علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

چند روز در هفته رژیم فستینگ بگیریم

دنیای رژیم غذایی و تغذیه پر از رژیم های گوناگون و متنوع ، یکی از رژیم های که این روزها به لحاظ تاثیرگذاری آن در لاغری مورد توجه است رژیم فستینگ است. با افزایش محبوبیت رژیم فستینگ یا روزه داری ابعاد مختلفی از فواید این رژیم روشن تر می شود از جمله کمک به مدیریت وزن، کاهش التهاب، بهبود مدیریت دیابت و افزایش طول عمر است. اگر شما هم از طرفداران این رژیم هستید و میخواهید بدانید انواع رژیم فستینگ چیست، رژیم فستینگ چندروزه است و در رژیم فستینگ چی بخوریم؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چند روز در هفته رژیم فستینگ بگیریم

رژیم فستینگ یا روزه داری چیست؟

رژیم فستینگ یا روزه داری در واقع رژیم پیچیده ای نیست و تقریبا مشابه چیزی که ما در ماه رمضان انجام می دهیم یعنی ساعتی از روز را چیزی نمی خوریم و ساعتی در روز فرصت غذا خوردن داریم. در رژیم فستینگ شما گرسنگی ندارید فقط در مدت زمانی از روز کالری کمتری دریافت می کنید و در ساعاتی می توانید کالری عادی خود را دریافت کنید اما نباید در این زمان نیز کالری خیلی زیاد یا غذاهای ناسالم مصرف کنید که تلاش شما برای لاغری و سایر مزایای سلامتی را بی ثمر کند. رژیم فستینگ سریعترین راه لاغری شکم و پهلو است.

رژیم فستینگ چند روزه است و انواع آن

بسته به شرایط سلامتی و نوع رژیمی که انتخاب می کنید رژیم فستینگ می تواند چند ساعته و چنده روزه باشد که با توجه به شرایط قابل انتخاب است. در ادامه به معرفی معروفترین نوع این رژیم می پردازیم.

رژیم فستینگ 16 8

در رژیم فستینگ 16 8 شما در بازه زمانی 16 ساعته روزه هستید و کالری کمی دریافت می کنید و از نوشیدنی ها و غذاهای کم کالری استفاده می کنید و در 8 ساعت باقیمانده می توانید به اندازه نیاز خود کالری دریافت کنید.مزیت واقعی رژیم فستینگ 16 8 انعطاف‌پذیری آن است به این ترتیب که می‌توانید هشت ساعت غذا خوردن خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که با کار، فعالیت‌های اجتماعی و زندگی خانوادگی شما هماهنگ باشد.اما اگر فکر می کنید رعایت این رژیم نیز برای شما سخت است می توانید رژیم روزه داری بعدی را امتحان کنید.

رژیم فستینگ 12 ساعته یا 12:12

همانطور که از نام آن پیداست در این رژیم شما 12 ساعت روزه هستید و 12 ساعت بعدی فرصت مصرف غذا را دارید.یکی از ساده‌ترین انواع رژیم فستینگ است، به‌ویژه برای کسانی که عادت دارند عصرها بعد از خوردن شام میان‌وعده یا نوشیدنی بنوشند، مفید است. با این حال، اگر تمایل به خوردن میان وعده در عصر ندارید، احتمالاً تفاوت چندانی با عادات غذایی عادی شما نخواهد داشت. چرا که اگر شما 8 شب شام بخورید و تا 8 صبح روز بعد چیزی نخورید شما رژیم 12 ساعته را رعایت کرده اید.

رژیم فستینگ 5:2

در رژیم فستینگ 5:2 شما 2 روز در طول هفته روزه هستید و در 5 روز دیگر روال سالم غذایی عادی خود را دارید. شما در طول این دو روز مجاز به دریافت 500 تا 600 کالری از غذاهای سالم هستید. شما در انتخاب 2 روزه روزه داری در هفته که پشت سر هم باشد یا روزهای جداگانه و همچنین 500 کالری را در یک وعده یا چنده وعده دریافت کنید مختار هستید همچنین می توانید از یک کارشناس تغذیه برای چینش برنامه غذایی مشاوره بگیرید.رژیم روزه داری 5:2 به ظاهر آسان به نظر می رسد اما باید خود را برای دریافت تنها 500 تا 600 کالری در روزهای روزه داری آماده کنید.

رژیم فستینگ یک روز در میان

در این رژیم شما یک روز را به صورت عادی غذا مصرف می کنید و روز بعد آن روزه هستید و تنها مجاز به دریافت 500 تا 600 کالری در روز هستید و باید منتظر روز بعد برای دریافت کالری بیشتر باشید.رژیم فستینگ یک روز در میان نسخه سختگیرانه رژیم 5:2 است که در آن شما فقط دو روز در هفته را روزه هستید. اگر با توجه به تشخیص متخصص تغذیه و یا شرایط خاص این نوع رژیم فستینگ را انتخاب می کنید می تواند برای شما مناسب باشد در غیر اینصورت به دلیل روزها و ساعت های بیشتر روزه داری، امکان دارد دچار کمبود تغذیه ای شوید و همچنین احساس گرسنگی بیشتر را هم تجربه کنید بنابراین این نوع رژیم سختگیرانه ترین نوع رژیم فستینگ است.

رژیم فستینگ 24 ساعته

مشابه نسخه های قبلی است که شما 24 ساعت روزه هستید اما در این نوع رژیم انتخاب روزها بسته به شرایط شما دارد و انعطاف پذیرتر از دو نسخه قبلی رژیم فستینگ است.

چگونه رژیم فستینگ بگیریم؟

در بخش قبل انواع رژیم های فستینگ را معرفی کردیم برخی از این رژیم ها برای کسانی که میخواهند رژیم فستینگ را شروع کنند می تواند سختگیرانه باشد. انتخاب نوع رژیم فستینگ به ترجیحات و شرایط شما بستگی دارد.اما اگر مشتاق به شروع رژیم هستید می توانید از رژیم های ساده تر مثل رژیم فستینگ 12 ساعته و یا 16 8 شروع و امتحان کنید که کدامیک با روال زندگی شما سازگار است.

مثلا اگر می خواهید رژیم 16 8 را امتحان کنید می توانید وعده های غذایی خود را به محدوده ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر محدود کنید و تا صبح روز بعد روزه باشید.یا اگر این نوع رژیم روزه داری هم سخت است می تواند 14:10 را امتحان کنید که در آن 14 ساعت روزه هستید و 10 ساعت باقیمانده فرصت دریافت کالری دارید.انتخاب هر کدام از این رژیم ها بستگی به شما دارد که با کدام یک راحت هستید و می توانید راحتتر و با علاقه انجام دهید.

رژیم فستینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟

روزه داری متناوب یا رژیم فستینگ برای برخی افراد، از جمله افرادی که باردار هستند، کودکان، افرادی که در معرض خطر ابتلا به هیپوگلیسمی یا افراد مبتلا به بیماری مزمن خاص هستند، بی خطر نیست. زنان قبل از یائسگی، نیز باید محتاط باشند، زیرا روزه داری می تواند بر هورمون های آنها تأثیر بگذارد.همچنین اگر در معرض خطر اختلال خوردن هستید، نباید از هیچ نوع رژیم روزه‌داری استفاده کنید.روزه داری متناوب همچنین می تواند با تحریک پذیری، انرژی کم، گرسنگی مداوم، حساسیت به دما و عملکرد ضعیف شما در حین کار و فعالیت همراه باشد.

دکمه بازگشت به بالا