علمی و پزشکی

اصلی‌ترین علل سرطان کلیه کدامند؟

اصلی‌ترین علل سرطان کلیه کدامند؟

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر ملیحه افشاریان در این خصوص بیان داشت: شاید به دلیل اثری باشد که چاقی روی هورمون‌های استروئیدی می‌گذارد و این هورمون‌های استروئیدی باعث افزایش پرولیفریشن سلول‌های کلیه می‌شوند.

وی ادامه داد: همراهی چاقی با اختلالات هورمونی مثل کاهش سطح پروتیین‌های متصل شونده به هورمون‌های جنسی و مقاومت به انسولین و افزایش سطح هورمون‌های رشد منجر به افزایش ریسک خطر کلیه می‌شود.

افشاریان، سیگار کشیدن را از دیگر فاکتور‌های مهمی اعلام کرد که به وضوح باعث افزایش ریسک سرطان کلیه می‌شود و گفت: مورد بعدی هم دارو‌های کنترل کننده فشار خون بالا به مخصوص دیورتیک‌ها است.

وی افزود: مورد بعدی بیماری‌های اکتسابی کیستیک کلیه است به خصوص در افرادی که طولانی مدت دیالیز خونی دارند و بیشترین نوع کانسر کلیه شناخته شده در این بیماران نوع Papillary RCC است.

افشاریان بیان داشت که مورد بعدی تماس‌های شغلی با برخی مواد مانند تری کلرواتیلن است که در صنایع فلزی از آن استفاده می‌شود.

وی به شیوع سرطان کلیه اشاره کرد و گفت: سرطان کلیه امروزه از نظر شیوع، نهمین سرطان در مردان و چهاردهمین سرطان در زنان است و به عنوان شانزدهمین علت مرگ مرتبط با سرطان در جهان شناخته می‌شود.

افشاریان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد بیماران تازه شناخته شده سرطان کلیه در کشور‌های با سطح اقتصادی و اجتماعی بالا هستند، گفت: نسبت ابتلای سرطان کلیه در مردان به زنان در جهان دو برابر بوده و این سرطان در کودکان نسبتا نادر است.

وی ادامه داد: در ایران طبق آمار ثبت شده در مرکز ثبت سرطان ها، سرطان کلیه هفدهمین کانسر از نظر شیوع شناخته شده بنابراین در ایران شیوع کمتری نسبت به جهان دارد، اما نسبت کانسر کلیه در ایران هم مانند آمار جهانی در مردان ۲ برابر زنان است و همچنین نسبت کشندگی سرطان در ایران هم نسبت به جهان کم‌تر است. 

وی با اشاره به اینکه ۲ تا ۴ درصد سرطان‌های کلیه خانوادگی و بقیه موارد تک گیر هستند، گفت: اگر در فردی بستگان درجه اول سابقه ابتلا به سرطان کلیه داشته باشند احتمال ابتلای این فرد نسبت به افراد عادی دو برابر است.

افشاریان ادامه داد: در زمینه درمان تحولی که اتفاق افتاده این است که درمان‌های آنکولوژیک امروزه هدفمند شده اند و به ویژه از ایمونوتراپی برای درمان استفاده می‌شود. از معروف‌ترین روش‌های ایمونوتراپی استفاده از داوری‌های مرتبط با PDL ۱ است. فعلا برای درمان با سلول‌های بنیادی مطالعه تایید شده‌ای وجود ندارد.

دکمه بازگشت به بالا