بین المللمدیریت کسب و کار

چگونه می‌توانید به‌عنوان یک مهاجر در کشور فرانسه زندگی کنید؟

✔️ بررسی شرایط و هزینه های زندگی در فرانسه

در سال های اخیر جمعیت فرانسه به صورت پیوسته افزایش یافته است. نرح بالای امید به زندگی، به ویژه برای زنان، از ویژگی های جمعیتی فرانسه است. زندگی در فرانسه با توجه به کیفیت بالای زندگی، فرصت های غذایی و مسافرتی شگفت انگیز، دموکراسی و ششمین تولید ناخالص داخلی در جهان، از جذابیت بالایی برخوردار است. همچنین شرایط مراقبت های بهداشتی و قوانین زندگی در فرانسه، از اقلیت ها محافظت می کند و از نظر قانونی برابری جنسیتی را الزامی کرده است. با ما همراه باشید تا نحوه گرفتن وقت سفارت مجارستان و فرانسه و نکات آن را با شما درمیان بگذاریم.

چگونه می‌توانید به‌عنوان یک مهاجر در کشور فرانسه زندگی کنید؟

فرانسه در کجا واقع شده است؟

فرانسه در اروپای غربی واقع شده و یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است که از نظر مسائل مختلفی نظیر علم، نوع سیاست، اقتصاد و شاید مهمتر از همه فرهنگ، در سراسر جهان شهرت پیدا کرده است. نام فرانسه (France) از واژه لاتین Francia به معنای کشور فرانک‌ها گرفته شده است. شکل کشور فرانسه شبیه به یک شش‌ضلعی است، که سه ضلع آن به آب منتهی می‌شود. به همین دلیل در زبان فرانسوی به آن لقب l’Hexagone به معنی شش‌ضلعی داده‌اند. پایتخت این کشور پاریس است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به مارسی، لیل، لیون و نیس اشاره کرد.

ساختار سیاسی و حکومتی فرانسه چگونه است؟

با شروع قرون وسطی، فرانسه از طریق سیستم پادشاهی اداره می شد. اما پس از آن سیستم حکومتی آن به امپراتوری و سرانجام به جمهوری تبدیل شد. فرانسه جزو اولین کشورهایی بود که حقوق فردی را به رسمیت شناخت. امروزه فرانسه یک حکومت متمرکز نیمه‌ریاستی دارد و با جدایی قدرت بین قوای مجریه، مقننه و قضاییه در این کشور، سیستم دموکراسی در فرانسه حاکم است.

مسئول اجرای قوانین در فرانسه رئیس جمهور است که هر پنج سال یکبار با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود. قانون‌گذاری بر عهده نخست‌وزیر است و از نظر قدرت سیاسی دومین شخص بعد از رئیس جمهور می باشد. مجلس فرانسه نیز از دو بخش شورای ملی و سنا تشکیل شده است که در صورت وجود اختلاف نظر، حرف نهایی را شورای ملی می‎زند. قانون اساسی کشور فرانسه، تأکید بر ایجاد کشوری سکولار و دموکرات دارد که مردم در آن، حق حاکمیت را ایجاد می‌کنند.

جایگاه جهانی فرانسه در چه وضعیتی قرار دارد؟

همانطور که گفته شد، فرانسه سومین قدرت هسته ای و جزو بزرگترین صادر کنندگان اسلحه در جهان است. صنایع هوایی فرانسه نیز مقام اول در اروپا را به خود اختصاص داده است. همچنین این کشور رتبه را در اختیار دارد. فرانسه در قرن‌های هجدهم و نوزدهم، مهد انقلاب‌های سیاسی-اجتماعی بوده است. این کشور به عنوان چهارمین کشور دارنده آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در جهان است و با داشتن تاریخچه‌ای کهن و جاذبه‌های گردشگری متفاوت، یکی از پربازدید‌ترین کشورهای دنیا است و سالانه حدود 89 میلیون گردشگر از سرتاسر جهان را به خود جذب می کند.

صنعت نظامی فرانسه جنگنده mirage

صنعت نظامی فرانسه – زیر دریایی Suffren

صنایع نظامی فرانسه – تانک AMX30B2

وضعیت جغرافیای فرانسه چگونه است؟

فرانسه با مساحت 643،801 کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و سومین کشور بزرگ در قاره اروپا است. فرانسه با دو کشور مراکش و اسپانیا، مرز آبی مشترک (از طریق دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس) و با کشورهای بلژیک، آلمان، ایتالیا، لوگزامبورگ، موناکو، اسپانیا و سوئیس، مرز خاکی مشترک دارد. تقسیمات کشوری فرانسه شامل 22 ناحیه و 96 شهرستان است که زیر نظر دولت مرکزی اداره می‌شوند و  هر بخش، شورای شهر و شهردار مختص به خود دارد. فرانسه دارای 5500 کیلومتر ساحل مرزی با دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است. همچنین رشته کوه آلپ در این کشور واقع شده است. این کشور یکی از متنوع ترین بخش های جغرافیایی را دارد که عبارتند از:

  • بخش‌های شمالی و شمال شرقی: آب‌وهوای معتدل
  • بخش جنوبی: آب‌وهوای مدیترانه‌ای
  • بخش‌های غربی: اقلیم اقیانوسی

به طور کلی می توان گفت که مردم فرانسه زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کنند.

شرایط زندگی در فرانسه چگونه است؟

به دلیل موقعیت جغرافیایی مطلوب، آب و هوای معتدل، وجود آب فراوان و خاک مناسب برای کشاورزی، اقوام زیادی از گذشته تمایل به سکونت در فرانسه داشته اند. در نتیجه نژاد غالب مردم فرانسه به طور طبیعی ترکیبی از قومیت های سلتی، آلمانی و نوردیک بوده است. اما موج مهاجرت به وجود آمده در قرن 20 و 21 ، جمعیت کشور را تحت تأثیر قرار داد و مهاجران زیادی از شمال آفریقا و سایر مناطق اروپا به این کشور مهاجرت کردند.

فرانسوی‌ها مردمانی شاد و خون‌گرم هستند. آنها بسیار به مطالعه علاقه‌مندند و زیاد سینما می روند و توانسته اند مقام دوم در صنعت سینما را به خود اختصاص دهند. در سرتاسر فرانسه حدود 4500 سالن سینما وجود دارد که تعداد 375 عدد از این سالن‌ها در پاریس قرار دارند. هر ساله جشنواره سینمایی کن در فرانسه برگزار می شود و شهر کن میزبان بزرگان صنعت سینمای جهان است.

در نظر داشته باشید که تعصب فرانسوی‌ها نسبت به کشورشان همیشه معروف بوده است. آنها تا جایی که بتوانند به زبان‌های دیگر صحبت نمی‎کنند و تا حد امکان اجناس خارجی نمی خرند. فرانسوی‌ها مردمانی رک گو هستند و اگر چیزی برخلاف میل‎شان باشد، احساس واقعی خود را مخفی نمی‌کنند. آنها همچنین به موضوع آزادی فردی خیلی احترام می گذارند.

شرایط اقتصادی برای زندگی در فرانسه چگونه است؟

اقتصاد فرانسه یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است که ترکیبی از مشارکت شرکت های خصوصی با مداخله دولت می باشد. صنعت توریسم سهم عمده ای از اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده. سایر بخش های اقتصادی نظیر صنعت، کشاورزی، انرژی و دفاع، باعث شده که فرانسه در لیست تولید ناخالص ملی (اعلام شده از طرف بانک جهانی) در قرار گیرد. سهم بخش‌های مختلف صنعتی در تولید ناخالص داخلی فرانسه به ترتیب؛ خدمات 70.8%، صنعت 18.3% و کشاورزی 1.9% می باشد. بخش خدمات به شاخه‌های حمل‌ونقل عمومی، گردشگری، دفاع، انرژی و ارتباطات مخابراتی تقسیم می‌شود.

فرانسه یکی از بزرگترین صادر کنندگان انواع سلاح در جهان است و همچنین از نظر ذخایر تسلیحات هسته‌ای نیز در رتبه سوم دنیا قرار دارد. امروزه دولت سوسیالیست فرانسه، بسیاری از شرکت‌های بزرگ، بانک‌ها و بیمه‌ها را خصوصی اعلام نموده‌است؛ ولی چندین شرکت بزرگ همچنان در اختیار دولت است و در برخی از امور به ویژه نیرو، ترابری همگانی و صنایع دفاعی، دولت دخالت و نظارت دارد. امروزه نمره آزادی اقتصاد در فرانسه 62.5 است که این کشور را در رتبه هفتاد و سوم آزادترین اقتصادها در جهان قرار می‌دهد. فرانسه از نظر برابری قدرت خرید در رتبه هفتم جهان است.

صنعت کشتی سازی فرانسه

صنعت کشتی سازی فرانسه

صنعت کشتی سازی فرانسه

مشاغل پردرآمد و مورد نیاز فرانسه کدامند؟

حدود سه چهارم مردم فرانسه در کارهای خدماتی فعالیت می کنند. شغل های مدیریتی، به خصوص در شاخه های فروش، ساخت و ساز و علوم و رشته های مهندسی بسیار پرطرفدار هستند. شانس پیدا کردن کار در زمینه حسابداری و IT و کشاورزی نیز در فرانسه بسیار بالا است. همچنین شغل های مربوط به صنعت توریسم و خدمات مانند هتلداری، آشپزی و رستوران داری، آموزش زبان انگلیسی، خدمات داخل خانه، نگهداری از کودک و سالمند، پزشکی، روانپزشکی و تدریس نیز جزو مشاغل پرطرفدار و موردنیاز در کشور فرانسه هستند. اما به طورکلی از پردرآمدرترین مشاغل در کشور فرانسه مربوط به شغل های شاخه فناوری اطلاعات، بانکداری و شغل های دولتی و حقوقی می باشند. متوسط حقوق ماهانه در این کشور حدود 2289.04 یورو است.

نرخ بیکاری در فرانسه در چه وضعیتی قرار دارد؟

علیرغم تمام تلاش های اقتصادی دولت فرانسه، نرخ بیکاری در این کشور در سه ماهه سوم سال 2019، بوده است. این نرخ در کلان شهری مانند پاریس، 8.3% بوده است. نرخ بیکاری در فرانسه از سال 1996 تا سال 2019 به طور متوسط ​​9.24 درصد بوده که در سه ماهه اول سال 1997 به 10.70 درصد رسیده بود. همانطور که قابل مشاهده است این نرخ با شیب ملایمی رو به کاهش و بهبود است. به نقل از ، شمار افراد بیکار در فرانسه تا پایان ماه فوریه سال 2016 به 3.591.000 نفر رسید که پایین‌ترین سطح ثبت شده از ماه اوت 2014 تاکنون است. حداقل سن بازنشستگی در فرانسه برای مردان و زنان برابر و معادل 62 سال است.

عادات و فرهنگ کاری در فرانسه چگونه است؟

در کشور فرانسه ملاقات‌های کاری حداقل باید از 2 هفته قبل هماهنگ شوند. این هماهنگی می‌تواند به صورت تلفنی یا کتبی (با توجه به مقام فرد) باشد. تعطیلات متداول در این کشور ماه‌های جولای و آگوست هستند. پس سعی کنید تا جای ممکن در این تاریخ برای ملاقات‌های کاریتان برنامه‌ریزی نکنید.

ساعات کاری در فرانسه 35 ساعت در هفته است. البته ممکن است ساعات كار برحسب نوع حرفه متغیر باشد. ساعت کاری برای ادارات از 9 صبح الی 12.5 و از 14 عصر تا 18 می باشد. نوع پوشش در قرارهای کاری باید تا جای ممکن، بسته به شرکتی که با آن معامله و ارتباط کاری دارید، رسمی، شیک و مدرن باشد. به طور کلی آقایان، لباس‌هایی با رنگ تیره و خانم‌ها نیز لباس رسمی با رنگ‌های ملایم می‌پوشند. به این نکته توجه داشته باشید که استراحت ناهار یعنی از ساعت 12:30 الی 2 بعدازظهر در فرانسه بسیار مرسوم است و فرانسوی ها اهمیت ویژه‎ای برای آن قائل هستند. معمولاً شرکت های بسیار معدودی در این ساعت باز و جوابگوی متقاضیان هستند.

وضعیت رفاه و زندگی اجتماعی در فرانسه به چه صورت است؟

در کشور فرانسه، بسیاری از خدمات اجتماعی مانند آموزش، درمان، مراقبت های بهداشتی و بازنشستگی به صورت رایگان از طرف دولت به شهروندان فرانسوی ارائه می شوند. استانداردهای بالای شرایط زندگی در فرانسه و در حوزه هایی نظیر احترام به حقوق شروندی و حقوق بشر، رعایت حق مالکیت، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی سیاسی و مذهبی، برابری جنسیتی، شاخص بالای توسعه انسانی، توزیع مناسب قدرت سیاسی، مراقبت و حفاظت از محیط زیست و میزان اعتماد مردم به دولت، باعث شده تا شرایط زندگی در فرانسه در بین بهترین کشورها، در رتبه دهم جهان قرار گیرد و به یکی از ایده‌آل ترین کشورها برای زندگی تبدیل شود.

شرایط هزینه های زندگی در فرانسه (نوامبر 2022)

هزینه زندگی در فرانسه به طور میانگین برای هر شخص حدود 863.76 یورو در ماه می‌باشد که این مبلغ برای یک خانواده چهار نفره بین 863.76 یورو در ماه است. در گذشته فرانک فرانسه واحد پول رایج این کشور بود. اما از اول ژانویه سال 2002 استفاده از یورو در فرانسه به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا به‌طور رسمی آغاز شد. واحد پول مشترک، کمک فراوانی به رشد سفرها و خريد و فروش کالا در اروپا نموده است و همچنين موجب افزايش رقابت آزاد و تجارت در اين کشورها شده است.

هزینه وعده غذایی در فرانسه به ریال

رستوران در فرانسه به ریال به یورو
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت 659004.41 15.00
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) 2636017.65 60.00
McMeal در McDonalds 417369.46 9.50
کاپوچینو 127846.86 2.91
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 115984.78 2.64

هزینه مواد غذایی در فرانسه به ریال

سوپر مارکت در فرانسه به ریال به یورو
شیر (1 لیتر) 45251.64 1.03 €
نان سفید تازه (500 گرم) 68536.46 1.56 €
برنج سفید (1 کیلوگرم) 86109.91 1.96 €
تخم مرغ (12 عدد) 137072.92 3.12 €
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 702498.70 15.99 €
سینه مرغ (1 کیلوگرم) 470529.15 10.71 €
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 806621.40 18.36 €
سیب (1 کیلوگرم) 115984.78 2.64 €
موز (1 کیلوگرم) 84791.90 1.93 €
پرتقال (1 کیلوگرم) 111152.08 2.53 €
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 133997.56 3.05 €
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 77762.52 1.77 €
پیاز (1 کیلوگرم) 86549.25 1.97 €
آب (بطری 1.5 لیتر) 31192.88 0.71 €
بسته سیگار (مارلبورو) 439336.28 10.00 €

هزینه حمل و نقل در فرانسه به ریال

هزینه حمل و نقل در فرانسه به ریال به یورو
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) 74687.17 1.70 €
بلیط ماهانه (استفاده معمول) 2855685.79 65.00 €
شروع تاکسی 114227.43 2.60 €
تاکسی هر 1 کیلومتر 79959.20 1.82 €
تاکسی هر 1 ساعت 1133487.59 25.80 €
بنزین (1 لیتر) 87427.92 1.99 €
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline 1078350886.99 24545.00 €
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور 1099790497.21 25033.00 €

هزینه موارد کاربردی در فرانسه به ریال

هزینه قبوض و مصرف انرژی در فرانسه به ریال به یورو
هزینه‌های عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m2 6958207.92 158.38 €
تعرفه تلفن همراه (1 دقیقه – بدون تخفیف) 7468.72 0.17 €
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) 1298238.69 29.55 €
ورزش و اوقات فراغت در فرانسه
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال 1449370.37 32.99 €
(اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته 639234.28 14.55 €
سینما 461303.09 10.50 €
پوشاک و کفش در فرانسه
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه) 3607829.49 82.12 €
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …) 1574581.21 35.84 €
 1 جفت کفش نایک 3630674.98 82.64 €
 1 جفت کفش مردانه چرم 4872678.63 110.91 €

هزینه های اجاره و خرید خانه و حقوق و دستمزد در فرانسه

اجاره ماهانه منزل در فرانسه به ریال به یورو 
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 32906726.33 749.01 €
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز 26715160.21 608.08 €
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 69681369.23 1586.06 €
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 51368515.28 1169.23 €
قیمت خرید آپارتمان در فرانسه
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 279844905.76 6369.72 €
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز 199268436.24 4535.67 €
حقوق و دستمزد در فرانسه
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) 100565830.69 2289.04 €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله 1.57

 

منبع مقاله:

mfa.gov.hu

visa.vfsglobal.com

دکمه بازگشت به بالا