اقتصادیمدیریت کسب و کار

رشته کامپیوتر برای چه کسانی مناسب است؟

.معرفی 0 تا 100 رشته کامپیوتر توسط خانم ساجده فدائی دانشجو ارشد کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف

در این فیلم خانم فدائی به معرفی و بررسی رشته کامپیوتر، شرایط و روش های ورود به رشته کامپیوتر پرداخته‌اند، همین طور مواردی همچون بررسی بازار کار رشته کامپیوتر، این موضوع که آیا رشته کامپیوتر سخت هست یا خیر، معرفی دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، گرایش های رشته کامپیوتر، مهاجرت و بورسیه تحصیلی در رشته کامپیوتر بررسی شده است. جهت یادگیری کامپیوتر می توانید قبل از هرچیزی دوره آموزش icdl دراصفهان را برای مهارت بیشتر بگذرانید.

رشته کامپیوتر برای چه کسانی مناسب است؟

چگونه وارد رشته کامپیوتر شویم؟

در مقاطع مختلف و بصورت‌های مختلفی می‌توانید وارد رشته کامپیوتر شوید، برای اینکه براحتی هر چه تمام‌تر راه‌های ورود به رشته کامپیوتر را متوجه شوید برای شما عزیزان اینفوگرافی زیر آماده شده است. همچنین جهت شرکت و آگاهی از بهترین کلاس کامپیوتر در اصفهان می توانید با مشاوران این کجموعه صحبت کنید.

رشته های کامپیوتر در دانشگاه

همان طور که در شکل بالا مشخص است راه‌های زیادی برای وارد شدن به رشته کامپیوتر وجود دارد، توجه کنید که اگر بخواهید از طریق شرط معدل و یا کنکور ریاضی وارد مقطع لیسانس شوید و وارد دنیای کامپیوتر شوید،  فقط 2 رشته برای ورود به این دنیا وجود دارد و رشته فناوری اطلاعات  پیوسته در مقطع لیسانس وجود ندارد، برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید به صفحه  مراجعه کنید.

 1. لیسانس مهندسی کامپیوتر پیوسته در مقطع لیسانس
 2. لیسانس علوم کامپیوتر پیوسته در مقطع لیسانس

دانش‌آموزان باید توجه داشت که نه از طریق کنکور کاردانی و نه از طریق ورود بوسیله سوابق تحصیلی به مقطع کاردانی به کارشناسی امکان ورود به بسیاری از دانشگاه‌های دولتی کشور نظیر شریف، تهران، امیرکبیر و حتی دانشگاه‌هایی نظیر اصفهان، شیراز، فردوسی و … وجود ندارد. به همین علت و البته دلایل دیگر توصیه نمی‌کنیم دانش آموزان در سال 10ام وارد هنرستان (فنی حرفه‌ای+کاردانش) بشوند و مسیر کاردانی و سپس کاردانی به کارشناسی را طی کنند، برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید به مقاله  مراجعه کنید.

همان طور که متوجه شدید اگر بخواهید وارد رشته های مرتبط با کامپیوتر در دانشگاه‌های شوند، می‌توانید از طریق شرط معدل و یا شرکت در کنکور ریاضی در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering) و یا علوم کامپیوتر (Computer Science) وارد دانشگاه شوید.

در برنامه درسی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رشته مهندسی کامپیوتر چاپ کرده است، در مورد نقش و توانایی فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر چنین گفته است:

دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل های جامع مبتنی بر فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیت‌های جامعه توان مند هستند. به این منظور لازم است علاوه بر دانش پایه علوم کامپیوتر و مهارت‌های مهندسی، دانش آموختگان از دید اقتصادی مناسب و توان‌مندی‌های ارتباطی موثر برخوردار باشند.

به گفته آموزشگاه icdl اصفهان جهاد دانشگاهی هدف دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر تربیت دانشجویانی است که توانایی حل مسائل مهندسی کامپیوتر شامل تحلیل، طراحی و ساخت سامانه های کامپیوتری است، همچنین دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل‌های جامع مبتنی فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیت‌های جامعه توانمند هستند. یکی از اهداف دیگر رشته کامپیوتر این است که دانشجویان را برای کارآفرینی، کار در صنعت و تحصیلات تکمیلی آماده می‌کند.

معرفی رشته کامپیوتر از زبان استاد دانشگاه صنعتی شریف

در فیلم زیر دکتر جهانگیر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به معرفی رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته اند، دکتر امیرحسین جهانگیر در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه جهت ادامه تحصیل عازم فرانسه شد. ابتدا دوره کارشناسی ارشد پیوسته برق را تا سال 1984 در مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون فرانسه گذراند و پس از آن در دوره کارشناسی ارشد انفورماتیک و اتوماسیون دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه شرکت کرد. ایشان مدرک دکتری خود را نیز در زمینه انفورماتیک صنعتی در سال 1989 از مؤسسه ملی علوم کاربردی دانشکده برق تولوز فرانسه دریافت کرد. دکتر جهانگیر پس از اخذ مدرک خود در شهریور سال 1368 به کشور بازگشت و در دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد ریاست دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و ریاست مرکز محاسبات دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشتند.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

آینده رشته کامپیوتر

رشته کامپیوتر در دنیای امروز، یعنی عصر اطلاعات و ارتباطات، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. وابستگی سیستم‌های مختلف در جوامع امروزی به کامپیوترها و قدرت پردازش آنها، به‌طور روزافزون بیشتر می‌شود و بنابراین می‌توان آینده رشته کامپیوتر را درخشان پیش‌بینی کرد. البته آینده کامپیوترها را به لحاظ تغییرات نرم افزاری، سخت افزاری، بازار کار، نرخ بیکاری، درآمد و… در مقاله  به‌طور کامل بررسی کرده‌ایم.

مهندسی کامپیوتر یا مهندسی حرفه ای کامپیوتر ؟

این دو یکی از دو کلمات پر جستجو کاربران هستند اما تفاوت این‌ها در این است که شما برای رشته مهندسی کامپیوتر باید وارد دانشگاه‌هایی شوید که از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرند (البته با شرط معدل نیز می‌توان وارد رشته مهندسی کامپیوتر در برخی از دانشگاه شد)، در حالی رشته مهندسی حرفه ای کامپیوتر برای دانشگاه های فنی است و معمولا دانشجویانی به این دانشگاه‎ها می‌روند که در هنرستان های فنی درس خوانده‌اند البته محدودیتی با توجه به دفترچه انتخاب رشته وجود ندارد و شما می‌توانید بعد از شرکت در کنکور سراسری وارد دانشگاه‌های فنی حرفه ای هم بشوید.

رشته مهندسی کامپیوتر چند سال طول می‌ کشد؟ چند ترم است و چند واحد است؟

رشته مهندسی کامپیوتر چند سال طول می‌ کشد و چند ترم است

طبق برنامه درسی که وزارت علوم برای رشته مهندسی کامپیوتر پیشنهاد داده است طول دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر بصورت استاندارد 4 سال است. البته حداكثر مدت مجاز تحصيل در دوره های كارشناسی پيوسته کامپیوتر 6 سال است. درصورتي كه دانشجو نتواند واحدهاي دوره را در حداكثر مدت مجاز تحصيل با موفقيت بگذراند از دانشگاه مربوطه اخراج مي شود.

رشته مهندسی کامپیوتر چند واحد است و چند واحد در هر ترم می‌توان برداشت

در طی دوره لیسانس دانشجویان باید 22 واحد درس عمومی، 19 واحد دروس پایه، 67 واحد دروس تخصصی، 29 واحد دورس اختیاری و 3 واحد پروژه و 3 واحد کارآموزی که در مجموع 140 واحد می‌شود را اخد کنند. البته اینکه دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر چند واحد از دروس عمومی، پایه، تخصصی یا اختیاری بردارند ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد.

هر دانشجو می تواند در هر نیمسال تحصيلی حداقل 12 و حداكثر 20 واحد درسی را انتخاب كند.

در آخرين نيمسال تحصيلی، دانشجو از رعايت شرط انتخاب حداقل 12 واحد معاف است.

اگر دانشجويی در يك نیمسال ميانگين كل نمراتش حداقل 17 باشد می‌تواند با نظر دانشگاه در نیمسال بعد حداكثر تا 24 واحد درسی را انتخاب نمايد.

در مواردی كه دانشجو برای فراغت از تحصيل حداكثر 24 واحد باقی داشته باشد، حتی اگر مشروط باشد، با نظر دانشگاه، می‌تواند تمامی واحدهای باقیمانده را در یك نیمسال انتخاب كند.

تمرکزهای رشته مهندسی کامپیوتر یا همان خوشه های دانشی

به منظور هدایت دانشجویان در اخذ هدفمند دروس تخصصی و اختیاری دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر، مجموعه‌ای از خوشه‌های دانشی به شکل زیر در این رشته معرفی شده‌اند. البته در همه دانشگاه‌ها به این صورت نیست و ممکن است در هر دانشگاه تمرکزهای مختلفی وجود داشته باشد.

توصیه می‌شود دانشجویان بین یک تا سه خوشه دانشی از مجموعه زیر انتخاب کرده و دروس تخصصی و اختیاری خود را بر اساس آنها اخذ نمایند. عناوین این خوشه‌های دانشی به ترتیب حروف الفبا مرتب شده‌اند و اولویتی بین آنها نیست. ضمنا این خوشه‌ها در هر دانشگاه به منظور راهنمایی دانشجویان ارائه شده و اجباری در اخد دروس بر اساس آنها وجود ندارد.

زیرشاخه های رشته کامپیوتر

دانش آموزان اگر بخواهند وارد هر یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب می‌توانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوتر وارد دانشگاه شوید.

در حال حاضر و با توجه به بخش نامه‌های جدید وزارت علوم، مقطع لیسانس مهندسی کامپیوتر هیچ گرایشی ندارد و همه دانشجویانی که در رشته مهندسی کامپیوتر قبول می‌شوند دروس مشترکی را پاس می‌کنند و پس از اتمام دوره لیسانس نیز در مدرک آنها فقط “مهندسی کامپیوتر” بدون ذکر گرایش ثبت می‌شود.

در گذشته به این صورت بود که دانشجویان  پس از حدود 4 ترم می‌توانستند از بین گرایش های نرم افزار یا سخت افزار یا گرایش خود را انتخاب کنند و تصمیم بگیرید که می‌خواهند در کدام یک از این گرایش‌ها لیسانس خود را ادامه دهند (توجه کنید که در برخی از دانشگاه‌ها گرایش‌های دیگری نظیر هوش مصنوعی و شبکه‌های کامپیوتری و … هم وجود داشت)، البته در مدرک این دانشجویان نیز فقط “مهندسی کامپیوتر” بدون ذکر گرایش ثبت می‌شد. همچنین لازم به ذکر است که واحدهای درسی گرايش­ نرم افزار و سخت افزار در دوره كارشناسی بسيار مانند هم هستند و اختلاف اين دو گرایش تنها در حدود 20 واحد درسی است، اما گرایش آی تی در حدود 60 الی 70 واحد درسی مشترك با نرم افزار دارد.

توجه: هنوز در برخی از دانشگاه‌های آزاد دانشجویان پس از حدود 4 ترم برای خود گرایش انتخاب می‌کنند، ولی در مدرک لیسانس نامی از گرایش برده نمی‌شود و فقط مهندسی کامپیوتر قید می‌شود. بطور مثال در زیر چارت درسی دانشگاه آزاد تهران غرب و همین طور تهران مرکز را برای شما قرار داده‌ایم.

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران جنوب

گرایش‌های نرم‌افزار و معماری کامپیوتر

1) گرایش نرم افزار

در فیلم زیر گرایش نرم افزار توسط دکتر محمد قدسی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف معرفی شده است، محمد قدسی استاد دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، سرپرست مسابقه بین‌المللی برنامه‌نویسی دانش‌جویی و یکی از بنیان‌گذاران انجمن کامپیوتر ایران است. ایشان حدود دو دهه سرپرست کمیته ملی المپیاد کامپیوتر ایران و سرپرست تیم اعزامی ایران به المپیاد بین‌المللی کامپیوتر بوده است. ایشان کارشناسی خود را در سال ۱۳۵۴ از دانشکدهٔ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ برق و علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی در کالیفرنیا اخذ کرد. در سال ۱۳۵۸ به عنوان مربی در دانشکدهٔ ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف استخدام شد. در سال ۱۳۶۳ جهت ادامهٔ تحصیل به آمریکا رفت و در سال ۱۳۶۸ دکتری خود را از دانشکدهٔ علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گرفت. همان سال به ایران برگشت و به عنوان استادیار دانشکدهٔ تازه تأسیس مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف کار خود را دنبال کرد و سمت‌هایی چون ریاست دانشکده، معاونت تحصیلات تکمیلی و مدیر گروه نرم‌افزار دانشکده را عهده‌دار بود. او در سال ۱۳۷۹ به سمت دانشیاری و در سال ۱۳۸۴ به مرتبه استادی در این دانشکده ارتقاء یافت و اکنون نیز در این دانشکده تدریس می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراجعه کنید.

معرفی گرایش نرم افزار

2) گرایش سخت افزار

در فیلم زیر گرایش سخت افزار (معماری کامپیوتر) توسط زنده یاد دکتر سید مهدی فخرایی مدیر سابق گروه سخت افزار دانشگاه تهران معرفی شده است، دکتر سید مهدی فخرایی در سال 1339 در دزفول متولد شد و تحصیلات دوره دبیرستان را در مدرسه وابسته به دانشگاه شیراز پس از انتخاب به عنوان دانش‌آموز نخبه برگزیده گذراند، وی سپس در رشته مهندسی برق و الکترونیک موفق به اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران شد و دوره دکتری خود را در همین رشته در دانشگاهی در کانادا ادامه داد. استاد فخرایی دارای 220 مقاله علمی ملی و بین‌المللی در رشته تخصصی خود بود. وی دبیری 12 همایش علمی در کشور را در کارنامه کاری خود داشت. دکتر فخرایی عزیز استاد تمام دانشگاه تهران، دبیر سابق این مرکز و معاون پژوهشی اسبق بنیاد ملی نخبگان بود، وی را از چهره‌های نخبه و ارزنده کشور بود

معرفی گرایش سخت افزار

3) گرایش فناوری اطلاعات

در فیلم زیر نیز دکتر تقی یاره عضو هیات علمی دانشگاه تهران به معرفی رشته آی تی پرداخته اند، دکتر تقی یاره دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف، ایشان لیسانس خود را در سال های 1363 تا 1368 در گرایش نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف و ارشد خود را در سال های 1369 تا 1372 در گرایش نرم افزار در دانشگاه صنعتی شریف اخد کرده اند و دکتری مهندسی کامپیوتر در گرایش الگوریتم و محاسبات از دانشگاه توکیو در سال های 1375 تا 1379 است. از سمت های ایشان می‌توان به عضو هیات علمی تحریریه نشریه بین المللی تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر گروه پژوهشی فناوری اطلاعات پژوهشکده فناوریهای همگرا اشاره کرد.

کدام رشته کامپیوتر بهتر است؟

قبل از آنکه به بررسی این موضوع بپردازیم که کدام رشته کامپیوتر بهتر است، لازم است مقدماتی در این خصوص گفته شود.

رشته مهندسی  کامپیوتر بسیار گسترده و بیشترین تعداد فیلدهای پژوهشی و تحقیقاتی در این رشته وجود دارد، این گستردگی به شما این امکان را خواهد داد که متناسب با علایق و توانمندی خود به سمت یکی از فیلدهای پژوهشی موجود در این رشته بروید.

شاید از خود بپرسید فیلد پژوهشی چیست، در رشته کامپیوتر مباحث تحقیقاتی بسیاری وجود دارد که به علت این گستردگی اینها طبقه‌بندی شده‌اند که به هر دسته یک فیلد می‌گویند، در رشته کامپیوتر فیلدهای بسیار زیادی از جمله فیلدهای زیر وجود دارد:
الگورتیم و محاسبات، بینایی ماشین، بیوانفورماتیک، پردازش زبان طبیعی، رایانش امن، روباتیک، سیستم‌های بی‌درنگ و نهفته، شبکه‌های کامپیوتری، فناوری اطلاعات، معماری کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، یادگیری ماشین، رایانش ابری، اینترنت اشیا، بیگ دیتا، مالتی مدیا، شبکه‌های میان ارتباطی، پردازش تصویر، پردازش صوت، آزمون پذیری و …
توجه کنید که فیلد با گرایش متفاوت است، یک گرایش می‌تواند شامل فیلدهای بسیاری باشد، بعنوان مثال گرایش شبکه های کامپیوتری که در مقطع ارشد وجود دارد شامل فیلدهایی همچون رایانش ابری، اینترنت اشیا، شبکه های وایرلس، مالتی مدیا روی شبکه، Edge Computinr و … است.

همان طور که در قسمت زیر شاخه های رشته کامپیوتر گفته شد، در اکثر دانشگاه‌های کشور در مقطع لیسانس کامپیوتر گرایشی وجود ندارد و در مدرک دانشجویان نیز فقط مهندسی کامپیوتر ذکر می‌شود. حال آنکه رشته کامپیوتر رشته بسیار وسیعی است و در آن فیلدهای پژوهشی و تحقیقاتی بسیاری وجود دارد.

حال دانشجویان مقطع لیسانس برای وارد شدن به هر یک از این فیلدهای پژوهشی دو کار زیر را می‌توانند انجام دهند:

 1. دروس تخصصی و اختیاری خود را در مقطع لیسانس با توجه به اینکه به چه فیلدی علاقه دارید بردارید.
 2. با توجه به اینکه به چه فیلدی علاقه دارید گرایش مناسبی را برای مقطع ارشد کامپیوتر انتخاب کنید.

بررسی بیشتر مورد 1:

بعنوان مثال اگر دانشجویی در مقطع لیسانس به شبکه های کامپیوتری علاقه دارد می‌تواند در مقطع لیسانس دروس اختیاری و تخصصی زیر را بردارد:

 • شبکه های کامپیوتری
 • امنیت داده و شبکه
 • انتقال داده‌ها
 • شبه سازی کامپیوتری
 • برنامه سازی وب
 • شبکه‌های کامپیوتری پیشرفته

یا بعنوان مثالی دیگر اگر دانشجویی در مقطع لیسانس به معماری کامپیوتر علاقه دارد می‌تواند در مقطع لیسانس دروس اختیاری و تخصصی زیر را بردارد:

 • سیستم‌های بی‌درنگ
 • سیستم‌های نهفته
 • طراحی VLSI
 • رایانش چند هسته‌ای
 • مدارهای واسط
 • آزمایشگاه سخت افزار
 • معماری پیشرفته کامپیوتر
 • شبکه‌های میان ارتباطی

بررسی بیشتر مورد 2:

در مقطع کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش‌های زیادی از جمله هوش مصنوعی، نرم افزار، الگوریتم و محاسبات، رایانش امن، بیوانفورماتیک، شبکه‌های کامپیوتری،  معماری کامپیوتر، علوم و فناوری شبکه، علم داده، بازی‌های رایانه‌ای و … وجود دارد که هر یک از دانشجویان مقطع لیسانس کامپیوتر می‌توانند با توجه به علاقه خود برای مقطع ارشد یکی از این گرایش‌های گفته شده را انتخاب کنند

لازم به ذکر است که حتما نیازی نیست که لیسانس شما کامپیوتر باشد تا بتوانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و در یکی از گرایش‌های ارشد کامپیوتر گفته شده قبول شوید، هر لیسانسی داشته باشید می‌توانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و وارد مقطع ارشد کامپیوتر شوید.

حال به سوال اصلی برگردیم، کدام رشته مهندسی کامپیوتر بهتر است؟

بطورکلی تمامی گرایش‌های رشته کامپیوتر عالی هستند و اگر شما در یک از آنها خوب باشید بهترین مشاغل و بهترین درآمدها را خواهید داشت، هر کدام از گرایش‌ها، بازار کار مخصوص به خود را دارند و همواره با تعداد قابل توجهی تقاضا برای استخدام نیروی متخصص مواجه‌اند، بنابراین بهتر است به سمت گرایشی بروید که به آن علاقه شدیدی دارید.

اما بطور کلی گرایش‌های هوش مصنوعی و نرم افزار جز گرایش‌های پرطرفدارتر هستند.

در حال حاضر هوش مصنوعی و فناوری‌های مربوط به آن تمام دنیا را فراگرفته و هر روز هم در حال رشد و پیشرفت است. گرایش هوش مصنوعی در دانشگاه‌های خارج از کشور نیز بسیار پرطرفدار بوده و بسیاری از پوزیشن‌های مقطع دکتری رشته مهندسی کامپیوتر نیز متعلق به گرایش هوش مصنوعی است.

مهندسی نرم افزار بعنوان پایه و اساس فناوری کامپیوتر است و حتی در رشته‌هایی مانند معماری کامپیوتر و شبکه‌های کامپیوتری‌ نیز ردپای آن دیده می‌شود.در رشته مهندسی نرم افزار در کنار مباحث تئوری ، آموزش‌های علمی و فنی نیز به دانشجویان تدریس خواهد شد و آنها بعد از اخذ مدرک مهندسی می‌توانند در هر حوزه‌ای از مشاغل مانند توسعه نرم افزار، شبکه‌های کامپیوتری، توسعه و طراحی وب سایت، مدیریت پایگاه‌های داده و غیره مشغول به کار شوند.

تقاضا برای استخدام مهندسین نرم افزار و هوش مصنوعی هم در ایران و هم در خارج از کشور بسیار بالاست و به ظاهر تعداد سازمان‌ها و یا شرکت‌های نوپایی که مهندسان نرم افزار و هوش مصنوعی را استخدام می کنند بی پایان است. علاوه بر این دانشجویان نرم افزار و می‌توانند استارت آپ‌های جدیدی را راه‌اندازی کنند و بعنوان کارآفرین کسب و کار خودشان را داشته باشند.

علاقه به رشته کامپیوتر

احتمالاْ اولین نشانه علاقه به رشته کامپیوتر در بسیاری از دانش‌آموزان زمانی است که یک بازی کامپیوتری‌ آن‌ها را هیجان زده کرده و یا برای انجام تکالیف درسی خود مجبور به استفاده از  یک نرم افزار خاص هستند و در تمام مدت کار با نرم افزار از آن لذت میبرند.

یکی از باورهای اشتباه در میان دانش‌آموزان این است که تصور می‌کنند مهندسین کامپیوتر افرادی نخبه و خاص هستند و رقابت با آن‌ها سخت و ناممکن است. اما باید بدانید شرط لازم برای ورود به رشته کامپیوتر این است که به آن علاقه داشته باشید و همین عشق و علاقه، انگیزه و پشتکارتان را بالا برده و موجب برداشتن گام‌های استوار در مسیر تحصیل و کسب دانش خواهد شد.

بعد از علاقه به رشته کامیپوتر، مهارت‌های فردی مانند قدرت حل مسائل، تجزیه و تحلیل و خلاقیت و علاقه به ریاضیات از جمله مواردی هستند که در طول دوران تحصیل به کمک‌تان می‌آید. همچنین با توجه به اینکه رشته کامپیوتر به طور مداوم در حال به روز شدن است، لذا علاقه به یادگیری، مطالعه و کار با کامپیوتر نیز جزو دیگر شروط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر است.

رشته کامپیوتر برای چه کسانی مناسب است؟

شاید برای شما جالب باشد که بگوییم رشته کامپیوتر برای همه مناسب است. اگر به اطراف خود توجه کنید مشاهده خواهید کرد که دیگر کسب و کاری نیست که با رشته کامپیوتر سر و کار نداشته باشد، رشته کامپیوتر بسیار وسیع و گسترده است و مانند یک اقیانوس می‌ماند و تنوع مشاغل و کارهایی که می‌شود در این رشته انجام داد بسیار بالاست، ممکن نیست فردی به چیزی علاقه داشته باشد و نتواند آن را در رشته کامپیوتر پیدا کند، چه به کارهای عملی علاقه داشته باشید، چه به کارهای تئوری، چه به تحقیقات، چه به بیزینس و استارتاپ و خلق کارهای نو و جدید، همه و همه را می‌توانید در رشته کامپیوتر بیابید.

خوب است که به این نکته توجه داشته باشید که اصلا نیاز نیست پایه ریاضی قوی یا زبان انگلیسی قوی داشته باشید، همین که به رشته کامپیوتر علاقه داشته باشید می‌توانید وارد این شوید و در آن موفق شوید. برخی از دروس رشته کامپیوتر نظیر فیزیک 1 و فیزیک 2 و ریاضی 1 و ریاضی 2 و … در رشته کامپیوتر وجود دارند که نیاز به پایه ریاضی دارند ولی خوب است بدانید این دروس جز دروس اصلی رشته کامپیوتر محسوب نمی‌شوند و تاثیر چندانی در آینده تحصیلی و شغلی شما ندارند، اگر تیم کنکور کامپیوتر مسئول مشخص کردن واحدهای دوره لیسانس می‌بود قطعا تمامی این دروس را از چارت مهندسی کامپیوتر حذف می‌کرد :).

البته اگر می‌خواهید در رشته کامپیوتر به جایگاه‌های بسیار بالا برسید و مشاغل رده بالا با درآمدهای بسیار بالا داشته باشید باید عزم و اراده‌ قوی و پشتکار بالا داشته باشید، البته این گفته فقط مختص رشته کامپیوتر نیست و بطورکلی در هر چیزی که بخواهید به موفقیت‌های بزرگی برسید بالا تلاش زیادی انجام دهید.

همین طور اگر شما جز کسانی هستید که به تکنولوژی‌های جدید و علم روز علاقه دارید رشته کامپیوتر برای شما عالی است، بدون اغراق می‌توان گفت که دانش کامپیوتر در عصر جدید به صورت لحظه‌ای در حال به روز شدن است و به همین خاطر دانشجویان کامپیوتر باید به طور مداوم و پیوسته درحال یادگیری و آموزش باشند که در اکثر مواقع این یادگیری به صورت خودخوان انجام میگیرد. داشتن روحیه‌ای خستگی ناپذیر و تمرین و ممارست زیاد در مسیر یادگیری از شما یک مهندس کامپیوتر تمام عیار و لول بالا و با درآمد بالا خواهد ساخت.

بیکاری در رشته کامپیوتر

یکی از فاکتورهای مهم هنگام بررسی رشته‌های تحصیلی، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان آن رشته و البته علل این موضوع است؛ مقاطع مختلف رشته کامپیوتر در دنیای امروز از محبوب‌ترین‌هاست و از بسیاری می‌شنویم بازار کار داغی دارد و هیچ‌یک از فارغ‌التحصیلانش بیکار نمی‌مانند. اما واقعیت کمی با این عبارات فرق دارد! فاکتور نرخ بیکاری برای متخصصان و فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر هم وجود دارد و در مقاله  این موضوع و علل مختلفش را دقیق‌تر بررسی کرده‌ایم.

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته کامپیوتر

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به بازار کار تحت عنوان مهندس کامپیوتر، بنا به پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر، تخصص شما یکی از پرتقاضاترین نیازهای روز خواهد بود. به عنوان بخش بسیار کوچکی از کسب و کارهای نیازمند به حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می توان به شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، تولیدکنندگان قطعات صنعتی و کامپیوتری، شرکتها، مؤسسات خدماتی و مراکز آموزشی اشاره کرد.

با بررسی لیستی از پول ساز ترین و بزرگترین شرکت های حال حاضر دنیا خواهید دید که بسیاری از این شرکت ها فعال در حوزه کامپیوتر، آی تی و فناوری اطلاعات هستند؛ مواردی نظیر ماکروسافت، اپل، گوگل، آمازون، فیسبوک، اینستاگرام، سامسونگ، اینتل (Intel)، آی بی ام (IBM)، اچ پی، هواوی و …

با توجه به توضیحاتی که گستردگی بازار کار رشته کامپیوتر را بیان می کند و نیز با توجه به روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، موقعیت های شغلی همواره برای فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر فراهم است

تا سال 2022 شانس یافتن یک شغل و استخدام شدن در حوزه های مرتبط با رشته کامپیوتر بین 7 تا 25 درصد و در سایر رشته ها چیزی حدود 11 درصد خواهد بود. با توجه به اهمیت بررسی مشاغل رشته کامپیوتر صفحه‌ای مختص این امر برای شما عزیزان مهیا شده است، بنابراین برای مطالعه بیشتر می‌توانید به صفحه  مراجعه کنید.

برخی از موقعیت های شغلی مهندس کامپیوتر پس از ورود به بازار کار عبارتند از:

 • برنامه نویس در شرکت های تولید کننده نرم افزار
 • طراحی سیستم های ارتباطی درون سازمانی
 • تولید اپلیکیشن های اندروید یا IOS برای موبایل ها
 • ادمین و پشتیبان شبکه در شرکت‌های کوچک و بزرگ، وظیفه یک ادمین شبکه نصب و راه اندازی و پشتیبانی شبکه یک شرکت است و همچنین راه اندازی شبکه های پیشرفته سیمی یا بیسیم در سطح LAN و WAN
 • طراح سایت و رابط کاربری
 • سرپرست آی تی سازمان ها
 • بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجو، یا SEO (Search Engine Optimization)
 • سرپرست آی تی (IT Project Manager)
 • طراحی و ساخت ربات های پیشرفته
 • طراحی سیستم های تحت شبکه برای خانه های هوشمند
 • بهینه سازی مراحل تولید در کارخانه ها با استفاده از هوش مصنوعی
 • فعالیت در حوزه های مخابراتی و همچنین فعالیت در مراکز داده و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی
 • بعنوان متخصص امنیت شبکه در شرکت ها یا مدیر امنیت شبکه‌ (Network Security Administrator)
 • بعنوان مهندس سخت‌افزار کامپیوتر (Computer Hardware Engineer)، مهندسان سخت‌افزار، وظیفه‌ی طراحی و توسعه‌ی تجهیزات کامپیوتری مانند مانیتور، صفحه مدار، چیپ و… را بر عهده دارند

اهمیت رشته کامپیوتر در دنیا

رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است، رشته امروز و آینده است تا جایی که پیش بینی میشود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که به نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی تولیدی، شرکتها و مؤسسات خدماتی، مراکز آموزشی و … مشغول به کار شده و فعالیت کنند.

امروزه مشاغل کامپیوتری در برگیرنده برخی از سریعترین صنایع در حال رشد است. بسته به حرفه کامپیوتری که انتخاب می کنید تا سال 2022 فرصت های استخدامی بین 7 تا 25 درصد رشد خواهد داشت. درحالی که این رشد برای دیگر مشاغل تا 11 درصد است.

درآمد رشته کامپیوتر

اعداد و ارقام ذکر شده در ذیل در مورد کارمندان حقوق بگیر ذکر شده است و در مورد کارآفرینان حوزه کامپیوتر صادق نیست. رنج حقوق کارمندانی که دارای مشاغل کامپیوتری هستند از 22.000$ در سال در پایین ترین حد تا 140.000$ در بالاترین حد اندازه‌گیری شده است. برای قیاس، باید به این نکته اشاره کرد که درآمد متوسط دیگر مشاغل 34.750$ است و در بیشتر بخش‌ها، مشاغل کامپیوتر با پرداخت بالاتر نسبت به سایر مسیرهای شغلی می باشند. علاوه بر این مشاغل کامپیوتری از نرخ بیکاری نسبتاْ پایین 0.9 تا 4.2 درصدی برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتری در این موارد می‌توانید صفحه  را مشاهده کنید. همچنین در عکس زیر می‌توانید درآمد رشته کامپیوتر در حوزه‌های مختلف رشته کامپیوتر را در ایران و جهان مشاهده کنید:

روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از هم اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

با توجه به گسترش روز افزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمی‌شود. فرصت‌های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می‌شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند.

از آنجا که اکثر مشاغل کامپیوتری با کارمزد بالا دارای متقاضیان زیادی است در نتیجه انتظار می رود کسانی که برای این موقعیت ها انتخاب می شوند افرادی شایسته با تحصیلات کافی باشند. به طور کلی مشاغل کامپیوتر نیازمند حداقل مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا یک رشته مرتبط با کامپیوتر هستند.

دانشگاه های دولتی که رشته کامپیوتر دارند

در زیر به بررسی رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته ایم:

بطور کلی بهترین دانشگاه های ایران در رشته های مهندسی بصورت زیر رده بندی می شوند:

 1. دانشگاه صنعتی شریف
 2. دانشگاه تهران
 3. دانشگاه امیرکبیر
 4. دانشگاه علم و صنعت و شهید بهشتی (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)
 5. دانشگاه تربیت مدرس و خواجه نصیر (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)
 6. دانشگاه های صنعتی اصفهان
 7. دانشگاه اصفهان، شیراز و فردوسی (این سه دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های دولتی که رشته کامپیوتر را دارند و بررسی رنک آنها به صفحه مراجعه کنید

کتاب های رشته کامپیوتر

اغلب در برترین دانشگاه‌های ایران همچون دانشگاه صنعتی شریف از کتاب‌های مرجع بعنوان منابع درسی استفاده می‌کنند. باوجود آنکه کتاب‌های ترجمه شده این منابع در بازار موجود است اما پیدا کردن نسخه‌ای کامل و بدون اشکال یکی از دردسرهای دانشجویان محسوب می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان از نسخه‌های اصلی و زبان انگلیسی دروس استفاده نمایید. اما پیدا کردن تمام منابع اصلی رشته مهندسی کامپیوتر برای دانشجویان کاری دشوار و وقت‌گیر است، به همین دلیل سایت کنکور کامپیوتر مجموعه‌ای منظم و یکجا از کتاب‌های مرجع را در قالب pdf و بصورت کاملاً رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده است و شما می‌توانید با مراجعه به صفحه  براحتی آن‌ها را دانلود نمایید.

مطالعه کتاب‌های مرجع به همان اندازه که مفید و آموزنده است، خواندن آنها نیز به دلیل آنکه به زبان انگلیسی هستند برای بعضی از دانشجویان کاری دشوار و وقت گیر است، بعلاوه آنکه به دلایل زیادی از جمله ظرفیت دانشگاه‌ها، همه شانس تحصیل در دانشگاه‌های برتر را ندارند. شما می‌توانید در سایت کنکور کامپیوتر به مجموعه‌ای بینظیر از ، و که توسط برترین اساتید دانشگاهی تدریس شده، دسترسی داشته و به راحتی و رایگان آن‌ها را در قالب pdf دانلود نمایید.

آیا رشته کامپیوتر سخت است؟

پاسخ به این سوال بسیار کلی است. رشته‌های مهندسی به دلیل تحلیل‌های زیاد، از رشته‌های سخت محسوب می‌شوند اما علاقه افراد به این رشته‌ها، باعث آسان و جذاب شدن آن می‌شود. پس بنابراین اگر میزان کمی هم به کامپیوتر علاقه داشته باشید، ورود به این رشته می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی  مراجعه کنید.

شرایط ورود به رشته کامپیوتر

امروزه رشته کامپیوتر در بین دانش‌آموزان و دانشجویان دنیا دارای اهمیت بسیاری قرار گرفته است زیرا تمام مشاغل دنیا و زندگی روزمره انسان‌ها به این رشته وابسته شده است. تا چندین سال پیش اکثر دانش‌آموزان برتر کشور، رشته‌ی برق را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کردند اما امروزه کامپیوتر بیش‌ترین تقاضا در بین تمامی رشته‌ها دارد. پس اگر قصد ادامه مسیر در این رشته را دارید، جزو افراد خوش‌شانس هستید. بسیاری از دانش آموزان می‌خواهند بداند که شرایط ورود به رشته کامپیوتر چگونه است، به همین علت مقاله ای در این زمینه ایجاد کردیم و در این مقاله به بررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتر از سال نهم از طریق هنرستان، سوابق تحصیلی و همچنین کنکور سراسری ریاضی پرداخته و مدارک لازم جهت ورود به این رشته و همچنین بازارکار و بهترین مشاغل از لحاظ محبوبیت و درآمد را بررسی کردیم، بنابراین برای مطالعه این مقاله به صفحه  مراجعه کنید.

برای رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشد

از دانش آموزان سال نهم تا دانش آموزان هنرستانی، دانشجویان کاردانی و کاردانی به کارشناسی و دانشجویان مهندسی کامپیوتر به دنبال این پرسش هستند که متناسب با مقطعی که میخواهند وارد آن شوند در چه دروسی باید قوی باشند، به همین علت مختص این موضوع یک صفحه جداگانه برای شما عزیزان ایجاد کرده‌ایم، بنابراین برای مطالعه در این خصوص به صفحه  مراجعه کنید.

همین طور خوب است که به این نکته توجه کنید که هر رشته سختی‌های خاص خودش را دارد، از دیدگاه ما هر فردی با هر پایه‌ای می‌تواند در رشته کامپیوتر موفق شود، فقط کافی است که در طول دوران دانشگاه تان بصورت پیوسته تلاش کنید. برخی از مشاورین لیسانس که اطلاعات کاملی در مورد رشته کامپیوتر ندارند به دانش‌ آموزان می‌گویند که برای موفقیت در رشته کامپیوتر نیاز است که پایه ریاضی قوی داشته باشند، در صورتی که به هیچ عنوان چنین نیست، برای اینکه دلیل این موضوع را بصورت دقیق متوجه شوید ابتدا لازم است با دروس اصلی و غیر اصلی رشته کامپیوتر آشنا شوید:

دروس غیر اصلی رشته کامپیوتر دروسی هستند که در مقاطع بالاتر رشته کامپیوتر و همین طور در آینده کاری دانش آموختگان کامپیوتر خیلی کاربردی نیستند، از جمله این دروس می‌توان به دروس فیزیک 1و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی عمومی 1و2، جبر خطی، محاسبات عددی، آزمایشگاه فیزیک 2و … اما دروس اصلی رشته کامپیوتر دروسی هستند که زیر بنای رشته کامپیوتر را تشکیل می‌دهند و هر شخصی که بخواهد در رشته کامپیوتر به جایگاه‌های بالایی برسد باید این دروس را خوب فرا گیرد، از جمله این دروس می‌توان به دروس ، ، ، ، ، سیستم عامل، ، هوش مصنوعی، نظریه زبان ها و ماشین ها اشاره کرد.

حال خوب است بدانید که برای فراگیری دروس اصلی رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی قوی ندارید، بطور کلی ریاضی خاص و پیچیده ای در این دروس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و پایه ریاضی که برای فهم این دروس نیاز دارید را می‌توانید در دو روز آموزش ببینید، ریاضیاتی که برای فهم این دروس نیاز دارید به مواردی همچون آشنایی با خواص لگاریتم، تصاعد حسابی، تصاعد هندسی، خواص سیگما، مقدار خیلی کمی و در موارد خاص مشتق و انتگرال. که تمامی این موارد را می‌توانید در یک الی دو روز بطور کامل یاد بگیرید، برای راحتی شما دانش آموزان و دانش جویان عزیز فیلمی تحت عنوان تمام ریاضیات مورد نیاز برای رشته کامپیوتر تهیه شده و بصورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته که می‌توانید از این فیلم استفاده کنید. همان طور که مشخص شد برای تحصیل در رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی خیلی خوبی ندارید و افراد موفق بسیار زیادی در این رشته وجود دارند که پایه ریاضی بسیار معمولی دارند.

رشته کامپیوتر برای دختران

برخلاف باور عموم که فکر می­‌کنند رشته کامپیوتر کاملاً مردانه است و برای آن تبعیض‌­های جنسیتی قائل می­‌شوند، زنان زیادی از گذشته تا بحال در این عرصه فعالیت داشته‌­اند و به موفقیت‌­های بزرگی دست پیدا کرده‌­اند. برای دریافت پاسخ این سوال مقاله جامعی برای شما نوشته شده تا به شما نشان دهیم که رشته کامپیوتر چطور زندگی می‌تواند زندگی خانم ها را متحول کند، برای مطالعه این مقاله به صفحه  مراجعه کنید.

مهاجرت رشته کامپیوتر

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعلی جوانان ما مسئله مهاجرت است، در حال حاضر بر اساس گزارش و آمارهای موجود بیش از نیمی از جوانان تمایل به مهاجرت دارند. حال رشته کامپیوتر بهترین رشته در دنیا برای مهاجرت است و بیشترین مهاجرت کاری و تحصیلی دنیا از طریق رشته کامپیوتر انجام می‌شود، با توجه به اهمیت این موضوع مقاله‌ای فقط مختص همین موضوع برای شما عزیزان قرار داده‌ایم. در مقاله ، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است، حتما این مقاله عالی را مطالعه کنید. همچنین برای مطالعه در خصوص نحوه  می‌توانید به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

مزایا و معایب رشته کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر یک رشته مطالعاتی بزرگ است که محاسبات و تئوری‌های مرتبط با توسعه نرم‌افزار، سخت‌افزار و الگوریتم‌ها را شامل می‌شود. هر کدام از گرایش‌های رشته کامپیوتر به نحوی در پیشرفت و نوآوری صنایع مختلف کمک می کنند و به دانشجویان کامپیوتر این اجازه را می‌دهد تا مسیر شغلی خود را متناسب با علایق شخصی و اهداف حرفه‌ای‌شان دنبال کنند.

اما در این میان درک مزایا و معایب رشته کامپیوتر می‌تواند به شما در فرآیند توسعه فردی و حرفه‌ای شدنتان کمک کند. در عکس زیر می‌توانید مزایا و معایب رشته کامپیوتر را مشاهده کنید، همچنین در زیر این عکس هر یک ازاین مزایا و معایب رشته کامپیوتر را بررسی کرده‌ایم.

حوزه ها و فیلدهای رشته کامپیوتر

مهندسین کامپیوتر بطور کلی در زمینه‌های طراحی و تحلیل نرم افزار و سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نیز زمینه های مرتبط با  فعالیت می‌کنند. مباحث بسیاری در حوزه تخصصی رشته کامپیوتر طبقه بندی می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • هوش مصنوعی (AI): فرایند ساخت ماشین‌های هوشمندی است که از حجم وسیعی از داده‌ها استفاده می‌کنند.
 • شبکه های کامپیوتری: دستگاه های محاسباتی متصل به هم که می توانند داده ها را مبادله کنند و منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 • پردازش موازی و توزیع شده
 • محاسبات زیستی
 • ریزپردازنده ها: از مهم‌ترین قطعات یک کامپیوتر که براساس تکنولوژی IC ساخته شده است می‌توان به پردازنده یا همان سی پی یو (CPU) اشاره کرد که میلیاردها ترانزیستور را در خود جای داده است.
 • روباتیک: رباتیک با طراحی، ساخت و بهره برداری از ربات‌ها و همچنین ترکیب علم و تکنیک‌های مهندسی سر و کار دارد.
 • پردازش صوت و تصویر: از کاربردهای پردازش صوت می توان به دستیار صوتی گوگل و پردازش تصویر نیز خودروهای خودران اشاره کرد.
 • پردازش داده های حجیم: ماشین ها برای یادگیری نیازمند حجم بالایی از داده و اطلاعات (Big Data) هستند.
 • طراحی سیستم های دیجیتال
 • سیستم های بی‌درنگ
 • امنیت اطلاعات
 • سیستم های نهفته

با توجه به گسترش روز افزون کاربردهای مهندسی کامپیوتر، امروزه کشور ما نیازمند مهندسین کامپیوتر توانا در تمام زمینه های مذکور است.

نظر دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر

اکثر دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر بر این باورند با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، نقش کامپیوترها بیش از هر زمان دیگر در زندگی افراد تاثیرگذار و به یک بخش جدایی ناپذیر تبدیل شده است. به همین خاطر رشته کامپیوتر از لحاظ فرصت شغلی و بازار کار یکی از بهترین رشته های دانشگاهی است و آینده شغلی و مالی شما را تضمین خواهد کرد.

اما در صورتی که قصد وارد شدن به رشته مهندسی کامپیوتر را دارید برای موفقیت در این حوزه بایستی فردی کوشا بوده و به طور مستمر در حال یادگیری سریع و دائمی تکنولوژی های روز دنیا باشید. همچنین یک دانشجوی مهندسی کامپیوتر باید بتواند مهارت های جدید را به سرعت و به شکل خودخوان یاد بگیرد.

از مزیت‌های دیگر رشته کامپیوتر این است که شما بواسطه انجام کارهای گروهی هرگز دغدغه یافتن یک دوست خوب و همراه را نخواهید داشت و کار کردن و مشارکت با آنان جزئی از زندگی روزمره‌تان خواهد شد. در مقاله می‌توانید از نظرات دانشجویان برتر حوزه کامپیوتر را در داخل و خارج از کشور آگاه شوید.

دروس رشته کامپیوتر

دروس رشته کامپیوتر به 5 دسته زیر تقسیم می‌شود:

در ادامه بصورت موردی این دروس را معرفی کرده‌ایم، اما اگر می‌خواهید بصورت دقیق با هر یک از این درس‌ها آشنا شوید به مقاله دروس رشته کامپیوتر مراجعه کنید.

دروس عمومی رشته کامپیوتر

در زیر دروس عمومی رشته کامپیوتر عنوان شده است.  علاوه بر اخذ درس های مندرج در ردیف های 1 تا 5 ،اخذ یک درس از ردیف های 6 تا 8 ،یک درس از ردیف های 9 تا 12،یک درس از ردیف های 13 تا 16 ،یک درس از ردیف های 17 تا 20 و یک درس از ردیف های 21 تا 22 الزامی است.

دروس پایه رشته کامپیوتر

در زیر دروس پایه رشته کامپیوتر عنوان شده است.

دروس اصلی رشته کامپیوتر

در زیر دروس اصلی رشته کامپیوتر عنوان شده است:

دروس تخصصی رشته کامپیوتر

در زیر بعنوان مثال دروس اختیاری و تخصصی رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف را برای شما آورده ایم، دروس اختیاری و اجباری رشته کامپیوتر سایر دانشگاه‌ها نیز شبیه به جداول زیر است.

جدول دروس تخصصی

اخذ حداقل 7 درس از جدول دروس تخصصی الزامی است.

دروس اختیاری رشته کامپیوتر

اخذ حداقل 13 واحد شامل 4 درس سه واحدی و 1 آزمایشگاه از جدول فوق الزامی است.

برای کمک به شما عزیزان صفحه‌ای ایجاد شده که در آن تک تک دروس رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع لیسانس معرفی شده است، برای مشاهده این صفحه به صفحه بررسی و معرفی  مراجعه کنید.

اگر در هنرستان کامپیوتر بخوانیم و سپس کاردانی کامپیوتر بگیریم بهتر است یا در کنکور ریاضی شرکت کنیم و مهندسی کامپیوتر قبول شویم؟

توصیه ما به دانش آموزانی که می‌خواهند در رشته کامپیوتر فعالیت کنند این است که سعی کنند حتما از طریق کنکور ریاضی در مهندسی کامپیوتر پذیرفته شوند. در ادامه دلایل این موضوع را بیان می‌کنیم؛ اولین و مهم ترین دلیل این است که دانش آموزان هنرستانی از طریق کنکور کاردانی نمی‌توانند وارد دانشگاه‌های مناسبی شوند و باید وارد دانشگاه‌های فنی و حرفه ای شوند، همین طور این دانشجویان پس از دریافت فوق دیپلم باید در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنند که از طریق این کنکور نیز نمی‌توانند در دانشگاه های دولتی خوب کشور قبول شوند.

از طرف دیگر دانش آموزانی که از طریق کنکور ریاضی در مقطع کارشناسی پیوسته کامپیوتر قبول می‌شوند، دیگر نیازی به شرکت مجدد در کنکور کاردانی به کارشناسی کامپیوتر ندارند و تنها با یک کنکور و بدون هیچ وقفه‌ای می‌توانند کارشناسی کامپیوتر بگیرند. از موارد مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که دروسی که در مهندسی کامپیوتر ارائه می‌شود کاربردی تر و بهترند، همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های تاپ داخل یا خارج از کشور را دارید این موضوع که شما قبلا کاردانی بوده‌اید و بعد از آن کاردانی به کارشناسی بوده‌اید از دیدگاه اساتید دانشگاه‌های برتر رزومه بدی برای شما محسوب می‌شود.

در مقاله  به طور کامل به تفاوت میان رشته کامپیوتر هنرستان و رشته کامپیوتر دبیرستان پرداخته شده و ممکن است با مطالعه این مقاله بهتر تصمیم بگیرید.

آیا از رشته تجربی میتوان مهندسی کامپیوتر خواند

جواب این پرسش بله است، شما هر دیپلم‌ای که داشته باشید، از جمله دیپلم تحربی، می‌توانید از دو طریق وارد رشته مهندسی کامپیوتر شوید، یکی اینکه می‌توانید همانند افرادی که دیپلم ریاضی دارند در کنکور ریاضی شرکت کنید و در صورت قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر وارد این رشته شوید و روش دیگر آن است که وارد دانشگاه‌هایی شوید که با شرط معدل دانشجو می‌گیرند. در زیر توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه داده‌ایم.

متاسفانه در بسیاری از موارد دانش‌ آموزان، کورکورانه و تحت تاثیر و فشار خانواده و یا دوستان بدون در نظر گرفتن علایق و استعدادهایشان رشته تحصیلی دوران متوسطه را انتخاب می‌کنند و پس از مدتی تحصیل متوجه می‌شوند که به رشته تحصیلی‌شان علاقه ندارند و در میانه راه پشیمان شده و سعی در تغییر مسیر دارند.

بعنوان مثال دانش آموزان زیادی هستند که دوران متوسطه را در رشته علوم تجربی یا علوم انسانی تحصیل کرده‌اند اما به دنبال تغییر رشته و تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر هستند. از آنجا که رشته مهندسی کامپیوتر جزو زیرشاخه‌های رشته ریاضی فیزیک به حساب می‌آید، بنابراین آن دسته از دانش آموزانی که در رشته علوم تجربی تحصیل کرده‌اند باید در کنکور سراسری رشته ریاضی فیزیک شرکت کنند و پس از قبولی و کسب رتبه مورد نیاز رشته مهندسی کامپیوتر را انتخاب کنند. ثبت نام در دانشگاه‌های بدون کنکور بر اساس شرط معدل و سوابق تحصیلی از روش‌های دیگر برای ورود به رشته مهندسی کامپیوتر با دیپلم تجربی است.

ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری

بطورکلی مقطع ارشد کامپیوتر کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر و همین طور علوم کامپیوتر متفاوت است ( مقطع دکتری نیز بسیار مانند ارشد است و واحد‌هایی که خود شما در ارشد برنمی‌دارید را در دکتری برخواهید داشت، البته مقطع تفاوت‌های دیگری نیز دارد مانند الزامی بودن آزمون زبان، امتحان جامع و تعداد دروسی که باید در دوران دکتری پاس کنید 6 درس 3 واحدی خواهد بود)، شما در لیسانس کامپیوتر مجبور هستید تعداد واحدهای زیادی را (حدودا 143 واحد) بگذرانید در صورتی که شاید به بسیاری از این واحد‌ها علاقه نداشته باشید و همین طور در دوران لیسانس تقریبا در تمامی دروس بخش عظیمی از نمره به مباحث تئوری اختصاص دارد در صورتی که این امر در ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا بر عکس است و بیشتر نمره به کارهای پژوهشی و عملی و انجام پروژه و تمرین اختصاص دارد.

سپس دانشجویان مقطع ارشد کامپیوتر با توجه به علاقه‌شان یک فیلد را انتخاب می‌کنند، سپس با اساتیدی که در آن فیلد کار می‌کنند صحبت می‌کنند و از بین آن اساتید یکی را بعنوان استاد راهنمای خود انتخاب می‌کنند، البته استاد راهنما نیز باید آن شخص را بپذیرد و ظرفیت خالی داشته باشد، سپس در آزمایشگاه آن استاد راهنما مشغول به کار می‌شود و در آن آزمایشگاه میز، صندلی و کامپیوتری به آن دانشجو به مدت 2 تا 3 سال اختصاص داده می‌شود، در آزمایشگاه‌ها فقط دانشجویان ارشد و دکتری هستند، مگر آنکه در آن آزمایشگاه پروژه ملی وجود داشته باشد و استاد راهنما تعدادی از دانشجویان لیسانس را برای کار در پروژه استخدام کرده باشد و یا بعنوان کار آموز در آنجا فعالیت کنند.

از این به بعد دانشجویان تعداد کمی درس‌ را از بین تعداد دروس زیادی که در آن گرایش تعریف شدها ست بر اساس فیلدی که انتخاب کردند و با صلاح دید استاد راهنما و مدیر گروه گرایش شان بر می‌دارند، بنابراین چون دانشجو خودش فیلدی را انتخاب کرده که به آن علاقه دارد، به واحدهایی هم که خودش در راستای پایان نامه اش بر می‌دارد علاقه خواهد داشت و بنابراین مثل لیسانش نخواهد بود که دانشجو مجبور باشد تعداد واحدهایی زیادی که به آنها علاقه ندارد را پاس کند. همچنین چون تمام کارهایی که دانشجو انجام می‌دهد در راستای تز اش است بعد از چند ماه در فیلدی که انتخاب کرده خبره می‌شود و این موضوع برای دانشجو جذاب و شیرین خواهد بود و این مورد باعث می‌شود که دانشجویان به رشته کامپیوتر بیش از پیش علاقه مند شوند.

انتخاب گرایش در دوره ارشد کامپیوتر

هر روزه سوالات بسیار زیادی در این زمینه پرسیده می‌شود که در چه رشته‌‌ای کنکور بدهم ؟ بازار کار هر رشته در ایران و در خارج به چه نحو است؟ و کدام رشته بهتر است. ادامه تحصیل در ایران و خارج در چه گرایش بهتر است؟ من به رشته x علاقه ندارم و به همین دلیل نمی‌شود در رشته y آزمون بدهم؟

پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می بایست حدود ۳۲ واحد درسی پاس کنید که اگر واحدهای سمینار و پایان نامه را از این مقدار حذف کنیم ۲۴ واحد باقی می‌ماند که از این ۲۴ واحد ۹ یا ۱۲ واحد، دروس اجباری گرایشی ای است که شما در آن گرایش قبول شده اید و سایر واحد ها را می‌توانید بصورت اختیاری و با توجه به علاقه ‌تان انتخاب کنید که این مزیت بسیار بزرگی برای شما است زیرا می توانید دروسی را بر دارید که در زمینه کاری و پژوهشی مورد علاقه تان است.

همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که زمانی که دانشجو در یک دانشگاه معتبر مانند دانشگاه‌های تهران، شریف،‌ شهید بهشتی و… قبول می‌شود فیلدی که دانشجو جهت پژوهش و تحقیق در دوره ارشد و یا حتی دکتری انتخاب می‌کند می‌تواند به گرایش قبول شده وی در دانشگاه ارتباطی نداشته باشد و با توجه به فیلدهایی که اساتید گرایشی که دانشجو در آن گرایش قبول شده است دانشجو می‌تواند هر فیلد و موضوعی را که به آن علاقمند است و اساتید آن گرایش کار می‌کنند، دنبال کند. این موضوع به این بر می گردد که دانشجو چه کسی را به عنوان استاد راهنمای خود انتخاب می کند و همچنین پروپوزال خود را چه چیزی تعریف کند. به عنوان مثال دانشجویان زیادی بوده‌اند که در رشته ارشد معماری کامپیوتر دانشگاه شریف یا تهران قبول شده‌اند و در دوران تحصیل وارد فیلد شبکه یا امنیت یا مالتی مدیا یا رباتیک و یا دیگر موضوعات شده‌اند. بنابراین اینکه گرایش قبولی شما در ارشد کدام است از اهمیت کمتری نسبت به انتخاب موضوع پروپوزال، موضوع پژوهش و اینکه استاد راهنما دانشجو چه کسی باشد برخوردار است.

نکته جالب دیگر این است که در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر، برخی اساتید از گرایش‌های مختلف دانشجو می‌پذیرند، بعنوان مثال اساتیدی در دانشگاه های تهران و شریف داریم که هم از گرایش معماری کامپیوتر دانشجو می‌گیرند و هم از گرایش نرم افزار و هم از گرایش شبکه.

همچنین برای اشتغال در بازار کار، آنچه درباره تحصیلات آکادمیک مورد سوال است و اهمیت دارد، این موضوع است که از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید یا در حال تحصیل هستید. چه مهارت‌هایی دارید؟ پایان نامه و رساله شما در چه زمینه‌ای بوده است؟ در نتیجه اینکه در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید دارای اهمیت کمتری است (البته به جز دو گرایش تجارت و آی تی). همچنین برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خارجی علاوه بر موارد فوق الذکر، سوالاتی نظیر:‌ عنوان زمینه و فیلد تحقیقاتی شما چه بوده، چه مقالاتی دارید،‌ استاد راهنمای شما چه کسی بوده است،‌ توصیه نامه های شما از چه کسانی است، نمره تافل و جی آر ای (GRE) و یا آیلتس (IELTS) شما چند است و … پرسیده می‌شود و اینکه شما در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید کمترین اهمیت را دارد و مواردی مثل نمره زبان، مقالات و دانشگاه مقطع ارشد دارای اهمیت بیشتری است.

منابع کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

منابع کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر 1402 چیست؟ بهترین منابع ارشد کدام ها هستند؟ منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی چیست؟ منابع کنکور ارشد نرم افزار چیست؟ و سوالات بسیار دیگری، همه اینها سوالاتی هستند که هر ساله ذهن بسیاری از داوطلبان و دانشجویان کنکور ارشد کامپیوتر را به خود مشغول می‌کند، برای پاسخ به این سوالات و به دلیل اهمیت فراوان این موضوع صفحات مجزایی در این خصوص برای شما دانشجویان عزیز مهیا شده:

برای آشنایی با منابع کنکور ارشد کامپیوتر به صفحه مراجعه کنید.

معرفی گرایش های ارشد کامپیوتر

آشنایی و شناخت دقیق گرایش های ارشد کامپیوتر از دغدغه‌های مهم داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر است.گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر شامل گرایش های نرم افزار، ، شبکه‌های کامپیوتری، رایانش امن، معماری کامپیوتر (سخت افزار)، بیوانفورماتیک، الگوریتم و محاسبات، علوم و فناوری شبکه، علوم داده و قرآن کاوی رایانشی است. برای بررسی دقیق هر یک از این گرایش‌ها می‌توانید به صفحه  مراجعه کنید.

تاریخچه رشته کامپیوتر در خارج

شروع تاریخچه کامپیوتر بر می‌گردد به زمانی که رشته الکترونیک در حال رشد بود. جنگ جهانی دوم مسببی بود در پیشرفت حوزه الکترونیک نیاز به رادار و کامپیوترها این پتانسیل را برای تحصیل و تحقیق بیشتر بوجود آورد که در نتیجه آن پیشرفت زیاد در حوزه برق و الکترونیک در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ شد.

تاریخچه رشته کامپیوتر در ایران

دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین دانشکده‌ی مستقل مهندسی کامپیوتر در ایران در سال ۱۳۶۴ تأسیس شد.

همچنین در دانشگاه تهران رشته مهندسی کامپیوتر از سال ۱۳۶۹ در مقطع کارشناسی و از سال ۱۳۷۳ همراه با رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی‌ارشد در گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده فنی دایر شد.

رشته کامپیوتر و نرم افزار چیست؟

اگر به دور و بر خود خوب نگاه کنید، می‌بینید که پایه‌ی هر چیز‌ی تکنولوژی و کامپیوتر است؛ اما وجود این همه کامپیوتر زمانی ارزش دارد که بتوان از این امکانات، ارتباطات و شبکه استفاده کرد. در همین نقطه است که می‌توان پدید آمدن یک نیاز را احساس کرد و آن، افراد متخصص برای کار با این تجهیزات در مراکز صنعتی، خدماتی و تولید‌ی است.

هنر‌جویانی که رشته کامپیوتر فنی و حرفه ای را دنبال می‌کنند، دانشی را در رابطه با کامپیوتر، سیستم عامل، برنامه‌سازی، زبان تخصصی، شبکه‌ها‌ی کامپیوتر‌ی و… کسب می‌کنند. همه‌ی این موارد آن‌ها را به‌خوبی برای ورود به بازار کار آماده می‌کند.

اما سوال اصلی این است که هنرستان به درد چه کسانی می‌خورد؟ اصلا تحصیل در رشته کامپیوتر و نرم افزار به چه روش‌ها‌یی ممکن است و کدام برای شما بهتر است؟

پیش ثبت نام رشته کامپیوتر

رشته کامپیوتر هنرستان مناسب چه کسانی است؟

برای ورود به رشته کامپیوتر 3 راه پیش‌ روی دانش‌آموزان است. ریاضی و فیزیک، فنی و حرفه‌ای و یا کار و دانش.

در راه اول دانش‌آموزان، تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک در دبیرستان را انتخاب می‌کنند. پس از فارغ‌التحصیلی و دریافت دیپلم، با دادن کنکور یکی از گرایش‌ها‌ی کامپیوتر را برای مقطع لیسانس در دانشگاه انتخاب می‌نمایند. در این روش در طول سال‌ها‌ی دبیرستان تنها به بخش تئوری پرداخته می‌شود. پس رشته کامپیوتر هنرستان چه تفاوتی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

در راه دوم و سوم که از طریق فنی و حرفه‌ای و یا کار و دانش است، دوران تحصیلی در هنرستان می‌گذرد و دانش‌آموزان باید رشته کامپیوتر و گرایش آن را انتخاب کنند. در این روش، تمرکز اصلی بر پرورش مهارت‌ها‌ی عملی و کاربردی است، از همین جهت شما از این طریق می‌توانید از سنین کم به‌طورجدی ضمن کسب دانش این رشته، آن را بکار بگیرید و حتی کم‌کم به بازار کار وارد شوید.

در کل اگر مهارت‌ها و یا شرایط زیر برای شما مهم است، تحصیل در رشته کامپیوتر در دوره‌ها‌ی هنرستان برای شما مناسب‌تر است:

 • آسان‌تر بودن دروس نسبت به دبیرستان
 • ارجحیت دروس عملی نسبت به تئوری
 • ارتقا‌ی مهارت عملی
 • ورود سریع‌تر به بازار کار
 • درصد قبولی بیش‌تر در دانشگاه به دلیل رقابت کم‌تر

ثبت نام در رشته کامپیوتر هنرستان

واحد‌ها‌ی درسی رشته شبکه و نرم افزار رایانه پکت

ممکن است در نگاه اول با دیدن تنها یک گرایش کامپیوتر در هنرستان فنی و حرفه‌ای تعجب کنید. بهتر است بدانید که رشته شبکه و نرم افزار، رشته‌ای است که بسیار کاربرد‌ی است؛ اما درعین‌حال کسی که قصد دارد تخصص آن را به دست آورد، باید قدرت تجزیه‌وتحلیل بالا‌یی داشته باشد.

به علاوه از طرفی هم باید تشنه‌ی یادگیری باشید؛ چرا‌که نه تنها خود تکنولوژی از جمله کامپیوتر، بلکه نرم‌افزار‌ها نیز هر روز پیشرفت می‌کنند. خب، اگر آماده‌ی تحصیل در هنرستان فنی و حرفه‌ای پکت و رشته کامپیوتر فنی حرفه ای هستید، کم‌کم شما را با دروسی که در طول دوران تحصیل رشته کامپیوتر در هنرستان باید بگذرانید، آشنا می‌کنیم.

دروس عمومی رشته شبکه و نرم افزار رایانه

 • تعلیمات دینی 1 و 2
 • عربی، زبان قرآن 1 و 2
 • فارسی 1 و 2
 • زبان خارجی 1 و 2
 • ریاضی 1 و 2
 • تربیت بدنی 1 و 2
 • فیزیک
 • شیمی
 • جغرافیای عمومی و استان شناسی
 • علوم اجتماعی
 • انسان و محیط‌ زیست
 • تفکر و سواد رسانه
 • دانش فنی پایه

دروس تخصصی رشته شبکه و نرم افزار رایانه

 • دانش فنی تخصصی
 • الزامات محیط کار
 • نقشه‌کشی فنی رایانه ای
 • نصب و راه‌اندازی سیستم‌های رایانه‌ای
 • تولید محتوای الکترونیک و برنامه نویسی
 • کارگاه نوآوری و کارآفرینی
 • کاربرد فناوری های نوین
 • مدیریت تولید
 • توسعه برنامه‌ریزی و پایگاه داده
 • پیاده‌سازی و سیستم‌های اطلاعاتی و طراحی وب

رشته کامپیوتر هنرستان پکت، با یک تفاوت عمده نسبت به آموزشگاه‌ها و هنرستان‌های دیگر برگزار می‌شود. داشتن رویکرد مالی در پکت، به این معناست که شما رشته شبکه و نرم افزار رایانه را با در نظر گرفتن اینکه بعداً بخواهید در رشته‌های مالی و حسابداری کار کنید، یاد می‌گیرید.

دکمه بازگشت به بالا