عمومیمدیریت کسب و کار

معرفی انواع شیرهای دروازه‌ای یا کشویی

گیت ولو یا شیر دروازه ای یا شیر کشویی به طریقی طراحی شده است که افت فشار در موقعیت کاملا باز، در سراسر شیر به صفر رسانده و در صورت نیاز، جریان سیال را به طور کامل قطع می کند و جهت جریان سیال تغییر نمی کند. شیر کشویی یا گیت ولو از لحاظ عملکرد به دو دسته محور ثابت و محور متحرک تقسیم می شود.

شیرهای دروازه ای اغلب دارای انتهای فلنجی هستند که مطابق با استانداردهای ابعادی فلنج، سازگار با خط لوله سوراخ کاری شده اند. و با دروازه (دیسک) گوه ای به دلیل آب بندی بهتر در ناحیه نشیمنگاه تولید می گردند. شیرهای دروازه ای از چدن، فولاد کربنی چدنی، چدن داکتیل، فلز تفنگی، فولاد ضد زنگ، فولاد های آلیاژی و فولاد های آهنگری ساخته می شوند.

برای آگاهی از آخرین لیست قیمت و خرید اتواع شیر آلات صنعتی می توانید با شماره تماس 09122805383 در ارتباط باشید.

انواع شیر دروازه ای

انواع شیر دروازه ای یا گیت ولو قابل ارائه عبارت است از:

 • شیر دروازه ای گوه ای
 • شیر دروازه ای موازی
 • شیر دروازه ای کانال دار
 • شیر دروازه ای چاقویی

شیر کشویی یا گیت ولو به دلیل به وجود آمدن تلاطم (ضربه قوچی) هنگام باز و بسته شدن، نمی توان برای کنترل کردن سیال استفاده کرد. از اینگونه شیرآلات عموما برای قطع و وصل جریان استفاده می شود و نمی توان از آنها برای شرایطی که نیاز به تنظیم جریان داریم استفاده کرد و این مورد به دلیل حساسیت نشیمنگاه ولو در برابر سایش می باشد. برای جلوگیری از سایش و فرسایش هر چه بیشتر در قسمت نشیمنگاه این شیر ها، از قرار دادن مجرابند در شرایط نزدیک به بسته شدن باید جلوگیری کرد. قطری که سیال فرآیندی در طول شیر از آن عبور می کند اساسا با قطر لوله برابر است. از این رو شیرهای دروازه ای زمانی که بطور کامل باز می شوند، تمایل به حداقل افت فشار را دارند.

تاریخچه شیر دروازه ای به سال ها پیش بر می گردد، یعنی زمانی که از یک ورق و یک اهرم متصل به آن مانند شیر چاقویی، برای بستن آب جوی و تقسیم بندی سهمیه آب مزارع کشاورزی استفاده می شد. به مرور زمان این شیر پیشرفت کرده و به شیر دروازه ای معروف شده است.

شیر کشویی از جنس های مختلفی تولید می شود که کاربرد آن ها با توجه به نوع، دما و فشار کاری سیال تعیین می شود به طور مثال شیر کشویی چدنی برای سیال های آب و فاضلاب استفاده می شود. از شیر کشویی فولادی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی همچنین از شیر کشویی استیل در صنایع غذایی، بهداشتی و سیال های اسیدی خاص و از شیر کشویی نیکل آلومینیوم برنز برای استفاده در آب دریا و صنایع استخراجی استفاده می شود. شیرهای دروازه ای در انواع خودکار (اتوماتیک) با محرک الکتریکی و پنوماتیکی وجود دارند، اما نوع دستی آن مقرون به صرفه تر است، زیرا این نوع شیر استفاده های نادری دارد.

انواع برند شیر کشویی یا گیت ولو

آلیاژ یا جنس بدنه گیت ولو

بدنه شیر کشویی با آلیاژ های زیر قابل تولید است:

 • ASTM A352 LC3
 • ASTM A350 LF3
 • ASTM A350 LF2
 • ASTM A105 N
 • ASTM A182 LF9
 • ASTM A182 F91
 • ASTM A182 F22
 • ASTM A182 F11
 • ASTM A182 F316,316L
 • ASTM A182 F304,304L


انواع شیر دروازه ای از نظر نوع آب بندی

گیت ولو یا شیر کشویی در سه نوع گیت ولو گوه ای، گیت ولو چاقویی و گیت ولو موازی ارائه می گردد:

شیر دروازه ای گوه ای

تفاوت شیر کشویی یا شیر دروازه ای گوه ای با شیرهای دروازه ای موازی در گوه ای بودن قطعات متحرک آن است. هدف از گوه دار کردن این شیرها، تامین آب بندی بیشتر در مقابل فشارهای زیاد می باشد به همین دلیل شیر های کشویی گوه ای با استفاده از قطعات نشینمگاهی از جنس فلز در فشار های بالا و پایین آببندی خیلی مطلوبی را ایجاد می کنند. دیواره ی دیسک در این نوع شیر به صورت عمود نبوده و دارای یک زاویه 5 الی 10 درجه می باشد که در این نوع ولو، هنگام بسته شدن تماس میان دیسک و نشیمنگاه را خواهیم داشت که باعث کاهش هر چه بیشتر سایش و فرسایش دیسک و نشیمنگاه در اثر تماس مستقیم خواهد شد. این شیر به دلیل دارا بودن شرایط مناسب نصب بیشتر در خطوط زیر زمینی مورد استفاده قرار می گیرد. شیرهای دروازه گوه ای از دو نشیمن شیبدار و یک گیت شیبدار نا هماهنگ استفاده می کنند که امکان بسته شدن محکم و آب بندی بهتر را فراهم می کنند. (گوه های جامد به دلیل سادگی و استحکام رایج ترین هستند. این شیرها را می توان در هر موقعیتی نصب کرد، تقریبا برای تمام سیالات مناسب هستند و برای جریان های آشفته کاربرد بیشتری دارند.)

انواع شیر دروازه ای گوه ای

 • گوه ارتجاعی
 • گوه جامد
 • گوه شیار دار
 • گوه موازی

شیر دروازه ای موازی

شیر دروازه ای موازی یک نوع شیر کشویی است که قطعه متحرک آن از یک یا دو دیسک موازی تشکیل شده است. در این شیر ها عمل آب بندی توسط نشیمنگاه شیر انجام می شود. این نشیمن ها به دو صورت طراحی می شوند:

 1. به صورت متحرک، بدین معنی که فشار سیال باعث فشرده شدن نشیمن و آببندی سطح دیسک می شود.
 2. به صورتی که در پشت نشیمن های آببندی کننده فنر هایی تعبیه می شود تا فشار ثابتی را به صورت دائم به سطح دیسک وارد کنند و عمل آببندی انجام شود.

هرچه فشار بیشتری از سوی سیال بر روی دیسک اعمال شود، موجب می گردد تا دیسک محکم تر بر روی نشیمنگاه قرار بگیرد و آببندی مطلوب تری بدست آید. با توجه به این مورد در نتیجه

کاهش فشار نیز باعث کاهش میزان آببندی شیر خواهد شد، پس در نتیجه یکی از موارد مهمی که باید در نظر داشته باشیم میزان فشار سیال است.

در این نوع شیر ها، دیسک شیر به هیچ عنوان حالت لقی نداشته و در تمام مسیر حرکت خود با نشیمن های آببندی کننده در تماس است. بنابراین سیال را می توان با سرعت های زیاد از این نوع شیر عبور داد.

از باز و بسته کردن زیاد این شیرها باید خودداری کرد زیرا که باعث سایش دیسک و نشیمنگاه می شود و این موضوع به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. فشار سیال
 2. پهنای سطح تماس با سیال
 3. دمای سیال
 4. میزان روانکاری
 5. مقاومت سطوح نشیمنگاهی

مزیت شیر دروازه ای موازی

از مزیت های اینگونه شیرآلات مقاومت بسیار کم آنها در هنگام عبور سیال است به صورتی که در زمان باز بودن کامل، شیر همانند یک لوله مستقیم عمل می کند. از ویژگی های دیگر شیر دروازه ای که از مزیت های آن نیز به شمار می رود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افت فشار پایین در هنگام کار
 • از شیر های دروازه ای به صورت دو طرفه استفاده می شود
 • در دما و فشار کاری بالا مورد استفاده قرار می گیرد


نکاتی که هنگام استفاده یا خرید شیر دروازه ای موازی باید در نظر گرفت

این شیرآلات در حالت بسته قسمت درپوش یا Bonnet و به دنبال آن در قسمت پکینگ ها فشار مستقیم سیال را خواهیم داشت که باعث استهلاک این قطعات خواهد شد.

 • عدم امکان استفاده برای شیر کنترل جریان
 • زمان باز و بسته شدن شیر در این شیر نسبتا طولانی می باشد.
 • ایجاد ساییدگی در محل نشیمنگاه
 • هنگام باز بودن، شیر صدا و لزرش خواهد داشت.

این گونه شیر ها از زیر مجموعه ی شیر های کشویی موازی می باشند. دیسک آنها از یک صفحه ی فلزی تشکیل شده که بر روی آنها حفره یا مجرای دایره ای شکلی تعبیه شده و سایز آن مطابق سایز لوله می باشد و بیشترین کاربرد آن در خطوط انتقال سیالات است. ارتفاع این گونه شیر ها بیشتر از انواع دیگر شیر های کشویی است که به دلیل شکل خاص دیسک در این نوع شیر ها می باشد.

اینگونه شیر ها که از انواع شیر های کشویی موازی می باشند. دیسک این شیر ها به صورت یک کشو عمل می کند و باعث بسته شدن کامل مسیر سیال می شود. کاربری این شیر آلات بیشتر در صنایع آب و فاضلاب، سد سازی و غیره استفاده می شود.

به شیر کشویی چاقویی، شیر کشویی گیوتینی یا گیت ولو کنفی نیز گفته می شود. شیر کشویی یا شیر دروازه ای چاقویی به دلیل اینکه دیسک آن به صورت عمود کاملا از مسیر سیال خارج می شود، افت فشار بسیار کمی دارد. از شیر چاقویی برای سیالاتی که ذرات معلق و الیافی زیادی دارند مانند فاضلاب، همچنین سیالاتی که ویسکوزیته بالایی دارند همچون شرکت های تولید کاغذ و مقوا نیز استفاده می شود. از این شیرآلات نمی توان به عنوان کاهنده فشار یا تنظیم کننده جریان استفاده کرد، همان طور که گفته شد به دلیل شکل خاص طراحی در صورتی که شیر به صورت نیمه باز باشد، ضربات ایجاد شده به دیسک باعث آسیب جدی به شیر شده و آببند میانی و بالایی از بین خواهد رفت. در این نوع از شیر های کشویی در زمان بسته شدن قسمت پایینی دیسک بر روی نشیمنگاه قرار می گیرد و محکم می شود برای آببندی هر چه بیشتر در محل تماس با بدنه از یک رینگ استفاده می شود. شیر های چاقویی سرعت باز و بست پایینی دارند و در برابر ضربات ایجاد شده از طرف سیال بسیار مقاوم هستند به همین دلیل از شیر چاقویی استیل در صنایع غذایی و بهداشتی می توان استفاده کرد. از شیر گیوتینی با عملگر پنوماتیک و عملگر هیدرولیک نیز با توجه به حذف اپراتور و عملکرد سریع می توان برای مکانیزه کردن خط استفاده کرد.

اجزاء گیت ولو

 • بدنه (Body): بخشی از شیر که به سایر تجهیزات و اقلام متصل است بدنه شیر نام دارد. این اتصال معمولا می تواند از نوع فلنج، دنده یا پیچ می باشد.
 • سر فلکه (Handweel): باز و بسته کردن شیر دروازه ای یا شیر کشویی از طریق سر فلکه انجام می شود.
 • بونت (Bonnet): قسمت های متحرک شیر کشویی یا شیر دروازه ای درون این قسمت قرار دارند. بونت معمولا به وسیله پیچ به بدنه متصل می شود.
 • تریم (Trim): به مجموعه دیسک، استم و سیت رینگ های یک شیر دروازه ای به طور کلی به مجموعه ی قطعات داخلی آن گفته می شود که قابلیت جداسازی دارند، علاوه بر موارد بالا مجرابند، یورک و پوشش داخلی (قسمت هایی از شیر که باعث آب بندی می شوند) را شامل می شوند، تریم شیر می گویند که تمامی موارد عنوان شده به نوع شیر بستگی دارد. در انتخاب نوع تریم شیرآلات موارد مختلفی باید در نظر گرفته شود مثل فشار، دما، نوع سیال و غیره.
 • دیسک (Disk): این شیر آلات با دیسک هایی از جنس لاستیکی، چدنی، فولادی ساخته می شوند که انتخاب آن به نوع سیال بستگی دارد.
 • استم: (Stem): استم شیر های دروازه ای در انواع زیر قابل ارائه می باشند:
 1. استم های بالا رونده (پیچ بیرونی)
 1. استم های غیر بالارونده (پیچ داخل)

در نوع استم ثابت، حرکتی به سمت بالا وجود ندارد و دیسک شیر به صورت داخلی رزوه شده و هنگامی که ساقه می چرخد، دیسک مانند یک مهره در امتداد ساقه حرکت می کند. در این نوع، رزوه های استم در معرض جریان سیال قرار می گیرند.

 • سیت (Seat): بخش نشیمنگاه در جنس های مختلف موجود می باشد.

نشیمنگاه نرم: شامل انواع نشیمنگاه های لاستیکی و پلیمری می شود.

نشیمنگاه سخت: شامل نشیمنگاه های فلزی می شود، که آببند های این شیر ها به صورت فلز به فلز می باشد.

انواع بونت های شیر دروازه ای

 • بونت پیچی: نوع ساده ی بونت می باشد، این مدل شیر، قیمت ارزان تری نسبت به انواع دیگر دارند.
 • بونت پیچ و مهره ای: این مدل برای اتصال به یک واشر و مهره نیاز دارد و یکی از پر مصرف ترین انواع شیر های کشویی می باشد.
 • بونت جوشی: مزیت بونت جوشی این است که نیازی به جداسازی قطعات نیست و وزن پایین تری نسبت به مدل پیچی دارا می باشد.
 • بونت فشاری: این نوع به دلیل طراحی خاصی که دارد در صورتی افزایش فشار، آببندی بیشتری خواهیم داشت، شایان ذکر است کاربری آن در فشار های بالا می باشد.

ویدیو برسی شیر کشویی در wamgroup

دکمه بازگشت به بالا