عمومیمدیریت کسب و کار

کاربرد های کنتاکتور

کنتاکتور یکی از اجزای اساسی در صنعت الکتریکی است که برای کنترل جریان الکتریکی و خاموش و وصل کردن ادوات الکتریکی با توان بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به عنوان یک سوئیچ الکتریکی عمل می‌کند که می‌تواند جریان الکتریکی را به صورت اتوماتیک یا دستی کنترل کند. اگر به دنبال گزینه ای ایده آل برای کنترل جریان الکتریکی در تجهیزات می باشید کنتاکتور LS با طراحی و استفاده از تکنولوژی پیشرفته گزینه مناسبی برای انتخاب می باشد. در ادامه به کاربرد های کنتاکتور می پردازیم با ما همراه باشید.

کاربرد های کنتاکتور

کاربرد های کنتاکتور

کاربرد کنتاکتور در کنترل نور افکنی

در کنترل نور افکنی کنتاکتورها به عنوان یک قسمت اساسی برای کنترل و راه‌اندازی لامپ‌ها یا نورافکن‌ها استفاده می‌شوند. با استفاده از کنتاکتورها می‌توان یک سیستم روشنایی اتوماتیک را پیاده‌سازی کرد. به عنوان مثال، یک کنتاکتور می‌تواند به صورت زمان بندی شده برنامه ‌ریزی شده و در زمانهای معینی از روز یا شرایط خاص، نورها را روشن یا خاموش کند. در محیط‌هایی که نیاز به کنترل چندگانه نورها با قابلیت‌های مختلف است، می‌توان از کنتاکتورهای چندپله یا چندسریع استفاده کرد تا نورها را به ترتیب یا همزمان روشن و خاموش کند.

در مواقعی که نیاز به کنترل نورهای مختلف در یک مکان با فازهای مختلف وجود دارد، کنتاکتور های چند فازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کنتاکتورها قابلیت کنترل نورها با فازهای مختلف را فراهم می ‌کنند. در سیستم‌های نورافکنی با لامپ‌های قطبی (مثل لامپ‌های ال‌ ای‌ دی)، ممکن است نیاز به استفاده از کنتاکتورهای خاص با ویژگی‌ های مناسب برای مدیریت جریان مستقیم و جلوگیری از مشکلات ناشی از سوء تنظیمات باشد.

کابرد کنتاکتور در استاترهای مغناطیسی

استارترهای مغناطیسی یکی از اجزای مهم در سیستم‌های الکتریکی صنعتی هستند و از کنتاکتورها برای کنترل و مدیریت جریان برق استفاده می‌کنند. کنتاکتورها ابزارهای الکتریکی هستند که با افترا به سیگنال یا ولتاژ ورودی، یک سیستم را راه‌اندازی یا خاموش می‌کنند. در استارترهای مغناطیسی، کنتاکتورها برای کنترل موتورها استفاده می‌شوند. کنتاکتورها به عنوان سوئیچ‌های قابل برنامه‌ریزی در مدارهای استارتر مغناطیسی استفاده می‌شوند تا موتورها را راه‌اندازی و ایست‌خواهی کنند. این امکان را فراهم می‌کنند که موتورها با کنترل دقیقتر و مدیریت بهتری به کار افتند.

کنتاکتور خلاء

کنتاکتور خلاء یک دستگاه الکتریکی است که برای کنترل بارهای الکتریکی بزرگ و قدرت‌افزا استفاده می‌شود. این کنتاکتورها از یک محفظه حاوی خلاء یا گاز خلاء (معمولاً هلیم یا نیتروژن) استفاده می‌کنند به جای هوا، که به آنها این امکان را می‌دهد که در شرایط الکتریکی بسیار بزرگ و با ولتاژهای بالا عمل کنند.

کاربرد کنتاکتور در کلید ستاره و مثلث

کلید ستاره-مثلث یک نوع استارتر مغناطیسی است که برای راه‌اندازی موتورهای الکتریکی با توان بالا به کار می‌رود. این استارتر با استفاده از کنتاکتورها و رله‌ها که می‌توانند جریان الکتریکی بزرگ را کنترل کنند، فرآیند استارت یک موتور را مدیریت می‌کند. کنتاکتور در کلید ستاره-مثلث در دو بخش اصلی نقش دارد:

 • بخش ستاره (Star):

در این مرحله، موتور با سه پیچه ولتاژی که به هر کدام از فازهای موتور وصل می‌شوند، به عنوان ستاره وصل می‌شود. این باعث کاهش جریان استارت و ایجاد یک فاز میانی با ولتاژ کمتر می‌شود. کنتاکتورها در این مرحله به کنترل ولتاژ و جریان در هر فاز کمک می‌کنند.

 • بخش مثلث (Delta):

بعد از مدتی تعیین شده (که به عنوان زمان استارت نامیده می‌شود)، کنتاکتورها باز می‌شوند و موتور به حالت مثلث (یا دلتا) تغییر می‌کند. در این حالت، ولتاژ بر روی هر پیچه افزایش می‌یابد و موتور به سرعت عمل می‌کند.

انواع کنتاکتور و کاربرد آن ها

کنتاکتورها در انواع مختلف و با اندازه های متفاوتی وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی ‌ها و قابلیت‌ های خاصی می باشند این نوع ها به شرح زیر است:

 • کنتاکتور دستی:

این کنتاکتور برای کنترل بارهای الکتریکی با توان بالا در شرایط مختلف کاربرد دارند. این کنتاکتورها به صورت دستی تحت کنترل اپراتور یا کاربر قرار می‌گیرند و این امکان را فراهم می‌کنند که جریان الکتریکی را به صورت دستی قطع یا وصل کنند. از دیگر کاربرد های کنتاکتور دستی می توان به کنترل موتورها، سوئیچ گیرها، تست تجهیزات الکتریکی، سیستم ‌های اضطراری، نگهداری و تعمیرات و صنایع تولید و پردازش اشاره کرد.

 • کنتاکتور مغناطیسی:

کنتاکتور مغناظیسی یک نوع تجهیزات الکتریکی هستند که برای کنترل جریان الکتریکی به صورت اتوماتیک و غیراتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کنتاکتورها از یک سیلنوئید یعنی آهن ربا مغناطیسی برای ایجاد یا قطع جریان الکتریکی استفاده می‌کنند. از کاربرد های کنتاکتور مغناطیسی می توان به صنایع برق و نیروگاه‌ها، کنترل موتورها پمپ‌ها و فن‌ها، سیستم ‌های روشنایی اضطراری کنترل، خطوط انتقال برق، تجهیزات حفاظتی و سیستم‌های خنک کننده اشاره کرد.

 • کنتاکتور تیغه چاقویی:

کنتاکتور تیغه چاقویی از قدیمی ‌ترین انواع کنتاکتور به شمار می رود که به صورت دستی جهت خاموش و روشن کردن موتورهای برقی استفاده می شود. این نوع کنتاکتور متشکل از یک تیغه فلزی و یک اهرم می باشد. استفاده از این کنتاکتور به دلیل عمر پایین بسیار کم می باشد.

کاربرد های کنتاکتور

مراحل جا به جایی کنتاکتور در تابلو برق

جابجایی کنتاکتور در تابلو برق یک فرآیند مهم و مسئولیت ‌بخش در زمینه برق و کنترل است. این ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله افزودن یا حذف تجهیزات، تغییرات در نیازهای سیستم، یا بهبود کارایی و نگهداری. در هر صورت، اطمینان حاصل شود که این کار توسط افراد متخصص و با رعایت ایمنی‌های الکتریکی انجام شود. مراحل مهم برای جابه‌جایی کنتاکتور در تابلو برق عبارتند از:

 • برنامه ‌ریزی:

شاملل بررسی نقش و کاربرد کنتاکتور قبلی و دلایل جابه‌جایی، تعیین نقش و کاربرد کنتاکتور جدید و اطمینان از تطابق و تطابق نیازها و مشخصات کنتاکتور جدید با سیستم.

 • انجام اتصالات الکتریکی:

شامل قطع برق و ایمن‌سازی تابلو برق، برچسب‌گذاری و جداسازی کنتاکتور قدیمی و اتصال سیم‌های الکتریکی به کنتاکتور جدید با دقت و ترتیب.

 • تنظیمات و آزمایش ها:

اعمال تنظیمات مورد نیاز برای کنتاکتور جدید و اجرای تست‌های الکتریکی برای اطمینان از صحت و سلامت سیستم

 • تست عملیاتی:

اجرای تست ‌های عملیاتی بر روی تجهیزات به منظور بررسی صحیح عملکرد آنها و بررسی و اعتبارسنجی کارایی کنتاکتور در شرایط عادی کارکرد.

 • ثبت تغییرات:

ثبت تغییرات و جزئیات مربوط به جابه‌جایی کنتاکتور، بروزرسانی نقشه ‌ها و اسناد مربوط به تابلو برق.

کاربرد های کنتاکتور

کنتاکتور چه تفاوتی با کلید دارد؟

کنتاکتور و کلید دو عنصر مختلف در سیستم‌های الکتریکی هستند و هرکدام وظایف و کاربردهای خاص خود را دارند. در ادامه، به تفاوت ‌های اصلی بین کنتاکتور و کلید می پردازیم:

 • به لحاظ عملکرد:

کلید یک دستگاه ساده است که برای باز و بسته کردن یک مدار الکتریکی یا قطع و وصل کردن جریان برق به کار می‌رود اما کنتاکتور یک دستگاه الکتریکی پیچیده ‌تر است که به منظور کنترل و جریان قدرت بالا یا دستگاه‌های الکتریکی حجیم استفاده می‌شود.

 • به لحاظ ساختار:

کلیدها معمولاً دارای یک دکمه یا سوئیچ هستند که با فشار دادن یا چرخاندن آن، مدار را باز یا بسته می‌کنند اما کنتاکتورها دارای یک مکانیزم الکتریکی پیچیده‌تر هستند که در آن یک مجموعه از کلید ها (کنتاکت ها) برای کنترل جریان و ولتاژ بالا وجود دارد.

 • به لحاظ کاربرد:

کلیدها برای کاربردهای ساده‌تر و در مدارهای کم پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند اما کنتاکتورها معمولاً در مدارهای صنعتی استفاده می‌شوند و برای کنترل موتورها، چراغ‌های نورپردازی صنعتی، و دستگاه‌های دیگر با بارهای سنگین و پیچیده به کار می‌روند.

سخن پایانی

در این مقاله به کاربردها، انواع کنتاکتورها و … پرداخته شد. به طور کلی از مهم ترین کاربرد های کنتاکتور می توان به راه‌ اندازی موتور اشاره کرد که جهت قطع یا وصل کردن بین بار و منبع تغذیه مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

دکمه بازگشت به بالا