عمومیمدیریت کسب و کار

علت سرد نشدن یخچال

دلایل مهم سرد نکردن یخچال و گرم بودن آن چیست؟

یکی از مشکلاتی که در یخچال و فریزرها مشاهده می شود این است که با وجود کار کردن موتور با سرد نکردن یخچال روبرو می شویم. باید توجه داشت که اگر متوجه این اختلال نشویم منجر به خراب شدن مواد غذایی موجود در یخچال می شود. آیا شما با دلایل بروز این اختلال آشنا هستید؟ مهم ترین دلایلی که می توان برای این اختلال ذکر کرد عبارتند از:

خراب شدن درب یخچال

برای تعمیر یخچال در اکباتان کلیک کنید .شایع ترین عاملی که می توان از آن به عنوان مهم ترین دلیل سرد نکردن یخچال نیز نام برد، خراب شدن درب یخچال و یا واشر و لاستیک دور درب آن است. اگر درب یخچال و یا واشر و لاستیک آن خراب شده باشد توانایی یخچال در سرد کردن به شدت کاهش پیدا کرده و مشکلاتی همچون سرد نکردن یخچال را نیز در پی خواهد داشت. علاوه بر این مورد برفک زدن نیز از جمله مواردی است که به علت خرابی درب یخچال رخ می دهد و همین عامل نیز منجر به عدم کارکرد صحیح سیستم فنی یخچال می شود.

پس اگر با مشکل سرد نکردن یخچال روبه رو شدید پیش از هر کاری حتماً درب یخچال و واشر دور آن را بررسی کنید و از درست بسته شدن درب یخچال مطمئن شوید. در صورتی که واشر و یا لاستیک درب یخچال خراب و یا فرسوده شده باشد باید تعویض شود و چنانچه درب یخچال به دلایلی کاملاً بسته نمی شود باید از تکنسین های متخصص کمک بگیرید. مقاله را مطالعه فرمایید.

خراب شدن کمپرسور و رله کمپرسور

یکی از عواملی که سبب سرد نکردن یخچال می شود ایجاد مشکلات فنی در کمپرسور یخچال و یا رله کمپرسور است. اگر در یخچال مشاهده کردید که فن فریزر در حال کار کردن است اما یخچال خنک نمی شود این مورد ممکن است به دلیل خرابی کمپرسور یخچال باشد.

نقش کمپرسور در سرد نکردن یخچال

نقش حیاتی کمپرسور در یخچال این است که گاز مبرد را فشرده و آن را به داخل لوله های سیاه پشت یخچال که به آن ها کویل گفته می شود، پمپاژ کند. اگر کمپرسور یخچال دچار مشکل شود نمی تواند این کار را به درستی انجام دهد و سبب سرد نکردن یخچال می شود.

خراب شدن رله کمپرسور نیز یکی از  عوامل سرد نکردن یخچال است که در صورت مشاهدۀ مشکل سرد نکردن یخچال بهتر است پیش از آنکه کمپرسور یخچال تعمیر و یا تعویض شود، خرابی این قطعه بررسی شود. تعمیر و یا تعویض رله کمپرسور بسیار ارزان تر و راحت تر از کمپرسور است. در صورتی که مشکل سرد نکردن یخچال برطرف نشد باید تعمیر کمپرسور یخچال توسط تکنسین متخصص انجام شود.

کمبود گاز مبرد از عوامل سرد نکردن یخچال

گاز مبرد از مهم ترین عواملی است که در کارکرد صحیح سیکل سرمایشی یخچال نقش دارد. در صورتی که گاز مبرد نشت کند، کمبود این گاز تأثیرات بدی روی یخچال خواهد گذاشت. سرد نکردن یخچال و داغ شدن بیش از حد کمپرسور از عواملی هستند که به علت کمبود گاز مبرد در یخچال به وجود می آیند. در صورتی که علت سرد نکردن یخچال کمبود گاز مبرد باشد تکنسین های متخصص و حرفه ای به شارژ گاز یخچال می پردازند تا خرابی یخچال برطرف شود.

خراب شدن لوله های کندانسور

یکی از دلایلی که سبب سرد نکردن یخچال می شود، مسدود شدن لوله های کندانسور یخچال است. لوله های کندانسور و یا کویل ها که همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال هستند، محل جریان گاز مبرد است. گاز مبرد، گرمای داخل یخچال را جذب می کند و پس از انجام تبادلات دمایی با محیط و از دست دادن گرما به شکل مایع تبدیل می شود. اگر مانعی بین لوله های کندانسور و هوا وجود داشته باشد و یا گرد و غبار بیش از حد روی لوله ها نشسته باشد سرد نکردن یخچال رخ می دهد. وجود فضای کافی بین کویل ها و تمیز بودن آن ها و تهویۀ هوای مناسب در محل یخچال از مهم ترین دلایل کارکرد صحیح یخچال است.

علت سرد نشدن یخچال

خراب شدن و معیوب شدن فن کندانسور

یکی از قطعات مهم یخچال فن کندانسور است که در پائین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد. فن کندانسور نقش مهم خنک کردن کمپرسور و لوله های کندانسور را بر عهده دارد. یکی از دلایلی که سبب سرد نکردن یخچال می شود معیوب شدن و یا خراب شدن فن کندانسور است که به دنبال این دمای کمپرسور افزایش پیدا کرده و داغ می شود. با داغ شدن کمپرسور و افزایش دمای داخل یخچال فساد و خراب شدن مواد غذایی رخ می دهد. در صورتی که سرد نکردن یخچال و فریزر را به صورت هم‌زمان مشاهده کردید می توان مطمئن شد که خرابی فن کندانسور رخ داده است. فن کندانسور باید قادر باشد تا به صورت آزادانه گردش کند و هیچ مانع و یا آلودگی گردش آن را مختل نکند. در صورتی که پره های فن شکسته باشند و یا نیم سوز شده باشند باید موتور فن کندانسور تعویض شود. در یخچال های قدیمی تر که لوله های کندانسور در پشت یخچال مشاهده می شوند، قطعۀ فن کندانسور وجود ندارد.

خراب شدن و معیوب شدن فن اواپراتور

یکی از قطعات یخچال که نقش اصلی آن یخ زدایی است و وظیفۀ به چرخش درآوردن سرما در محیط یخچال را دارد، فن اواپراتور است. با توجه به نقش فن اواپراتور در صورتی که این قطعه دچار خرابی شود، سرد نکردن یخچال از اتفاقاتی است که رخ خواهد داد. در صورتی که فن اواپراتور به درستی کار خود را انجام ندهد و یا دچار خرابی شده باشد اواپراتور یخ می زند و یخچال گرم می شود. تعمیر فن اواپراتور باید فقط توسط تکنسین متخصص انجام شود و تعمیرکاران متخصص تعمیرسرا از حرفه ای ترین و مجرب ترین تعمیرکارانی هستند که در این زمینه می توانند به تعمیر قطعات یخچال بپردازند.

نکات مهمی که باید بدانید

در قسمت های قبل به نکات فنی و تخصصی که در خراب شدن و سرد نکردن یخچال نقش دارند پرداخته شد اما برخی از نکات مهم تر هستند که باید توسط مصرف کننده ها رعایت شوند. در صورتی که به این نکات توجه شود و مصرف کننده ها به آن دقت کنند مشکل سرد نکردن یخچال کمتر و یا دیرتر رخ خواهد داد. در ادامه به این نکات مهم پرداخته خواهد شد.

الزام نصب یخچال در جای صحیح

یکی از مهم ترین نکاتی که مصرف کنندگان باید به آن دقت کنند محل نصب و قرار دادن یخچال است. در صورتی که فضای کافی برای تهویۀ مناسب در سطح پشتی یخچال وجود نداشته باشد گرمای تولید شده توسط کمپرسور به محیط منتقل نمی شود و چرخش هوا انجام نمی شود. برای جلوگیری از بروز مشکل سرد نکردن یخچال دقت کنید که یخچال با دیوار پشتی کیپ نشده باشد.

مواد غذایی بیش از حجم در یخچال

دقت کنید اگر تمام طبقات و فضاهای داخلی یخچال پر شده باشد تهویه و چرخش مناسب هوا در داخل یخچال انجام نمی شود که این مورد یکی از مهم ترین عوامل سرد نکردن یخچال است. بسته شدن دریچه های یخچال به علت حجم زیاد مواد غذایی از عواملی است که مانع ورود هوای سرد به داخل یخچال شده و باعث می شود بار اضافه بر موتور دستگاه ایجاد شود. برای جلوگیری از این موضوع سعی کنید از حجم استاندارد یخچال استفاده کنید و بیش از حد مجاز مواد غذایی داخل آن قرار ندهید.

بررسی تمیزی کندانسور یخچال

مصرف کننده های محترم باید شبکۀ توری شکل پشت یخچال توجه کنند که نشستن بیش از حد گرد و غبار و آلودگی روی آن مانع کارکرد درست یخچال می شود و بازدهی آن را کاهش می دهد. کندانسور که نقش مهمی در سیکل سرمایشی صحیح دارد باید به صورت متناوب بررسی و تمیز شود تا عملکرد یخچال کاهش پیدا نکرده و مشکل سرد نکردن یخچال رخ ندهد.

دکمه بازگشت به بالا