عمومیمدیریت کسب و کار

فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید سینی های کابل

سینی کابل، واژه ای آشنا که در نگه داری، مسیردهی و هدایت کابل های الکتریکی در ساختمان ها و مراکز تجاری، اداری، صنعتی و مسکونی مورداستفاده قرار می گیرد و در دسته بندی های مختلفی در بازار عرضه می شود.

کیفیت ساخت هر شرکت بر مبنای متریال و البته هزینه ای که بابت فراهم کردن مواد اولیه و یا مونتاژ قطعات در نظر گرفته می شود متفاوت است. مانند هر محصول دیگری که در حوزه ساختمان سازی مورداستفاده قرار می گیرد و در نهایت، ماهیت آن از فلز است.

 احتمالاً در بازار با رنج ها و رده های قیمتی متفاوتی از سینی کابل مواجه می شوید و این سوال در ذهن شما مطرح می شود که کدام نوع، کدام آلیاژ و کدام محصول می تواند گزینه بهتری برای حوزه کاربری و استفاده شما باشد.

در حال حاضر و باتوجه به تاسیساتی که این روزها در پروژه های ساختمانی مورداستفاده قرار می گیرد سینی های کابل بخشی ضروری و مهم از ساخت وسازهای صنعتی به حساب می آیند. یک سری مشخصه ها در بحث خرید سینی کابل وجود دارد که باید حتماً آن ها را پیش از خرید کنترل کنید.

فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید سینی های کابل

نکات مهم حین خرید سینی کابل

مثل هر محصول فلزی دیگر، کاتالوگ، یک راهنمای جامع به جهت بررسی مشخصه ها، ویژگی های فنی و امکانات یک متریال است. در مورد کاتالوگ سینی کابل این موارد به:

  • نوع متریال ورق مورداستفاده
  • استاندارد آبکاری و طراحی ورق
  • نوع تولیدی لوله
  • نوع جوش، ساختار جوش و ضخامت
  • شکل و ساختار دنده مورداستفاده
  • حالت آبکاری
  • نوع پوشش لوله و طول آن

می تواند از جمله مهم ترین المان های این فرم باشد که فروشنده ها آن را باید در اختیار مشتری قرار دهند. بر مبنای توضیحات این کاتالوگ، مشتری می تواند نیازسنجی کند و البته از کیفیت متریال آگاه شود.

فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید سینی های کابل

انتخاب سینی کابل بر اساس جنس و نوع آلیاژ

گستره وسیع مشتریانی که مایل به استفاده از سینی کابل هستند باعث شده است که شرکت های تولیدکننده به سراغ آلیاژهای مختلفی از فولاد و فلز بروند تا بتوانند سینی کابل را با انعطاف قیمتی بیشتری تهیه کنند. بر همین مبنا می توان گفت که جنس هر سینی کابل می تواند:

  1. فولاد
  2. استیل
  3. آلومینیوم

باشد. وابسته به این که چه ویژگی ها و خصوصیاتی برای ساخت سینی کابل مهم است، شما می توانید آن را بر حسب نیاز خود بر مبنای هرکدام از آلیاژهای مذکور تهیه کنید. به طور مثال نوع فولادی کیفیت فوق العاده بالایی دارد و به روش اکسترود به صورت نورد مستقیم و غیرمستقیم ساخته می شود.

همین طور به طبع سینی کابل فولادی مقاومت بالایی در مقابل خوردگی ندارد و به طبع پس از مدتی زنگ می زند. در نتیجه اگر قصد استفاده از سینی کابل در محیط مرطوب و نمناک را دارید بهتر است به سراغ گزینه های دیگر بروید.

استیل متریالی گران تر و البته با مقاومت در مقابل رطوبت، اکسید و زنگ زدگی و البته خمش است. به همین منوال فروش بالایی را نیز در بازار تجربه می کند. جوشکاری این متریال نیز عموماً آسان خواهد بود و جز کم نقص ترین گزینه های پیش و روی شما خواهد بود.

آلومینیوم گزینه بعدی است که وزن کم تری دارد، درصد خوردگی آن پایین است و مقاومت هم بسیار عالی خواهد بود. به همین دلیل می توان گفت که در بسیاری از بخش های پروژه های ساختمانی مورداستفاده قرار می گیرد.

 از جمله مزایای انحصاری که در آلومینیوم وجود دارد و می تواند برای آن یک خصیصه ویژه به حساب بیاید، عدم جذب فلزات بر مبنای پایه آهن ربایی خواهد بود. در واقع آلومینیوم مغناطیسی نیست و این قطعاً مزیت بزرگی است.

فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید سینی های کابل

کنترل مشخصات سینی کابل پیش از خرید

به هرحال و با تمامی این تفاسیر اگر مصر به خرید سینی کابل در بازار ایران هستید باید بدانید که استانداردهای مختلفی برای تولید و طراحی این محصول وجود دارد که روی استحکام، ضخامت، میزان مقاومت در مقابل فشارهای خمشی، گرانشی و ارتعاشی و یا حتی مقاومت در مقابل بلایای طبیعی آن اثر می گذارد.

 درست مانند ساختمانی که در پی ریزی آن از آلیاژ فلز باکیفیت تری استفاده شده است، لازم است که در بحث مقایسه قیمت سینی کابل و یا خرید آن حتماً به ضخامت، طول و عرض، پهنا و ظرفیت تحمل وزن دقت ویژه ای داشته باشید.

این محصول بر اساس نیاز و نوع استفاده و هزینه ای که شما صرف می کنید در ظرفیت ها و پهناهای: 50، 100، 150، 200، 250، 300، 400، 500، 600، 700 و 800 میلی متر تولید شده توسط تولید کننده سینی کابل و در برخی نمونه ها حتی ضخامت کم تر از یک میلیمتر هم خواهد بود.

البته که این اصل باعث می شود در نهایت فروشنده به دلیل جذب مشتری سینی کابل را با قیمت کم تری عرضه کند. اما آیا کیفیت محصول هم مطلوب خواهد بود. ضمن این که برای تولید انواع ورق های فلزی و فولادی استانداردهایی نیز نظیر: DIN وجود دارد که تعیین می کند نحوه نورد و آبکاری و یا حرارت دهی فلز چگونه بوده و سینی کابل شما در مقابل تحمل وزن، حرارت و دمای بالا و یا آتش سوزی چگونه عملکردی را از خود نشان می دهد.

منبع : ای بی سی مگ

دکمه بازگشت به بالا