اجتماعیمدیریت کسب و کار

زندگی‌نامه جاستین سان بنیان‌گذار ترون و پلتفرم‌های بلاکچینی

جاستین سان (Justin Sun) خالق ارز دیجیتال ترون بیشتر به خاطر رسوایی‌هایی که در توییتر و در فضای کریپتو به بار آورده است شناخته می‌شود. اما آیا می دانید که این کارآفرین جوان از همان دوران دبیرستان روحیه‌ایی جنگجو و مبارز داشته است؟ در این مقاله قرار است بیوگرافی موسس ارز ترون، یعنی جاستین سان را مرور کنیم.

جاستین سان کارآفرین 32 ساله‌ای که پشت (Tron) قرار دارد، چهره‌ای جنجالی در صنعت کریپتو است و غالبا به خاطر رفتارهای عجیب‌و‌غریب و رک‌گویی‌هایش، واکنش‌های متفاوتی را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخه است. جاستین سان هم مثل ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، و ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، یکی از چهره‌های برجسته بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

با این وجود، سان یک نیروی محرکه مهم در این بخش است، چراکه تلاش‌های گذشته و فعلی وی باعث شده تا در زمره پرکارترین کارآفرینان فناوری امروز و مسبب رشد تقاصای باشد. ما در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به زندگی چهره معروف امپراتوری TRON یعنی جاستین سان که به گفته خودش شاگرد «جک ما» بوده است.

دوران کودکی و تحصیلی جاستین سان

جاستین سان (Justin Sun)، خالق ترون، در سال 1990 متولد شد. وی از همان ابتدا تمایل شدیدی به کسب شهرت و جلب توجه داشت. او یک دانش آموز خوب و شیفته ایده‌های آزاد بود و هرگز از ایستادن در برابر اقتدار هراسی نداشت. در مشخصات اولیه جاستین سان که در GQ چین منتشر شده، آمده است که وی در دوران مدرسه همیشه “رهبر فکری مدرسه” بوده و اغلب خلاف جریان معمول رفتار می‌کرده است.

یکی از منتقدان سیاست‌های مدرسه می‌گوید که Justin Sun همچنین یک نویسنده پرکار بود که مقالات انتقادی شدیدی نسبت به دولت چین می‌نوشت.

زندگی نامه ثروتمندان اولین باری که سان به شهرت رسید، پس از دوره متوسطه بود، یعنی زمانی که در شهر هوییجو (Huizhou) اعلام شد که قرار است برای دانش آموزان در مقاطع مختلف دستورالعمل‌های دانشگاهی اجرا شود. این بدان معنا بود که دانش آموزان خانواده‌های کم درآمد و کسانی که به نظر می‌رسید «اعتقادات افراطی» دارند، باید به جای اساتید دانشگاهی، از معلمان دستورالعمل‌های جایگزین را دریافت کنند.

سان در یک پست آنلاین به شدت از این تصمیم انتقاد کرد. پستی که به صورت گسترده منتشر و در سرتاسر چین دست به دست شد.

برخی ممکن است چنین استدلال کنند که سان به یک رهبر عقیده تبدیل شده فقط برای اینکه به شهرت برسد، اما من فکر می‌کنم این بیشتر نتیجه طبیعی جو اجتماعی آن زمان در چین بوده است.

خالق ترون، جاستین سان جنجالی و پرانرژی، در دانشگاه پکن ادامه تحصیل داد و مدرک لیسانس تاریخ خو را در سال 2011 از این دانشگاه گرفت. دو سال بعد، وی موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس اقتصاد سیاسی از دانشگاه پنسیلوانیا شد. به گفته نشریه کوارتز، این دقیقا زمانی بود که سان برای اولین بار وارد دنیای بسیار جالب و دلپذیر ارزهای دیجیتال شد. سان با بصیرتی حیرت انگیز و یا شاید هم از روی خوش شانسی، در  سرمایه گذاری کرد و از این طریق به یک میلیونر تبدیل شد.

اگرچه میزان سرمایه گذاری های وی در بیت کوین هنوز مشخص نیست، اما جاستین سان به عنوان یکی از جوانترین میلیونرهای حوزه ارز دیجیتال در سال 2013 به پکن بازگشت.

آغاز فعالیت‌های حرفه‌ای جاستین سان

جاستین سان به عنوان یکی از کارکنان اولیه بنیاد ریپل در کشور چین مشغول به کار شد. وی بعدها به عنوان نماینده اصلی شرکت در منطقه بزرگ چین فعالیت کرد و سپس  به سمت مشاور منصوب شد.

در آن زمان، سان وقت خو را بین ریپل و پیوو (Peiwo) تقسیم می‌کرد. Peiwo یک اپلیکشین رسانه اجتماعی بود که سان آن را ساخته بود و از طریق آن با دیگر کاربران هم فکر خود از طریق گپ‌های صوتی زنده و بر اساس نمونه‌های صوتی ده ثانیه‌ایی از پیش ضبط شده، ارتباط برقرار می‌کرد. این پلتفرم به سرعت در بین نوجوانان چین محبوبیت پیدا کرد و طی گزارشی در سال 2018 اعلام شد که کاربران این اپلیکیشن عمدتا بین سنین 16 تا 25 سال هستند.

خالق ترون، جاستین سان، به مدت سه سال در این دانشگاه حضور یافت و در سال 2018 با پایان نامه‌ای تحت عنوان “تولد یک اینترنت غیرمتمرکز” فارغ التحصیل شد. با این حال، هنوز معلوم نیست که سان هنگام حضور در این دانشگاه در چه رشته‌ایی تحصیل کرده است. گفته شده که وی در کلاس‌های «جک ما» که تحت عنوان “CEO 101” شناخته می‌شدند، به عنوان کارآموز شرکت می‌کرده است.

من توانستم تجربیات و دانش فوق العاده‌ایی را از اساتید و همکلاسی‌هایم به دست آوردم و بلافاصله آنها را بکار گیرم.

آغاز راه ترون با جاستین سان

پادکست وی در سال 2016 با نام «یک مسیر انقلابی به سوی  آزادی مالی» راه اندازی و به دنبال آن مکتب فکری وی به صورت آنلاین منتشر شد. سان به واسطه حضور آنلاین و ایجاد روابط قوی، توانست بنیاد Tron را در سال 2017 تأسیس کند. این شرکت مستقر در سنگاپور، وظیفه ایجاد ارز دیجیتال TRON، یک پروژه پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر  با یک ارز دیجیتال داخلی با نام ( Tronix (TRX را بر عهده داشت.

بنیاد Tron برای تأمین مالی این پروژه جاه طلبانه، از 31 اوت تا 2 سپتامبر 2017 (9 تا 11 شهریور 96)، یک در بایننس انجام داد و موفق به جذب سرمایه‌ایی 70 میلیون دلاری از طریق فروش شد.

علاوه بر جذب مقدار قابل توجهی پول، باید گفت که جاستیین سان بهترین زمان را برای ICO خود انتخاب کرد. چراکه این اقدام درست قبل از اینکه چین با  اعلام ممنوعیت ICOها، فروش اولیه توکن‌ها را متوقف کند، تمام شد. بعد از آن، اکثر صادرکنندگان توکن‌های مختلف مجبور به مهاجرت به مکان‌های بهتری مانند هنگ کنگ یا ژاپن شدند. این امر باعث شد تا ترون در موقعیت یک شرکت پیشرو در حوزه بلاکچین در چین قرار گیرد.

توسعه ترون و مدیریت جار و جنجال‌ها

اگرچه ممکن است شخصیت بی‌پرده و جنجالی آقای سان به عنوان خالق ترون این پروژه را به سمت کانون توجهات سوق دهد، اما همین جار و جنجال‌ها، ترون را همچنان در مرکز توجه نگه داشته است. نزاع و بحث مشهوری میان سان و بنیانگذار در توئیتر در گرفت و سان در این مشاجره اظهار داشت که قابلیت‌های شبکه ترون (TRC20) از اتریوم فراتر رفته است.

این مقایسه عجیب و غریب سان، هم از سوی کاربران ترن و هم از سوی دیگر چهره‌های صنعت ارزهای دیجیتال، انتقادات زیادی را به همراه داشت. خود آقای بوترین، سان را به کپی کردن از (برگه سفید) اتریوم متهم کرد، اتهامی که تا به امروز نیز پا برجاست.

امسال، سال پرکاری برای سان بود چون او  بیت تورنت، بزرگترین پلتفرم اشتراک فایل در جهان را، به ارزش 126 میلیون دلار خریداری کرد. گفته شده خرید بیت تورنت که عهده دار تقریبا 5 درصد از کل ترافیک اینترنت است، یک اقدام فوق‌العاده جسورانه برای جاستین سان بوده است.

دیدار جاستین سان با وارن بافت

وارن بافت از سال‌ها قبل میزبان مراسم ناهاری از این دست است و تمام درآمد حاصل از این مراسم‌ها را به بنیاد گلاید (Glide)، یک موسسه خیریه مستقر در سانفرانسیسکو که به فقرا، بی خانمان‌ها و کسانی که با سوء مصرف مواد مبارزه می‌کنند، اهداء می‌شود.

جاستین سان به عنوان خالق یکی از برترین پروژه‌های کریپتویی یعنی ترون، رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ و دیگر رهبران صنعت ارز دیجیتال را نیز به این مراسم دعوت کرد، اما دو روز قبل از اجرای این مراسم، اعلام شد که این مهمانی به دلیل بیماری سان برگزار نمی‌شود.

با کنسل شدن این مراسم، بنیاد ترون با انتقادات و تمسخر گسترده‌ایی به ویژه در چین روبرو شد. شایعات زیادی منتشر شد مبنی بر اینکه که سان به دلیل “ممنوعیت خروج” که توسط دولت اعمال می‌شود ، قادر به ترک چین نیست. با این حال، بنیاد ترون این ادعاها را رد کرد و گفت که سان در خانه خود در سان فرانسیسکو است و مشکل سنگ کلیه وی نیز رو به بهبود است.

 

دکمه بازگشت به بالا