عمومی

پیش بینی برداشت بیش از 145 تُن پیله ابریشم در شفت – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

پیش بینی برداشت بیش از 145 تُن پیله ابریشم در شفت - خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

مهدی نقدی در حاشیه آغاز برداشت پیله ابریشم در روستای بیالوا شفت در گفت و گو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: یکی از اهداف این طرح اشتغالزایی و تولید در زمینه کرم ابریشم بوده و شفت ظرفیت قابل توجهی در این بخش دارد.

نقدی با بیان اینکه خرید توافقی پیله نیز از امروز از نوغانداران گیلانی آغاز می شود، افزود: قیمت تعیین شده برای هر کیلوگرم پیله بین 350 و 400 هزار تومان پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: هوشنگ رمضانی کشاورز نوغاندار روستای بیالوا از توابع بخش مرکزی شفت اولین کشاورزی بوده که امسال اقدام به برداشت پیله کرده است.

نقدی تصریح کرد: این کشاورز که اقدام به پرورش 3 جعبه تخم نوغان کرده پیش بینی می شود به مقدار 105 کیلو گرم پیله تر به ارزش اقتصادی 42 میلیون تومان تولید و روانه بازار نماید.

وی با تاکید بر اینکه شهرستان شفت رتبه دوم در پرورش کرم ابریشم دارد، اضافه کرد: و پیش بینی می شود امسال حدود 145 تن پیله تر در این شهرستان تولید و روانه بازار شود.

نقدی بیان کرد: با پرورش هر جعبه تخم نوغان، حدود 30 تا 35 کیلوگرم پیله تر ابریشم تولید و پس از فرآوری از هر 3 کیلوگرم پیله تر، یک کیلوگرم نخ ابریشم به دست می آید.

فرماندار شفت تصریح کرد: در کنار صنعت نوغانداری، ابریشم بافی به عنوان صنعت وابسته و مکمل به نوغانداری مطرح است و با تولید نخ های ابریشمی، زمینه ساز تولید دست بافته های سنتی و هنری در قالب فرش ها و تابلو فرش ها می شود و ارزش افزوده و سود خوبی دارد.

دکمه بازگشت به بالا