عمومیمدیریت کسب و کار

آشنایی با طراحی هود های تهویه صنعتی

اشنایی با ی ،کلید اساسی در طراحی سیستم های تهویه صنعتی موضعی به دام انداختن آلودگی در منبع می باشد و سیستم تهویه صنعتی باید طوری طراحی شود که الودگی هایی که توسط فرآیند های مختلف تولید میشود را به دام بیندازد. و در بسیاری از موارد این یک فرآیند بسیار سختی می باشد که موفقیت و یا شکست یک سیستم تهویه صنعتی وابستگی کامل به طراحی صحیح هود تهویه صنعتی دارد . دمپر هواکش صنعتی در کاربردهای صنعتی و هوای سخت کار می کنند.

تهویه صنعتی — ZayaFan
یک هود صنعتی باید طوری طراحی شود که تا از طریق آن هوای آلوده که از منابع مختلف در هوا پخش شده است را به درون خود بکشد و از طریق فن به خارج از محیط منتقل کند پس عملکرد صحیح و درست یک سیستم تهویه صنعتی بیشتر از همه چیز به طراحی و پیاده سازی درست هود صنعتی بستگی دارد .

آشنایی‌باطراحی هود های تهویه صنعتی عوامل کلیدی برای یک هود تهویه صنعتی شامل شکل هندسی هود، موقعیت آن نسبت به فرآیند تولید کننده آلودگی و به میزان هواگذری که از آن عبور می کند، می باشد.

اگر مقدار کافی هوا از منطقه ی آلوده جمع اوری شود، تمام آلودگی از طریق سیستم تهویه با کارایی بالا حذف خواهد شد .اگر هر یک از این سه عوامل به طور نامناسب طراحی شوند، آلودگی موجود در هوا بطور مناسب و کافی از طریق هود صنعتی جمع نخواهد شد و آلودگی در تمامی محیط پخش خواهد شد و سیستم تهویه صنعتی کارایی مناسبی نخواهد داشت.

هودهای تهویه صنعتی یا همان هودهای صنعتی برای از بین بردن دود، بو و ذرات معلق در هوا در محیط‌های صنعتی و تجاری به عنوان استفاده می‌شوند. این هودها از طریق جذب و تصفیه هوا، تهویه مناسبی را برای محیط فراهم می‌کنند. طراحی هودهای تهویه صنعتی به منظور انجام وظایف خاصی مانند ی، تصفیه دود و بخار، کنترل بوی نامطبوع و کاهش نشتی هوای محیطی انجام می‌شود.

در آشنایی‌باطراحی هود های تهویه صنعتی، عوامل زیر مورد توجه قرار می‌گیرند:

 1. انتخاب مواد: مواد ساختاری هودهای تهویه صنعتی باید مقاوم در برابر شرایط سخت محیطی نظیر حرارت، فشار و تغییرات شیمیایی باشند. معمولاً از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فیبرگلاس استفاده می‌شود.
 2. ابعاد و شکل: هودهای تهویه صنعتی براساس نوع فعالیت صنعتی یا تجاری که در آنها استفاده می‌شوند، طراحی می‌شوند. ابعاد صحیح هود برای تأمین جریان هوای کافی و جلوگیری از نشتی هوا بسیار حائز اهمیت است.
 3. سیستم فناوری: هودهای تهویه صنعتی معمولاً با استفاده از فناوری‌هایی مانند فن‌های جذبی، فیلترها و سیستم‌های تصفیه هوا عمل می‌کنند. این فناوری‌ها براساس نیازهای ویژه هر صنعت و محیطی طراحی می‌شوند.
 4. نصب و نگهداری: در طراحی هودهای تهویه صنعتی، عوامل نصب و نگهداری نیز باید در نظر گرفته شوند. سیستم‌های تهویه صنعتی باید به گونه‌ای طراحی شوند که عملیات نصب و نگهداری آنها به راحتی قابل انجام باشد.

برای آشنایی با طراحی هودهای تهویه صنعتی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. مطالعه منابع آموزشی: بهترین راه برای آشنایی با طراحی هودهای تهویه صنعتی، مطالعه منابع آموزشی مرتبط است. کتاب‌ها، مقالات، راهنماها و سایت‌های تخصصی می‌توانند منابع خوبی برای درک اصول و روش‌های طراحی هودهای تهویه صنعتی باشند. جستجوی این منابع در کتابخانه‌ها، اینترنت و منابع دیگر مرتبط با صنعت و مهندسی می‌تواند به شما کمک کند.
 2. مشاهده استانداردها و راهنماها: برخی از سازمان‌ها و موسسات معتبر در زمینه طراحی هودهای تهویه صنعتی استانداردها و راهنماهای جامعی را ارائه می‌دهند. بررسی و مطالعه این استانداردها و راهنماها می‌تواند به شما در درک نحوه طراحی این هودها کمک کند و راهنمایی‌های مفیدی را در اختیارتان قرار دهد.
 3. مشاوره از متخصصان و مهندسان: در صورتی که به طور حرفه‌ای به طراحی هودهای تهویه صنعتی نیاز دارید، می‌توانید با متخصصان و مهندسان مرتبط در این حوزه مشورت کنید. آنها می‌توانند تجربیات خود را با شما در مورد اصول و روش‌های طراحی هودهای تهویه صنعتی به اشتراک بگذارند و راهنمایی کنند.
 4. دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی: ممکن است در منطقه شما دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه طراحی هودهای تهویه صنعتی برگزار شود. شرکت در این دوره‌ها و کارگاه‌ها می‌تواند فرصتی عالی برای آشنایی با اصول و مفاهیم طراحی هودهای تهویه صنعتی و همچنین برقراری ارتباط با افراد دیگری که در این صنعت فعالیت می‌کنند، باشد.

سوالات متداول

۱. هود تهویه صنعتی چیست؟

هود تهویه صنعتی یک سیستم تهویه مکانیکی است که برای جذب و از بین بردن آلودگی‌ها، بوها، بخارات و دودهای تولید شده در فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هودهای تهویه صنعتی معمولاً در صنایع بزرگ، کارگاه‌ها، رستوران‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی و مکان‌های دیگری که نیاز به تهویه صحیح دارند، استفاده می‌شوند.

۲. چرا نیاز به هود تهویه صنعتی داریم؟

هودهای تهویه صنعتی برای بهبود کیفیت هوا، حفظ بهداشت و ایمنی کارکنان، کاهش آلودگی هوا، کنترل بوها و دودها، و جلوگیری از تجمع گرد و غبار و بخارات آلوده در محیط کار استفاده می‌شوند. این سیستم‌ها به منظور رفع مشکلات مربوط به آلودگی هوا و تهویه مناسب در محیط‌های صنعتی طراحی شده‌اند.

۳. چه عواملی در طراحی هود تهویه صنعتی مهم هستند؟

در طراحی هودهای تهویه صنعتی، عوامل زیر بسیار مهم هستند:

 • نوع آلودگی و ذرات موجود در هوا که باید حذف شوند.
 • حجم و نوع فضای صنعتی که نیاز به تهویه دارد.
 • میزان جریان هوای مورد نیاز برای تهویه بهینه.
 • انتخاب مناسب فیلترها و سیستم تصفیه هوا.
 • بهره‌وری انرژی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی.
 • رعایت استانداردهای بهداشت و ایمنی مربوط به طراحی و نصب هود.

۴. چگونه هود تهویه صنعتی را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب هود تهویه صنعتی مناسب، نیاز است که عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • نوع فعالیت صنعتی و آلودگی‌های موجود در فضا.
 • اندازه و مشخصات فضای صنعتی.
 • نیاز به جریان هوا و تهویه در فضا.
 • نوع فیلترها و سیستم تصفیه هوا.
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی و بهره‌وری بهینه.
 • استانداردهای بهداشت و ایمنی مربوط به هود تهویه صنعتی.

۵. هود تهویه صنعتی چه عملکردی دارد؟

هودهای تهویه صنعتی عملکردهای زیر را دارند:

 • جذب و از بین بردن آلودگی‌ها، دودها، بخارات و بوهای تولید شده در فضا.
 • کنترل و کاهش ذرات معلق و گرد و غبار در هوا.
 • حفظ کیفیت هوا و بهداشت کارکنان.
 • جلوگیری از انباشت آلودگی و رسوب ذرات در محیط.
 • تهویه مناسب فضا و تأمین جریان هوای صحیح.
 • بهبود عملکرد و کارایی سایر سیستم‌ها و تجهیزات صنعتی.

انواع هودها Hood Types

عامل اصلی در طبقه بندی انواع هود های تهویه صنعتی ، مکان هود نسبت به منطقه تولید آلودگی است.

هودها ممکن است به اشکال مختلف ساخته شوند. اما به دو دسته اساسی تقسیم می شوند:

 • هودهای محصور کننده(درونی) Enclosing Hood
 • هودهای غیرمحصور کننده (بیرونی)Exterior Hood

هودهای محصور کننده:

هودهایی هستند که منبع تولید آلاینده را به طور کامل یا نسبی محصور می کنند. این هودها از نظر کارایی در سطح  بالایی قرار دارند و به هودهای اتاقکی یا جریان لمینار نیز معروف هستند. در منابعی مانند فرآیندهای سایش و آسیاب که انتشار آلودگی در آنها بالا می باشد ، کار با مواد شیمیایی …. هودهای محصور کننده کارایی بالایی دارند.

هودهای تا حدی محصور:در این هودها عنصر کلیدی ، تامین مکش مناسب در بخش های بازهود است. به نحوی که مانع از خروج آلاینده از بخش های محصور شود.  در فرآیندهای پرتوزا و فوق العاده سمی ، هودهای مکنده مورد استفاده باید از نوع محصور بوده و بیشترین پوشش را فراهم سازد.

هودهای غیرمحصورکننده :

هودهایی هستند که در نزدیکی منبع آلاینده و بدون محصور کردن آن قرار می گیرند. درنتیجه هر چه هود به منبع تولید آلودگی نزدیک تر باشد میزان آلودگی که توسط هود به دام می افتد بیشتر می شود.

از معایب این نوع از هودها این است که زمانی که آلاینده در هوا پخش می گردد تا زمانی که توسط هود به دام افتد، ممکن است که افراد با آلاینده مواجهه داشته باشند. هودهای تهویه صنعتی گیرنده نوعی ازهودهای صنعتی بیرونی هستند که در کنترل منابع نقطه ای به ویژه زمانی که امکان محصورسازی وجود ندارد در نزدیکترین نقطه به منبع انتشار آلودگی توصیه می شود. این هودها طوری طراحی و نصب می شوند تا در جهت آلاینده قرار گیرند تا بتوانند با کارایی بیشتری آنها را به دام بیندازند.

ـ هود ساده لبه دار (فلنج دار) نوعی از هودهای گیرنده می باشند. فلنج یا لبه ها، سطوحی موازی هود بوده و مانع عبورهوای ناخواسته از پشت هود به داخل آن می شود. تاثیر فلنج بر کارایی هود با افزایش نسبت عرض به طول افزایش می یابد.

ـ هود شکاف دار: نقش عمده شکاف ، توزیع یکنواخت هوا است. هود شکاف دار شامل دهانه باز باریک و یک محفظه یکنواخت ساز است. هودهای شکاف دار برای مکش الاینده های گازی مناسب می باشند. هودهای شکافدار عمدتا در منابع خطی استفاده می شوند.

ـ هود یا میز مکش از پایین : این هودها فقط قادر به دریافت آلاینده های آزاد شده با انرژی پایین و حرکت رو به پایین بوده مانند فیوم های حاصل از برش پلاسما برای جوشکاری  و منابعی که از انتشارتوام با انرژی و جهت (برشکاری با سنگ فرز) و یا منبع و فرآیند مسئول تولید آلودگی داغ توصیه نمی شود.

ـ هودهای مکش از کنار: کنترل انتشار از منابع مسطح نظیر مخازن روباز و حوض های آبکاری و بخش تمیز کاری لرزشی قالب های ریخته گری و….. توسط شکاف های باریک در طول یک یا دو ضلع از سطح منبع انجام می شود. هودهای سرعت بالا-هواگذر پایین : برای کارهایی که آلودگی از نقطه ای مابین قطعه کار و تیغه در حال گردش با سرعت و انرژی بالا انتشار می یابد، مناسب است .

هودهای تهویه صنعتی دریافت کننده نوع دیگری از هودهای بیرونی هستند. این هودها از سرعت به دام اندازی کمتری برخوردار بوده و به همین دلیل از کارایی کمی در زمینه ی کنترل آلاینده های ذره ای ، آلاینده های انتشار یافته ازمنابع غیر جهت دار و یا از حرکت رو به بالای اندک برخوردار است .غالبا محدود به کارهای ماشین کاری کوچک ، کارهای خدماتی در آزمایشگاه ها و کارگاه ها می باشد.

ـ هودهای سایبانی(کنوپی): برای فرآیندهای سرد و همچنین فرآیندها داغ که کارگربنا به ماهیت کار مجبور به کار بر روی فرآیند است توصیه نمی شود.

ـ هودهای خیمه ای : این هودها برای فرایندهای داغ در نظر گرفته می شوند. بگ فیلتر یا فیلتر کیسه ای (که به اشتباه بک فیلتر تلفظ می شود) یکی از مهمترین و کار آمدترین انواع دستگاه های فیلتراسیون هوا و گرد و غبار می باشد.

ـ هودهای دمش ـ مکش : نخستین گزینه کنترلی برای مخازن و منابع روباز، منابع عریض با سطح بزرگ ، نرخ آزادسازی آرام از مخازن آبکاری ، چربی گیری حلالی و روش غوطه ور سازی و …. محسوب می شود.

دکمه بازگشت به بالا