عمومی

خرید و قیمت گیتار کلاسیک دلشاد موزیک

در این مقاله قصد داریم در مورد خرید و قیمت گیتار کلاسیک اطلاعات مناسبی برای شما کاربران عزیز سایت دلشاد موزیک ارائه بدهیم.

گیتار کلاسیک که می‌توان آن را زیر مجموعه‌ی گیتار‌های آکوستیک نامید؛ سازیست زهی- زخمه‌ای که 6 عدد سیم دارد؛ از سه سیم فلزی آن برای نواختن نوت‌های زیر و از سه سیم نایلونی جهت نواختن نوت‌های باس استفاده می‌شود. بدنه‌ این گیتار عموما از جنس چوب ساخته می‌شود و صدای تولیدی آن کاملا مکانیکی و حاصل ارتعاش سیم‌ها و بدنه‌ی توخالی ساز است. هیچ تقویت کننده الکتریکی‌ای در گیتار کلاسیک وجود ندارد.

اگر مبتدی هستید و آشنایی با انواع مختلف گیتار ندارید لازم است قبل از اقدام به خرید گیتار کلاسیک مطمئن شوید که مدل مناسبی را برای خرید انتخاب کرده‌اید. امروزه تعداد سازندگان گیتار‌های کلاسیک بسیار زیاد شده و تنوع محصول و مدل‌ها بیش از تصور شما بالا رفته است.

عوامل متفاوتی در کیفیت این نوع گیتار و همچنین قیمت گیتار کلاسیک موثر هستند، پس لازم است حتما آن‌ها را بشناسید، بودجه‌ی خود را در نظر بگیرید و نهایتا مناسب‌ترین مدل را برای خرید و نواختن انتخاب کنید. قیمت گیتار کلاسیک با توجه به ویژگی‌ها و کیفیت آن متفاوت است.

خرید و قیمت گیتار کلاسیک دلشاد موزیک

نکات مهم خرید گیتار کلاسیک

چند نکته‌ی مهم که لازم است هنگام خرید گیتار کلاسیک به آن‌ها توجه کنید:

  • هنگام خرید گیتار کلاسیک به جنس بدنه توجه کنید؛ اگرچه که قیمت ساز اهمیت زیادی دارد اما باید بدانید که اغلب گیتار‌های ارزان قیمت از تخته سه لا ساخته شده‌اند، این چوب توانایی طنین انداختن صدای گیتار را ندارد و جدا از آن پس از مدتی از هم جدا شده و صدای مهیب و بدی تولید می‌کند. بهترین گیتارهای کلاسیک از جنس چوب صنوبر یا سرو هستند، اگرچه گیتارهایی از جنس افرا و آبنوس نیز وجود دارند که از کیفیت خوبی برخوردار هستند. مسلما عامل جنس بر قیمت گیتار کلاسیک تاثیر گذار است. اما اگر مبتدی هستید یک گیتار از چوب صنوبر بهترین گزینه برای شما خواهد بود. البته بهترین گیتار‌های کلاسیک، صفحه‌ی رویی‌ای از جنس سدر دارند.
  • اکشن گیتار را بررسی کنید؛ اکشن که فاصله‌ی سیم‌ها تا دسته‌ی ساز است می‌بایست فاصله‌ای معقول داشته باشد. نزدیک بودن بیش از حد سیم‌ها به دسته‌ی گیتار، صدایی وزوز مانند ایجاد می‌کند و زیاد بودن این فاصله نیز منجر به سختی نواختن می‌گردد. بهترین اکشن برای گیتار‌های کلاسیک 3 تا 3. 6 میلی متر می‌باشد.
  • دکمه‌های تنظیم محکم؛ محکم بودن ابزار تنظیم گیتار اهمیت بسیار زیادی دارد، گیتار‌هایی که پیچ شلی دارند خیلی زود از کوک خارج می‌شوند و شما را به دردسر می‌اندازند پس به دنبال مدل‌هایی باشید که پیچ‌های تنظیم کننده‌ی محکم و درستی دارند؛ توجه داشته باشید که تنها زیبایی، ملاک انتخاب یک گیتار نیست، سالم و استاندارد بودن سخت افزار آن اهمیت بیشتری دارد.
  • مارک‌های شناخته شده انتخاب بهتری هستند؛ مسلما مارک‌هایی که امتحان خود را پس داده‌اند برای خرید قابل اعتماد‌تر هستند، یاماها، الحمبرا، آریا، کورت، آلمانزا و غیره نام‌های تجاری قابل اعتمادی هستند که با توجه به نوع برند قیمت گیتار کلاسیک بسیار متفاوت و متنوع است.
  • دسته‌ی گیتار را چک کنید؛ صاف نبودن و تاب داشتن دسته، نواختن گیتار کلاسیک را به شدت مشکل می‌کند. صاف و بدون قوس بودن دسته‌ی گیتار از عواملی است که می‌بایست حتما به آن توجه کنید. برای چک کردن این موضوع می‌توانید از پایین به بالا به دسته نگاه کنید.
  • هنگام خرید گیتار کلاسیک سایز مناسب را انتخاب کنید؛ بسته به اینکه قد، هیکل و سن شما چقدر است لازم است گیتار مناسب خود را خریداری کنید، گیتار‌های کلاسیک در سایزهای یک چهارم، یک دوم، سه چهارم و چهار چهارم عرضه می‌شوند، که هر کدام مناسب قد و سن متفاوتی است. برای انتخاب سایز مناسب می‌توانید از جدول راهنمای زیر استفاده فرمایید.
سن قد سایز پیشنهادی
2 تا 5 سال 75 تا 100 یک چهارم
5 تا 8 سال 100 تا 125 یک دوم
8 تا 12 سال 125 تا 165 سه چهارم
12 سال به بالا 165 به بالا فول سایز

  • سیم‌های نایلونی برای مبتدی‌ها بهتر است؛ اگر به تازگی قصد آموختن نوازندگی گیتار را دارید سعی کنید از گیتار‌های کلاسیک با سیم‌های نایلونی استفاده کنید جدا از سخت بودن نواختن سیم‌های فلزی، استفاده از گیتار کلاسیک با سیم فلزی یک اشتباه بزرگ است. سیم‌های فلزی معمولا سرانگشتان نوازندگان را زخمی خواهند کرد.
دکمه بازگشت به بالا