اجتماعی

رونمایی از تمبر سازمان ثبت اسناد با حضور معاون اول قوه قضاییه

در مراسمی با حضور معاون اول قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، از تمبر اختصاصی سازمان ثبت به مناسبت اتمام ۹۹ درصدی تثبیت و صدور اسناد تک برگی اراضی ملی و منابع طبیعی رونمایی شد.

به گزارش ایواره، بابایی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور  در آئین رونمایی از تمبر اختصاصی سازمان ثبت و مراسم تجلیل از قاریان جزء خوانی در ماه مبارک رمضان که با حضور معاون اول قوه قضائیه برگزار شد، گفت: امروز مراسم تقدیر از نفرات برگزیده در جزء خوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان است و در استان‌ها و واحدهای ثبتی با تجهیز نمازخانه‌ها مراسم جزخوانی به صورت وبینار در سراسر کشور در ماه رمضان انجام شد، اعزام به کربلا و اماکن زیارتی و دیگر برنامه های فرهنگی و مناسبتی، نشان از این دارد که سازمان ثبت در کنار ماموریت های گسترده خود از اقدامات فرهنگی و برنامه های مناسبتی نیز دریغ نمی کند.رونمایی از تمبر سازمان ثبت اسناد با حضور معاون اول قوه قضاییه

جدیت در اتمام حدنگاری به عنوان راهبرد اصلی سازمان ثبت

معاون رئیس قوه قضائیه بیان کرد: در سیاستهای کلی برنامه هفتم توسعه، بر اجرای حدنگاری تاکید شده و حدنگاری یکی از برنامه‌های کاربردی و کلان نظام است بر این اساس با تلاش شبانه روزی همکاران، در پهنه ۱۳۷ میلیون هکتاری اراضی منابع طبیعی ۱۳۵ میلیون هکتار آن حدنگاری شده است. به بیان دیگر ۹۹.۵ درصد از اراضی منابع طبیعی حدنگاری و اسناد آن صادر و به متولیان تحویل داده شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در پایان سال ۱۴۰۰، تنها ۴ درصد از اراضی کشاورزی حدنگاری شده بود اما امروز ۶۰ درصد از اراضی کشاورزی معادل ۹ میلیون هکتار حدنگاری شده است و ما شاهد رشد ۱۵ برابری در این حوزه هستیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: تعداد ۸ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۴۴۴ قطعه کشاورزی حدنگاری و تثبیت شده است. بیش از ۷۰ درصد اراضی کشاورزی ۱۰ استان حدنگاری انجام شده است، پیش بینی ما این است که تا پایان سال جاری ۸۰ درصد حدنگاری اراضی کشاورزی انجام می‌شود و تا پایان ۱۴۰۴ حدنگاری اراضی کشاورزی را به اتمام برسانیم و جشن پایان حدنگاری اراضی کشاورزی را برگزار خواهیم کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به موانع انجام حدنگاری در کشور گفت: متأسفانه در برخی از استان ها مساحت های اراضی کشاورزی واقعی نیستند؛ در گذشته برای اخذ سهمیه مساحت های بیشتری اعلام می کردند. طی هفته گذشته چند استان این مساحت ها را واقعی کردند و چند استان دیگر اعلام کردند تا پایان هفته مساحت های خود را واقعی خواهند کرد.

وی با اشاره به رونمایی از اسناد الکترونیک با حضور معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: دستیابی به این اسناد کار عظیمی است. امروز ما جزوه ۱۰ کشور برتر در این حوزه هستیم و معدود کشورهایی به فناوری صدور اسناد الکترونیک دسترسی دارند. در راستای اجرای شعار سال، حدنگاری شهرک‌های صنعتی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: در اکثر استان‌ها معضلات کهنه ثبتی وجود دارد که ناشی از عملکرد دستگاه‌ها اوقاف، ستاد اجرایی و… است و درهمین راستا کمیسیون های استانی تشکیل شده تا معضلات را احصا کنند و راهکار ارائه کنند اگر کمیسیون استانی نتوانست معضل را رفع کند کمیسیون ملی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این موضوع را برطرف می‌کند و طی یکسال اخیر ۵۰ معضل را رفع کرده ایم.

حجت‌الاسلام حمزه خلیلی معاون اول قوه قضائیه هم در این مراسم ضمن تبریک دهه کرامت اظهار کرد: گام‌های خوبی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برداشته شده و تحولات خوبی در این بخش ایجاد شده است. این مراسم به منظور تجلیل از قاریان قرآن برگزار شده است.

وی افزود: علی رغم تمام مشغله‌های فکری و ذهنی که در این دنیا وجود دارد باید همراه با قرآن باشیم و جان، ذهن خود را با قرآن جلا دهیم. زمانی که قرآن می‌خوانید مانند این است که با خدا صحبت کرده و به سمت نور حرکت می‌کنیم و دیگر ظلمت و تاریکی و جهل نیست و زمانی که جهل نباشد هیچ خطایی وجود ندارد.

معاون اول قوه قضائیه افزود: نسل ما امروز قرآن را محجور کرده است، جامعه کسی را که همراه قرآن است و زندگی مومنانه و قرآنی دارد نسبت به فردی که این گونه نیست، برتری می‌دهد.

در ادامه مراسم رونمایی از تمبر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مناسبت اتمام ۹۹ درصدی تثبیت و صدور اسناد تک برگی اراضی ملی و منابع طبیعی برگزار شد. همچنین از کانون بازنشستگان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز رونمایی شد.

در پایان نیز از رابطین فرهنگی و قاریان جزء خوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان در ۳۱ استان که در مراسم جزء خوانی ماه مبارک رمضان حضور داشتند تجلیل شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.
دکمه بازگشت به بالا