عمومیمدیریت کسب و کار

نحوه شارژ گاز کمپرسور سردخانه صنعتی چگونه است ؟

سردخانه به دستگاه بزرگی گفته می شود که در آن مواد غذایی در حجم انبوه و در دمای زیر صفر درجه سانتی گراد نگهداری شده و تا مدت زمانی طولانی بافت خود را حفظ می نمایند و تا سال های سال پایدار باقی می مانند. کار اصلی سردخانه نگهداری مواد غذایی در مدت زمانی طولانی بوده و انواع میوه جات، گوشت دام و دیگر مواد غذایی به منظور جلوگیری از عدم فساد در آن نگهداری می شوند.

نگهداری مواد در سردخانه دارای مزایای بسیار زیادی است. به طور مثال می توان به کاهش رشد باکتری ها و میکروب ها، افزایش طول عمر مواد غذایی، حفظ ارزش غذایی مواد تشکیل دهنده، حفظ طعم اولیه مواد و میزان بافت آن ها، استفاده آسان از مواد غذایی و حفظ امنیت مواد اشاره نمود. سردخانه ها برای مکان های بزرگی همچون بیمارستان ها، رستوران های بزرگ، آشپزخانه ها دانشگاه ها و مراکز تولید گوشت بسته بندی شده مورد استفاده قرار می گیرند. اما سردخانه های صنعتی کاملاً مجزایی نیز برای نگهداری میوه جات و گوشت در شهر های مختلف ساخته می شود.

نحوه شارژ گاز کمپرسور سردخانه صنعتی چگونه است ؟

برای ساخت و طراحی سردخانه به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

ساخت سردخانه صنعتی باید بر اساس اصول مهندسی طراحی و اجرا شود. اگر در اتصال قطعات به یکدیگر مشکلی به وجود آید ممکن است اثر خنک کنندگی آن از بین رود , یکی از بهترین شرکت های حال حاظر که در ایران این امر طراحی اجرای سردخانه را انجام میدهد شرکت آران تبرید است.

 حال به تجهیزات مورد استفاده اشاره می نماییم:

سیستم خنک کننده: از کمپرسور، مبدل حرارتی، فن، پمپ و دیگر تجهیزات ساخته می شو و کار آن ایجاد دمایی سرد برای نگهداری از مواد غذایی است.

سیستم تهویه: شامل فیلتر، فن و ترموستات بوده و برای ایجاد هوایی تازه در محیط مورد استفاده قرار می گیرد. حتماً می دانید که هوای محیط باید تازه سازی شود.

درب: سردخانه ها با درب های فلزی باز و بسته می شوند. باید حتماً درب ها به محکم ترین شکل ممکن ساخته شوند تا فرآیند ورود و خروج هوا موجب از دست رفتن سرمای داخل آن و بر هم خوردن جریان هوا نشود.

عایق حرارتی: عایق حرارتی به منظور جلوگیری از افت دما مورد استفاده قرار می گیرد و از فوم پلی یورتان یا پلی استایرن ساخته می شوند البته لازم به ذکر است که نوع فوم مورد استفاده قرار گرفته به نوع سردخانه و ویژگی های حرارتی بکار برده شده در آن بستگی دارد. استفاده از عایق حرارتی می تواند هزینه های مربوط به تامین انرژی سردخانه را به حداقل برساند. عایق ها در دیواره ها نصب می شوند تا انتقال حرارت را به حداقل برسانند.

سیستم کنترل: از کجا متوجه شویم که دمای سردخانه مطلوب بوده و به ایده آل ترین حالت خودش مشغول به کار است؟ قطعاً سیستم کنترل جهت نظارت بر میزان رطوبت محیط و دیگر المان های آن لازم و ضروری بوده و از ترموستات، سنسور ها و دیگر تجهیزات ساخته شده است.

سنسور حریق: در صورت وقوع حریق یا آتش سوزی این سیستم در سردخانه هشدار ایجاد می نماید و جهت ایمنی سردخانه مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد آن به این صورت است که اگر دمای محیط به سطح بالایی از حد مطلوب برسد و این تغییر دما نشانه آتش سوزی باشد، سنسور به طور خودکار فعال خواهد شد. این سنسور بسیار هوشمند می تواند دود را در محیط شناسایی کند. پس از شناسایی آتش سوزی و دود، سنسور به طور خودکار به سیستم کنترل کننده حریق اعلام می کند که آتش سوزی در محیط رخ داده است.

سیستم روشنایی: برای نورپردازی محیط مورد استفاده قرار می گیرد.

اواپراتور سردخانه:  میتوان بدین صورت گفت که اواپراتور سردخانه صنعتی گرما را از محیط داخل می گیرد و به بیرون از محیط منتقل می نماید تا دمای داخل سردخانه به صورت ثابت باقی بماند. اواپراتور از بدنه فلزی، موتور، فن، انواع کویل های فن دار، سیستم برفک زدا و همچنین سیستم کنترل ساخته شده است. اواپراتور در دسته های مختلفی ساخته می شود برای محدوده دمایی خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. این محدوده دمایی بین منفی 15 تا مثبت 5 و حتی منفی 45 درجه سانتی گراد را شامل می شود.

گاز های مناسب کمپرسور سردخانه

  • فران هیدروکربن
  • گاز خلاء
  • هیدروفلوروکربن

باید دقت کرد که برای گاز سردخانه صنعتی با دمای متوسط، بالا و پایین گاز های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال هیدروفلوروکربن برای سردخانه های با دمای متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از کپسول گاز R22 در قدیم بسیار متداول بود که پس از آزمایش های بسیار متوجه ضرر شدید این نوع گاز به محیط زیست و لایه ازون , این نوع مبرد بعنوان گاز های گلخانه ای شناخته و استفاده از آن ممنوع شد و گاز مبرد جایگزین را گاز R410a معرفی کردند که شما میتوانید جهت خرید این کپسول گاز سردخانه ای به سایت آران تبربد مراجعه کنید و از مشاوره رایگان قبل از خرید آن بهرهمند شوید.

اما باید جهت استفاده از نوع گاز به دمای اقلیم هم توجه داشت. برای مناطق گرمسیری هیدروفلوروکربن مناسب بوده و برای مناطق سردسیری گاز خلاء مناسب است.

به چه میزان گاز سردخانه احتیاج داریم؟

نحوه شارژ گاز کمپرسور سردخانه صنعتی چگونه است ؟

همه چیز به ابعاد، اندازه و نوع سردخانه، دما، نوع گاز خنک کننده و اقلیم جغرافیایی بستگی دارد. باید از روش های محاسباتی و تجربی استفاده کرد. همچنین باید به موارد زیر توجه نمود:

  • ظرفیت
  • دمای داخلی
  • دمای خارجی
  • فشار
  • میزان گاز خنک کننده

در حالت کلی توصیه می شود که میزان گاز خنک کننده بیشتر از حداقل میزان توصیه شده باشد.

گاز ها در صورت استفاده درست از سردخانه و عدم فشار و ضربه می توانند بین 10 الی 15 سال عمر کنند.

آموزش تعویض گاز کمپرسور سردخانه صنعتی

گام اول در فرآیند تعویض گاز کمپرسور سردخانه صنعتی پایش فشار گاز است. باید از فشار سنج استفاده کنید و میزان فشار گاز باید به میزان دقیق تعیین شده توسط سیستم باشد.

در گام بعدی باید کمپرسور را از گاز های قدیمی تخلیه نمایید. این کار توسط دستگاه جذب کننده انجام می شود. کار این دستگاه تولید وکیوم بوده و گاز داخل سیستم را جذب می نماید.

حال باید به نصب لوله های جدید پرداخت. باید این لوله ها را به سیستم متصل کنید که این کار توسط نیرو های ماهر صورت می پذیرد. هر گونه اشکال در نصب لوله ها منجر به هدر رفت گاز خواهد شد و عملکرد دستگاه را با اشکالاتی مواجه خواهد نمود.

در این مرحله باید سیستم را با گاز جدید شارژ کنید. این کار با استفاده از دستگاه شارژر جدید صورت می پذیرد که به صورت دقیق این فرآیند تنظیم شده است. پس از اعمال فشار گاز را مجدداً مورد بررسی قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که گاز در مجاز ترین حالت ممکن کار خواهد کرد.

در آخرین مرحله باید به اعمال تنظیمات سیستم پرداخت. تنظیم دمای خروجی کمپرسور، تنظیم دمای خروجی سیستم را باید در دستور کار قرار داد.

جمع بندی

برای اینکه گاز های خنک کننده سیستم دارای دوام بالا و عمر طولانی باشند لازم است تا دما، فشار و میزان رطوبت سیستم را به طور مرتب چک کنید. همچنین تصفیه گاز خنک کننده به کاهش آلودگی ها و تجمع غیر مجاز گاز کمک می نماید و موجب بهینه سازی و بهبود عملکرد سیستم خواهد شد.

حتماً بازدید منظم را در دستور کار خود قرار دهید و این کار منجر به افزایش طول عمر دستگاه می شود. در صورتی که نیاز به کارشناس فنی در این زمینه داشتید میتوانید از کارشناسان مجرب شرکت آران تبرید کمک بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا