علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

طول مدت عمل جراحی آبدومینوپلاستی چقدر است؟

بایدها و نبایدهای دوره‌ نقاهت ابدومینوپلاستی

عمل مینی ابدومینوپلاستی در حال حاضر از به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش سایز شکم یاد می‌شود و افراد می‌توانند از این روش برای از بین بردن چربی‌های ناحیه‌ شکم و عضلات افتاده استفاده کرده و به اهداف و نتایج دلخواه خود پس از انجام این عمل جراحی برسند. مانند هر عمل دیگری، عمل ابدومینوپلاستی هم نیاز به استراحت دارد در نتیجه باید به دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم، اهمیت بسیار زیادی داد. دورهنقاهت ابدومینوپلاستی نیاز به مراقبت‌هایی دارد که در صورت انجام صحیح و به موقع آن، این مدت زمان کوتاه‌تر می‌شود.

بعد از ابدومینوپلاستی چقدر باید استراحت کرد؟

میزان استراحت پس از انجام ابدومینوپلاستی به چند عامل بستگی دارد که این عوامل برای افراد یکسان نبوده و دارای تفاوت‌هایی می‌باشد. برای مثال میزان چربی خارج شده و میزان نیاز به کاهش سایز، تعیین‌کننده مدت زمان استراحت بعد از عمل زیبایی شکم خواهد بود. برخی از افراد در وسعت بسیار زیاد، چربی‌های شکم خود را حذف می‌کنند ولی وسعت جراحی برای برخی دیگر کمتر است در نتیجه میزان استراحت این دو گروه متفاوت می‌باشد. اما باید گفت که در یک حالت معمولی، افراد می‌توانند پس از گذشت زمانی بین ۸ تا ۱۶ روز استراحت، فعالیت‌های سبک را با اجازه‌ پزشک شروع کنند.

همچنین افراد باید در زمان استراحت خود برخی نکات از جمله بالا نگه داشتن سر نسبت به بدن در هنگام دراز کشیدن، توجه کنند تا بتوانند سریع‌تر از حد انتظار به جامعه بازگشته و پس از عمل جراحی شکم خود سریع‌تر کار‌های روزمره را آغاز کنند. به طور کلی باید گفت که زمان استراحت پس از عمل ابدومینوپلاستی تا حد بسیار زیادی به خود فرد و میزان مراقبت از خود بستگی دارد. در نتیجه بهتر است توصیه‌های پزشک پس از انجام عمل را جدی گرفته و در صدد انجام آن‌ها به نحو احسن بربیایید.

برای اطلاع از  خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره  در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره  تمامی سوالات خود در رابطه با ابدومینوپلاستی و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید. برای مشاهده عوارض مینی ابدومینوپلاستی میتوانید به سایت های معتبر پزشکی مراجعه کنید.

طول مدت عمل جراحی آبدومینوپلاستی چقدر است؟

مهم ترین نکات مرتبط با ابدومینوپلاستی و دوران نقاهت آن

 1. اولین نکته در دورهنقاهت عمل زیبایی شکم، انجام دستورات پزشک می‌باشد که افراد باید برای انجام آن‌ها نهایت دقت را داشته باشند تا علاوه بر کوتاه کردن مدت زمان دوره‌ نقاهت، بتوانند نتایج دلخواه و بسیار خوبی از این عمل بگیرند و رضایت خود را از انجام عمل جراحی شکم اعلام کنند.
 2. یکی از مهم‌ترین نکات در زمان دوره‌ نقاهت جراحی زیبایی شکم، انتخاب یک گن مناسب می‌باشد. پزشک متخصص در زمینه‌ ابدومینوپلاستی حتما درباره این گن به شما اطلاعاتی را ارائه خواهد کرد که شما بتوانید یک گن مناسب که هم اندازه خوبی دارد و هم می‌تواند باعث کاهش درد‌های ناشی از انجام عمل ابدومینوپلاستی شده و دوره‌ نقاهت راحت‌تری را برای شما به وجود آورد. متقاضیان باید به طور معمول بعد از عمل، حدوداً پنج تا شش هفته از گن و لباس تنگ استفاده کنند. در ابتدای دوره نقاهت باید گن را به صورت شبانه‌روزی بپوشید. به مرور زمان با توصیه دکتر می‌توانید در بخشی از روز از گن استفاده کرده یا پوشیدن گن را متوقف کنید.
 3. عمده تورم بعد از تقریباً دو ماه برطرف می‌شود. در حدود ۸۰٪ تورم باید فروکش کند اما بسیاری از متقاضیان تورم جزئی دارند که تا یکسال پس از عمل نیز می‌تواند ادامه یابد. به طور کلی در دو ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی، می‌توانید نتیجه عمل را بهتر ببینید و کم کم می‌توانید فعالیت‌هایی که قبلا برای شما ممنوع بود را از سر بگیرید.
 4. همچنین بهتر است بلافاصله پس از عمل جراحی شکم فردی از دوستان و یا خانواده شخص به عنوان همراه کنار وی باشد تا برخی کار‌ها از جمله بازگشت به منزل، توسط او انجام شود. افرادی که بتوانند در حداقل ۲۴-۷۲ ساعت مراقب شما بوده و سلامتی شما را تحت نظر داشته باشند.
 5. فرد باید در دورهنقاهت پس از عمل ابدومینوپلاستی مایعات فراوانی بنوشد. این مایعات می‌تواند آبمیوه‌های تازه و یا آب آشامیدنی باشد. توجه داشته باشید استفاده از نوشیدنی‌های صنعتی پس از عمل جراحی شکم ممنوع می‌باشد. نوشیدنی‌های بدون گاز، بدون الکل و بدون کافئین از جمله آبمیوه و نوشیدنی‌ها با پایه آب، شیر و ماست را زیاد مصرف کنید تا بدنی سالم‌تر و دوره نقاهت کوتاه‌تری را تجربه کنید.
 6. دقت داشته باشید اگر این مراقبت‌ها را در دوران نقاهت به خوبی انجام دهید، قطعا دوره نقاهت کوتاه‌تری را خواهید داشت. بنابراین بخشی از زمان دوره نقاهت به خود متقاضی عمل ابدومینوپلاستی بستگی دارد. پانسمان‌ها را تمیز و خشک نگه دارید. برش‌های شما برای مدت کوتاهی بعد از عمل مقداری خونابه‌ترشح می‌کنند. پس از شست و شو و قرار دادن پانسمان خشک بر محل زخم‌ها، لباس تنگ را بپوشید. سعی کنید گن را فقط زمان استحمام از بدن دربیاورید.
 7. سعی کنید به حالت طاق باز بخوابید و و تا مدتی زیر سر خود را با چند بالش بالاتر نگه دارید. با این کار تورم تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

اگر به دنبال دکتر خوب برای ابدومینوپلاستی هستید با ما همراه باشید.

در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی انجام چه کارهایی ممنوع است؟

پس از انجام عمل‌های جراحی معمولا برخی محدودیت‌ها و همچنین برخی ممنوعیت‌ها توسط پزشک برای فرد ارائه می‌شود که عمل جراحی شکم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی می‌باشد که باید به آن‌ها اشاره کنیم:

 1. یکی از محدودیت‌ها که باید به آن اشاره کرد، انجام رانندگی پس از عمل ابدومینوپلاستی می‌باشد که بین ۲ تا ۳ هفته پس از عمل جراحی شکم ممنوع بوده و افراد نباید این کار را انجام دهند.
 2. همچنین انجام کار‌های سنگین که باعث فشار آوردن به ناحیه شکم فرد می‌شود، بین ۱ تا ۲ هفته ممنوع می‌باشد و پس از گذشت این زمان باید از پزشک خود برای انجام چنین کار‌هایی اجازه بگیرید.
 3. همچنین سعی کنید از ورزش‌های سنگین و یا شغل‌هایی که به فعالیت فیزیکی سنگینی نیاز دارد تا مدتی دوری کنید.
 4. از دیگر نکاتی که در رابطه با کار‌های ممنوع در دوران نقاهت عمل ابدومینوپلاستی باید ذکر کرد، استعمال دخانیات می‌باشد که به دلیل سیاه کردن پوست، نباید ۳ هفته قبل از عمل و همچنین ۳ هفته پس از عمل استفاده شوند. همچنین این مواد باعث می‌شوند عمل با اختلالاتی مواجه شده و فرد دچار مشکلاتی مانند اختلالات خونرسانی و حتی از بین رفتن نتیجه عمل شود. پس در این دوران سیگار و قلیان را کاملا فراموش کنید.
 5. علاوه بر نکات فوق، مصرف مشروبات الکلی نیز به دلیل رقیق کردن خون و افزایش احتمال خونریزی، ۳ هفته قبل از عمل و همچنین ۳ هفته پس از عمل ممنوع می‌باشد. استفاده نکردن از مشروبات الکلی علاوه بر اینکه برای سلامتی افراد بسیار مفید می‌باشد، برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکل پس از عمل ابدومینوپلاستی نیز بسیار حائز اهمیت است.
 6. دقت داشته باشید که تا ۴۸ ساعت بعد از عمل، دوش نگیرید. در این مدت، سعی کنید گن را کثیف نکنید چرا که ممکن است مجبور شوید دو روز بعد از عمل، گن را تعویض کنید. همچنین به این نکته توجه کنید هر گاز یا پانسمی که از برش و محل زخم‌ها جدا می‌شود را دور بریزید و از پانسمان جدید استفاده کنید. از دوش آب گرم، خوابیدن در وان، استخر یا سونا و جکوزی، مالش دوری کنید.
 7. تا یک الی دو هفته کاملا به حالت ‌ایستاده نباشید و سعی کنید بیشتر زمان را خوابیده و استراحت کنید. سپس به مرور زمان آرام آرام بلند شوید تا به ناحیه شکم فشار وارد نشود.

هر چقدر زخم شما وسعت بیشتری داشته باشند مسلما دوره نقاهت طولانی‌تری خواهید داشت. اما مهمترین چیزی که باید در طی این فرایند به خاطر بسپارید این است که شما باید به طور دقیق دستورالعمل‌های جراح خود را رعایت کنید و در صورت سؤال یا نگرانی با پزشک تماس بگیرید.

چگونه می توان دوران نقاهت درست و اصولی را پس از ابدومینوپلاستی تجربه کرد؟

برای اینکه بتوان پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی یک دوره‌ نقاهت کاملا اصولی و درست را تجربه کرد باید برخی نکات را رعایت نمود. اما قبل از انجام هر کاری باید گفت که برای تجربه یک دوره‌ نقاهت کاملا اصولی باید خود شخص برای آن تلاش کند به طوری که بدون هیچگونه کوتاهی و انجام کار‌های خودسر، عمل خود را به پایان برساند. نکته‌ اول برای داشتن یک دوره نقاهت خوب و درست، عمل به همه‌ دستوراتی است که توسط پزشک متخصص در زمینه‌ ابدومینوپلاستی برای افراد در دوره‌ نقاهت ارائه می‌شود. انجام خوب و به موقع این دستورات علاوه بر کوتاه شدن مدت زمان دورهنقاهت عمل ابدومینوپلاستی به گرفتن نتایج دلخواه پس از عمل نیز بسیار کمک خواهد کرد. ان دستورالعمل‌ها عبارتند از:

 1. آب زیاد بخورید، و استراحت لازم را داشته باشید و تغذیه مناسب را فراموش نکنید.
 2. اگر داروی خوراکی یا پمادی تجویز شده سعی کنید در زمان مناسب مصرف کنید.
 3. همچنین از استرس و فشار روانی دوری کنید و مدتی از دوستان و خانواده خواهش کنید که از شما مراقبت ویژه داشته باشند.
 4. پیاده‌روی روزانه و سبک داشته باشید تا از ایجاد لخته خون جلوگیری کنید اما همانطور که قبلا تاکید شد از فشار زیاد به بدن و عضلات شکم خودداری کنید.

خطرات پیش رو در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی

افراد معمولا از انجام عمل‌های جراحی که دارای بیهوشی می‌باشد چرا که تا به حال خبرهایی مبنی بر مرگ افراد ناشی از بیهوشی را شنیده‌اند. اما باید گفت که با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین به وجود آمدن روش‌های نوین در زمینه‌ بیهوشی، جایی برای ترس و نگرانی در این زمینه وجود ندارد. برای چند روز اول باید از دستورالعمل‌هایی که برای حرکت به شما داده شده تا از بروز لخته‌های خون جلوگیری شود، پیروی کنید.

یکی از خطراتی که پس از عمل ابدومینوپلاستی  افراد را تهدید می‌کند، بازگشت شکم می‌باشد که افراد سوالات زیادی را در این زمینه دارند و به دنبال پاسخ برای آن‌ها هستند. در پاسخ به این سوال باید گفت که این عمل بازگشت‌پذیر می‌باشد اما افراد قبل از عمل باید بدانند که پس از کاهش سایز شکم باید بیشتر مراقب شکم خود باشند.

مراقبت‌هایی مواردی مانند ورزش کردن باعث می‌شود شاهد برگشت شکم خود نباشید. همچنین در کنار ورزش باید تغذیه مناسبی داشته باشید تا بتوانید از شکم خود به راحتی مراقبت کنید. فراموش نکنید اگر در انتخاب پزشک حساسیت لازم را داشته باشید در نهایت عوارض و خطرات، کمتر و به موازات آن دوره نقاهت پس از ابدومینوپلاستی کوتاه‌تر خواهد شد. بهتر است قبل از براساس شهرت، تجربه و مهارت پزشک و همچنین مجوز و امکانات مطب و کلینیک، اطمینان لازم را پیدا کرده و سپس اقدام کنید.

آیا بعد از انجام ابدومینوپلاستی چاقی باز می گردد ؟

پاسخ این پرسش بسیار ساده است: اگر وزن خود را حفظ کنید، خیر.

در ابدومینوپلاستی پوست اضافی و چربی خارج می شوند و بافت باقیمانده در بدن مانند دیگر بافت ها طبیعی عمل می کند، یعنی افزایش و کاهش وزن باعث چاقی و لاغری خواهد شد.

سلولهای چربی که در طی جراحی برداشته می شوند از بدن جدا شده و از بین می روند، اما سلولهای چربی باقیمانده مثل قبل عمل می کنند و اگر کالری مصرفی شما خیلی زیاد باشد، چربی اضافی در این سلول ها تجمع پیدا می کند. در واقع افزایش وزن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی مانند قبل از عمل، نتیجه ی رژیم غذایی و ورزش است. البته بازگشت چاقی بعد از عمل تنها مختص ابدومینوپلاستی نیست و حتی بعد از جراحی لیپوساکشن نیز امکان پذیر است.

بنابراین باید سعی کنید با ورزش و تغذیه ی مناسب به وزن ایده آل خود رسیده و آن را حفظ کنید چرا که بهترین راه برای حفظ سلامت طولانی مدت بدن همین است.

چرا اشتهای من بعد از ابدومینوپلاستی زیاد می شود ؟

یک مطالعه ی جدید بر روی افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اند نشان داده است افرادی که چربی بیشتری از بدن آن ها در حین عمل جراحی ابدومینوپلاستی و یا لیپوساکشن حذف شده است بعد از عمل همچنان به کاهش وزن خود ادامه دادند. در توجیه این اتفاق، اعتقاد بر این است که بافت چربی حاوی هورمونی است که می تواند باعث افزایش اشتها شود و با حذف این بافت، افراد اغلب احساس گرسنگی کم تری نسبت به گذشته می کنند.

بنابراین هرچه بافت چربی بیشتری از بین برود احتمال افزایش وزن کمتر است. از طرف دیگر این احتمال وجود دارد که نوسانات قابل توجه وزن باعث شود پوست شکم بعد از ابدومینوپلاستی خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و دوباره ایجاد بیرون زدگی کند. همچنین افزایش وزن قابل توجه بعد از جراحی می تواند باعث شود سلول های چربی باقی مانده بسیار بزرگ تر شوند و حتی بدن را وادار به تولید سلول های چربی جدید کند.

به همین دلیل است که برای اطمینان از اینکه ابدومینوپلاستی نتایج ماندگار و دراز مدت خواهد داشت، ضروری است که هنگام جراحی وزن پایدار و مناسب داشته باشید.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی نیز می تواند بر روی ناحیه تحت درمان اثرات منفی بگذارد و باعث آسیب بیشتر به ماهیچه های معده و شکم شود. قبل از انجام ابدومینوپلاستی اگر خانم هستید بهتر است صبر کنید تا فرزندان خود را به دنیا بیاورید و سپس با وزنی پایدار، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش مداوم و عدم استعمال سیگار به سراغ این جراحی بروید و از ماندگاری نتایج آن بر بدن خود مطمئن باشید.

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

به خاطر داشته باشید ماهیچه ها بیشتر از بافت چربی وزن دارند، بنابراین اگر شما تمرینات وزنی زیادی انجام می دهید تمرکز خود را بر روی خوردن غذا های مغذی و سوزاندن کالری بگذارید. مقدار زیادی فیبر و پروتئین مصرف کنید تا وزنتان متعادل بماند. به طور مثال می توانید سی دقیقه طناب زنی، دوچرخه سواری یا دویدن را به کارهای روزمره خود اضافه کنید تا چربی های اضافی را از بین ببرید.

برداشتن چربی اضافی شکم در جراحی ابدومینوپلاستی به تناسب اندام کمک می کند، با این حال بافت چربی باقی مانده، به عادت های غذایی شما پاسخ می دهد. به طور مثال اگر عادت های غذایی خوبی را دنبال کنید، سلول های چربی بزرگ نمی شوند(هایپرتروفی ایجاد نمی شود). از طرف دیگر اگر در مورد رژیم غذایی خود بی احتیاط باشید و میزان کالری دریافتی شما بیش از اندازه باشد دچار اضافه وزن خواهید شد، چرا که رفتار سلول های چربی بسیار ساده است، به این صورت که هرچه کالری بیشتری مصرف کنید و کمتر آن را بسوزانید، این سلول ها بزرگ تر و بیشتر خواهند شد.

اگر اکنون درباره ی چگونگی حفظ نتایج جراحی خود تردید دارید، نگران نباشید. هیچ استراتژی خاصی وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که میزان کالری مصرفی خود را بشمارید و سعی کنید به وزن ایده آل خود برسید. اگر بعد از عمل نیز نزدیک به وزن ایده آل خود باقی بمانید، دیگرهیچ نگرانی ای نخواهید داشت.

ابدومینوپلاستی نمی تواند از افزایش وزن در آینده جلوگیری کند

اگر به دلیل از بین بردن اثرات بعد از بارداری بر روی شکم و یا کاهش وزن زیاد، اقدام به انجام ابدومینوپلاستی می کنید باید بدانید این عمل می تواند یک راه عالی برای بازگرداندن بدن به فرم اولیه ی خود باشد.

در این صورت زمانی که وزن شما به پایداری رسیده باشد، ابدومینوپلاستی انجام می شود و نتایج بسیار خوبی نیز در پی خواهد داشت. بنابراین قبل از مراجعه به پزشک برای انجام این عمل، اطمینان حاصل کنید که سبک زندگی سالمی دارید و برنامه ای برای بارداری در آینده ندارید، در این صورت بهترین نتیجه را از انجام ابدومینوپلاستی بدست می آورید.

اگر بعد از ابدومینوپلاستی دچار اضافه وزن شدیم، چه کنیم ؟

ممکن است بعد از جراحی ابدومینوپلاستی دچار اضافه وزن شوید و به دنبال روش های خارج کردن چربی مانند لیپوساکشن باشید. در ابتدا باید بدانید چند دلیل برای توضیح این اتفاق وجود دارد؛ ازجمله:

 1. اولین و مهمترین دلیل روش زندگی شما است. قبل از هر عمل جراحی زیبایی، یک جراح پلاستیک با تجربه در مورد اهمیت تغییرات سبک زندگی بعد از جراحی به بیماران خود مشاوره می دهد. غذاهای پرکالری و سبک زندگی بی تحرک همیشه به سلامتی آسیب می رسانند. به همین دلیل ادامه دادن این سبک زندگی افزایش وزن را در پی خواهد داشت.
 2. دلیل دیگر هورمون های موثر بر وزن شما است. با گذر از مراحل مختلف زندگی، هورمون های شما نیز دچار تغییر می شوند. اگر به هر دلیلی هورمون ها نامتوازن شوند، وزن می تواند به طرز چشمگیری تحت تاثیر قرار گیرد. این مشکلات وقتی به وجود می آیند که با وجود ورزش و رژیم متعادل، هنوز هم وزنتان در حال افزایش باشد. برخی از اختلالات تیروئید، انسولین، استروژن و سایر هورمون ها در چنین مواردی باید بررسی شوند.
 3. یکی دیگر از عوامل افزایش وزن بعد از ابدومینوپلاستی ممکن است استرس باشد. استرس نه تنها شما را به خوردن غذای بیشتر تحریک می کند، بلکه برای بدن نیز ذاتا بد است. استرس می تواند چرخه هورمونی شما را به هم بریزد تا همانطور که در بحث فوق ذکر شد، باعث اضافه وزن شود. مدیریت استرس از راه های مختلفی از قبیل ورزش، مدیتیشن و یا استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک ممکن است.
دکمه بازگشت به بالا