عمومیمدیریت کسب و کار

چگونه آجر نما را تمیز کنیم؟

روشهای براق و تمیز کردن آجر نسوز:

نظافت منظم آجر وظیفه مهمی است که هر صاحب خانه با این نوع نمای خارجی باید در آن مشارکت داشته باشد. کثیفی و آلودگی می تواند جلوه آجر نمای بیرونی خانه شما را از بین ببرد، خصوصاً اگر از آجر آنتیک یا آجر دستی و آجرهای کلاسیک و دکوراتیو استفاده کرده باشید. اجر نما از دسته نماهای حساس است که با توجه به قیمت آجر نما نیاز به مراقبت و تمیزی بیشتری دارد. در حالی که آجر محصولی با دوام است و ساخته شده است تا دوام بیاورد، اما به توجه گاه و بیگاه نیاز دارد و در هنگام تمیز کردن، دقت متفاوتی نسبت به سایر سطوح خارجی لازم دارد.

چگونه آجر نما را تمیز کنیم؟

هوای سخت، به خصوص در زمستان، می تواند بر نما و فضای بیرونی خانه یا ساختمان شما تاثیر بدی بگذارد و هیچ کس دوست ندارد در سرما نمای خانه را تمیز کند. تمیز کردن آجر نما حتی برای آجری که بعنوان استفاده شده است، مناسب است. برای بازگرداندن خانه به جذابیت اصلی خود از این راهنمای تمیز کردن آجر استفاده کنید تا خانه شما در چهار فصل سال در فضای باز بدرخشد. جهت اطلاع از قیمت آجر نسوز نما و مشاوره شستن انواع اجرنما نیز می توانید با کارشناسان ما در ایران نیاز تماس بگیرید.

1: محلول نانو یا آب گریز

نانو پوشش ها معمولا برای آجر، سنگ کاشی و سرامیک، چوب، شیشه، فلزات و … کاربرد دارد. محلول نانو به منظور آبگریزی، ضدآب سازی، کاهش نفوذ و حذف آسان گرد و غبار، خاک، چربی، نقاشی های دیواری، چسب و … استفاده می شود. این محصول با سه روش غلطک، اسپری و قلمو قابل استفاده بر روی سطح آجر می باشد.

  مزایای استفاده از محلول نانو آب گریز برای براق کردن آجر:

 • افزایش مقاومت ساختمان آجری در مقابل رطوبت و باد و باران
 • آب گریز شدن سطح نما
 • محلول موجب افزایش طول عمر بنا میشود
 • دوست دار محیط زیست است
 • خاصیت ضد لک بسیار بالا
 • جلوگیری از جذب اجرام و آلودگی های محیطی مانند گرد و غبار و خاک
 • عدم امکان دیوار نویسی بر روی سطح نمایی که با نانو پوشش داده شده است.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر کپک و جلبک و …
 • اجرای ساده

2: استفاده از سنباده

اگر حجم جرمهای روی آجر نما کم است، میتوان روی آن رابا آب خیس کرد سپس با یک سنباده بدون سیم یا ابزار سایش مویی سطح آجر را تمیز نمایید. استفاده از سنباده های سیمی و خشن موجب آسیب و ایجاد خش روی سطح آجر می شوند.

3: استفاده از واترجت

واترجت دستگاه آب با فشار بسیار بالا می باشد. در زمان استفاده از این دستگاه باید دقت کنید فشار آب در حدی باشد که موجب آسیب و ترک خوردن آجر نشود.

4: بخار آب

با استفاده از دستگاه بخار آب گرم میتوان سطحی براق و تمیز به نمای آجری بنای خود بدهید. میتوانید در زمان استفاده از این دستگاه کمی مواد شوینده بدون ضرر مانند صابون را به دستگاه اضافه کنید تا لکه ها و جرم های باقیمانده را به کلی پاک نمایید.

5: آب

 استفاده از آب به تنهایی گزینه ای همیشه در دسترس و بسیار آسان  است که هیچ آسیبی به آجرهای ساختمان نمی زند. گاها به سایتهایی برمیخوریم که استفاده از محصولات اسیدی و تمیزکننده های وایتکس و سفید کننده را پیشنهاد میکنند، اما این محصولات آسیب جدی به ساختمان و نمای آجری وارد میکنند. پس در انتخاب روش تمیزکردن و شستشوی آجر دقت بسیار زیادی بکنید. از آب برای تمیز کردن ، ، و تمامی آجرهای نما میتوان استفاده کرد.

6:فلوریدریک اسید رقیق (HF)

این محلول بسیار سمی و خورنده است و استفاده از آن نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. در زمان استفاده باید از ماسک و لوازم ایمنی مناسب استفاده شود زیرا در صورت تنفس، مشکلات حادی بوجود خواهد آمد. در برخی منابع نوشته شده از میزان 10 به 90، یعنی ده درصد از این اسید و 90 درصد آب را مخلوط کرده و روی نمای آجری با برس یا قلمو بزنید. البته قبل از آن، نما را باید با آب خیس کرده باشید. در نهایت باید نما را با آب نیز شستشو داد.

7: سندبلاست

 استفاده از این روش توصیه نمیشود زیرا خسارات جدی را بر روی سطح آجر ایجاد میکند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب به نما
 • پر هزینه و زمان بر است
 • کاهش طول عمر ساختمان و بنا
 • ایجاد خلل و سوراخ بر سطح نما
 • خسارت به زیر لایه ساختمان
 • بر روی نماهای بسیار ظریف عملکرد مناسبی ندارد
 • دوستدار محیط زیست نیست و باعث ایجاد آلودگی تنفسی خواهد شد.

 چرا باید از سطوح آجر نما محافظت کنیم؟

 سطوح آجری همیشه نیاز به مراقبت دارند زیرا در اثر رطوبت خسارات جدی به آن ها وارد میشود و علاوه بر بوجود آمدن ظاهری نازیبا، موجب افزایش هزینه های نگه داری از آجر خواهند شد. این خسارات شامل موارد زیر است:

 • شوره زدن و پوسته شدن سطح آجر نما
 • نفوذ رطوبت و آب به داخل دیوارهای ساختمان
 • کثیف شدن زود هنگام
 • ایجاد ترک در سطح نما
 • یخ زدن آب در مصالح و ذوب آن
 • نا زیبا شدن و کثیفی سطح نمای ساختمان
 • فرسودگی و کم شدن عمر ساختمان
 • خوردگی شیمیایی در اسکلت فلزی ساختمان
 • افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان

 7 نکته در زمان تمیز کردن نمای آجری از شوره و گرد و غبار

 مرحله 1: راه حل مناسب تمیز کردن آجر را انتخاب کنید

لازم به ذکر است که همه آجرها یکسان نیستند، به این معنی که تمام محلول های تمیز کردن آجر اثر یکسانی ندارند. اثر بخشی یک راه حل تمیز کردن آجر تجاری می تواند بین آجرهای سفالی و آجرهای نسوز نما یا بسیار متفاوت باشد. بهتر است تعیین کنید که کدام نوع آجر را دارید سپس به فروشگاه محلی خود مراجعه کنید تا بهترین محصول را برای براق کردن آجر نمای خود پیدا کنید.

برای کسانی که نمی خواهند از مواد شیمیایی سختی که بعضاً می توان در محلول های تمیز کننده آجر یافت، استفاده کنند، چندین راه حل طبیعی و مقرون به صرفه برای تمیز کردن آجر وجود دارد. یکی از محلول های تمیز کردن آجر طبیعی که بسیاری به آن روی می آورند، مخلوط سرکه و آب 50/50 برای آجر است که باید تازه باشد. نه تنها برای بچه ها ایمن است، بلکه می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد و با آجرهای تمیز خانه خود را براق کنید.

مرحله 2: از ناحیه اطراف آجر محافظت کنید

با قرار دادن پلاستیک روی هر نوع خاک، گیاهان مجاور و گلدان های گیاهی، از اطراف آجر محافظت کنید. محلول ها، حلال ها و اسیدهای تمیز کننده آجر می تواند برای زندگی گیاه مضر باشد. حتی اسیدی به اندازه سرکه نیز می تواند مضر باشد، بنابراین اطمینان از حفظ گیاهان و سبزیجات بسیار مهم است. محلول ها و حلال های تمیز کننده آجر حتی می توانند در مقابل سایر سطوح یا پنجره های منزل شما عکس العمل متفاوتی نشان دهند، بنابراین از سطوح غیر آجر به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

 مرحله 3: تست میزان جذب آجر

آجر نسبت به سایر سطوح می تواند متخلخل باشد و در برابر عوامل مختلف تمیز کننده واکنش متفاوتی نشان دهد. آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که به طور ناخواسته هنگام تمیز کردن آجرها، رنگ طبیعی را از بین ببرید یا تغییر دهید. میزان جذب آجر خود را با پاشیدن آب در یک منطقه کوچک با شلنگ باغ آزمایش کنید. اگر آجر شما فوراً تیره شد، آجرها را در مناطق کوچک و فواصل زمانی مختلف تمیز کنید. اگر چنین نشد، آجرها را هر بار تا 100 فوت مربع تمیز کنید.

مرحله 4: منطقه آجری را با آب خیس کنید:

منطقه ای که باید تمیز شود را با شلنگ باغ خیس کنید و اطمینان حاصل کنید که منطقه ای را که می خواهید از بالا به پایین تمیز کنید، کاملا خیس شده است. برای داشتن آجر تمیز و براق این بهترین روش است.

مرحله 5: جلوگیری از آسیب به مناطق زیر آجر:

از آنجا که محلول های تمیز کننده ی آجر و آلودگی، در حین تمیز کردن آجر می تواند در خانه شما جریان داشته باشد، منطقه زیر منطقه ای را که تمیز می کنید نیز با آب اشباع کنید تا بتوانید از رگه های ناخوشایند جلوگیری کنید. این کار همچنین اطمینان حاصل می کند که هنگام تلاش برای دستیابی به آجر تمیز ، منطقه اطراف آسیب نبیند یا تغییر نکند.

مرحله 6: محلول تمیز کننده ی آجر را اعمال کنید:

اکنون وقت تمیز کردن آجر نسوز است. با توجه به دستورالعمل های تمیز کننده آجر، سطح آن را بشویید. اگر از محلول تمیز کننده سرکه و آب برای براق کردن آجر نسوز استفاده می کنید، توصیه می شود که سطح آن را با برس یا جاروی حاوی موی سفت تمیز کنید سپس محل را با اسپری با قدرت بالا پوشش دهید.

منبع : ایران نیاز

دکمه بازگشت به بالا