عمومی

هوای اصفهان سالم است/ شاخص ۴ شهر مجاور در وضعیت پاک – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

هوای اصفهان سالم است/ شاخص ۴ شهر مجاور در وضعیت پاک - خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز سه‌شنبه هشتم اسفند با میانگین ۵۹ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش میدان انقلاب با ۳۹، پارک زمزم با ۴۱، دانشگاه صنعتی با ۳۷، رهنان با ۴۰، سپاهان‌شهر ۱۵، خیابان‌های فیض و فرشادی با ۲۳، خیابان میرزا طاهر با ۱۲ و ایستگاه ولدان با ۴۲ AQI در وضعیت پاک است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در خیابان احمدآباد با ۹۸، خیابان زینبیه با ۶۸، بولوار کاوه با ۷۵ و کردآباد با ۶۵ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

همچنین شاخص کیفی هوا در ایستگاه خیابان پروین اعتصامی با ۱۴۳، بزرگراه خرازی با ۱۳۳ و خیابان ۲۵ آبان با ۱۰۵ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با ۱۲، سجزی با ۱۹، مبارکه با ۳۷ و شاهین شهر با ۲۳ AQI در وضعیت پاک و در زرین شهر با ۶۷ و قهجاورستان با ۵۸ AQI قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

بارش برف در شبانه‌روز گذشته شهر اصفهان را سفیدپوش کرده است. بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان فعالیت سامانه سرد بارشی که از شامگاه شنبه در استان آغاز شده است تا پایان هفته جاری به صورت متناوب و با بارش برف و باران ادامه خواهد داشت. فعالیت این سامانه از فردا چهارشنبه دوباره اوج می‌گیرد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا