فرهنگ و هنر

وقتی مافیا کار را برای «ماه منیر» سخت می‌کند

محیا دهقانی ـ بازیگر نقش ماه «منیر» در سریال در حال پخش «مستوران» ـ که پیشتر در رئالیتی‌شوهای متعددی حضور داشته، معتقد است: حضور همزمان بازیگران در نقش‌های جدی در قاب سریال و رئالیتی‌شوها کار را برای بازیگران دشوار می‌کند و این توانایی بازیگر را نشان می‌دهد.
او که با حضورش در سریال «مستوران» ژانری جدید و متفاوت را تجربه کرده می‌گوید: ماه منیر چالش‌هایی هم برایش داشته است.

محیا دهقانی، بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با ایواره از چالش‌های کاراکترش در فصل دوم مجموعه «مستوران» و حضور متفاوتش در یک کار افسانه‌ای گفت.

«ماه منیر» و چالش‌هایش

این بازیگر که یکی از نقش‌های اصلی و کلیدی را در «مستوران» را ایفا می‌کند ابتدا درباره تفاوت‌های داستان فصل دوم توضیح می‌دهد: «مستوران ۲» قصه کاملاً مجزایی دارد و ۲۰ سال از فصل اول گذشته است؛ بنابراین روند داستان به طور کلی تغییر کرده و هیچ ربطی به فصل اول ندارد. تنها وجه مشترکشان کاراکتر «لطفعلی» است که بزرگ شده است.

وقتی مافیا کار را برای «ماه منیر» سخت می‌کند

او سپس به نقش «ماه منیر» و چالش‌هایش اشاره می‌کند و می‌گوید: بزرگترین چالش ماه منیر این است که بسیار متفاوت است. سریال، موضوعی افسانه‌ای دارد که به آن رئالیست جادویی می‌گویند و من به عنوان بازیگر، واقعاً ژانر متفاوتی را تجربه کردم. ماه منیر تا پایان داستان حضور دارد. قصه «مستوران» هم هرچه جلو می‌رود جذابیت‌هایش بیشتر می‌شود و من توصیه می‌کنم مخاطبانی که کار را دنبال می‌کنند تا پایان با ما همراه باشند چون اتفاقات جدیدی خواهد افتاد.

وقتی مافیا کار را برای «ماه منیر» سخت می‌کند

بازیگر سریال‌های «پایتخت»، «نجلا»، «خودخواسته» و «هم سایه» درباره تغییر کارگردان در «مستوران» هم بیان می‌کند: من در فصل اول حضور نداشتم اما کار کردن با آقای علی هاشمی را بسیار می‌پسندم. به نظرم ایشان کارگردان باتجربه و در عین حال بسیار دقیقی هستند و من به عنوان یک بازیگر آن‌قدر خیالم راحت بود؛ نه تنها من بلکه همه گروه به دلیل اینکه همه چیز از قبل دکوپاژ شده بود و کار بسیار مرتب پیش رفت. این مدل کار کردن واقعا یک نعمت است.

وقتی مافیا کار را برای «ماه منیر» سخت می‌کند

«مستوران» ادامه دارد

دهقانی بازخوردهای «مستوران ۲» را رضایت‌بخش عنوان می‌کند و می‌گوید: خدا را شکر تا الان بازخوردهای خوبی از کار دریافت کردیم و لطف مردم خیلی شامل حالمان شد. حتی افرادی که تلویزیون نمی‌دیدند گفتند «مستوران» را تماشا کردند و برایشان جذاب بود.

بازیگر نقش ماه منیر در پاسخ به اینکه آیا قرار است قصه «مستوران» در فصل‌های بعدی ادامه داشته باشد خاطرنشان می‌کند: ان‌شاءالله گویا قرار است ادامه پیدا کند اما هنوز رسما اعلام نشده باید صبر کنیم تا پایان سریال ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

وقتی مافیا کار را برای «ماه منیر» سخت می‌کند

تا به حال کار افسانه‌ای نداشتیم

وی در ادامه همین صحبت‌هایش به اهمیت پرداختن به کارهای افسانه‌ای در تلویزیون اشاره و تاکید می‌کند: به نظرم جای این فضا (افسانه) در تلویزیون خیلی خالی بود. فقط بلدیم بگوییم سعدی و حافظ مال ماست اما هیچ کاربردی از آنها نداریم. همه‌ی کشورهای دنیا از تئاتر، سیاه‌بازی‌ و تعزیه ما می‌نویسند اما ما خودمان به ندرت کار قابل دفاع داریم که بگوییم این‌ها مال ماست و من فکر می‌کنم سازندگان «مستوران» این مسئله برایشان خیلی مهم بوده که کهن الگویی که این همه سال از آن حرف می‌زنیم را حالا یک بار هم به تصویر بکشند و این کار کمی نیست.

دهقانی همچنین اظهار می‌کند: به اعتقاد من در این زمینه زمان طلایی‌ترین حالت ممکن است که مخاطب آن زمان را به ما می‌دهد و ما باید چیزی تحویلش بدهیم تا فرضا ۵۰ دقیقه‌ای که می‌خواهد وقت بگذارد و «مستوران» تماشا کند با خودش نگوید این چه کاری است که تماشا کردم و این یعنی احترام به مخاطب و من فکر می‌کنم «مستوران» احترام به مخاطبش را گذاشته است.

وقتی مافیا کار را برای «ماه منیر» سخت می‌کند
محیا دهقانی در سریال نجلا

رئالیتی شو و بازیگری کاملا از هم جدا هستند

این بازیگر که در رئالیتی‌شوهای «شب های مافیا»، «ارتش سری»، «ضد»، «تی ان تی» و «ناتو» حضور داشته در بخشی دیگر در واکنش به اینکه با توجه به حضور فعالش طی این مدت در رئالیتی شوها فکر نمی‌کند این حضور به نقش‌های اصلی‌اش آسیب بزند؟ چنین می گوید: به نظرم خیر، هیچ ارتباطی به هم ندارند؛ چون رئالیتی‌شو همان‌طور که از نامش پیداست یعنی شما یک کار سرگرم‌کننده برای مخاطب می‌سازید و تمام اما کار بازیگری چیز دیگری است و اتفاقاً برای بازیگر ترکیب این دو سخت می‌شود. اینکه تو مقداری از خود واقعی‌ات رو می‌آید و کاراکتر ظاهری‌ات را نشان می‌دهی؛ این، تلاشِ بازیگران را نشان می‌دهد و به نظرم مخاطب چنین تفکیکی را بیشتر دوست خواهد داشت.

وقتی مافیا کار را برای «ماه منیر» سخت می‌کند

او در عین حال درباره اینکه رئالیتی‌شوها مخاطب را بسیار درگیر می‌کنند و همیشه سیل انتقادات از سوی مردم روانه می‌شود، آیا این اتفاق تاثیری روی محبوبیت بازیگران خواهد گذاشت؟ تصریح می‌کند: به این فرضیه اعتقاد دارم که اگر منِ آرتیست بخواهم خیلی پیرو کامنت‌های دیگران باشم باید در خانه‌ام بنشینم و کار نکنم. اینکه مثلا اگر کسی به من بگوید بالای چشمت ابروست ناراحت شوم و یا بالعکس اگر کسی از من تعریف و تمجید کند به خودم مغرور شوم و بگویم من دیگر هیچ کاری نمی‌کنم، فقط کارهای خاص. بنابراین فکر می‌کنم یک بازیگر باید راه خودش را برود و کامنت‌ها روی او تاثیر نگذارند. دقیقاً مثل یک تیم فوتبال که اگر گل بزنند تشویق می‌شوند و اگر ببازند مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

محیا دهقانی در پایان درباره کارهای جدیدش اعلام می‌کند: یک سریال جدید برای شبکه سه سیما پیشنهاد شده است اما فعلاً چون رسماً اعلام نشده نمی‌توانم درباره آن توضیحی بدهم.

به گزارش ایواره، فصل دوم سریال «مستوران» به کارگردانی سید علی هاشمی، فیلمنامه محمد حنیف و تهیه‌کنندگی عطا پناهی محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج شنبه تا چهارشنبه از شبکه یک سیما به روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا