فرهنگ و هنرمدیریت کسب و کار

میزان اهمیت پارچه شناسی در خیاطی چقدر است؟

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که لباس های موجود در لباس فروشی را با برخی انواع برچسب ها مشاهده می کنید. این برچسب ها به طور خلاصه بخشی از اطلاعات مربوط به نوع پارچه بکار رفته در محصول را بیان می کند.

یکی از کاربردی ترین اختراعات انسان پارچه است. این محصول در انواع مختلف به بازار عرضه می شود که از جمله نمونه های بسیار پرطرفدار آن می توان به نمونه کتان، چرم، لی و ابریشم اشاره کرد. همان طور که اطلاع دارید نمونه های مختلف پارچه را برای مدل های مختلف لباس به کار می برند و افراد مختلف با توجه به مدل لباس و نوع کاربرد لباس پارچه مورد نظر خود را انتخاب می کنند.

میزان اهمیت پارچه شناسی در خیاطی چقدر است؟

آموزش پارچه شناسی

تمامی انواع پارچه ها با توجه به جنس مواد به کار رفته در آن ها چهار بخش مختلف تقسیم می شوند. پارچه های کتان و پنبه معمولاً منشا گیاهی داشته و در دسته پارچه های گیاهی قرار دارند. برخی دیگر از پارچه ها مانند چرم طبیعی، پشم و همچنین ابریشم نیز منشا حیوانی دارند و در دسته پارچه های حیوانی قرار دارند.

برخی دیگر از پارچه ها نیز از مواد معدنی تشکیل می شوند. به عنوان مثال پنبه نسوز یکی از انواع محصولات معدنی می باشد. پارچه های شیشه ای نیز در دسته پارچه های معدنی قرار دارند و از جنس مواد معدنی ساخته می شوند.

برخی از انواع پارچه ها معمولاً از مواد شیمیایی به وجود می آیند. به طوری که این مواد شیمیایی در کارخانه های مختلف و متفاوت به طور کامل سنتز می شود و سپس پارچه هایی همچون نایلون و ترگال را ایجاد می کنند.

انواع پارچه

پارچه ها معمولاً در دو دسته کلی قرار دارند که این دو دسته شامل پارچه های طبیعی و پارچه های مصنوعی می باشند. پارچه های طبیعی به نمونه ای از پارچه می گویند که توسط انسان از طبیعت به دست می آید. انسان ها معمولاً از منابع طبیعی استفاده کرده و پارچه های طبیعی همچون ابریشم، پنبه و گاهی نیز چرم مورد نیاز خود را از طریق پوست حیوانات به دست می آورند.

این نوع پارچه ها دارای یک سری ویژگی های خاص هستند که در ادامه به بررسی این ویژگی ها خواهیم پرداخت. به عنوان مثال پارچه های چرمی و ابریشمی دارای یک سری منافذ می باشند که هوا به راحتی از آنها عبور کرده و سطح پوست انسان دچار حساسیت نمی شود. از دیگر ویژگی های آن ها نیز می توان به جنس الیاف به کار رفته در آن ها اشاره کرد.

معمولاً همه انواع پارچه های طبیعی نرم و لطیف هستند. قیمت چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی کمی بیشتر است و دلیل این امر سازگاری بالا این محصول با لایه های سطحی بدن انسان می باشد. پارچه های طبیعی از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند و از جمله دلایل محبوبیت این پارچه ها میزان مقاومت بالای آن ها در برابر نور آفتاب و پوسیدگی می باشد.

برای  کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
شماره تماس ها:
۰۲۱۹۱۰۰۷۵۱۰
۰۹۱۹۹۷۸۸۱۳۹
۰۹۱۹۰۹۷۸۱۳۶

میزان اهمیت پارچه شناسی در خیاطی چقدر است؟

شناخت پارچه ها

انتخاب پارچه برای دوخت لباس کمی سخت و دشوار بوده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولا افراد با توجه به لباس خود پارچه مورد نظر شان را انتخاب می کنند. برخی از افراد برای دوختن لباس های خنک از پارچه های نخی استفاده می کنند.

در فصل های سرد سال نیز جهت دوخت لباس پشمی از پارچه های ضخیم و چرمی استفاده می کنند. در تولید پارچه از مواد متفاوتی استفاده می کنند و جنس این مواد معمولاً نوع پارچه را تعیین می کند. به عنوان مثال هر چه مواد به کار رفته در پارچه نرم تر باشد یقیناً محصول نهایی نیز نرم و انعطاف پذیر تر خواهد بود.

پارچه کتان

یکی از انواع پارچه های بسیار پرطرفدار پارچه کتان می باشد. از این نوع پارچه معمولاً برای تولید لباس های خنک استفاده می کنند و قابلیت جذب بسیار بالای آب در پارچه های کتان به راحتی قابل مشاهده می باشد. تولیدی های مختلف معمولاً در فصل های گرم سال لباس های کتانی بسیار زیادی را به بازار عرضه می کنند. پارچه کتان پس از شستشو ممکن است تغییر سایز داشته باشند و به همین دلیل قبل از برش زدن این پارچه سعی کنید حتماً یک دور آن را بشویید.

پارچه ابریشم

برای تولید محصولات ابریشمی از پارچه ابریشم استفاده می کند. این نوع پارچه منشا حیوانی داشته و از پیله مربوط به کرم ابریشم به دست می آید. میزان انعطاف پذیری این محصول بسیار زیاد بوده و در رنگ های مختلف به بازار عرضه می شود. از این محصول معمولاً جهت دوخته مدل های مختلفی از کراوات مانتو و سایر لباس ها استفاده می کنند.

پارچه جیر

برای نام بردن از یک نوع پارچه بسیار نازک که معمولاً از طبیعت به دست می آید و منشا حیوانی دارد می توان به پارچه جیر اشاره کرد. این نوع پارچه بسیار حساس است و باید از تماس هر نوع چربی و آلودگی با این پارچه خودداری شود.

برای  کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
شماره تماس ها:
۰۲۱۹۱۰۰۷۵۱۰
۰۹۱۹۹۷۸۸۱۳۹
۰۹۱۹۰۹۷۸۱۳۶

پارچه نخی

یکی از انواع پارچه های پنبه ای پارچه نخی می باشد که معمولا تحت عنوان پارچه نخی شناخته شده است. یکی از خصوصیات بارز این نوع پارچه، نرم بودن و نازک بودن آن است و به همین دلیل معمولاً لباس های تابستانه را از جنس این پارچه تهیه و تولید می کنند.

حرارت تولید شده توسط بدن انسان با استفاده از این نوع پارچه ها به سمت بیرون انتقال می یابد و این عمل موجب خنک شدن سطح پوست در فصل های گرم سال می شود. برای دوخت لباس های نخی افراد به مهارت خیاطی نیاز دارند و جهت کسب مهارت خیاطی نیز می ‌توانند به کلاس خیاطی در شیراز مراجعه کرده و در این کلاس های آموزشی ثبت نام کنند.

دکمه بازگشت به بالا