اقتصادیمدیریت کسب و کار

چگونه جدیدترین ارزهای دیجیتال را شناسایی و ارزیابی کنیم؟

نحوه پیدا کردن ارزهای دیجیتال جدید

در حالت کلی، به‌منظور پیدا کردن لیست جدید ترین ارزها چندین راه وجود دارد از جمله:

 • صرافی‌های ارز دیجیتال: مانند گیت آی‌او، مکسی، کوکوین و بایننس
 • پلتفرم‌های تجمیع‌گر داده: مانند کوین مارکت کپ و کوین گکو
 • عرضه‌های اولیه: مانند Top ICO List و ICO Bench و CryptoTotem و لانچ‌پدها
 • رسانه‌های اجتماعی: مانند دیسکورد، تلگرام، توییتر
 • بازارچه‌های ان اف تی: مانند اوپن سی و راریبل

چگونه از لیست شدن ارزهای جدید در صرافی ها خبردار شویم؟

علاوه بر پلتفرم‌های خارجی، برخی از صرافی‌های ایرانی نیز دائما در حال اضافه کردن رمز ارزهای جدید به پلتفرم خود هستند. بیت 24 یکی از این صرافی‌هاست که هر روزه به درخواست کاربران، ارزهای دیجیتال محبوب را به لیست ارزهای قابل خرید و فروش خود اضافه می‌کند. شما می‌توانید در این صفحه لیست جدیدترین ارزهای دیجیتال و لیست کوین و توکن‌های اضافه‌شده به این صرافی را مشاهده نمایید.

جستجو در پلتفرم‌های تجمیع‌گر داده

پلتفرم‌های تجمیع‌گر داده که به آن‌ها تجمیع‌گر کوین نیز می‌گویند، داده‌های مختلفی را در سایت خود جمع‌آوری کرده و در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند. علاوه بر این‌ها، برخی از پلتفرم‌ها به ارائه اطلاعات درباره پیش‌فروش رمز ارزها، عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه صرافی نیز می‌پردازند.

یکی از بهترین روش‌های بررسی رمز ارزهای تازه اضافه شده به صرافی برای سرمایه گذارانی است که زمان کافی برای جستجو در انواع لانچ‌پدهای کریپتویی (مخصوص عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز) را ندارند.

نیز پلتفرم دیگری مشابه کوین مارکت کپ است. در این وب سایت تبی به‌نام “New Coins” وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید درباره ارزهای دیجیتال جدید تازه لیست شده طی 30 روز گذشته اطلاعات کسب کنید. به لطف قابلیت فیلتر کردن داده‌ها بر اساس معیارهای مختلف، شما می‌توانید کوین و توکن‌های جدید را بر اساس حجم معاملات و قیمت رتبه‌بندی کرده و از میزان افزایش محبوبیت هر پروژه باخبر شوید.

بررسی تقویم های انواع عرضه اولیه ICO و IEO و IDO

پیش از معرفی و لیست شدن ارزهای دیجیتال جدید در صرافی‌ها، معمولا یک (ICO)، یا (IEO) یا (IDO) برای آن‌ها صورت می‌گیرد. این عرضه‌ها فرصت ورود به پروژه‌ها در مراحل اولیه پیش از افزایش محبوبیت و همه‌گیری‌شان بین دیگران را به سرمایه گذاران می‌دهند. اینجاست که شما به‌عنوان یک سرمایه گذار اولیه می‌توانید پیش از عرضه رمز ارزها در صرافی‌ها، وارد بازار مورد نظر خود شوید.

از جمله بهترین پلتفرم‌ها، لانچ‌پدها و سایت‌هایی که به معرفی انواع عرضه اولیه سکه، صرافی و صرافی غیرمتمرکز می‌پردازند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سایت Top ICO List

این وبسایت جدیدترین عرضه اولیه‌های فعال، آتی و همچنین تخفیف پیش‌خرید ICOها را نمایش می‌دهد. با استفاده از این وبسایت می‌توانید لیستی جامع و اطلاعات برخی از بهترین عرضه اولیه‌های سکه در بازار را پیدا کرده و همچنین از طریق اطلاعات ICOهای قدیمی به ارزیابی عملکرد عرضه‌های جدید مورد نظر خود برای خرید و سرمایه گذاری بپردازید.

سایت ICO Bench

این سایت نیز یکی دیگر از ابزارهای کاربردی برای پیدا کردن رمز ارزهای جدید است. این وبسایت اطلاعات ICOهای فعلی و پیش‌رو را نمایش داده و برای رتبه‌بندی آن‌ها از منابع مختلف جمعی نظیر تریدرها و متخصصان استفاده می‌کند. متخصصان پروژه‌های کریپتویی را بر اساس پارامترهای مختلف ارزیابی و سپس رتبه‌بندی می‌کنند.

سایت CryptoTotem

کریپتو توتم یکی از بهترین و جامع‌ترین وبسایت‌ها برای ارزیابی ICOها، IDOها، STOها و IEOهای فعلی، آتی، پیش‌فروش و قدیمی است. این سایت همچنین دارای تقویمی است که علاوه بر ارائه توضیح در خصوص پروژه مربوطه، میزان علاقه دیگر سرمایه گذاران به پروژه مربوطه، تاریخ شروع و پایان آن را نیز مشخص می‌کند.

پیوستن به گروه‌ها در رسانه‌های اجتماعی

یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن ارزهای دیجیتال جدید قبل و بعد از لیست شدن در سایت صرافی های رمز ارزی، جستجو در پلتفرم‌هایی نظیر توییتر، تلگرام و دیسکورد است که توسعه‌دهندگان برای معرفی پروژه‌های خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

تلگرام یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌هایی است که از سراسر جهان مخاطب دارد. سازندگان نیز با ساخت گروه تلگرامی در این اپلیکیشن به تبلیغ، پاسخ به سوالات و به‌اشتراک‌گذاری آخرین اخبار مربوط به پروژه‌های کریپتویی خود می‌پردازند. از تلگرام عموما برای خبررسانی به سرمایه گذاران درباره دوره‌های پیش‌خرید استفاده می‌شود. بنابراین شما نیز با پیوستن به این گروه‌ها می‌توانید پیش از فروش جمعی به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید.

مراجعه به بازارچه‌های خرید و فروش ان اف تی

یکی دیگر از بخش‌های جذاب بازار کریپتو هستند که طی سال‌های اخیر محبوبیت فراوانی یافته‌اند. به همین خاطر، شرکت‌های بزرگ و لوکسی نظیر تیفانی، گوچی و نایکی پا به عرصه گذاشته و توکن‌های غیر مثلی خود را عرضه کرده‌اند.

اهمیت دنبال کردن اخبار برای یافتن ارزهای دیجیتال جدید

خبرگزاری‌های حوزه کریپتو یکی دیگر از مهمترین منابع برای پیدا کردن ارزهای دیجیتال جدید لیست شده در صرافی های رمز ارزی هستند که شما را از آخرین اخبار مربوطه مطلع می‌کنند. علاوه بر این، خبرگزاری‌ها می‌توانند دید کلی و جزئیات مربوط به عرضه پروژه‌های جدید را در اختیار خوانندگان خود قرار دهند.

البته از آنجایی که اخبار منتشرشده در این این وب‌سایت‌ها به زبان انگلیسی است، شاید استفاده از آن‌ها برای برخی از کاربران مقدور نباشد. یکی از غنی‌ترین منابع آموزش و اطلاع‌رسانی در این حوزه محسوب می‌شود که برای فارسی‌زبانان سراسر جهان راه‌اندازی شده است. علاوه بر این، با پیوستن به می‌توانید از جدیدترین اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال اضافه‌شده به پلتفرم این صرافی باخبر شوید.

نکاتی که پیش از خرید ارز دیجیتال جدید باید رعایت کنید

پیدا کردن ارزهای دیجیتال جدید در بازار از زمان آغاز به‌کار و ثروتی که برای سرمایه گذاران اولیه آن داشت، محبوبیت فراوانی یافته است. بازار رمز ارزها همچنان شاهد ورورد سرمایه گذاران جدید است و بسیاری از این افراد هنوز روش‌های یافتن ارزهای دیجیتال جدید برای سرمایه گذاری را نمی‌دانند.

امروزه هزاران هزار کوین و توکن با وعده فرصت‌های خرید سودآور به بازار عرضه شده‌اند که برخی از آن‌ها اصالت درستی ندارند. بنابراین پیش از اقدام به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تازه معرفی و لیست شده در سایت صرافی های رمز ارزی یا بازارچه‌های خرید و فروش ان اف تی، باید اعتبار پروژه مورد نظر جدید را بررسی کنید.

حالا اولین کار برای انجام، بررسی وایت پیپر است. یک پروژه کریپتویی مکان خوبی برای آغاز جستجو درباره یک پروژه رمز ارزی است. تقریبا تمام پروژه‌های هدفمند و اصیل دارای وایت پیپر یا سند رسمی هستند که اطلاعات پایه‌ای مربوط به آن نظیر توکنومیکس، کاربرد و نقشه راه را تشریح می‌کند. بنابراین بود و نبود وایت پیپر یکی از نشانه‌های اولیه تشخیص پروژه‌های قدرتمند با فاندامنتال آینده‌دار است.

حال حین بررسی وایت پیپر، باید به یک سری نکات توجه داشته باشید از جمله:

 • کاربردها: کاربرد یا عملکرد منحصربه‌فرد از جمله بزرگترین مشکلاتی است که اکثر پروژه‌های رمز ارزی درصدد پرداختن به آن هستند. مثلا، چندین پروژه وجود دارد که هدفشان بهبود تاخیر و زمان تایید تراکنش‌ها روی این شبکه بلاک چینی بدون به‌خطر انداختن امنیت و تمرکززدایی است.
 • توکنامیکس یا اقتصاد توکنی: برنامه پایه‌ای توزیع رمز ارزها در پروتکل‌های جدید است. این برنامه در واقع نحوه تخصیص توکن‌ها به تیم بنیان‌گذار و مشاوران، تعداد برای فروش به جامعه، تعداد ذخیره‌سازی در خزانه و نوع آن (از نظر تورمی یا ضدتورمی بودن به‌همراه عرضه محدود یا نامحدود) را مشخص می‌کند.
 • دوره قفل‌شدگی: دوره قفل‌شدگی بازه‌ای است که اعضای تیم بنیان‌گذار بر سر قفل شدن توکن‌ها و عدم قابلیت فروش‌شان برای مدت مشخص با یکدیگر به توافق می‌رسند. هرچه این بازه زمانی بلندتر باشد، سرمایه گذاران نیز اعتماد بیشتری به تعهدات بلندمدت پروژه خواهند داشت.
 • تیم بنیان‌گذار: پپش از خرید و سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال بهتر است سابقه تیم بنیان‌گذار آن را بررسی نمایید. آیا این افراد باتجربه هستند؟ آیا سابقه کاری‌شان با پروژه مرتبط است؟ آیا این افراد کلاهبرداری در کارنامه خود دارند؟ بررسی پروفایل مشاوران یا حامیان این پروژه‌ها نیز می‌تواند مفید باشد.
 • اشاعه اجتماعی: تمرکززدایی محور اصلی یک رمز ارز محسوب می‌شود، بنابراین پیشران اکثر پروژه‌ها خود جوامع‌شان است. رشد جامعه یک پروژه می‌تواند اعتماد سرمایه گذاران به آن را نشان دهد. توییتر، تلگرام و دیسکورد از جمله پلتفرم‌های محبوب برای ساخت جوامع کریپتویی هستند.
 • نقشه راه: رود مپ یا همان نقشه راه یک پروژه برنامه‌ها و زمان انجام آن‌ها را مشخص می‌کند. این خصیصه نشان‌دهنده میزان جدی بودن یک پروتکل نسبت به برنامه‌های آتی، خصوصا در مقایسه با دستاوردهای پیشین خودش است. بنابراین هنگام بررسی یک پروژه باید پرسید آیا بنیان‌گذاران به وعده‌های اولیه ذکرشده در نقشه راه خود در بازه زمانی مشخص عمل کرده‌اند یا خیر؟

 

دکمه بازگشت به بالا