوست را در ناحیه مورد استفاده می‌پوشاند و از این طریق از بوی بد تعریق و نفوذ آن به لباس پیشگیری می‌کند.مام زیر بغل و اسپری زیر بغل برای خوشبو کردن و جلوگیری از تعریق به طور گسترده استفاده می شود. اما آیا این لوازم ضد تعریق و عطر مو ویتابلا و مام رول ویتابلا خطری برای سلامت محسوب می شوند؟ در این بخش از شما را با عوارض استفاده از مام و اسپری های ضد تعریق آشنا خواهیم نمود.

لوازم ضد تعریق و خوشبو کننده خطری برای سلامت محسوب می شوند؟

تعریق! ناخوشایندترین حالت ایجاد شده توسط بدن. در بدن ما 2.6 میلیون غده ی تولید و ترشح عرق وجود دارد که ما همیشه در حال مقابله با آنها هستیم. تعریق اکثر اوقات موجب خجالت می شود و جالب است بدانید که برای رفع این حالت مردم به طور متوسط در اروپا 550 میلیون یورو صرف هزینه ی خرید مام و اسپری های زیر بغل و خوشبوکننده ها می کنند.

عوارض مام رول

چرا نباید جلوی تعریق را با استفاده از مام بگیریم؟

طبق گفته متخصصان، استفاده از این دسته محصولات، به دلایلی که در ادامه خواهید خواند، توصیه نمیشوند.

تعریق برای سلامت بدن لازم است

محققان کانادایی بعد از انجام مطالعاتی در این زمینه به شدت در مورد استفاده از مام زیر بغل که برای جلوگیری از تعریق استفاده می شود هشدار دادند. آنها در یک جمله ی ساده گفتند:بدن ما بدون تعریق و با ماندن مواد سمی داخل بدن به نوعی فاسد می شود و به سمت بیماری ها می رود. تعریق برای سلامت بدن امری حیاتی است و توسط آن بدن سموم را از خود خارج نموده و به حالت طبیعی از لحاظ درجه حرارت و بدون سموم می رسد.

تعریق به خنک شدن بدن کمک می کند

پروفسور جورج هونیس می گوید یکی از اصلی ترین راههای خنک شدن بدن و کم شدن درجه حرارت تعریق است و به هیچ عنوان نباید جلوی آن گرفته شود. با جلوگیری از تعریق در بدن درجه حرارت به اندازه 40 درجه هم خواهد رسید که عواقبی بدتر به دنبال خواهد داشت.

تعریق سبب کاهش می شود

از آنجایی که تعریق به طور معمول بعد از انجام یک سری فعالیت ها و حالات روحی خاص همچون استرس – ترس – داشتن رابطه ی جنسی و انجام حرکات ورزشی ایجاد می شود بهتر است بدانید که با قرار گرفتن در شرایط مثبت می توانیدسموم بدن را تا حدی خارج کنید و در عین حال با کاهش میزان استرس و ترس در خود تعریق را کاهش دهید.

عوارض استفاده از مام و اسپری های ضد عرق

استفاده بیش از حد از مام زیربغل و اسپری های ضد عرق، عوارض جدی برای سلامت بدن دارند که شامل:

تهدید جدی برای سلامت سیستم عصبی

اسپری هایی که استفاده می شوند هرگز نباید به طور مستقیم به پوست به خصوص پوست زیر بغل زده شوند چرا که 4 ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی آنها برای سلامت سیستم عصبی – قلب – مغز و کلیه ها یک تهدید جدی هستند. تریکلوسان یا پولی اگزامتیلن مواد شیمیاییموجود در ضد عرق ها هستند که استفاده زیاد از مواد ضد میکروبی موجب ایجاد زنجیره های باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک ها می شود.

ابتلا به بیماری جنون و

آلومینیوم عاملی برای ابتلا به بیماری جنون می باشد که دربرخی اسپری های ضد عرق وجود دارد. مقدار زیادی از آلومینیوم در مغز می تواند باعث سمی شدن عصب و ابتلا به بیماری آلزایمر گردد.

ابتلا به سرطان سینه

آلومینیوم فعال موجود در این محصولات در کنار غده عرق حفره ای را ایجاد می کنند که سبب جلوگیری از تعریق می شود. مواد خطرناک موجود جذب شده از محصولات ضد عرق سبب سرطان سینه می شود زیرا زیر بغل نزدیک سینه است.

خطر ابتلا به بیماری کلیوی

با استفاده مکرر از مام و محصولات ضد عرق ماده ای به نام آلومینیوم هیدرواکسید در خون افزایش می یابد که بر روی کارکرد صحیح کلیه اثر می گذارد.

آلرژی و حساسیت

استفاده زیاد از ضد عرق ها موجب آلرژی و حساسیت در افراد می شوند و ممکن است شما با استفاده از این محصولات علائمی مانند خارش ، قرمزی و حساسیت داشته باشید.

شیمیایی بودن عطرها در مام زیر بغل

عطر مورد استفاده در مام زیر بغل شیمیایی است بنابراین ممکن است بدن شما به این مواد شیمیایی واکنش خوبی نشان ندهد.

بهم ریختگی هورمون ها

وجود پارابن ها یا تریکلوسان در برخی از محصولات ضد عرق باعث آشفتگی های هورمونی می شوند زیرا این دو ماده با و عملکرد ژن واکنش نشان می دهد.

ایجاد آسم

استفاده از مام زیر بغل احتمال ایجاد آسم در افراد می شود زیرا در مام فتالات و چند ماده مضر دیگر وجود دارد.

فواید مام رول ضد تعریق

جالب است بدانید بسیاری از برندها انواع مام رول را با فرمولاسیونی تولید کرده‌اند که بتوانید پس از مصرف آن‌ها لباس‌های روشن یا تیره بپوشید و هیچ‌گونه نگرانی از بابت ایجاد رد سفیدی یا زردی روی آن‌ها نداشته باشید.  همانطور که استفاده از  ماسک مو 300 میل ویتابلا برای موها ضروری محسوب می شود، مام هم خواص ویژه ای دارد که به شرح زیر هستند:

کنترل تعریق زیاد زیر بغل

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فواید مام رول ضد تعریق این است که باعث می‌شود غدد تعریق برای مدت مشخصی دست از فعالیت بردارند و این امر کمک می‌کند تا بدن شما خشک باقی بماند.

جلوگیری از ایجاد بوی بد عرق

بوی عرق ارتباط مستقیمی با میزان فعالیت، تغذیه و ژنتیک شما دارد. اما همه افراد می‌توانند به کمک رایحه ملایم و مطبوع مام رول ضد تعریق از بروز بوی بد تا حد زیادی پیشگیری نمایند. البته توجه داشته باشید که دئودورانت‌ها برای ایجاد بوی خوش هستند و مام برای جلوگیری از تعریق به کار می‌رود. با این حال به دلیل وجود مواد عطری، مام‌ها هم می‌توانند در این زمینه مفید باشند.

جلوگیری از خیس شدن لباس

حتی اگر تعریق شما با بوی بدی همراه نباشد، در صورت زیاد بودن می‌تواند باعث خیس شدن زیر بغل و ایجاد نمایی ناخوشایند شود. یکی از فواید مام زیر بغل ممانعت از بروز این اتفاق و حفظ آراستگی ظاهر شما در طول روز است.

نرم، لطیف و روشن شدن پوست

بعضی از مام‌های ضد تعریق حاوی ترکیباتی هستند که به مرور زمان موجب نرمی و لطافت پوست زیر بغل می‌شوند. همچنین در صورتیکه می‌خواهید پوست زیر بغلتان روشن شود می‌توانید از محصولات حاوی مواد روشن کننده استفاده نمایید.

عوارض مام رول ضد تعریق

عوارض مام رول ضد تعریق عموماً به دلیل وجود ترکیبات عطری، آلومینیوم، پارابن و فتالات است که در ادامه درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد:

احتمال بروز آلرژی

یکی از رایج‌ترین عوارض مام رول ضد تعریق بروز حساسیت به ترکیبات عطری محصول است. این آلرژی خود را به صورت واکنش‌های پوستی مانند تورم، احساس درد در زیر بغل و بازو، قرمزی پوست، لکه‌های خشک، کهیر، سوزش و … نشان می‌دهد.

وجود آلومینیوم کلراید در مام

آلومینیوم کلراید ماده‌ای برای ایجاد فلج موقت در غدد تعریق بوده که موجب توقف در عملکرد این غدد می‌شود. در صورت از مام رول‌های حاوی این ماده، آلومینیوم کلراید به تدریج توسط پوست جذب شده و روی هورمون استروژن تاثیر می‌گذارد. این هورمون می‌تواند در رشد سلول‌های سطانی تاثیر بگذارد و در طولانی مدت احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد یا باعث پیشرفت سرطان سینه شود.

البته باید توجه داشته باشید که محققان به نتیجه قطعی در خصوص تاثیر آلومینیوم در ایجاد سرطان سینه نرسیده‌اند. با این حال توصیه ما این است که از مام رول‌های فاقد آلومینیوم استفاده کنید.

وجود پارابن در مام رول

پارابن نوعی ماده نگهدارنده است که در بسیاری از محصولات آرایشی، بهداشتی و حتی غذایی به کار می‌رود و فعالیت و عملکرد استروژن را در بدن تقلید می‌کند. در مورد این ماده هم باید بگوییم با وجود اینکه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پارابن عامل سرطان باشد وجود ندارد، سال‌ها است که از آن در تولید مام رول‌های ضد تعریق استفاده نمی‌شود.

وجود فتالات در مام

فتالات یک ماده روغنی بدون رنگ است که برای ایجاد چربی و روان شدن در محصولات آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می‌شود. دانشمندان در تحقیقات علمی خود رابطه این ماده با دیابت و انواع سرطان را اثبات کرده‌اند. البته میزان فتالات در مام‌های ضد تعریق بسیار کم است و این مواد از طریق پوست جذب نمی‌شوند؛ اما باز هم توصیه می‌کنیم از مصرف محصولاتی که حاوی این ماده هستند خودداری کنید.

طرز استفاده از مام زیر بغل

طرز استفاده از مام زیر بغل بسیار ساده بوده و برای بهره‌مند شدن از تمامی مزایای این محصول پیشنهاد می‌کنیم از آن طبق مراحل زیر استفاده کنید:

  1. بهترین زمان استفاده از مام روی پوست تمیز و بدون مو است؛ بنابراین ابتدا دوش بگیرید و موهای زائد زیر بغل را اصلاح کنید.
  2. پوستتان را کاملاً خشک کرده و چک کنید که بر اثر استفاده از خراشیدگی روی آن ایجاد نشده باشد.
  3. مام را به کمک رول آن روی ناحیه حرکت دهید و پوست را به ماده آغشته کنید.
  4. اجازه دهید چند دقیقه بگذرد تا پوستتان کاملاً خشک شود و سپس لباس بپوشید.
دکمه بازگشت به بالا