اجتماعیمدیریت کسب و کار

آشنایی با کاربرد دانه های برنج در خانه داری

برای شما هم پیش آمده که کیسه برنج خود را باز کنید و در کمال ناباوری ببینید که برنج تان شپشک یا کرم زده؟ قطعاً تجربه تلخ این موضوع را فراموش نکرده اید و به دنبال راه حل مناسبی هستید تا این بار به درستی از کیسه های برنجتان نگهداری کنید.
در کنار این موضوع باید بدانید که برنج های ایرانی مستعد آفت هستند و برخلاف برنج های خارجی ممکن است پس از چند ماه یا یک سال کم کم شپشک بزنند. برای دانستن اینکه چطور می توانید جلوی این اتفاق رو بگیرید و یا حداقل آن را به تعویق بیاندازید با ما همراه باشید. برای خرید برنج طارم هاشمی کلیک کنید.

آشنایی با کاربرد دانه های برنج در خانه داری

1. دقت در هنگام خرید برنج

در هنگام خرید برنج مشتی از برنج را بردارید و از نزدیک بررسی کنید که آفاتی مانند شپشک و یا کرم داخل برنج نباشد.

2. نگهداری برنج در مکان خشک و خنک

مطمئن شوید که مکان برنج خشک و خنک است. رطوبت و گرما باعث خرابی برنج می شوند. اکثر مردم برنج خود را در انباری نگهداری می کنند که معمولاً مکانی گرم است، بنابراین دقت داشته باشید که اگر می خواهید برنج خود را در انبار نگهداری کنید، انبار تهویه ای مناسب داشته باشد.

3. ایجاد فاصله بین کیسه برنج با زمین و دیوار

بین کیسه های برنج با زمین و دیوار فاصله ایجاد کنید. این کار مانع نفوذ رطوبت دیوار و زمین به کیسه های برنج می شود. برای در امان بودن کیسه های برنج از سوسک، موش و سایر حشرات نیز آن را در قفسه و یا درجایی بلندتر از زمین قرار دهید.

4. نگهداری برنج در ظرف مناسب

در حالت کلی برنج را می توان در کیسه پارچه ای، ظروف شیشه ای یا پلاستیکی مات و ظروف فلزی دوجداره(لایه ی خارجی فلزی، لایه ی داخلی پلاستیکی) نگهداری کرد که از میان آن ها نگهداری برنج در گونی های نخی بهتر از بقیه است.

بهتر است برای حجم زیاد برنج از کیسه های نخی استفاده کنیم؛ زیرا این کیسه ها برخلاف کیسه ها و ظروف پلاستیکی، سبب می شوند که رطوبت برنج خارج شود و طول عمر آن افزایش یابد ولی برای حجم کم برنج می توان از ظروف شیشه ای، پلاستیکی یا فلزی استفاده کرد.

نکته1: اگر بخواهیم برای نگهداری برنج از ظروف شیشه ای یا پلاستیکی استفاده کنیم، این ظروف حتما باید خشک باشند؛ در غیراین صورت در مدت کوتاهی سبب خراب شدن برنج می شوند.

نکته2: ظروف شیشه ای مات نسبت ظروف پلاستیکی برای نگهداری برنج مناسب تر هستند؛ زیرا در صورت نگهداری برنج در ظروف پلاستیکی ممکن است طعم و بوی برنج تحت تاثیر پلاستیک تغییر کرده و برنج کیفیت خود را از دست بدهد ولی در ظروف شیشه ای طعم و عطر برنج تغییر نمی کند.

5. جلوگیری از کرم زدن برنج

احتمالا تا به حال برنج کرم زده را از نزدیک دیده اید. برای جلوگیری از آفت زدن یا شپشک زدن برنج، بهتر است که از همان ابتدا یک یا دو مورد از مواد زیر را در ظرف یا کیسه برنج قرار دهید.

 • حبه سیر
  • فلفل تند و خشک
  • میخک
  • آهن مانند میخ یا میلگرد
  • برگ گردو
  • پوست گردو
  • برگ درخت چریش
  • نمک
  • زنجبیل
  • زردچوبه

6. نگهداری برنج در مکانی به دور از نور خورشید

را در معرض نور خورشید قرار ندهید چراکه باعث آفت زدگی برنج می شود. نور مستقیم خورشید نیز موجب خرد شدن دانه های برنج می شود.

7. خرید برنجی که به خوبی خشک شده باشه

اصلی ترین علت آفت زدن برنج های ایرانی این است که در فرآیند سفید کردن برنج به اندازه کافی برنج را در خشک کن قرار نمی دهند تا رطوبت آن گرفته شود. برنج باید در حدود 60 ساعت در خشک کن باشد ولی در فصل برداشت بعضی از کارخانه ها به خاطر حجم زیاد کار برنج را به میزان 30 تا 40 ساعت در خشک کن می گذارند و همین باعث می شود تا برنج زودتر آفت بزند. ما در درکام اطمینان حاصل می کنیم که برنج هایی که عرضه می کنیم به میزان کافی خشک شده باشند تا زود دچار شپشک نشوند.

8. استفاده از جذب کننده اکسیژن در کیسه برنج

دکمه بازگشت به بالا