عمومیمدیریت کسب و کار

فیلتر هود چگونه تمیز کنیم؟

آخرین باری که زیر  خود را نگاه کرده و فیلترهای فن آن را بررسی کرده اید، را به یاد دارید؟ اگر مدت ها از آن زمان می گذرد و یا اینکه تا به حال اقدام به تعویض فیلتر هود آشپزخانه نکرده اید، باید بدانید که احتمالا با منظره خوبی رو به رو نخواهید شد. فیلتر هود آشپزخانه مانند هر فیلتر دیگری نیاز به تمیز شدن و یا تعویض دارد. اما نگران نباشید چرا که ما در این مطلب قصد داریم آموزش تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را در اختیارتان قرار دهیم. لطفاً با ما همراه باشید.

فیلتر هود چگونه تمیز کنیم؟

شرکت فنی – مهندسی شهر کانال با مدیریت آقای نیازی، پیشرو در صنعت سیستم تهویه هوای ساختمان است. این مجموعه فعالیت خود را از سال 1382 بصورت حرفه‌ای آغاز نمود و با ارائه خدمات تخصصی خود در کلانشهر تهران از جمله کانال سازی صنعتی، شوتینگ زباله، دودکش موتورخانه، هود صنعتی، ساخت منبع آب و…، در تلاش است تا راحتی افراد جامعه را هرچه بهتر فراهم کند.

حتما می دانید که هدف از تعبیه فیلتر در هود آشپزخانه جمع آوری و جذب بوی پخت و پز غذا و چربی های پخش شده غذا در فضای آشپزخانه است. بنابراین اگر هود آشپزخانه کار خود را به درستی انجام دهد، آنچه که در نهایت خواهید دید، لایه ای از چربی انباشته شده در فیلتر این وسیله مهم در آشپزخانه است. با گذشت زمان، ممکن است فیلتر آنقدر با چربی مسدود شود که اثربخشی خود را از دست دهد، به همین دلیل تمیز کردن دوره ای فیلترهای هود آشپزخانه امری ضروری است.

خوشبختانه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه به هیچ وجه کار دشواری نیست! در این مطلب شما نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را خواهید آموخت و سپس با نحوه شستشوی آسان این فیلترها به خوبی آشنا خواهید شد.

برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه به چه وسایلی نیاز داریم؟

شستن این فیلترها به وسایل ویژه ای نیاز نداشته و یک سینک یا سطل، مقداری جوش شیرین، پودر شست و شوی دستی و آب گرم برای انجام این کار کافی است. البته بعضی از ماشین های ظرفشویی، قابلیت شستن فیلتر هودها را دارند، اما از آنجایی که تمیز کردن آن ها نه زمانبر است و نه کار سختی، بهتر است به جای چرب کردن ماشین ظرفشویی، خودتان با روش شستشوی دستی فیلترها این کار را انجام دهید.

نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

لوازم مورد نیاز:

  • آب گرم
  • پودر شست و شوی دستی
  • جوش شیرین
  • برس اسکراب بدون ساینده
  • حوله های کاغذی یا پارچه خشک

نحوه انجام کار:

1- فیلترها را از هود جدا کنید

بیشتر فیلترها به راحتی از قسمت زیر هود جدا می شوند. شما می توانید این کار را به کمک حلقه ای که در گوشه ای از فیلتر قرار گرفته، انجام دهید.

2- سینک یا سطل را از آب گرم پر کنید

هرچه آب گرم تر باشد، عملیات تمیز کردن فیلتر آسان تر خواهد بود. اگر پکیج و آبگرمکن دیواری شما قادر است آب مورد نیاز را به خوبی گرم نماید، احتیاجی به استفاده از کتری برای گرم کردن آب نخواهید داشت. در غیر این صورت بهتر است به سراغ کتری بروید. بعد از جوش آمدن آب، سینک و یا سطل را از آب گرم پر کنید.

3- درون آب، جوش شیرین و پودر شست و شوی دستی بریزید

مقداری پودر شست و شوی دستی و جوش شیرین را درون آب گرم ریخته و خوب هم بزنید تا حسابی با آب ترکیب شوند.

4- فیلترهای چرب را درون آب قرار دهید

اکنون نوبت آن رسیده است تا فیلترهای روغنی هود را درون آب گرم فرو ببرید. اطمینان حاصل کنید که آنها به طور کامل درون آب قرار گرفته اند.

5- صبر کنید تا کاملاً خیس شوند

برای آنکه فیلتر آشپزخانه به خوبی تمیز شود، لازم است به مدت 10 دقیقه صبر کرده تا آن ها کاملا خیس بخورند.

6- فیلترها را پاک کنید

پس از خیساندن، برس اسکراب بدون ساینده را برداشته و فیلترها را پاک کنید. در صورت نیاز، می توانید از صابون بیشتری استفاده نمایید و هنگام تمیز کردن برس را به آن آغشته کنید.

7- بشویید و خشک کنید

صافی ها را کاملاً با آب گرم بشویید و با حوله کاغذی یا پارچه تمیز خشک کنید.

در صورت نیاز، می توانید عملیات تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را چند بار تکرار نمایید. اما گاهی فیلتر به طور کامل کارایی خود را از دست می دهد و دیگر شست و شوی آن، جوابگوی جذب چربی ها نخواهد بود. در این صورت لازم است تا فیلترها را تعویض نمایید.

دمـاتجهیــز؛ بهترین قیمت ها و برند های تجهیزات تأسیسات ساختمان

لازم است به تمیزی فیلترهای هود آشپزخانه توجه داشته باشید، چرا که اهداف این فیلترهای هود جذب بوی طبخ غذا و چربی پخت و پز آشپزخانه است. در غیر این صورت می بایست خود را برای پراکنده شدن چربی و فضایی مملو از بوی چربی در آشپزخانه آماده نمایید. بهترین راه این است که ماهی یکبار، فیلترها را از هود آشپزخانه جدا کرده و بشویید تا از عملکرد درست آن ها اطمینان حاصل نمایید.

تمیز کردن فیلتر هود با مایع ظرفشویی و جوش شیرین

ابتدا فیلتر را از هود جدا کنید. توجه کنیدکه روش جدا کردن فیلتر بسته به نوع و مدل آن ممکن است متفاوت باشد. اگر فیلتر شما با پوشش پلاستیکی پوشانده شده است، قبل از برداشتن فیلتر ابتدا آن را جدا کنید.

سپس سینک ظرفشویی را با آب گرم یا آب جوش پر کنید تا روی فیلتر هود را کاملا بگیرد. دقت کنید که اگر آب شیر به اندازه کافی داغ نیست، ابتدا آب را در کتری بجوشانید و سپس آن را درون سینک بریزید.

در مرحله ی بعد یک چهارم فنجان (۶۰ گرم) جوش شیرین و حدود ۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی داخل سینک بریزید و با استفاده از قاشق مواد را با یکدیگر ترکیب کنید.

برای بدست آوردن ترکیب قدرتمند می توانید یک چهارم فنجان سرکه نیز به مخلوط اضافه کنید.

حالا فیلترها را به طور کامل در ترکیب مورد نظر غوطه ور کنید تا ۱۰ دقیقه خیس بخورد. اگر فیلتر هود شما بزرگ است و به طور کامل در سینک قرار نمی گیرد، هر دفعه نصف فیلتر را تمیز کنید.

سپس فیلتر را با یک برس تمیز کننده نرم تمیز کنید تا هرگونه ذره باقی مانده از روی سطح آن جدا شود.

در آخر سینک را تخلیه کرده و با آب گرم فیلتر را بشویید. پس از شستشو، با استفاده از پارچه تمیز فیلتر را کاملاً خشک کنید و قبل از قرار دادن مجدد فیلتر در داخل هود، مطمئن شوید که کاملاً خشک شده است.

توجه داشته باشید که برای حفظ کیفیت فیلتر خود، آن را به طور ماهانه تمیز کنید زیرا این کار باعث می شود تا هود شما بهتر عمل کند.

تمیز کردن فیلتر هود با قرص ماشین ظرفشویی

فیلتر را از هود جدا کرده و آن را در سینی بزرگ قرار دهید و یک عدد قرص ماشین ظرفشویی روی آن قرار دهید.

حالا مقداری آب جوش روی آن بریزید تا تا قرص کاملا حل شود.

سپس به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مواد شویند روی فیلتر هود بماند. پس از گذشت این مدت فیلتر را برس نرم تمیزکرده و آن را آب داغ آبکشی کنید.

در آخر هم آن را با دستمال یا حوله خشک کنید.

تمیز کردن فیلتر هود با ژل ماشین ظرفشویی

شما می توانید از به جای قرص از ژل ماشین ظرفشویی نیز استفاده کنید. در این روش هر دو طرف فیلتر را با آب گرم مرطوب کنید زیرا آب گرم به مواد شوینده ماشین ظرفشویی اجازه می دهد تا به داخل چربی و سایر مواد باقیمانده روی فیلتر بهتر نفوذ کنند.

فیلتر مرطوب را روی سطح یک سینی بزرگ قرار دهید. قسمتی از فیلتر که دارای بیشترین چربی است را روبه بالا قرار دهید و مقدار زیادی از مواد شوینده ماشین ظرفشویی روی آن بریزید.

توجه داشته باشید که حتماً از مواد شوینده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. مواد شوینده ماشین ظرفشویی، همان ژل پاک کننده ای است که فقط در ماشین ظرفشویی استفاده می شود و با مایع ظرفشویی کاملا متفاوت است.

در این مرحله مواد شوینده ماشین ظرفشویی را با استفاده از مسواک روی سطح فیلتر پخش کنید و تمام لبه ها و کل سطح فیلتر را بپوشانید.

سپس به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مواد شوینده روی فیلتر باقی بمانند. اگر فیلتر شما زیاد کثیف شده است، آن را به مدت یک ساعت یا بیشتردر داخل مواد شوینده خیس دهید. پس از گذشت این مدت فیلتر هود را با آب گرم بشویید و با استفاده از یک حوله تمیز قسمت جلو و پشت فیلتر را خشک کنید و در صورت لزوم آن را روی آبچکان بگذارید تا خشک شود.

اگر فیلتر شما زیاد کثیف شده است، ممکن است نیاز داشته باشید تا مراحل تمیز کردن فیلتر هود را بیشتر از یک بار تکرار کنید. در این صورت، مواد شوینده ماشین ظرفشویی بیشتری را روی قسمت های کثیف تر بریزید و با مسواک روی آن بمالید.

از بین بردن ذرات چربی فیلترهود با محلول آمونیاک

فیلترها را درون کیسه قرار دهید و به اندازه کافی محلول آمونیاک روی آنها بریزید تا سطح آنها را به خوبی بپوشاند؛ البته پر کردن نصف کیسه ها هم کافی است. سپس کیسه را ببندید و آن را روی یک سطح صاف مانند میز بگذارید.

فیلترها را حداقل ۸ ساعت یا به مدت یک شب در محلول آمونیاک قرار دهید تا چربی ها تجزیه شده و در نهایت فیلترها تمیزشوند.

پس از گذشت این مدت فیلترها را از داخل کیسه خارج کنید و در زیر آب گرم بشویید. سپس آنها را روی یک حوله تمیز و خشک قرار دهید تا در هوای محیط خانه خشک شوند.

نکات کلیدی

فیلترهای پارچه ای و بسیار چرب را تمیز نکنید زیرا این دسته از فیلترها را باید هر ۳-۴ ماه یکبار عوض کنید.

از تمیز کردن فیلتر هود خود در ماشین ظرفشویی خودداری کنید زیرا چربی به جدار ماشین ظرفشویی شما می چسبد و در صافی تخلیه آب گیر می کند.

سعی کنید حداقل یکبار در ماه اطراف فیلتر را با پاک کننده همه کاره تمیز کنید تا هود شما عملکرد بهتری داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا