علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد خوب شود؟

بهبودی یا ریکاوری دندان عقل پس از جراحی ممکن است تا دو هفته طول بکشد. مراقبت مناسب از زخم ایجاد شده می تواند به فرد کمک کند تا در اسرع وقت بهبود یابد. جراحی دندان عقل یکی از رایج ترین جراحی های دندانپزشکی است و اگر این اتفاق برای شما نیز پیش آید معمولا دندانپزشک جراحی را برای برداشتن دندان های عقل شما توصیه می نماید.
دندان های عقل دندان های بزرگی هستند که در انتهای دهان رشد می کنند و در اکثر افراد در سنین هفده تا بیست و پنج سالگی، این دندان ها بیرون می زنند.برخی نیز ممکن است اصلا دندان عقل نداشته باشند. گاهی اوقات، فضای کافی در دهان برای حرکت دندان های عقل در موقعیت مناسب وجود ندارد و از این رو ممکن است که آنها از لثه ها و به صورت زاویه ای شکسته شوند و یا مقداری از آنها بیرون بزنند. در این حالت می گوییم دندان عقل نهفته است و این می تواند مشکلاتی مانند درد یا عفونت را سبب شود.
در این مقاله قصد داریم در مورد بهبودی دندان عقل پس از جراحی و نکات مهم در مورد روند سریع تر بهبودی صحبت کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه بمانید.

روز جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل یک عمل جراحی سرپایی است، به این معنی که در همان روزی که وارد کلینیک دندانپزشکی می شوید در همان روز هم می توانید از مرکز خارج شوید.
مقداری درد و تورم در این حالت طبیعی است. روز اول بهبودی دندان عقل پس از جراحی، مقداری خون در دهان خود مشاهده خواهید نمود. در صورت تمایل می توانید کیسه یخ روی صورت خود قرار دهید. البته دندانپزشک شما قطعا داروهای مسکنی نیز تجویز خواهد کرد و به شما دستورالعمل هایی در مورد زمان و چگونگی مصرف آنها خواهد داد.
پس از جراحی  اگر حال عمومی خوبی داشتید می توانید به منزل بروید در غیر این صورت ایده خوبی است که شخصی شما را تا منزل همراهی کند. بخصوص اگر تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید زیرا برای مدت زمان طولانی تری نمی توانید رانندگی کنید. پس از جراحی می توانید تا زمانی که بهبودی دندان عقل حاصل شود غذاهای بسیار نرم مصرف کنید اما از مصرف الکل، کافئین و استعمال دخانیات خودداری کنید. همچنین نباید از نی استفاده کنید زیرا این می تواند منجر به عوارضی شده و بهبودی شما را به تأخیر اندازد.

مطالب مرتبط:  

بهبودی طولانی مدت دندان عقل پس از جراحی

بیشتر افراد طی سه تا چهار روز پس از جراحی دندان عقل به طور کامل بهبود می یابند. اما اگر دندان های شما از زاویه ای ناخوشایند بیرون زده باشند ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا بهبود یابید. زخمی که پس از جراحی به جای می ماند نیز ممکن است تا ماه ها به طور کامل بهبود نیابد، از این رو شاید در صورت مراقبت نادرست پس از جراحی دچار عفونت نیز شوید. از این رو، مراقب خود باشید و به هر نشانه ای با دقت توجه داشته باشید.
شما می توانید یک روز پس از جراحی فعالیت های عادی و روزمره خود را از سر بگیرید اما از هر گونه فعالیتی که ممکن است که باعث لخته شدن خون روی زخم شود خودداری کنید. این شامل مواردی چون تمرین های ورزشی شدید، سیگار کشیدن، تف کردن، نوشیدن از نی و … می باشند. پس از خارج کردن دندان عقل، مقداری درد و تورم و خونریزی طبیعی است. اگر درد یا خونریزی شما بیش از حد و غیر قابل تحمل است بهتر است که بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
علائم شما باید تا روز سوم پس از جراحی تا حدی زیادی بهبود یابند. در واقع تمام درد و خونریزی باید طی یک هفته پس از عمل جراحی برطرف شوند. برخی از عوارض می توانند نشانه ای از عفونت یا آسیب عصبی باشند و این بهبودی دندان عقل پس از جراحی را به تأخیر می اندازد. اگر شما هر یک از علائم را مشاهده کردید بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید:
– مشکل در بلع یا تنفس
– تب
– غیر موثر بودن دارو در کاهش درد
– تورم که با گذشت زمان بدتر می شود
– بی حسی
– خارج شدن خون یا چرک از بینی
– متوقف نشدن خونریزی

تسریع بهبودی دندان عقل پس از جراحی با مراقبت در منزل 

مراقبت در منزل به منظور جلوگیری از عفونت و عوارض جدی دیگر و نیز تسریع بهبودی دندان عقل بسیار مهم است. دندانپزشک یا جراح شما دستورالعمل های دقیق را در مورد نحوه تمیز کردن و محافظت از دهان پس از جراحی به شما ارائه خواهد داد. دستورالعمل های معمول عبارتند از مسواک نزدن یک روز کامل یا نکشیدن نخ دندان.

دستورالعمل های معمول در منزل برای تمیز کردن دهان و دندان ها عبارتند از:

شستشو با آب نمک برای تمیز نگه داشتن زخم. هنگامی که آب نمک را وارد دهان کردید به خوبی آن را در تمام دهان بچرخانید و سپس اجازه دهید آب خارج شوید. همچنین به آرامی زخم را با گاز آغشته سازید تا خون های اضافی را جذب کند.
با مدیریت صحیح شما باید بتوانید یک یا دو روز پس از جراحی به زندگی روزمره خود بازگردید. همچنین باید بسیار مراقب باشید تا لخته های خون و بخیه ها در این مدت خارج نشوند. مانند هر اثر زخم، خون روی سوراخ دندان عقل شما می تواند از زخم محافظت کرده و آن را التیام بخشد. از این رو اگر لخته خارج شود، درد شما بیشتر شده و احتمال عفونت نیز افزایش می یابد. برای کمک به تمیز نگه داشتن زخم امتحان کردن موارد زیر خالی از لطف نیست:
– استفاده از دهانشویه های ضد عفونی کننده برای جلوگیری از عفونت. طیف گسترده ای از این محصولات در داروخانه ها موجود هستند.
– شستشو با آب گرم و نمک برای کاهش تورم و تسکین لثه ها
– بلند کردن سر هنگام خواب به منظور راحتی بیشتر
علاوه بر درد، برخی افراد احساس خستگی می کنند و برای بهبودی پس از جراحی دندان عقل نیاز دارند که تا چند روز استراحت کنند.

مطالب مرتبط:

مدیریت درد پس از جراحی دندان عقل

اکثر افراد پس از جراحی درد کمی داشته و یا دردی را احساس نمی کنند. اما به احتمال زیاد به مدت سه روز ورم و ناراحتی را تجربه خواهید نمود و دهان شما برای بهبودی کامل به چند هفته زمان نیاز داشته باشد. روش های اصلی کنترل درد و کاهش تورم عبارتند از یخ و مصرف داروهای مسکن. شما می توانید در مورد دفعات استفاده از کیسه یخ روی صورت خود از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید. یخ را به صورت مستقیم روی صورت خود قرار ندهید زیرا در این صورت بیشتر آسیب خواهید دید. دندانپزشکان همچنین برای کاهش درد توصیه می کنند که از داروهای تجویز شده یا بدون نسخه استفاده نمایید.
همچنین برای بهبودی دندان عقل پس از جراحی، دندانپزشک ممکن است مصرف آنتی بیوتیک را توصیه کند. آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از هر گونه عفونت تجویز می شود. زیرا در این دوره دهان شما در برابر میکروب ها آسیب پذیر است و حتما باید طبق دستور دندانپزشک دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف نمایید.

در دوران بهبودی دندان عقل چه غذایی را باید مصرف و از خوردن چه مواد غذایی اجتناب نمود؟

هیدراته ماندن بدن و نحوه صحیح غذا خوردن برای بهبودی دندان عقل پس از جراحی بسیار مهم است، هرچند که شاید پس از عمل اشتهای خوبی نداشته باشید. در مورد آنچه می توانید در روزهای اول بهبودی مصرف کنید از دندانپزشک خود راهنمایی ها را دریافت کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که خوردن آنها بدون جویدن آسان باشند و نیز لخته های خون یا بخیه ها را مختل نسازند.
شما می توانید رژیم خود در ابتدا با غذاهای بسیار نرم شروع کنید مانند:
– پنیر
– سوپ
– رشته فرنگی نرم
– تخم مرغ
– موز له شده
– پودینگ
– پوره سیب زمینی
– سس سیب
– اسموتی

هنگام غذا خوردن، از موارد زیر خودداری کنید:

– مصرف غذاهای بسیار گرم یا داغ زیرا می توانند محل جراحی را بسوزانند و دوره ریکاوری را تا مدتی به عقب بیندازند؛
– آجیل یا دانه هایی که می توانند در حفره ای که دندان عقل شما در آن قرار داشته است گیر کنند؛
– نوشیدن از نی یا مکیدن شدید غذا ، که می توانند لخته خون شما را از بین برده یا به بخیه ها آسیب برسانند.
– مواد غذایی چسبناک مثل آبنبات ها یا آدامس می توانند در حفره گیر کرده و باعث درد و صدمه به زخم های ترمیم کننده شوند.
– خوردن غذاهای سفت و ترد نظیر چیپس، چوب شور می تواند به زخم آسیب برساند.
شما می توانید پس از بهبودی کامل و زمانی که احساس آمادگی کردید، به آرامی مصرف غذاهای دلچسب و مورد علاقه خود را آغاز کنید.

چرا دندان عقل تا این اندازه مشکل ساز است؟

معاینات منظم می توانند به جلوگیری از ایجاد مشکل توسط دندان های عقل کمک زیادی کنند. در دهان اغلب فضای کافی برای رویش چهار دندان بزرگ وجود نداشته و این می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. اگر دندان عقل از لثه عبور کند، مواد غذایی به آسانی میان دندان و لثه گیر می کنند. علاوه بر این، تمیز نگه داشتن این دندان ها نیز دشوار است زیرا به راحتی منجر به عفونت یا پوسیدگی می شوند.
با این حال، دندان های عقل حتی در صورتی که از طریق لثه کاملا رشد کنند می توانند مشکلاتی را به وجود آورند. اگر آنها در یک زاویه رشد کنند، ممکن است داخل لثه باقی بمانند. همچنین ممکن است با فشار دادن روی دندان های دیگر باعث درد شوند.
مشکلات دندان عقل نهفته نیز می توانند جدی تر باشند. مشکلاتی مانند:
– درد
– گیر کردن غذاها و بقایای آن پشت دندان عقل
– عفونت یا بیماری لثه (بیماری پریودنتال)
– پوسیدگی دندان عقل تا جایی که از لثه بیرون زده است
– آسیب به دندان نزدیک یا استخوان های اطراف آن
– ایجاد کیسه پر از مایع (کیست) در اطراف دندان
مراجعه منظم به دندانپزشک در دوران نوجوانی و در اوایل بزرگسالی به این معنی است که دندانپزشک می تواند چگونگی رشد دندان عقل را تحت نظر داشته باشد و مشکلات را خیلی زود تشخیص دهد.

جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد خوب شود؟

طول درمان دندان عقل بعد از کشیدن، چقدر است؟

کشیدن دندان عقل یکی رایج ترین روش های جراحی در دندانپزشکی می باشد.

تقریبا ۲ هفته طول می کشد که به طور کامل بعد از کشیدن دندان عقل، بهبودی پیدا کرد.

با مراقبت از زخم جراحی به طور کامل می توان به بیمار کمک کرد که سریعتر بهبودی پیدا کند.

دندان های عقل، دندان های بزرگی می باشند که در انتهای دهان رشد می کنند.

اکثر دندان عقل ها بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی در می آیند.

در برخی هم ممکن است دندان های عقل همه با هم در نیایند.

گاهی اوقات، هیچ فضای کافی برای رشد دندان های عقل در دهان نیست و نمی توانند در جای درستشان در بیایند.

زمانی که دندان های عقل لثه را می شکافند، ممکن است به خاطر مسائلی باعث بروز یکسری مشکلات شوند، مثل درد یا عفونت.

طول مدت جراحی دندان عقل بستگی به دندان دارد و سختی جراحی.

چقدر طول می کشد که بعد از کشیدن دندان عقل بهبودی پیدا کرد؟

به نقل از Dental Surgery youtube برخی افراد هستند که بعد از کشیدن دندان عقل نیاز به بخیه کردن محل جراحی دارند.

جراح دهان معمولا بخیه ها را یک هفته بعد از جراحی می کشد.

گاهی اوقات، جراحی منجر به تورم، کبودی، و درد می شود که نیازمند بهبودی می باشد.

ریکاوری که بعد از جراحی دندان عقل صورت می گیرد، معمولا پروسه آرامیست، اما باید دید روزانه بهبودی آن در چه حالیست.

پروسه بهبودی به چند مرحله شکسته می شود :

۲۴ ساعت اولیه : لخته های خون شکل می گیرند.

۲ تا ۳ روز اول : تورم دهان و گونه ها بهتر می شود.

۷ روز : دندانپزشک هر گونه بخیه ای که مانده باشد را می کشد.

۷ تا ۱۰ روز : درد و ناراحتی فک از بین می رود.

۲ هفته : زمان بهبودی برای هرکسی متفاوت می باشد. اگر لخته های خون تخریب شده باشند، یا زخم عفونت کرده باشد، زمان بهبودی هم طولانی تر می شود.

بعد از جراحی دندان عقل چه کارهایی انجام دهید؟!

افرادی که جراحی دندان عقل انجام می دهند، دندانپزشک یکسری دستورات به آن ها می دهد که برای ریکاوری سریعتر انجام دهند.

باید هر دارویی که  جراح دندانپزشک در کرج تجویز کرده و پیشنهاد داده مصرف کنند.

یک پد گاز می ابشد که باید بعد از کشیدن به مدت ۳۰ دقیقه الی یک ساعت محکم لای دندان نگه دارند.

دندانپزشک یا جراح، احتمالا توصیه می کند که در ساعات اولیه بعد از جراحی یک کمپرس یخ روی صورت، جایی که دندان کشیده شده بگذارید.

به اندازه ۱۵ دقیقه نگه دارید.

اگر سر کار یا مدرسه می روید، یکی دو روز استراحت کنید.

در صورت داشتن درد میتوانید قرص مسکن به توصیه دندانپزشک بخورید.

نوشته های مشابه

علائم سرطان دهانی

جراحی ترمیمی دهان

ترس از دندانپزشک

 

مطالب مرتبط:

سخن پایانی

منبع : Dental Surgery twitter

 

پزشک کرج

سایت پزشک کرج به عنوان رسانه تخصصی در زمینه پزشکی و زیبایی و یکی از پربازدیدترین وبسایت ها در زمینه معرفی بهترین پزشکان، جراحان و کلینیک های زیبایی در کرج می باشد. ما در سایت پزشک کرج بهترین و مجرب ترین پزشکان هر حوزه را معرفی نماییم.
دکمه بازگشت به بالا