اقتصادیعمومیمدیریت کسب و کار

دلیل اصلی صدا دادن رادیاتور چیست؟

علل صدا دادن داخل رادیاتور به همراه راه حل رفع آنها

تعمیر موتورخانه شوفاژ: در حالت عادی و مواقعی که رادیاتور مشغول به انجام کار طبیعی خود، یعنی انتشار حرارت حاصل از آب گرم دورن لوله های خود به محیط است، هیچ گونه صدایی نباید از داخل رادیاتور شنیده شود.

بنابراین وجود هرگونه صدا از رادیاتور دلیلی بر وجود مشکل در این وسیله است، که در ادامه به بررسی تک به تک آنها خواهیم پرداخت.

روند کار رادیاتورهای بخار به این صورت است که به محض جریان یافتن بخار آب در داخل لوله های رادیاتور، شیر تخلیه هوای تعبیه شده در گوشه رادیاتور شروع به تولید صدای هس هس می کند.

ولی این صدا تا مدت زمان طولانی ادامه دار نیست و زمانی که لوله های رادیاتور مملو از بخار آب شوند، شیر تخلیه هوا بسته شده و بخار هوای آزاد شده در رادیاتور سبب گرم شدن محیط اطراف خود می شود.

در طی این فرآیند، زمانی که بخار آب سرد شود، شیر تخلیه هوا به صورت اتوماتیک باز شده و با این کار به بخار آب سرد شده در داخل رادیاتور که حالا تبدیل به آب سرد شده است، اجازه برگشت به سمت پکیج یا موتورخانه را می دهد تا دوباره گرم شود.

حال چنانچه رادیاتور به صورت تراز بر روی دیوار نصب نشده باشد، آب درون آن گیر می کند و زمانی که بخار آب وارد رادیاتور شود، آب گیر کرده درون لوله های رادیاتور را با فشار به سمت جلو حرکت می دهد.

این حالت سبب برخورد محکم آب با ، زانویی و دیگر قسمت های سیستم لوله کشی رادیاتور شده و صداهایی شبیه به ضربه را در درون رادیاتور ایجاد می کند.

دلیل اصلی صدا دادن رادیاتور چیست؟

 نحوه رفع مشکل تراز نبودن نبودن رادیاتور

تعمیر موتور کولر آبی :  به منظور قطع کردن صدای داخل رادیاتور به دلیل تراز نبودن آن، باید سعی کنید قسمت گوشه پایین آن را کمی بالا بیاورید تا مسیر حرکت آن درون لوله های رادیاتور باز شود.

برای این منظور سیستم حرارت مرکزی، یعنی پکیج را خاموش کنید و اجازه دهید تا رادیاتور سرد شود. حال مغزی بزرگی که رادیاتور را به لوله آب گرم وصل کرده است، کمی شل کنید.

پایین رادیاتور را کمی به سمت بالا برده و تراز بنایی را در بالای آن قرار دهید، تا زمانی که رادیاتور کاملاً همراستا با تراز قرار بگیرد.

بعد از اینکه از تراز بودن رادیاتور مطمئن شدید، مغزی پایین آن را دوباره سفت کرده و پکیج را روشن کنید. همزمان لوله رادیاتور را به منظور عدم داشتن نشتی بررسی کنید.

اگر برای تراز کردن رادیاتور و حذف صدای داخلی آن نیازمند به تهیه تراز بنایی هستید، به شما پیشنهاد می کنیم را از دست ندهید.

  1. وجود هوا در لوله های رادیاتور

یکی از اتفاقات رایج در تمام رادیاتورها، تشکیل هوا در درون لوله های آن ها می باشد. این مسئله به دلیل حرکت آب درون لوله های رادیاتور ایجاد می شود.

در این حالت به دلیل حرکت آب گرم درون سیستم، رادیاتور شروع به تولید صداهایی شبیه به تق تق کردن می کند.

در صورت عدم تخلیه هوای موجود درون لوله های رادیاتور علاوه بر تولید صداهای ذکر شده، لوله های انتقال دهنده آب رادیاتور منبسط شده و از حالت خود خارج می شوند.

همچنین این مسئله می تواند زمینه ساز سرد بودن نقطه ای در رادیاتور باشد. در نتیجه باید هر چه زودتر به دنبال رفع این مشکل بود.

نحوه رفع مشکل وجود هوا در لوله های رادیاتور

راه حل کلیدی رفع مشکل صدای رادیاتور به دلیل وجود هوا در لوله های آن است. برای این منظور پکیج را خاموش کرده و اجازه دهید رادیاتورها کاملاً سرد شوند.

سپس با استفاده از کلید رادیاتور، شیر مخصوص هواگیری آن را باز کرده و همزمان ظرف کوچکی را در زیر شیر هواگیری قرار دهید تا علاوه بر خارج شدن آب از آن هوای داخلی نیز تخلیه شود.

به منظور دستیابی به نتیجه بهتر باید تمام رادیاتورهای داخل ساختمان را هواگیری کنید. برای این منظور ابتدا به سراغ رادیاتورهایی بروید که صدای بیشتری تولید می کنند.

یکی از علل وجود صدا درون رادیاتور تاب برداشتن لوله ها است. به این دلیل که اگر کیفیت لوله های رادیاتور پایین باشد، به دلیل گرمای حاصل از آب گرم دچار انبساط طولی و حتی عرضی می شوند.

این مسئله علاوه بر ایجاد تغییر حالت لوله ها، باعث ترک خوردگی و بروز نشتی در می شود.

حال اگر سیستم لوله کشی رادیاتور از روی چوب یا کفپوش پارکت حرکت کرده باشد، ایجاد صدای تولید شده در آن ها به مراتب بیشتر است.

نحوه رفع تاب برداشتگی لوله های رادیاتور

چنانچه با مشکل تاب برداشتن لوله های رادیاتور مواجه شدید، ابتدا بهتر است میزان تاب برداشتن لوله ها توسط بررسی شود.

زیرا در برخی مواقع لوله های منبسط شده فقط از قسمت بست خود کمی آویزان می شوند، در چنین حالتی زیر ساخت سازی برای سیستم لوله کشی بسیار کارآمد است.

برای این منظور اگر سیستم است، می توان با تعویض بست ها و یا استفاده از داکت مشکل تغییر شکل دادن لوله ها را خنثی کرد.

اما اگر میزان خسارت وارد شده به لوله ها انقدر زیاد بود که لوله ها دچار ترک خوردگی و نشتی شدند، راهی جز اقدام به نیست.

به دلیل بروز چنین مشکلاتی است که بیشتر متخصصین حوزه لوله کشی، استفاده از لوله های چند لایه را به مصرف کنندگان توصیه می کنند، زیرا این نوع لوله هرگز در برابر گرما دچار انبساط نمی شود.

جمع شدن رسوبات در پکیج یکی از رایج ترین مشکلات مخصوصاً در مناطق دارای آب با سختی بالا است.

از طرفی از آن جا سیستم در تماس مستقیم با لوله کشی رادیاتورها است، رسوبات جمع شده در آن وارد لوله های رادیاتور می شوند.

در نتیجه این رسوبات مانع از حرکت سریع آب گرم و سرد درون لوله ها شده و در این حالت صداهای تق تق از داخل رادیاتور به گوش می رسد.

در کلیپ زیر آقای اشتیاقی در مورد دلایل رسوب گرفتن پکیج نکاتی را بیان می کنند.

نحوه رفع مشکل تجمع رسوبات در پکیج

همانطور که در گفتیم، اقدام به شستشو یا اسید شویی پکیج راه حل اصلی رفع مشکل تجمع رسوبات در پکیج و ایجاد صداهای عجیب در رادیاتور است.

به همین دلیل توصیه می شود که را حداقل سالی یکبار در برنامه ریزی حفظ و مراقبت از سیستم گرمایش ساختمان خود قرار دهید تا در طول این روند سیستم توسط مورد شستشو قرار بگیرد.

البته تهیه فیلتر سختی گیر پکیج بر اساس مطلب نیز می تواند راهکار مفیدی به منظور پیشگیری از تجمع رسوبات در پکیج و لوله های رادیاتوری باشد.

در کلیپ زیر آقای اشتیاقی از سرویسکاران پکیج توضیحاتی را در مورد نحوه هواگیری رادیاتورها و شستشوی مدار گرمایشی و رسوب گیری بیان می کنند

  1. خراب شدن شیر تخلیه هوا در رادیاتورهای بخار

چنانچه از رادیاتور بخار استفاده می کنید و صدای تولید شده در داخل رادیاتور شبیه به سوت زدن است، به احتمال زیاد شیر تخلیه هوای رادیاتور تعبیه شده در قسمت پایین لوله آن دچار مشکل شده و نیاز به تعویض دارد.

 نحوه تعویض شیر تخلیه هوا در رادیاتور

به منظور تعویض شیر تخلیه هوای رادیاتور ابتدا سیستم حرارت مرکزی را خاموش کنید و تا سرد شدن کامل سیستم صبر کنید.

سپس نوار تفلن را چند دور بر روی دنباله شیر تخلیه هوای جدید ببندید. حال شیر تخلیه هوای قبلی را با پارچه زخیمی گرفته و با چرخاندن دست آن را از محل خود خارج کنید.

بعد از آن شیر تخلیه هوا را که نوار تفلن را قبلاً به دور آن بسته اید به رادیاتور وصل کنید. برای این منظور شیر را با کمک فشار دست ببندید.

توجه داشته باشید که برای بستن شیر از آچار استفاده نکنید، زیرا فشار اضافی وارد شده به شیر باعث شکستن آن می شود.

حال با نصب شیر تهویه هوا یا سوپاپ هوا صدای سوزت زدن دائمی در رادیاتور متوقف خواهد شد. البته در برخی موارد دلیل بروز این مشکل باز بودن سوپاپ هواست.

به همین دلیل قبل از اقدام به تعویض شیر تخلیه هوا آن را بررسی کرده که به خوبی بسته شده باشد، ولی اگر علائمی همچون ترک خوردگی بر روی شیر وجود داشت، مطمئن باشید که باید برای اقدام کنید.

جمع بندی:

براساس توضیحات داده شده علت صدای داخل رادیاتور می تواند در نتیجه عدم توجه به و استفاده از لوله و اتصالات بی کیفیت در نصب و راه اندازی رادیاتور باشد.

از همه مهمتر در برخی از موارد مجری لوله کش یا فرد نصاب رادیاتور کار خود را به درستی انجام نداده که تراز نبودن رادیاتور سبب بروز اختلال در مسیر حرکت آب در آن می شود.

لذا اولین توصیه ما به شما این است که به منظور نصب رادیاتور شوفاژ علاوه بر به کار گیری لوله و اتصالات استاندارد و با کیفیت و توجه به سرویس مرتب پکیج، از افراد متخصص و آگاه در این زمینه کمک بگیرید.

سر و صدای سیستم رادیاتور شوفاژ یکی از رایج ترین مشکلاتی است که می توان گفت تقریباً کل ساختمان های شوفاژ دار آن را تجربه کرده اند.

البته این اصلاً به معنی نیست که شنیدن این صدا عادی می باشد و مشکلی وجود ندارد. اگر شما صدایی از داخل رادیاتور شوفاژ خود بشنوید قطعاً باید به وجود مشکلی در آن پی ببرید.

اما آیا تشخیص این که علت شنیدن این صدا به ایراد در کدام قسمت از رادیاتور شوفاژ برمی گردد از عهده هر کسی برمی آید؟ بدون شک جواب خیر است.

بر اساس توضیحاتی که در این مقاله مطرح شد دلایلی مثل تراز نبودن رادیاتور در هنگام نصب و یا عدم توجه به سرویس آن می توانند باعث شنیدن صدا در داخل رادیاتور شوفاژ شوند.

پس کاملاً واضح است که شما برای رفع این مشکل باید حتماً از افرادی که دانش و مهارت کافی دارند، کمک بگیرید.

لذا چنانچه در زمینه نصب، راه اندازی و اجرای لوله کشی رادیاتور به کمک نیاز داشتید، می توانید بر روی کارشناسان خبره و حرفه ای مجموعه تاسیسات 24 ساعته حساب نمایید.

ما به شما قول می دهیم که با تنها یک بار استفاده از خدمات تخصصی ما در زمینه تاسیسات ساختمانی به مشتری دائمی ما تبدیل خواهید شد، چرا که ما کیفیت بالا در ارائه خدمات را در اولویت اول خود قرار داده ایم تا مشتریان گرامی با خیال راحت از خدمات ما بهره ببرند.

ما برای ثبت سفارش شما دو راه زیر را در نظر گرفته ایم تا بتوانیم در سریع ترین زمان ممکن و بدون هزینه ایاب و ذهاب پروژه درخواستی شما را انجام دهیم

منبع : thewaterworks

دکمه بازگشت به بالا