عمومیمدیریت کسب و کار

المنت میله ای: کاربردها، خرید و قیمت روز

راهنمای خرید آنلاین انواع المنت برقی حرارتی

المنت یک رشته سیم نیمه هادی معمولا از جنس نیکل و آهن و یا آلیاژهای مهم همراه با مقاومت سیمی است. این محصولات با توجه به کاربرد و نحوه استفاده در انواع مختلف تولید و به فروش می شوند. المنت فرایند تبدیل انرژی الکتریکی به گرما از طریق گرمایش ژول است. جریان الکتریکی در سراسر المنت با مقاومت مواجه شده، که این امر باعث گرم شدن آن می شود. برخلاف اثر Peltier، این فرآیند مستقل از جهت جریان است.

برای خرید المنت میله ای و سفارش آنلاین انواع المنت از فروشگاه هیترهدف لازم است به یک سری از مشخصات فنی و همچنین نوع و ظاهر آنها توجه فرمایید. از جمله مشخصات فنی ای که نیاز است در هنگام خرید این تجهیزات توجه کنید، می توان به مقاومت درونی، همچنین ولتاژ کاری و جریان مصرفی هیتر مد نظر اشاره کرد.

همچنین می توانید این محصولات را از مغازه ها و یا فروشگاه آنلاین قطعات صنعتی و الکترونیکی نیز تهیه کنید. این فروشگاه ها انواع گوناکون المنت فشنگی ، سرامیکی ، میله ای ، تخت ، فلنج دار ، ابگرمکن و… را به فروش می رسانند. از مزیت های سفارش آنلاین این محصولات می توان به داشتن حق انتخاب بیشتر، مقایسه قیمت و گارانتی این تجهیزات کاربردی اشاره کرد.

المنت میله ای: کاربردها، خرید و قیمت روز

چرا از سیم المنت نمی توان مستقیم استفاده کرد؟

جواب: چون هم احتمال برق گرفتگی وجود دارد. و از طرف دیگر انتقال دما به صورت کند صورت می گیرد که باعث شکستگی سیم می شود. سیم انواع المنت را بر اساس نوع استفاده ای که دارند درون یک عایق قرار می دهند، که از خطرات ذکر شده مصون باقی بمانند. این مقاومت ترکیبی از نیکل کروم یا ترکیب آلومینیوم کروم و در توان های مختلف موجود می باشد. سیم باید دارای کیفیت بالا و استاندارد های ویژه ای باشد. همچنین سیم، کنترل جریان و نیز دمای element را برعهده دارند و از فلزات مختلف ساخته می شوند. این سیم ها باید دارای ویژگی ها و مشخصاتی باشند که داغ شده و حرارت را به محیط منتقل کنند.

انواع المنت برقی حرارتی

خرید المنت همواره رابطه مستقیمی با سیم المنت به کار رفته در آن دارد. یکی از معروف ترین برند های اروپایی که سیم المنت آن در ایران موجود می باشد، شرکت کانتال ( KANTHAL ) سوئد می باشد. قیمت محصولات تولیدی این شرکت کمی از دیگر برند ها بیشتر است. اما کیفیت استثنائی و طول عمر زیاد این برند اروپایی ثابت کرده است که ارزش هزینه بیشتر را دارد.

المنت بخاری برقی

در ابتدا مشاهده ویدیو زیر را به شما عزیزان توصیه می کنم. در این ویدیو نحوه ساخت المنت را در 1 دقیقه به شما نشان داده ایم. یکی از مهمترین نکات این است که در نوع مقاومت کم، زمان پاسخ رسید به گرما سریعتر است. دلیل آن این است که مقاومت کمتر باعث عبور جریان بیشتر و در نتیجه پاسخ سریع تر می شود که در اینجا مفهوم از پاسخ، حرارت تولیدی می باشد.

خرید heating element را با صرف وقت کافی و کسب کمی دانش انجام دهید. هرگز برای خرید این تجهیزات نه عجله کنید و نه تاخیر داشته باشید. عجله نکنید تا بتوانید دست افراد سود جو را بسته و محصولی با قیمت مناسب و اورجینال بخرید. از سوی دیگر تاخیر نیندازید تا همان محصول را گران تر نخرید! همانطور که می دانید سیم داخلی المنت از آلیاژ های خاصی مثل نیکل کروم ( NiCr ) و در مواردی هم آهن کرومل آلومل ( FeCrAl ) ساخته می شود. از این رو همانطور که بیان شد ابتدا وقت کافی بذارید و مشخص کنید که چه محصولی برای کار شما مناسب می باشد سپس در خرید آن محصول تعجیل کرده و پس از پیدا کردن یک فروشنده معتبر نیز خرید را انجام دهید.

سیم المنت نازک

SiC فاز عمدتا به صورت 6H می باشد در حالیکه ساختار وورتزیت دارد. تبدیل فاز سیلیکون کارباید از β-SiC به α-SiC در اثر حرارت امکان پذیر می باشد. تبدیل β-SiC به 6H و 15R در درمای بالای 2000 درجه سانتی گراد نباید انجام گردد و به لحاظ پایداری فازی تبدیل به 15R شود بجای آنکه به 6H تبدیل شود. در حالت کلی سیلیکون کارباید از طرق واکنش شیمیایی و یا انتقال حرارت شکل می گیرد. هر کدام از حالت های گفته شده نیز به زیرساختارهای کوچکتری تقسیم می شوند.

المنت سیلیکون کارباید

سیلیکون کارباید (SiC) توسط ادوارد اچسون ( یکی از دستیاران توماس ادیسون ) هنگامی که مشغول آزمایش بر روی سنتز الماس بود،به طور تصادفی کشف کرد. سیلیکون کارباید به طور طبیعی در شهاب سنگ ها،هرچند در مقادیر بسیار کم و به ندرت یافت می شود.

از زمانی که سیلیکون کارباید (SiC)  کشف شده است ، اچسون اولین فردی بود که با گذراندن جریان الکتریسیته از مخلوط خاک رس و کربن ، سیلیکون کارباید را تشکیل داد. امروزه (SiC) هنوز توسط واکنش فیزیکی مابین شن (سیلیکون دی اکسید) و کک نفت (کربن) تحت دمای بسیار بالا در کوره های قوس الکتریکی تولید می شوند. تشکیل سیلیکون کارباید (SiC) در اثر واکنش بین سیلیکون و کربن در دمایی پایین تر از نقطه ذوب سیلیکون شکل می گیرد.

دیاگرام فازی ترکیب Si-C در شکل مقابل نمایش داده شده است. دیده می شود که (SiC) تنها از ترکیب سیلیکون و کربن که در شرایط پایدار به سیلیکون و کربن اضافه می گردد، ساخته می شود. واکنش شیمیایی از طریق مخلوط SiC و کربن با سیلیکون مایع شکل می گیرد و روش دیگر که از طریق انتقال حرارت است توسط  پودر خالص SiC و تزریق گسسته اسید بدون اکسیداسیون بدست می آید. هر دو روش شکل گیری سیلیکون کارباید (SiC) از استقامت و پایداری مکانیکی بالایی برخوردار است که شامل قدرت تحمل دمای بالا و همچنین تحمل شوک های ناگهانی در اثر افزایش دما می باشد.

مهمترین خواص المنت سیلیکون کارباید چیست؟

چگالی پایین، مقاومت شیمیایی و دمایی بالا، مقاوم در برابر اکسیداسیون، مقاومت شوک پذیری عالی، سختی بالا همراه با مقاومت الکتریکی پایین، هدر رفت حرارتی پایین و هدایت گرمایی بالا از جمله خواص بارز این ماده است. بر طبق مشخصات مهم سیلیکون کارباید، رایج ترین موارد استفاده آن ها در اجزای ثابت و متحرک توربین، آب بندها، یاتاقان ها، پمپ خلاء و بارزترین آنها که مورد استفاده در صنعت برق نیز می باشد ، مبدل حرارتی است.

در حیطه کاربرد به عنوان مبدل حرارتی، سیلیکون کارباید در دو نوع مقومت بالا و مقاومت پایین استفاده میگردد. بر طبق قانون W=R * I2   کاربرد نوع مقاومت بالا برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی و تولید حرارت بیشتر نسبت به نوع مقاومت پایین می باشد.

در ساخت سیلیکون کارباید برای افزایش مقاومت به علت تولید حرارت بیشتر، از دورهایی با عرض کمتر و تعداد دور بیشتر که باعث افزایش مقاومت می شود استفاده می گردد. تعداد n دور کمتر و عرض بیشتر هر دور باعث کاهش مقاومت می گردد که این امر در کل باعث کاهش گرمای تولیدی نسبت به نوع اول می گردد. در فضای باز یا محیط خلاء پوشیده شده با گاز آرگون یا هلیوم، این نوع از تجهیزات در دمای 1650 درجه سانتی گراد که دمای کوره است، عمل می کنند. در اثر کاهش جو اتمسفری ماکزیموم دمای تولیدی این element ها به 1370 درجه سانتی گراد تقلیل می یابد.

طراحی اندازه طول کل این تجهیزات در بیشترین مقدار به 2311 میلیمتر می رسد. که از این مقدار 1575 میلیمتر آن به ناحیه گرم یعنی محل تولید گرما معروف است،تخصیص می یابد.

نقطه یوتکتیک (eutectic) المنت SIC چیست؟

نقطه ای است بین سیلیکون و SiC  در دمای 1402 درجه سانتی گراد و 0.75 اتم درصد (%) کربن . منحنی مایع بین سیلیکون (Si) و سیلیکون کارباید (SiC) در دمای 2600 دجه سانتی گراد و 27 اتم درصد کربن نشاد داده شده است. به طور تقریبی در حدود 200 ترکیب برای سیلیکون کارباید وجود دارد که تنها تعداد کمی از آنها رایج هستند.

همه ساختارهای فوق ممکن است یک شکل ساده چهار گوشه فرض شوند که در آن هر اتم سیلیکون با چهار اتم کربن و به همین شکل هر اتم کربن نیز با چهار اتم سیلیکون پیوند شیمیایی دارند. تفاوت میان ساختارهای در چگونگی جهت گیری لایه های چارگوشه می باشد. لایه های متوالی چارگوشه شکل ممکن است در یک یا دوجهت مرتب شده باشند، اما با بسیاری از ترکیبات ترتیبی ممکن هر کدام در اشکال کریستالی مختلف پدیدار می شوند.

یک سیستم رایج نام گذاری برای تعریف ساختار های مختلف کریستالی خود یک عدد مربوط به تعداد لایه ها در واحد سلولی را با یک پسوند که به صورت حرف لاتین مشخص میگردد که هر کدام از حرف های مشخص شده عبارت اند از :

C  به منظور مکعب،H به منظور شش ضلعی و R به منظور رامبوگرام.رایج ترین ساختار سیلیکون کارباید  3C ،4H ،6H ،15R و 9T هستند.3C مکعبی معمولا به عنوان سیلیکون کارباید،β-SiC به عنوان ساختاری با ترکیبات روی و سایر ساختارهای سیلیکون کارباید با α-SiC شناخته می شوند.

همانطور که می دانید کیفیت محصول نهایی تولید شده توسط کارخانه های مبتنی بر کوره های حرارتی به اجزا و نحوه عملکرد کوره حرارتی بستگی دارد. یکی از مهم ترین اجزاء کوره حرارتی سیم المنت درونی آن می باشد. به همین دلیل فروش این محصولات برقی باید طبق استاندارد های خاص خود و با بررسی عوامل موثر بر عملکرد محصول مد نظر انجام شود. کیفیت سیم المنت کروم نیکل در تحمل حرارت تأثیر مسقیم دارد.

استفاده از ترکیب نیکل کروم دارای اهمیت بیشتری است زیرا نقطه ذوب بالایی دارد. همچنین باید دارای مقاومت بالایی باشد زیرا با عبور جریان الکتریسته باعث بوجود آمدن حرارت می شود. اما مقاومت تنها عامل نیست و عوامل مختلف دیگری باید در هنگام طراحی در نظر گرفته شوند. ویژگی های سیم المنت داخلی به شرح زیر می باشد:

  1. سیم بسیار شکل پذیر هستند.
  2. سیم های غیرآهنی ربایی این سیم ها می باشد.
  3. مقاومت در برابر زنگ زدگی

موارد استفاده المنت بسیار گسترده و متنوع می باشند اما مهم ترین صنایع هدف عبارتند از:

  • صنایع پلاستیک
  • صنایع آلومینیوم
  • تجهیزات آزمایشگاهی
  • ماشین آلات مواد غذایی
  • و…

قیمت المنت چگونه تعیین می شود؟

قیمت المنت به عوامل متعددی بستگی دارد. اگر قصد خرید انواع المنت برقی را دارید ابتدا این متن را با دقت مطالعه نمایید. در ادامه متن تعدادی از این عوامل را بررسی می نماییم. سپس هر یک را بطور کامل توضیح می دهیم.

قیمت المنت حرارتی با توجه به عوامل الکتریکی و مکانیکی

  • به شرایط محیطی که المنت گرمایی قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرد، توجه نمایید. در ادامه متن به چند نمونه از محیط هایی که انواع المنت در آن ها کاربرد دارند توجه نمایید. ممکن است در محیط های خشک مثل هوای آزاد مورد استفاده قرار گیرد.
  • همچنین بکارگیری در سیالات مثل آب یا روغن رایج می باشد. قالب های شیار دار و کاربردهای ریخته گری، از دیگر مصارف این تجهیز می باشند. در هر کدام از این کاربرد ها توان مصرفی المنت به گونه ای خاص خواهد بود. به عنوان مثال در صورت استفاده از المنت میله ای در آب، وات بر سانتیمتر بسیار پایین خواهد بود

دو عنصر اساسی فیزیکی در قیمت المنت های حرارتی موثر می باشند.این دو عامل میزان مقاومت حرارتی و خازن حرارتی می باشند.همچنین سه منبع گرما،یک منبع انرژی،یک منبع دما و جریان سیال نیز وجود دارد.هر پنج مورد از اینها در زیر،همراه با روابط مهم ریاضی که برای توصیف هر یک از آنها استفاده شده است را برایتان شرح می دهیم.

در عمل وقتی دما را مورد بحث قرار می دهیم از درجه سانتیگراد (C) استفاده خواهیم کرد.در حالی که واحد بین المللی SI برای درجه حرارت استفاده از کلوین (0 ° K = -273.15 ° C) را توصیه کرده است.با این حال،ما به طور کلی نیازمند تعیین اختلاف دما خواهیم بود،نه درجه حرارت مطلق (به اندازه مدار های الکتریکی با اختلاف ولتاژ).

بنابراین ما به طور کلی دمای محیط (که ما آنرا θa می نامیم) را درجه حرارت مرجع خود قرار می دهیم. و تمام دما را نسبت به این دمای محیط اندازه گیری می کنیم.همچنین فرض خواهیم کرد که دمای محیط ثابت است. بنابراین،اگر دمای محیط = 25 درجه سانتیگراد و درجه حرارت مورد نظر θi = 32 درجه سانتیگراد باشد،خواهیم گفت که θi = 7 درجه بالاتر از محیط است.توجه کنید که این نکته با سیستم های الکتریکی ای سازگار است که در آن یک ولتاژ را به زمین اختصاص می دهیم (و فرض کنید ثابت است) و مقدار صفر ولت را به آن اختصاص می دهیم.سپس تمام ولتاژها را نسبت به زمین اندازه می گیریم.

تاثیر مقاومت حرارتی بر قیمت المنت

قیمت المنت تا حد زیادی به میزان و زمان انتقال حرارت آن بستگی دارد.انتقال حرارت از طریق هدایت و انتقال گرما از طریق همرفت در نتیجه مکانیسم های بسیار متفاوت اتفاق می افتد. اما نتیجه ریاضی، رابطه ای یکسان است.بنابراین هر دو مکانیسم می توانند با توجه به نیاز شما کاربردی باشند.

انتقال حرارت از طریق هدایت یکی از مرسوم ترین مکانیسم های کاربردی می باشد.جریان گرما از طریق یک المنت به پارامترهای زیادی از جمله ضخامت آن (از جهت جریان گرما)، مساحتی که از طریق آن می تواند گرما جریان یابد ، و هدایت حرارتی (اندازه گیری در واحدهای W / (m- درجه K) اندازه گیری می شود)بستگی دارد). ما فقط المنت هایی با مقطع یکنواخت را با جریان گرما در یک جهت (عمود بر سطح مقطع) در نظر خواهیم گرفت.

به منظور دریافت مشاوره رایگان در خصوص خرید انواع المنت های برق حرارتی با مشاورین فروشگاه اینترنتی هیترهدف تماس حاصل فرمایید تا از خرید خود اطمینان حاصل کنید.

دکمه بازگشت به بالا