عمومیمدیریت کسب و کار

چند متر پارچه برای پیراهن بلند زنانه نیاز است؟

اگر شما هم جز افرادی هستید که در محاسبه میزان پارچه مورد نیاز خود برای دوخت و … به مشکل خورده‌اید این مطلب نکاتی را با شما در میان میگذارد تا درست تصمیم بگیرید. اگر از الگوهای آماده موجود در مجله‌های لباس استفاده می‌کنید، به راحتی با مطالعه قسمت راهنمای مجله میزان دقیق متراژ پارچه مورد نظر شما محاسبه شده است. اگر خودتان دست به کار شده‌اید و قصد طراحی الگویی را دارید، یا قصد سفارش لباس به خیاط شخصی‌دوز را دارید، این موضوع مطرح می شود که برای دوخت هر لباس چقدر پارچه نیاز دارید؟

پارچه مورد نیاز برای دوخت لباس‌های مختلف

عرض پارچه‌های موجود در بازار متفاوت است، اما غالب پارچه‌ها عرض150 سانتی متر دارند. عرض 2 و 3 متر، 110 و 90 سانتی متر هم وجود دارد. پارچه عرض 3 متر غالبا به عنوان آستر و پارچه ملحفه‌ای موجود هستند و پارچه با عرض پایین پارچه‌های هندی و وارداتی هستند که بسیار زیبایی و متنوع هستند.

معمولا قیمت پارچه تحت تاثیر عرض آن قرار می‌گیرد و پارچه با عرض پایین قیمت پایین‌تری دارد. اما به دلیل مصرف پارچه به نسبت بیشتر آن هزینه بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت، عرض پایین پارچه امکان قرار دادن الگو در کنار هم را به شما نمی‌دهد و مصرف پارچه شما چند برابر می‌شود و دور ریز بیشتری هم دارید.

چند متر پارچه برای پیراهن بلند زنانه نیاز است؟

میزان مصرف پارچه در پارچه‌های جهت‌دار:

اگر پارچه شما طرح داشته باشد و اصطلاحا برای وصل کردن قطعات نیاز به رعایت راپرت باشد، متراژ مصرفی شما افزایش می‌یابد. این نکته در رابطه با پارچه‌های جهت دارند نیز صادق است. برای مثال پارچه مخمل، هنگام خرید علاوه بر اینکه عرض پارچه را باید چک کنید به خاطر خواب پارچه متراژ بیشتری لازم دارید چرا که در هنگام چیدمان الگو باید جهت لباس را رعایت نمایید. در لباس با پارچه چاپی/ سنگ‌دوزی هنگام تطبیق تکه‌های الگو با طرح روی پارچه، به فضای بیشتری احتیاج دارد.

پارچه مورد نیاز برای دوخت لباس‌های مختلف

پس در کل می‌توان گفت، پارچه ساده به دلیل امکان بازی با چیدمان و نحوه قرار دادن الگوها مقدار مصرف کمتری دارد. اما در مورد پارچه‌های طرح‌دار که باید طرح به درستی تکرار شود شما به میزان پارچه بیشتری احتیاج خواهید داشت. همچنین اگر قصد داشته باشید که طرح خاصی از پارچه در جای خاصی از لباس قرار بگیرد، حتما باید پارچه بیشتری تهیه کنید. در کل به شما پیشنهاد می‌کنیم، بعد از مشخص شدن متراژ مورد نیاز، مخصوصا در پارچه‌های طرحدار، 25 درصد بیشتر تهیه کنید تا با خیال راحت به خانه بروید.

تمام نکاتی که در ادامه مطلب ارائه شده در رابطه با لباس با سایز حداکثر 40 درست است. در نظر داشته باشید که با اضافه شدن هر یک سایز 10 درصد به مصرف پارچه شما افزوده خواهد شد. برای مثال شخصی با سایز 46، 30 درصد مصرف پارچه بیشتری نسبت به فردی با سایز 40 دارد و باید پارچه بیشتری را خریداری کنید.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت کت

اگر عرض پارچه را میزان غالب پارچه بازار یعنی 1.5 متر در نظر بگیریم برای دوخت کت یک متر و هفتاد سانت پارچه لازم داریم. این قد پارچه به شما این امکان را می‌دهد که در طراحی یقه و قد لباس با خیال راحت تمام نکات مد نظر خود را اعمال کنید و پارچه مورد نیاز را داشته باشید.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت شلوار و دامن شلواری

برای دوخت با پارچه‌ای به عرض معمول موجود در بازار، یک متر و ده سانت پارچه لازم داریم. این میزان برای و معمول کافی است. اما اگر به دنبال شلوار با پاچه‌های گشادتر و مناسب فصل تابستان (اصطلاحا ) هستید، بسته به میزان گشادی که به شلوار اضافه خواهید کرد باید به متراژ خریداری شده اضافه کنید. مدل‌های جدید شلوار که امروزه بسیار پرطرفدار شده‌اند تا 2 متر نیز پارچه نیاز دارید.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت بلوز و شومیز

برای دوخت با آستین بلند به اندازه قد بلوز به علاوه شصت سانت برای دوخت آستین نیاز دارید. در واقع می‌توان گفت برای دوخت بلوز آستین بلند 160 سانتی متر و برای آستین کوتاه 140 سانتی متر کافی است.  اما با توجه به ترند امسال که بلوز با آزادی زیاد و آستین پفی است شما به پارچه بیشتری احتیاج دارید. در واقع می‌توان گفت یک متر پارچه برای دوخت آستین با پف و چین متناسب با ترند امسال لازم است پس اگر دنبال دوخت بلوزی ترندی هستید حد اقل به دو متر پارچه احتیاج دارید. خرید شومیز زنانه به صورت آنلاین راهکار آسانتری نسبت به زحمات دوختن شومیز است.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت مانتو

در گذشته برای دوخت برای افراد با سایز حداکثر 40 دو متر پارچه با عرض 1.5 متر کافی بود. اما امروز با محبوب شدن و پرچین این معیار دیگر درست نیست. برای مثال برای دوخت مانتو با آستین پرچین و یا کلوش به راحتی یک متر پارچه لازم دارید متناسب با قد مانتو نیز باید به متراژ خریداری شده اضافه کنید. پس می‌توان گفت برای دوخت مانتو با استایلی امروزی  2.5 تا 3 متر پارچه لازم خواهید داشت و برای دوخت مانتو آستین کیمونو با قد 70 حدود یک متر و پنجاه سانتیمتر پارچه نیاز است.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن مجلسی/ لباس عروس

در دوخت لباس‌های مجلسی نکات زیادی هست، که متراژ مورد نیاز شما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. حاشیه پارچه، نوع تکرار گل و سنگ‌دوزی پارچه، و خواب پارچه و بسیاری نکات دیگر که در متراژ تاثیرگذار هستند. در کل برای دوخت لباس شب‌ با دامن‌هایی بلند و بزرگ و لباس‌هایی که آستین دارند 5.5 تا 6 متر پارچه نیاز داریم. دوخت لباس‌های شب مهارت و تجربه بالایی می‌خواهد و همچنین یراق و وسایل زیادی نیز لازم دارد که متناسب با مدل پیراهن متفاوت است. پس حتما قبل از خرید با یک خیاط حرفه‌ای صحبت کنید و از مشاوره فروشندگان پارچه نیز استفاده کنید تا انتخاب درستی داشته باشید.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن فانتزی و عروسکی

برای دوخت این پیراهن‌ها به دو برابر قد به همراه قد آستین نیاز داریم. برای پیدا کردن این اندازه از پشت گردن تا بلندی که مد نظر شما است اندازه بگیرید و آن را دو برابر کنید، اگر پیراهن شما آستین نیز دارد قد آستین را به میزان دو برابر قد لباس اضافه کنید. در کل می‌توان گفت که در بیشتر موارد دو متر پارچه برای پیراهن با آزادی معمول و آستین مناسب است.

مقدار پارچه برای پیراهن بلند زنانه

متراژ پارچه برای دوخت لباس بستگی به عرض پارچه دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن بلند زنانه با عرض 1.5 متر

برای سایز M و L یک متر و نیم پارچه لازم است و برای سایز Xl و XXL به ترتیب یک متر و هشتاد و دو متر و ده سانتیمتر مورد نیاز است.  مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن برای تعیین متراژ مورد نیاز پارچه برای دوخت پیراهن و مانتو ابتدا باید به عرض پارچه مورد نظر توجه کرد. رایج‌ترین پارچه‌ها برای دوخت پیراهن و مانتو پارچه‌های عرض ۹۰ سانتی‌متر و عرض 1.5 متر است. در این مقاله به تفکیک عرض‌های پارچه و سایز پیراهن متراژ مورد نیاز برای دوخت پیراهن و مانتو را بررسی خواهیم کرد.

روش محاسبه متراژ پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن و مانتو با پارچه عرض 1.5 متر:

به دست آوردن متراژ مورد نیاز برای دوخت پیراهن یا مانتو دارای یک قاعده کلی یا به عبارتی فوت کوزه‌گری است که در ادامه به آن می‌پردازیم فقط توجه داشته باشید که بعد از محاسبه‌ی متراژ مورد نظر به وسیله‌ی این قاعده طبق نیاز‌های جانبی مثل اندازه‌ی دور شکم و دور باسن ممکن است مقادیری به متراژ مورد نظر اضافه شود. برای مثال فردی سایز لارج است اما شکم بزرگی دارد می‌تواند با مشورت خیاط متراژی را برای جای شکم به متراژ به دست آمده اضافه کند.

قاعده‌ی کلی:

یک قد برای تنه + یک قد برای آستین ها + جای دوخت، برش و یقه

برای واضح شدن این قاعده به مثال زیر توجه کنید:
برای فردی با سایز مدیوم یا لارج (از لحاظ دور سینه، شکم و باسن) با قد ۷۵ سانتی‌متر از روی‌ شانه تا میانه باسن (قد تنه) و قد آستین ۶۰ سانتی‌متر از سر‌شانه تا مچ دست، جمعا ۱۳۵ سانتی‌متر پارچه لازم است. که به همراه استاندارد ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر جای دوخت و برش و یقه ساده جمعا 1.5 متر پارچه لازم است.

نکته: برای طرح‌های یقه‌ی خاص، سردوش، جیب اضافه، طرح آستین خاص و… با نظر خیاط متراژی به متراژ فوق اضافه می‌گردد.

مقدار پارچه ژاکت مردانه:

برای یک مرد معمولی، شما به حدود 2 متر پارچه نیاز دارید تا یک بلیزر/ژاکت بدوزید. برای یک ژاکت بلندتر به حدود 2.75 متر پارچه با عرض پهن نیاز دارید.

مقدار پارچه برای شلوار:

برای بیشتر شلوارها به دو برابر قد + 4/1 متر اضافه پارچه نیاز دارید. اگر شخصی که شلوار را برای او می دوزید شکم دارد، باید میزان آن را نیز در نظر بگیرید.

مقدار پارچه پیراهن های آستین دار:

اگر پارچه ای به عرض یک متر دارید، برای دوخت پیراهن های رسمی به 2.40 متر پارچه نیاز دارید. اگر پارچه ای به عرض یک متر و نیم دارید، به 1.60 متر پارچه نیاز خواهید داشت.

مقدار پارچه پیراهن های نیم آستین:

اگر پارچه ای با عرض یک متر دارید، برای دوخت پیراهن های نیم آستین رسمی به 2.20 متر نیاز دارید.

اگر پارچه ای به عرض 1.5 متر دارید، می توانید پیراهن را با 1.40 تا 1.50 متر پارچه هم بدوزید.

مقدار پارچه لباس مجلسی با دامن مدل دار و گشاد

یک لباس مجلسی با دامن مدل دار ( مانند لباس عروس، لباس مجلسی بلند و غیره) به حدود 6 متر پارچه نیاز دارد. (و حدود 5.5 متر پارچه اضافی برای آستر). اگر لباس مجلسی آستین بلند می خواهید نیم متر به مقدار گفته شده اضافه کنید. اگر می خواهید از دو مدل پارچه برای دخت بالاتنه و دامن استفاده کنید، ۱.۵ متر برای بالاتنه و آستین و ۵ متر برای قسمت دامن به تنهایی لازم است.اگر می خواهید روی لباس کار دست انجام بدهید، به پارچه اضافه تری نیاز دارید.

مقدار پارچه دامن:

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن تا حد زیادی به گشاد و سپس به عرض پارچه ای که در دست دارید بستگی دارد. برای درست کردن یک دامن بلند چین دار برای یک فرد بزرگسال به حدود 3 متر نیاز دارید. یک دامن با چین متوسط ​​را می توان با حدود 2 متر پارچه دوخت.

 

دکمه بازگشت به بالا