عمومیمدیریت کسب و کار

تاریخچه بلاک چین

با ظهور و بسط و گسترش فناوری های دیجیتال، به تدریج مفاهیم تازه و نوآورانه ای در این زمینه بر سر زبان ها افتاد و مورد توجه قرار گرفت. یکی از این نوآوری ها که تحت عنوان یکی از بزرگ ترین دستاوردها، در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات نام برده می شود فناوری بلاک چین است. ما در این مقاله می خواهیم بدانیم فناوری بلاک چین چیست؟ و قصد داریم  به زبان سلیس و روان به بیان کاربردها و ویژگی های آن بپردازیم.

تاریخچه بلاک چین

بلاک چین چیست؟

بلاک چین، در واقع مجموعه ای از بلاک ها است که با یکدیگر ارتباط دارند و تاریخچه تمام تراکنش های انجام شده و به فرجام رسیده را ثبت و نگهداری می کنند. نحوه ی عملکرد بلاک چین مثل انسان ها در جامعه است. همه ما می دانیم که انسان موجودی اجتماعی است و بدون وجود دیگران نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد، این موضوع در فناوری بلاک چین نیز بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است، چرا که در بلاک چین هر بلاک با بلاک قبلی ارتباط دارد و به تنهایی قادر به انجام فعالیت نیست.

تاریخچه بلاک چین

ظهور مفهوم بلاک چین به سال 1991 باز می گردد. در آن زمان افرادی با تمرکز بر ایجاد یک زنجیره از بلاک های امن و رمزنگاری شده، ایده اصلی استفاده از فناوری بلاک چین را مطرح کردند. ایجاد این زنجیره از بلاک های امن و رمزنگاری شده باعث شد تا کسی نتواند برچسب زمانی اسناد موجود در آن ها را تغییر دهد. همچنین اضافه کردن درخت مرکل باعث شد تا کارایی شبکه در آن دوره افزایش پیدا کند و این امکان را فراهم کرد تا اطلاعات بیشتری در یک بلاک جمع آوری شود.

انقلابی در عرصه بلاک چین

فناوری بلاک چین نقطه عطفی در تاریخچه خود دارد که بسیار در معرفی آن به تمام دنیا و آشنایی انسان ها با این فناوری، موثر بوده است. این نقطه عطف، دقیقا ظهور یک سیستم پرداخت جدید با محوریت غیرمتمرکز به نام بیت کوین بود. ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین در سال 2009، با انتشار وایت پیپری درباره نحوه استفاده از فناوری بلاک چین در بیت کوین خبر داد و اعلام کرد که این ابزار، یک روش مناسب برای افزایش اعتماد میان کاربران شبکه بیت کوین است.

او در ادامه بلاک چین را غیرمتمرکز خواند، سیستمی که در آن معاملات به صورت همتابه همتا و مستقیم انجام می شوند و به افراد دیگر نیازی ندارند و همچنین نیازی نیست تا برای انجام معاملات خود و یا حتی جابه جایی دارایی ها، متوسل به مراکز متمرکزی همچون بانک باشند. در واقع انجام معاملات به صورت غیرمتمرکز را می توان به عنوان یکی از اهداف اصلی بیت کوین برشمرد چرا که کنترل دولت ها و نهادهای متمرکز بر سرمایه های مردم روز به روز افزایش پیدا می کرد و بیت کوین ظهور کرد تا این نفوذ در سرمایه را از ریشه قطع کند و به هر فرد اجازه دهد تا کنترل دارایی هایش را در اختیار خودش داشته باشد.

به طور کلی می توان گفت ظهور بیت کوین و استفاده از فناوری بلاک چین در آن، به این فناوری امکان این را داد که در تمامی دنیا شناخته شود و همه آن را به عنوان ابزاری برای افزایش امنیت تراکنش ها در شبکه های غیرمتمرکز مثل بیت کوین بدانند.

در فناوری بلاک چین، مفاهیم تازه و بدیعی به کار گرفته می شود که پسندیده است برای آشنایی بیشتر با بلاک چین، این مفاهیم را به درستی درک کنیم تا بتوانیم شناخت بهتر و درست تری نسبت به مفهوم بلاک چین داشته باشیم.

سخن آخر

ما در این مقاله تمامی سعی خود را به کار بردیم تا به طور کامل، واضح و مبرهن به توضیح مفهوم بلاک چین بپردازیم. اما باید توجه داشت که این فناوری نیز دچار یک سری مشکلات و معضلات می باشد که البته می تواند بهبود یابد.

البته همان طور که گفته شد این معضل می تواند با تدابیر و انتخاب های درست حل شود و به درجه ای برسد که از نظر سرعت پردازش با دیگر سیستم ها برابری کند و به نوعی با انجام این کار سرعت انجام معاملات را بالا ببرد.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت بلاک پست به نشانی blockpost.ir مراجعه فرمایید.

دکمه بازگشت به بالا