عمومیمدیریت کسب و کار

افزایش کارایی برج خنک کننده با بازسازی، تعمیر و ارتقا

پس از سالها کارکرد، برجهای خنک کننده ممکن است به بیش از تعمیر و نگهداری معمول و جایگزینی قطعات برای دستیابی به عملکرد حرارتی لازم برای پشتیبانی از فرآیندهای کارخانه نیاز داشته باشند. کارخانه ها علاوه بر دستیابی به عملکرد حرارتی مناسب، باید به ماندگاری نیز توجه کنند. تعویض قطعات انتقال حرارت یا سایر تعمیرات نقطه ای در برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی قدیمی باعث افزایش ظرفیت خنک کنندگی در کوتاه مدت می شود، اما تا زمانی که به یکپارچگی سازه ای نیز توجه نشود، هیچ بهبودی در طول عمر یا ثبات ساختاری برج خنک کننده ایجاد نمی شود.

برخلاف تعمیرات کوچک، یک پروژه بازسازی برج خنک کننده موفق می تواند بازدهی را در ظرفیت خنک کننده و یکپارچگی ساختاری نشان دهد، بنابراین عمر برج خنک کننده را افزایش می دهد. با در نظر گرفتن این اهداف، چگونه اپراتورهای کارخانه می توانند یک پروژه بازسازی موفق را برنامه ریزی و اجرا کنند و از مشکلات احتمالی بازسازی اجتناب کنند؟ بررسی زیر بهترین شیوه های صنعت، از برنامه ریزی تا اجرا، به اطمینان از بازسازی موفق برج خنک کننده کمک می کند.

تولید برج خنک کننده طبیعتاً وظیفه ساخت و تولید برج خنک‌کننده را برعهده دارند و دغدغه اصلی این صنف ارتقاء کیفی برج خنک کننده می‌باشد.یک سازنده برج خنک کننده همانند سایر تولیدکنندگان محصولات صنعتی سعی بر این دارد تا با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی محصولات خود را با بروزترین و بالاترین کیفیت تولید و عرضه نماید. فرآیند ساخت و تولید محصولات سرمایشی صنعتی همانند برج خنک‌کننده جز با اتکا به دانش مهندسی سیالات، مهندسی شیمی و مهندسی برق امکانپذیر نمی‌باشد.

Increasing the efficiency of the cooling tower by rebuilding, repairing and upgrading

تعیین مناسب بازسازی برج خنک کننده

گاهی اوقات، نیازهای کاربر محدود به چیزی است که ممکن است تعمیر و نگهداری حرفه ای نامیده شود. به عنوان مثال، مالک ممکن است بخواهد با جایگزینی اجزای خاص، برج خنک کننده را به قابلیت اطمینان عملیاتی باز گرداند نه اینکه عملکرد کل برج را بازرسی کرده و در صورت لزوم بازسازی کند. در این موارد، که مرمت مورد نیاز نسبتاً جزئی است و بهبود ظرفیت خنک کنندگی برج خنک کننده مهم نیست، متخصصان صالح در زمینه نگهداری و تعمیر به طور معمول رضایت بخش خواهند بود.

معمولاً، یکپارچگی ساختاری، مکانیکی و عملیاتی برج خنک کننده نگران کننده است. در این شرایط، سرمایه گذاری برای بازسازی برج خنک کننده می تواند بازده قابل ملاحظه ای و تقریباً فوری داشته باشد، اگر آخرین پیشرفت های تکنولوژیکی برج خنک کننده به کار گرفته شود. در صورت مشخص شدن نیاز به بازسازی، از نمایندگان شرکت هایی که در زمینه طراحی و ساخت برج خنک کننده تجربه دارند، مشاوره بگیرید. برای بازسازی برج خنک کننده آماده شوید

محدوده کار برای هر پروژه بازسازی باید با یافته ها و توصیه های یک متخصص برج خنک کننده با تجربه تعریف شود. این که آیا شرکت بازسازی برج بر اساس تجربه قبلی انتخاب شده است یا قرارداد بر اساس مناقصه رقابتی منعقد شده است ، هرگونه بازسازی باید با بازرسی از برج خنک کننده توسط هر یک از پیشنهاد دهندگان آغاز شود. یک بازرسی کامل باید موارد زیر را مشخص کند:

 • وخامت عناصر ساختاری برج خنک کننده
 • گرفتگی یا آسیب برای پر شدن.
 • گم شدن نازل ها یا نشتی لوله ها.
 • سایش و خوردگی اجزای مکانیکی.
 • خراب شدن نردبان و نرده های محافظ.
 • وضعیت حذف کننده های دریفت و پنجره ها.

به عنوان خریدار خدمات بازسازی، اپراتورهای کارخانه مسئولیت شناسایی تأمین کننده ای را بر عهده دارند که بر اساس سوالات فوق به بهترین وجه نیاز پروژه را برآورده می کند. آنها همچنین باید منابع متعددی از هر تأمین کننده دریافت کنند تا شهرت آنها در صنعت تأیید شود.

پس از بازرسی و انتخاب ارائه دهنده خدمات، تصمیم گیری ادامه می یابد. سپس اپراتور باید مشخص کند که برای بازسازی اهداف کارخانه بدون چشم پوشی از برنامه های بودجه سرمایه گذاری، به چه بازسازی نیاز است. در این مرحله می توان به راهنمایان مختلف صنعت برای راهنمایی گوش داد زیرا ممکن است راه حل های جدیدی وجود داشته باشد که خواسته های متعدد پروژه را برآورده کند. به عنوان مثال، اگر پر شدن برج خنک کننده مسدود یا آسیب دیده باشد، ممکن است فرصتی برای جایگزینی آن با پر کردن با عملکرد بالاتر وجود داشته باشد.

یک پروژه بازسازی معمول که در آن ظرفیت خنک کننده اضافی مورد نیاز است شامل جایگزینی پاشش اولیه با فیلتر PVC (در جایی که کیفیت آب اجازه می دهد) است. در موارد دیگر، که در آن یکپارچگی پرکننده کافی است و عملکرد حرارتی اضافی به دنبال آن نیست، به سادگی تمیز کردن پرکن ممکن است اهداف پروژه را برآورده کند.

بازسازی همچنین فرصتی عالی برای ارتقاء اجزای سازه برج خنک کننده است. جایگزینی چوب با با فایبرگلاس (FRP) زمانی مناسب است که طول عمر برج خنک کننده در اولویت اول باشد. به عنوان مثال، در حین بازسازی برج خنک کننده چوبی متقاطع در کارخانه بار پایه زغال سنگ، یکی از صاحبان برج های خنک کننده تصمیم به ارتقاء ساختاری گرفت. او یک عرشه آب گرم، تکیه گاههای عرشه، راهروها، پشتیبانهای لوله زین و لوله های اتصال دهنده ساختاری را جایگزین کرد و از چوب به FRP تغییر کرد. همین مالک/اپراتور همچنین تیر پشتیبانی فولادی را از فولاد کربنی به فولاد ضد زنگ تغییر داد.

به بهترین شکل از برج خنک کننده استفاده کنید

حتی اگر یک اپراتور کارخانه بتواند مشخصات طراحی اصلی برج خنک کننده را تولید کند، باید اقدامات بیشتری را برای ارزیابی موفقیت پروژه بازسازی انجام داد. سن و خرابی فیزیکی بر ظرفیت برج خنک کننده تأثیر می گذارد. یک آزمایش عملکرد قبل از بازسازی به اپراتور کارخانه یک نقطه شروع برای تعیین اهداف بهبود ظرفیت و همچنین یک نقطه مرجع برای ارزیابی نتایج نهایی می دهد.

برنامه نگهداری و تعمیرات آینده را ترسیم کنید

با پایان یافتن بازسازی و پیشرفت چرخه عمر برج، اپراتورهای کارخانه از همکاری با ارائه دهندگان خدمات که ذخیره قطعات جایگزین را حفظ می کنند، سود خواهند برد. در صورت بروز خرابی مکانیکی، دسترسی آماده به قطعات باعث می شود تا برج خنک کننده به سرعت آنلاین شود و از خاموشی های برنامه ریزی نشده، که ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد، اجتناب شود.

پس از اتمام کار بازسازی، اپراتورهای کارخانه باید از تامین کنندگان توصیه های مفصلی در مورد محدوده و زمان نگهداری برج خنک کننده تازه بازسازی شده بخواهند. حداقل، هر واحد از برج خنک کننده باید سالانه یک بازرسی حرفه ای از گیربکس ها، روغن گیربکس و مهر و موم، محورهای محرک، حوضچه های آب توزیع کننده، سیلندرهای فن، فن ها، فاصله و پیچ نوک فن، پر کردن، لوله های توزیع و نازل، نردبان و سایر اجزای ایمنی با این کار، اپراتورها از ارزش سرمایه گذاری بازسازی برج خنک کننده محافظت می کنند و عمر مفید را افزایش می دهند.

با توجه به تقاضاهای سنگین بر روی برج های خنک کننده در بسیاری از کارخانه ها، نگهداری پیشگیرانه برای افزایش طول زمان بین تعمیرات و بازسازی ضروری است. فروپاشی های اخیر برج های خنک کننده قدیمی در سراسر صنعت خطرات شدید ناشی از عدم نگهداری، از جمله از دست دادن درآمد، هزینه های فوق العاده و صدمه به پرسنل را برجسته می کند. آنها اهمیت بازرسی، آزمایش و تعمیرات مناسب را تقویت می کنند. برخی از شرکت های بازسازی برج خنک کننده خدمات تعمیر و نگهداری فعال را ارائه می دهند، بنابراین اپراتورها می توانند روابط تأمین کننده ای برقرار کنند که از بازسازی تا تعمیر و نگهداری مداوم گسترش می یابد.

تعمیرات جزئی و تعویض قطعات گاهی برای رفع چالش های یکپارچگی و ستعمیرات برج خنک‌ کننده شامل مجموعه اقداماتی جهت بازسازی، بروز رسانی و بهسازی برج خنک‌ کننده است. اقداماتی از جمله تعویض قطعات مصرفی شامل پکینگ، تسمه، نازل، آب پخش‌کن، بازسازی بدنه و رفع نشتی کولینگ تاور، تعویض قطعات معیوب از جمله پروانه یا الکتروموتور و یا ارتقا عملکرد دستگاه شامل کاهش مصرف آب یا کاهش مصرف انرژی.

تعمیر کولینگ تاور می‌ تواند شامل تعویض قطعه‌ ای کوچک و گاه تعویض و یا تعمیر مجموعه‌ ای گسترده‌ ای از قطعات برج خنک‌ کننده باشد. برج خنک‌ کننده از جمله دستگاه‌ هایی است که به دلیل در معرض رطوبت قرار داشتن به سرعت دچار خوردگی و فرسودگی می‌ شود. بنابراین نیاز است تا عملیات سرویس، نگهداری و تعمیرات برج خنک کن به صورت دوره‌ ای طبق زمان‌ بندی مشخص انجام شود.

اقدامات قبل از شروع تعمیرات برج خنک‌ کننده

جهت شروع اقدامات مربوط به تعمیرات برج خنک‌ کننده نیاز است که مراحل زیر طی شود تا از نظر ایمنی مشکلی بوجود نیاید. وقتی برج خنک‌ کننده خاموش است دسترسی به بخش های مختلف آن به راحتی امکان پذیر است و کاربر می‌ تواند تعمیر و یا تعویض قطعات را به سرعت انجام دهد. در تمام مراحل در نظر داشته باشید که حفظ ایمنی در هنگام کار بسیار مهم است.

 • از سرویس خارج کردن دستگاه های تولید آب بدون املاح DM
  برای این کار ابتدا با واحد آب جهت از سرویس خارج کردن پمپ ارسالی آب خام به واحد برج‌ های خنک‌ کننده تماس گرفته شود، پس از قطع لوپ آب خام ارسالی از واحد آب، دستگاه‌ های تولید آب بدون املاح از سرویس خارج شوند.
 • از سرویس خارج کردن فیلترهای شنی
  بایستی پمپ تامین آب فیلترهای شنی از سرویس خارج شود. سپس فیلترهای شنی یکی پس از دیگری از سرویس خارج گردند.
 • خاموش کردن پمپ‌ های آب برج خنک‌ کننده به واحدهای پروسس
  بعد از هماهنگی با واحدهای پروسس و نیروگاه، مطابق با روش ذکر شده در نرم افزار آموزشی پمپ یکی پس از دیگری از سرویس خارج کنید. در صورت نیاز به کنترل و تامین فشار آب خنک ارسالی، می‌ توان با بستن شیر آب ورودی به رایزرهای مربوطه انجام داد.
 • ‌ خاموش کردن فن‌ ها
  با توجه به وضعیت سه گانه کلید ایستگاه برق واحد، با فشار دکمه STOP از داخل اتاق کنترل و یا ایستگاه برق واحد و یا کنار فن، فن مربوطه از سرویس خارج می‌ شود.
 • پمپ‌ های تزریق مواد شیمیایی را از سرویس خارج کنید
 • برق پمپ‌ها و فن خاموش گردند

جدول زمان‌ بندی بازرسی کولینگ تاور

بسیاری از در دوره‌ های زمان‌بندی مشخصی نیاز به بازرسی، تعمیر و یا تعویض دارند که در این دوره‌ ها، بازرسی قطعات باید مطابق جدول زمان‌ بندی صورت پذیرد.

تعمیر، سرویس و نگهداری کولینگ تاور

پس از خاموش کردن سیستم می‌ توان قطعاتی که نیاز به تعمیر یا جایگزینی دارند را تشخیص داد. برخی از قطعات را می‌ توان در همان محل پروژه تعمیر و بازسازی نمود و برخی از قطعات هم بایستی جایگزین شوند.قطعات مصرفی از جمله از جمله قطعاتی هستند که در دوره زمانی مشخص نیاز به تعویض دارند. در ادامه به نحوه تعمیر برج خنک‌ کننده اشاره می‌ گردد.

نکته:برای اگاهی از قیمت برج خنک کننده مکعبی میتوانید با کارشناس های ما در صفحه اینترنتی در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا