علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

نحوه چاپ پارچه تکستایل با دستگاه

چاپ تسکتایل با دستگاه های مدرن

امروزه روش های چاپ بسیار گسترده تر از گذشته شده است. شما در سال های گذشته تنها چند متریال خاص برای چاپ در اختیار داشتید. اما رفته رفته با پیشرفت هر چه بیشتر علم و تکنولوژی، ماده ها و متریال های بسیار بیشتری در اختیار شما برای چاپ قرار گرفته است. یکی از این متریال ها، پارچه تکستایل است. شما می توانید با کمک این پارچه ها، چاپ تکستایل را تجربه کنید و بدین صورت به آن چیزی که مد نظرتان است، جامع عمل بپوشانید.

نحوه چاپ پارچه تکستایل با دستگاه

چاپ تسکتایل چیست؟

مطمئنا اولین سوالی که بعد از برخورد با واژه چاپ تسکتایل ذهن شما را درگیر خواهد کرد این سوال است که اصلا چاپ تسکتایل به چه معناست و نصب لایت باکس بهتر است یا چاپ تسکتایل ؟ در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که این چاپ یکی از انواع چاپ هایی است که بر روی اجسام انجام می گیرد. اما جسمی که در این مدل به خصوص از چاپ مورد استفاده قرار می گیرد، پارچه است. پارچه تکستایل نوعی چارچه انعطاف پذیر بوده که از شبکه های به هم پیوسته نخ تشکیل شده است.

این شبکه ها که به کمک چرخاندن الیاف مختلف، مانند الیاف طبیعی و یا مصنوعی، تولید می شوند در نهایت پارچه هایی با طول و اندازه های مختلف را ایجاد می کنند که به شما این امکان را می دهد طرح ها و شکل های مد نظرتان را بر روی آن ها پیاده سازی کنید. برای چاپ تسکتایل از چاپ سالونت و اکو سالونت استفاده می شود. این مدل چاپ را می توان در مقیاس های صنعتی و به کمک تکنولوژی های جدید و مدرن انجام داد.

از مهمترین مزیت هایی که چاپ تکستایل در مقایسه با سایر چاپ ها مثلا چاپ بکلایت دارد، می توان به نبود هیچگونه محدودیت در طرح و رنگ های مختلف اشاره کرد. شما اجازه پیدا سازی چیزی را دارید که دقیقا در ذهن شما شکل گرفته است. امروزه استفاده از چنین چاپ هایی در بین نسل جوان، رونق بسیار زیادی گرفته است.

چاپ تسکتایل چگونه انجام می گیرد؟

یکی از راه هایی که به کمک آن می توانید با این مدل از چاپ بیشتر از قبل آشنا شوید این است که فرایند تولید و چاپ آن را بشناسید. از مهمترین مراحلی که برای پیاده سازی این چاپ استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در ابتدا پارچه تکستایلی که قرار است بر روی آن عملیات چاپ انجام شود را بر روی میز متحرک قرار می دهند.
 • سپس دستگاه را به کامپیوتر وصل کرده و به آن دستور می دهند تا طرح و یا تصویر مد نظر را چاپ کند.
 • در مرحله بعدی دستگاه شروع به پیاده سازی طرح بر روی پارچه تسکتایل خواهد کرد.
 • در نهایت برای اینکه ماندگاری طرح ایجاد شده بالا برود، از پرس حرارتی استفاده می کنند.

یکی از مهمترین نکاتی که در زمان چاپ تکستایل باید مد نظر قرار داد، توجه ویژه به جوهر آن است. هر چه جوهر مورد استفاده دارای مرغوبیت بیشتری باشد، نتیجه نهایی شما بهتر و با کیفیت تر خواهد بود. پس کسفیت جوهر استفاده شده، رابطه مستقیمی با کیفیت نهایی کار دارد.

مزایای چاپ تکستایل چیست؟

اکنون که با این مدل چاپ و مراحل پیاده سازی آن بیشتر آشنا شدید، زمان آن رسیده است که به مهمترین مزایای آن نیز اشاره ای داشته باشیم. درواقع وجود چنین مزایایی موجب شده است تا استفاده از چاپ تکستایل بیشتر از قبل محبوبیت پیدا کند. مهمترین مزایای استفاده از چاپ تسکتایل عبارت اند از:

 • امکان چاپ بر روی متریال های تختی که ضخامتی تا 9 سانتی متر دارند، وجود دارد.
 • رزولوشن چاپ در این مدل می تواند تا 1200dpi بالا برود.
 • تکنولوژی چاپی که در این مدل استفاده می شود، یو وی بوده و بدون نیاز به زمان خشک شدن و یا کوره، می توان به نتیجه رسید.
 • این مدل چاپ در برابر رطوبت و نور مستیم خورشید، مقاومت بالایی دارد.
 • استفاده از جوهرهای یووی می تواند ماندگاری طرح را افزایش دهد.
 • چاپ تسکتایل قابلیت شستشو دارد.
 • در زمان چاپ هیچگونه محدودیتی از نظر طرح یا رنگ وجود نخواهد داشت.
 • به کمک این مدل چاپ می توانید تابلوهایی را پیاده سازی کنید که در محیط ها و فضاهای بیرونی قابل استفاده باشد.
 • امکان چاپ بر روی هر نوع متریال سفید و رنگی وجود دارد.
 • ابعاد چاپی می تواند تا 160 در 250 سانتی متر افزایش پیدا کند.

از چه مدل پارچه هایی می توان برای چاپ تکستایل استفاده کرد؟

با اینکه این مدل از چاپ امکان پیاده سازی بر روی هر نوع پارچه ای را برای شما مهیا می کند، اما باید بدانید که برای دریافت بهترین نتیجه، باید یک سری شرایط به خصوصی را مد نظر قرار دهید. این شروط عبارت اند از:

1- بهتر است رنگ پارچه شما تیره و مشکی نباشد. امکان چاپ بر روی این رنگ ها وجود دارد، اما نمی توان توقع طرح های حرفه ای و باکیفیتی را داشته باشید. از این رو بهتر است رنگ پارچه شما رونش باشد تا طرح های پیاده سازی شده قابلیت نمایان شدن هرچه بیشتری داشته باشد.

2- برای اینکه بهترین نتیجه را از چاپ تکستایل دریافت کنید، بهتر از از پارچه هایی بهره بگیرید که درصد پلی استر آن ها بالا است.

این شروط به سادگی می توانند شما را به رسیدن چاپ با کیفیت، کمک کنند. بهترین نتیجه چنین چاپی بر روی پارچه های سفید رنگی است که دارای 70 درصد پلی استر هستند.

چاپ تکستایل، هر آنچه که شما بخواهید

اگر شما هم جز افرادی هستید که می خواهید از این مدل چاپ استفاده کنید، باید بدانید که می توانید هر نوع طرح و یا عکسی را بر روی پارچه ای که مدنظرتان است، پیاده کنید. در این مسیر تنها باید بدانید که شروط گفته شده باید رعایت شوند تا شما بهترین نتیجه را بگیرید. از سوی دیگر طرح و یا عکسی که قرار است چاپ شود، باید دارای رزولوشن و کیفیت باایی باشد تا بتوان آن را با ریزجزئیات پیاده کرد.

امروزه از این مدل چاپ برای پیاده سازی کردن انواع نقشه ها، تصاویر، طرح های متنوع و … استفاده می کنند. این مدل چاپ قابلیت شستشو داشته و در برابر نور مستقیم خورشید نیز مقاومت بالایی دارد. باید بدانید که چاپ تکستایل هیچگونه آسیبی به پارچه شما نخواهد زد و همچنین می توانید تا سالیان سال از آن استفاده کنید. به کمک این چاپ به هر آن چه که فکرش را می کنید، خواهید رسید.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید تا چاپ بر روی پارچه را تجربه کنید، باید از چاپ تکستایل کمک بگیرید. این چاپ به شما این امکان را می دهد تا هر نوع طرح و یا تصویری که مد نظر دارید بر روی پارچه خود پیاده کنید. البته باید بدانید که بهتر است پارچه شما دارای رنگ روشنی بوده و جنس آن نیز از پلی استر ساخته شده باشد. همچنین باید بدانید که ماندگاری این مدل از چاپ بالا بوده و در برابر رطوبت و نور خورشید نیز مقاوم است.برای انجام این چاپ در کیفیت بالا، پیشنهاد می کنیم از مجموعه تهران لایت باکس و متخصصین این مجموعه کمک بگیرید؛ چرا که در این صورت یک چاپ با کیفیت و خاص را خواهید داشت.

دکمه بازگشت به بالا