اجتماعی

رسیدگی مسئولان عالی قضایی به پرونده‌های ۱۵۰ نفر در قالب میز خدمت

رسیدگی مسئولان عالی قضایی به پرونده‌های ۱۵۰ نفر در قالب میز خدمت

ملاقات مردمی مسئولان قضایی به مناسبت هفته قوه قضاییه با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی در چارچوب موازین قانونی برگزار شد.

به گزارش ایواره در راستای دستور رییس قوه قضاییه خطاب به کلیه مقامات قضایی بویژه رؤسای دادگستری‌های مراکز استان‌ها ناظر بر برگزاری دیداری عمومی با مردم و مراجعان به دادگستری‌ها و مراکز قضایی جهت رفع مسائل و مشکلات آن‌ها در چارچوب موازین قانونی همزمان با هفته قوه قضاییه، ملاقات مردمی تعدادی از مسئولان عالی قضایی با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبدالهی – رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان – رئیس سازمان بازرسی کل کشور، علی القاصی – رئیس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی – دادستان تهران، بابک ترکی – رئیس اداره تصفیه و امور ورشکستگی دادگستری کل استان تهران، یونس طرهانی – معاون قضایی در امور زندان‌های دادگستری استان تهران، سید مهدی رستگاری – معاون قضایی در امور ارتباطات مردمی و حفظ حقوق شهروندی دادگستری استان تهران، غلامرضا جواهری – معاون قضایی و رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری استان تهران، سید حسین میرابراهیمی – معاون دادستان تهران و احمدعلی فیروزجایی – معاون امور زندان‌های دادستان تهران – برگزار شد.

این میز خدمت با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی برگزار شد و مسئولان قضایی به مدت بیش از سه ساعت با ۱۵۰ نفر از مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضا و نمایندگان پرونده‌های کثیرالشاکی دیدار چهره به چهره داشتند و پس از بررسی مسائل و مشکلات مراجعان دستورات مقتضی را صادر کردند.

درخواست آزادی و عفو مشروط، اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی، اطاله دادرسی، تسریع در رسیدگی، تقاضا مرخصی زندانیان و… از جمله بیشترین موضوعات و مسائل مطرح شده در جریان این ملاقات مردمی بود.

مسئولان قضایی در جریان این ملاقات مردمی، پس از استماع درخواست‌های متقاضیان و مطالعه پرونده‌های آن‌ها، با در نظر گرفتن جهات قانونی و تناسب میان موارد مندرج در پرونده‌ها و درخواست‌های متقاضیان، دستورات لازم را صادر کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی – رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه – در این ملاقات مردمی اظهار کرد: رئیس قوه قضاییه برنامه ملاقات با مردم را در راستای استماع و رفع مشکلات آن‌ها به عنوان یکی از اصول اولیه راهبردهای کلی خود می‌داند ،به طوری که در سفرهای استانی و مرکز کشور ملاقات مردمی برای رئیس قوه قضاییه یک اصل محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در مرکز مردمی قوه قضاییه برای مردمی که مراجعه می‌کنند، وقت تعیین می‌شود تا اقدامات لازم برای رفع مشکلات‌ها صورت گیرد. 

خداییان – رئیس سازمان بازرسی کل کشور – در این ملاقات مردمی اظهار کرد: در این ملاقات مردمی اکثر مراجعه کنندگان تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به احکام صادره را داشتند همچنین متقاضیان از استان‌های مختلف در این ملاقات مردمی حضور داشتند. به همین منظور دستورات لازم به روسای کل دادگستری استان‌ها صادر شد تا ملاحظات قانونی صورت گیرد و اگر شرایط لازم را دارند نسبت به اعمال ماده مذکور اقدام کنند.

وی ادامه داد: برخی از درخواست متقاضیان مربوط به سازمان بازرسی بود و مراجعه‌کنندگان از دستگاه‌های اجرایی شکایت داشتند که مقرر شد همکاران سازمان بازرسی به موضوعات آن‌ها را پیگیری و نتیجه را اعلام کنند.

القاصی – رئیس کل دادگستری استان تهران- نیز اظهار کرد: درخواست‌هایی که مراجعان امروز در این ملاقات مردمی مطرح کردند، مربوط به پیگیری اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، اطاله دادرسی و اجرای احکام کیفری و حقوقی بود.

وی ادامه داد: معاونت حقوق شهروندی و ملاقات‌های مردمی در دادگستری استان تهران وجود دارد که در قسمت مدیریت ملاقات‌های مردمی این معاونت هفت نفر از کارشناسان حضور دارند و روزانه حدود ۵۰ نفر مراجعه کننده داریم. کارشناسان دادگستری استان تهران در درجه اول راهنمایی‌ها را انجام می‌دهند و سه شنبه هر هفته هم ملاقات مردمی به همراه ۱۵ نفر از مدیران در دادگستری استان تهران برگزار می‌شود.

علی صالحی – دادستان تهران – در این ملاقات مردمی ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: بیشتر درخواست‌هایی که امروز از سوی مراجعان مطرح شد، بحث عفو برای محکومین به قصاص و تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری بود که دستورات مقتضی را صادر کردیم.

معاون امور زندان‌های دادستان تهران در این ملاقات مردمی اظهار کرد: درخواست‌های متقاضیان در این ملاقات مردمی درخواست عفو و بخشش و مساعدت مالی از طریق ستاد دیه، خیرین و انجمن‌های حمایت از زندانیان بود که مقرر شد با کمک خیرین برای آن‌ها مساعدت مالی در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری میزان، صالحی در پایان گفت: به مناسبت عید سعید غدیرخم ۱۱۰۰ بسته معیشتی در حال توزیع میان خانواده‌های زندانیان نیازمند است و تعدادی از مددجویان درخواست وام داشتند که به صندوق‌های قرض الحسنه معرفی شدند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا