علمی و پزشکی

بهترین زمان نوشیدن قهوه که قند خون و سیستم ایمنی را تنظیم می‌کند

بهترین زمان نوشیدن قهوه که قند خون و سیستم ایمنی را تنظیم می‌کند

آفتاب‌‌نیوز :

افزایش سطح کورتیزول ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پس از بیداری به اوج می‌رسد؛ از آن جایی که کورتیزول، متابولیسم و سوخت و ساز را تحریک می‌کند، در نتیجه باعث انرژی بیشتر و هوشیاری بیشتر در طول روز خواهد شد.

برای اینکه سطح کورتیزول را متعادل نگه داشته شود، بهتر است یک فنجان قهوه یک یا ۲ ساعت بعد از بیداری میل شود.

تحقیقات نشان می‌دهد کورتیزول بعد از بیداری هنوز سطح بالایی دارد؛ بنابراین بهتر است میانه صبح یعنی قبل از ظهر، زمانی که سطح کورتیزول پایین‌تر می‌آید، از قهوه استفاده شود.

از سوی دیگر نوشیدن قهوه قبل از ورزش یا هنگام ورزش، انرژی را بیشتر می‌کند و تمرکز و هماهنگی بدن را بالا می‌برد و باعث کاهش میزان درد بدن می‌شود.

نوشیدن قهوه قبل از امتحان هم می‌تواند برای تمرکز بیشتر مفید باشد.

همچنین مصرف قهوه زیاد ممکن است باعث اضطراب بیش از حد، بی خوابی و افزایش سطح کورتیزول شود و نتیجه عکس بدهد که افزایش سطح کورتیزول هم باعث مشکلات سیستم ایمنی و فشار خون خواهد شد.

نوشیدن قهوه با شکم خالی هم موجب افزایش سطح کورتیزول و مشکلات قند خون می‌شود از این رو بهتر است قهوه را همزمان با یک وعده غذایی حاوی چربی سالم یا پروتئین استفاده کنید.

توصیه دیگر اینکه بهتر است قهوه در انتهای روز استفاده نشود، زیرا کیفیت خواب را به هم می‌ریزد. همچنین قهوه می‌تواند عملکرد ذهن را بهبود ببخشد، اما عوارض جانبی آن آشفتگی خواب نیز هست و برای کسانی که حساسیت دارند، اثرات قهوه خیلی دیر از بدن پاک می‌شود.

بعضی از افرادی هم که به قهوه حساسیت دارند، بهتر است بعد از این که نصفی از روز گذشت، دیگر قهوه استفاده نکنند.
افرادی هم که در خوابیدن مشکل دارند؛ بهتر است که قهوه را قبل از وسط روز بنوشند.

قهوه سبک نیز کیفیت بهتری دارد و قهوه‌های ارگانیک معمولاً اثرگذاری بیشتری دارد.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا