مدیریت کسب و کارورزشی

آیا تمرین‌های تنفسی مانند یوگا به کاهش اشتها کمک می‌کند؟

اثر ورزش و یوگا بر اشتها

دمنوش لاغری دکتر بیز: هرچند ورزش‌های هوازی مانند دو و دوچرخه‌سواری کالری سوزند اما فعالیت‌های سنگین ورزشی می‌توانند اشتهایتان را هم بیشتر کنند. مطالعات انجام شده نتایج گوناگونی ارائه داده‌اند اما برخی از این مطالعات نشان می‌دهند ورزش محرکی برای اشتهاست، خصوصاً در خانم‌ها!

دمنوش مصفی خون دکتر بیز: وقتی ورزش می‌کنید ممکن است میل به خوردن در شما سرکوب شود اما بعد از استراحت و ریکاوری از تمرین، بدنتان احساس می‌کند که سطح انرژی‌تان پایین است و شما شروع می‌کنید به احساس گرسنگی کردن. وقتی این اتفاق می‌افتد به‌راحتی ممکن است پُرخوری کرده و کالری بیشتر از آنچه طی ورزش و تمرین سوزانده‌اید بخورید. این کالری اضافی که وارد بدنتان شده باعث می‌شود کاهش وزنتان سخت‌تر صورت بگیرد.

یکی از فواید یوگا، تقویت ارتباط ذهن و بدن است. با بهبود ارتباط بین ذهن و بدن، شما نسبت به سیگنال‌های واقعی گرسنگی آگاه‌تر می‌شوید و یاد می‌گیرید گرسنگی واقعی را از گرسنگی مرتبط با استرس و خستگی را تشخیص دهید.

قیمت محصولات دکتر بیز: مطالعات نشان می‌دهند افرادی که یوگا انجام می‌دهند، انتخاب‌های غذایی آگاهانه‌تری دارند و دقت و توجهشان نسبت به چیزهایی که می‌خورند بیشتر است.

و اما در مورد کاهش وزن؛ مطالعه‌ای دریافت افراد میانسال و سالم با تمرینات یوگا طی ۱۰ سال، خیلی کم وزن اضافه کرده بودند و این اثر یوگا حتی وقتی دیگر فاکتورهای دخیل در وزن (مانند فعالیت بدنی و رژیم غذایی) نیز در نظر گرفته شد همچنان وجود داشت.

کلید این اثر می‌تواند ذهن‌آگاهی باشد. وقتی ذهن‌آگاهی دارید، احتمال اینکه وقتی گرسنه نیستید غذا بخورید یا غذاهای نامناسبی را برای خوردن انتخاب کنید خیلی کمتر می‌شود. جنبه ذهن‌آگاهی یوگا به شما کمک می‌کند ارتباط مثبت‌تری هم با غذا داشته باشید.

تمرینات یوگا، توجه شما را به سمت سرنخ‌ها و پیام‌های درونی‌تان معطوف می‌کنند که به شما می‌گویند آیا واقعاً گرسنگی‌تان از نیاز جسمتان است یا صرفاً به‌خاطر رفع استرس و کسالت می‌خواهید چیزی بخورید. یعنی همان‌طور که گفتیم تفاوت بین گرسنگی واقعی و گرسنگی هیجانی را می‌توانید تشخیص دهید.

یک جنبه دیگر مثبت یوگا که شاید کمتر به آن پرداخته شده، اثری است که بر اعتماد به نفستان می‌گذارد، جوری که بدن و اندامتان را بهتر می‌پذیرید و نیازی نمی‌بینید که تغییرش دهید. یوگا به شما کمک می‌کند بفهمید انتخاب‌های غذایی چگونه بر سلامت جسم و روانتان اثر می‌گذارند. در واقع شما به احساسی درونی و شهودی مجهز می‌شوید که به شما می‌گوید چه غذایی برایتان خوب یا مضر است. انتخاب غذاهای سالم و مغذی به‌خودی‌خود می‌تواند وزن بدن و سایز دور کمرتان را کاهش بدهد.

یوگا کنترلکننده کورتیزول است

هرچند تمرینات پُرشدت‌تری مانند دویدن و دوچرخه‌سواری به فیتنس و ساختار بدنی‌تان کمک می‌کنند اما با توجه به فشار زیادی که به بدن وارد می‌نمایند، هورمون استرس یا کورتیزول را افزایش می‌دهند. ترشح کورتیزول با افزایش شدت و طول مدت تمرینات ورزشی بیشتر می‌شود و به همین دلیل بهترین کار این است که طول مدت جلسات تمرین متناوب و پُرشدت خود را کوتاه نگه داشته و هر روز انجامشان ندهید. تعدیل شدت تمرین با استراحت، بهترین رویکرد برای سلامتی است.

چرا کورتیزول مانعی بر سر راه کاهش وزن است؟ کورتیزول گرسنگی و تمایل به شیرینی را بیشتر می‌کند. افزایش کورتیزول ناشی از ورزش شدید می‌تواند دلیل افزایش اشتها بعد از ورزش باشد. ضمناً کورتیزول در اینکه چربی را کجای بدنتان ذخیره می‌کنید هم نقش دارد. کورتیزول بالا ذخیره چربی در بدن را به سمت میان تنه و شکم می‌برد و این نوع چربی که چربی احشایی نام دارد، از جهت سلامتی خطرناک‌ترین نوع چربی است.

پس توصیه می‌کنیم تعادل را در تمرین و ورزش حفظ کنید و به بدنتان فرصت کافی برای استراحت بدهید تا واکنش کورتیزولی بدنتان تنظیم شود. یوگا کمک می‌کند تمرینات پُرشدت ورزشی که فشار زیادی به بدن وارد می‌کنند تعدیل شوند. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهند یوگا، کاهنده کورتیزول است. مطالعه‌ای دریافته یوگا هم اثر ضدافسردگی دارد و هم کاهش‌دهنده کورتیزول است.

یوگا میتواند نگرشتان را نسبت به رژیم غذایی و سلامتی تغییر دهد

انجام فعالیتی آرامش‌بخش مانند یوگا می‌تواند افکارتان را نسبت به زندگی سالم و تغذیه خوب تغییر دهد. شما انگیزه بیشتری برای تغذیه سالم پیدا می‌کنید که تأثیری بیشتر از اراده بر شما دارد و این نه‌تنها کمکتان می‌کند رویکرد سالم‌تری نسبت به غذا خوردن در پیش بگیرید، بلکه برای سلامت روح و روانتان نیز مفید است.

آیا تمرین‌های تنفسی مانند یوگا به کاهش اشتها کمک می‌کند؟

به طور کلی، فعالیت بدنی و ورزش کردن به عنوان یک راهبرد برای پیشگیری از افزایش وزن حائز اهمیت است و باید به عنوان بخشی از یک برنامه کاهش وزن در نظر گرفته شود. در این راستا برخی از انواع فعالیت ورزشی در پیشگیری از افزایش وزن اثر دارند تا تسریع کاهش وزن و یوگا بیشتر جزو دسته اول قرار می گیرد. به طور معمول، قدرت کالری سوزی یوگا به اندازه فعالیت های هوازی پیشرفته ای همچون دویدن نیست.  باوجود این، باید خاطر نشان شود که یوگا فواید  زیادی همچون بهبود پروفایل لیپیدی دارد و علاوه بر این موجب بهتر شدن روحیه و خلق و خوی نیز می شود به دلیل این که ارتباط مؤثری بین بدن و ذهن برقرار می کند.  یوگا به بهبود انعطاف پذیری و افزایش قدرت بدنی نیز کمک می کند.
برای کاهش وزن، لازم است تا میزان کالری های ورودی از غذا کاهش و در مقابل میزان کالری مصرفی ناشی از فعالیت ورزشی افزایش یابد. اما اگر قصد دارید فعالیت ورزشی یوگا را نیز در برنامه کاهش وزن خود قرار دهید توصیه می شود سایر فعالیت های ورزشی هوازی همچون شنا، نرم دویدن ودوچرخه سواری را نیز در برنامه خود قرار دهید. در حال حاضر در برنامه های کاهش وزن به فعالیت های ورزشی که ارتباط بین ذهن و بدن را  برقرار می سازند مثل یوگا، بیشتر اهمیت داده می شود. اعتقاد بر این است که با این شیوه ورزشی که درواقع نوعی تمرین برای تنفس صحیح می باشد، اکسیژن رسانی کامل به بدن انجام می شود. فراموش نکنید که  چربی ها برای سوختن احتیاج به اکسیژن دارند، لذا با تنفس صحیح و عمقی اکسیژن در دسترس عمیق ترین سلول ها نیز قرار می گیرد و فرصت چربی سوزی به بهترین شکل برای آن ها فراهم می شود. در حالت عادی ما تنها از ۳/۱  ظرفیت ریه خود برای تنفس استفاده می کنیم و بیشتر به صورت ناقص نفس می کشیم، در حالی که با پرداختن به فعالیت ورزشی یوگا می توان درست نفس کشیدن را تمرین کرد و این مهم اثر بسزایی را در چربی سوزی دارد.
رژیم غذایی و فعالیت ورزشی از مفاهیم اساسی در یک برنامه کاهش وزن هستند با وجود این هیچ یک از این راهبردها نمی توانند علت پرخوری یک شخص را ریشه یابی و درمان کنند. کاهش وزن یک موضوع روحی- روانی است  و علاوه بر ابزار رژیم غذایی و فعالیت ورزشی نیاز به بخش رفتار درمانی نیز دارد. همانطور که اشاره شد، یوگا ارتباط خوبی را بین بدن ،ذهن و روان برقرار می سازد و هنگامی که این ارتباط به خوبی برقرار می شود اعتماد به نفس فرد افرایش یافته و یکی از اثرات مطلوب این شرایط بر کاهش وزن به لحاظ رفتار درمانی، کنترل و توجه بیشتر به انتخاب های غذایی و حس سیری است. به عبارت دیگر، یوگا به شما کمک می کند تا با آگاهی بیشتری غذای خود را انتخاب کنید و در مورد پیام های مغزی و کنترل بهتر اشتها هشیارتر باشید. خود کنترلی بهتر، به انتخاب های غذایی سالم تری می انجامد این موضوع اثر بسیار زیادی را در دوره کاهش وزن و پس از آن دارد. حفظ وزن مهم تر از کاهش وزن است و از آنجایی که بحث روانی غذا موضوع بسیار مهمی در کاهش و محافظت از برگشت وزن است لذا برای اثر بخشی بهتر برنامه غذایی کاهش وزن توصیه می شود ۲ بار در هفته به یوگا بپردازید

 

دکمه بازگشت به بالا