عمومیمدیریت کسب و کار

نحوه کاشت نهال گردو

حتما می دانید که هر نهالی روش کاشت خاص خود را دارد و برای اینکه بتوانید خیلی زود از نهال خود ثمر بگیرید، باید آن را به روش درستی در خاک قرار دهید. درخت گردو هم از این قائه مستثنی نیست و شما قبل از کاشت نهال گردو به اطلاعاتی مثل بهترین فصل کاشت نهال گردو، عمق گودال، خاک مناسب و… نیاز خواهید داشت. در صورتی که قصد دارید یک باغ گردو بکارید یا حتی یک نهال کوچک گردو را در حیاط خانه خود داشته باشید، به شما توصیه می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

نحوه کاشت نهال گردو

خاک مناسب کاشت انواع نهال گردو تجاری

بدون شک خاک مناسب یکی از مهمترین مواردی است که می تواند روی رشد و باردهی درخت گردو تاثیر بگذارد. خاک مناسب برای کاشت نهال گردو به خاکی گفته می شود که زهکشی خوبه داشته باشد و آب را در خود جمع نکند. بهترین نوع خاک برای کاشت این درخت، خاک رس سبک است. خاک های رس سنگین مانع از رشد ریشه می شوند. از طرفی دیگر، خاک های رس خیلی سبک هم ممکن است به سرعت اب را از خود عبور داده و مجالی برای جذب اب توسط ریشه باقی نگذارند.  PH خاک هم باید حدود 6 تا 6.5 باشد.

به شما توصیه می کنیم مقداری از خاک باغ موردنظرتان را به آزمایشگاه ببرید تا در مورد نوع خاک، PH خاک، مواد مغذی موجود در آن مطمئن شوید. البته برای اینکار هم میتوانید به مقاله نحوه برداری تخصصی خاک مراجعه کنید.

فاصله کاشت انواع نهال گردو

اگر قصد دارید چندین نهال گردو را در کنار هم بکارید و یک باغ گردو به وجود بیاورید، حتما باید به فاصله قرارگیری آن ها از یکدیگر و حتی الگوی کاشت نهال ها هم توجه داشته باشید. بهترین الگوی کاشت نهال گردو به صورت مربعی و مستطیلی است.  جدیدترین لیست قیمت نهال گردو لیبل دار بصورت عمده و خرده در سایت قرار داده شده است. کافی است رقم موردنظر خود را از لیست بصورت انلاین خریداری و یا از طریق شماره‌های موجود آن را سفارش دهید.

فاصله کاشت نهال گردو هم چیزی حدود 7 – 7 متر است، اما فاصله کاشت هر رقم به مشخصات نهالی که خریداری شده و نوع رقم آن بستگی خواهد داشت. بنابراین شما باید در زمان خرید، مشخصات نهال مورد نظر را بررسی کنید. برای کاشت نهال گردو بهتر است به ازای هر 10 اصله نهال گردو که کاشته می شود، یک اصله گرده افشان کاشته شود. چاله های کاشت بهتر است به قطر  50  تا 60  سانتی متر و عمق 80  تا 110 سانتی متر حفر شود.

زمان کاشت و بهترین زمان کاشت نهال گردو

یکی دیگر از نکات مهم در کاشت این نهال، زمان کاشت و بهترین زمان کاشت نهال گردو است. در صورتی که نهال را در زمان مناسبی در خاک قرار ندهید، احتمال رشد آن وجود ندارد. فصل کاشت درخت گردو، فصل پاییز است. به عبارت دقیق تر، بهترین زمان برای کاشت این نهال اواخر فصل پاییز یا اواخر اسفند و اوایل فصل بهار است. در این زمان می توانید از رشد نهال و تبدیل شدن آن به یک درخت تنومند مطمئن باشید!

آموزش طرز پرالیناژ(ضدعفونی) کاشت نهال گردو

طرز کاشت نهال گردو کار سختی نیست، ولی به دقت و توجه زیادی نیاز دارد. برای کاشت نهال گردو باید عملیات پرالیناژ را روی ریشه آن انجام دهید. پرالیناژ به معنای آغشته کردن ریشه نهال به مواد ضدعفونی کننده است که احتمال ابتلای نهال به بیماری و آفت را کاهش می دهد. برای تهیه مواد پرالیناژ باید 50 لیتر آب را با 2 و نیم کیلوگرم کود دامی، 5 کیلوگرم خاک رس الک شده و 75 گرم قارچ کش مخلوط نمایید.

بعد از ضد عفونی کردن ریشه، چاله ای در باغچه یا باغ مورد نظرتان حفر کرده و کمی کود دامی الک شده روی آن بپاشید، سپس نهال را در وسط چاله قرار داده و روی آن خاک بریزید تا به خوبی محکم شود. جهت اطمینان می توانید چند ضربه به خاک اطراف نهال بزنید تا از استحکام آن مطمئن شوید. سپس حدود یک سطل آب روی نهال بریزید و به خوبی آن را آبیاری کنید.

کوددهی موقع کاشت نهال گردو

به هیچ عنوان نباید در زمان کاشت نهال گردو از کود برای رشد آن استفاده کنید. چرا که این کار به ریشه گیاه آسیب زده و به بیماری و آفت منجر خواهد شد. حتی امکان دارد در نهایت باعث خشک شدن نهال و از بین رفتن آن شود. بهتر است در زمان کاشت فقط از اسید هیومیک استفاده کنید تا نهال خیلی زود به محیط مورد نظر عادت کرده و دچار شوک جابجایی نشود.

نحوه آبیاری نهال گردو

نحوه ابیاری نهال گردو به این صورت است که شما باید بعد از قرار گیری نهال در خاک، حدود 10 لیتر آب روی آن بریزید. سپس باید کمی صبر کنید تا آب به عمق خاک نفوذ کند و مجددا این کار را تکرار نمایید؛ یعنی باز هم 10 لیتر آب به نهال بدهید.

از زمان کاشت نهال تا 6 روز بعد برای آبیاری صبر کرده و بعد از 6 روز، نهال کاشته شده را آبیاری کنید. این کار را در دو مرحله دیگر به فاصله 6 روزه انجام دهید.

هرس کردن نهال گردو

بعد از اینکه عملیات کاشت نهال گردو به پایان رسید، موضوع هرس کردن آن مطرح می شود. شما نباید نهال گردوی تازه کاشته شده را هرس کنید؛ چرا که این کار مانع از رشد و شاخ و برگ دادن نهال می شود. بهترین زمان برای هرس کردن نهال گردو، زمانی است که حداقل یک سال از کاشت نهال گذشته باشد. همچنین بهتر است که اینکار را در فصل بهار یا تابستان انجام دهید.

گردو حاوی منگنز، ویتامین E و خانواده ویتامین‌ B هست. با توجه به حجم قابل توجهی از آنتی‌اکسیدان­های مختلف که در مغز گردو وجود دارد مصرف این دانه خوراکی و مغزی در پیشگیری از بیماری آلزایمر مؤثر است. با توجه به اهمیت غذایی که این گیاه دارد و همچنین بومی بودن گردو در ایران؛ کاشت و برداشت آن توجیه اقتصادی دارد. اما کاشت نهال و درخت گردو مانند هر گیاه دیگری اصول و قواعد خود را دارد.

به طور کلی در نحوه کاشت نهال گردو و نحوه کاشت درخت گردو رعایت چند نکته ساده می‌تواند شما در به ثمر رساندن یک درخت پربار گردو یاری کند. اصول کاشت و نگهداشت نهال و درخت گردو مانند هر گیاه دیگری جنبه‌های کلی و اصول منحصربه‌فرد خود را دارد که دانستن آن‌ها شما را در این امر موفق خواهد کرد.

زمان مناسب جهت کاشت، رعایت حدفواصل، استفاده از کود مناسب، زهکشی مناسب خاک، دقت در انتخاب منطقه کاشت و شرایط اقلیمی، میزان آبیاری، دفع آفات و البته آشنایی با انواع نژادهای مختلف گردو از نکاتی است که دانستن آن‌ها برای به ثمر رساندن یک نهال یا درخت گردو لازم است.

بهترین زمان کاشت درخت گردو

مناسب ترین زمان برای کاشت نهال گردو اوایل فصل بهار تا اواخر فصل پاییز است، به دلیل وجود شرایط مساعد خاک، آب ‌و هوا، بهترین زمان برای کاشتن است. برای کاشت به گونه ای زمان بندی کنید که در زمستان نهال گردو را نکارید زیرا نهال گردو به هوای سرد بسیار حساس است. نهال‌ های گردو را باید قبل از این که جوانه هایش برویند، در خاک خوب و مساعد قرار داد.

خاک مناسب برای نهال گردو

یکی از مهم ‌ترین  موارد در کاشت نهال گردو، خاک است که بسیار در رشد و میزان محصول درخت گردو موثر است. خاک می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تأمین کند و کیفیت محصول را نیز ارتقا دهد. خاک مناسب برای کاشت هر نهال باید متناسب با خودش باشد و خاکی که برای کاشتن نهال گردو انتخاب می شود باید دارای ماسه های ریز باشد تا امکان رشد را برای ریشه آماده کند و در مسیر ریشه در حال رشد نباید قلوه سنگ یا سنگ ریزه ای باشد تا مانع رشد ریشه شود زیرا ریشه درخت گردو تا عمق سه متری نفوذ می کند.

یکی دیگر از موارد مهم در کاشت درخت گردو، PH خاک است که باید در بازه 6 تا 6.5 قرار داشته باشد. برای اینکه از شرایط خاک مطمئن شوید حتما قبل از کاشت از خاک نمونه برداری کنید و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهید تا از کمبودهای آن اطلاع پیدا کنید و قبل از کاشت نهال گردو آن ها را بر طرف کنید.

آموزش نحوه کاشت نهال گردو

برای کاشت نهال گردو باید با بیل گودال هایی را در خاک حفر کرد و نهال ها را باید در عمق 5 تا 8 سانتی متری در خاک قرار داد. این گودال ها برای کاشت باید با فاصله 6 تا 7 متر از یک دیگر حفر شوند برای اینکه فضای کافی برای رشد درخت وجود داشته باشد و همچنین درخت گردو بتواند بعدها از نور خورشید به طور کامل استفاده کند و شاخه درختان در بین یک دیگر فرو نرود و درخت به تواند مواد مغذی را از خاک جذب کند.

انواع نهال گردو

در انتخاب نهال گردو باید به مواردی مانند گونه نهال گردو و نوع آب و هوای منطقه دقت کرد. نهال گردو انواع مختلفی دارد نمونه هایی از آن مانند نهال گردو فرنور، گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو اسرائیلی، نهال گردو ژنوتیپ و یا گونه گردو پکان است. بر اساس شرایط آب و هوایی هر منطقه جغرافیایی باید گونه مناسب با آن را انتخاب کرد در مناطق سرد سیری و معتدل گونه های نهال گردو فرنور، گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو اسرائیلی و … در مناطق گرم سیر با ارتفاعات پایین، گونه های نهال گردو ژنوتیپ و یا گردو پکان و … را باید برای کاشت نهال گردو انتخاب کرد.

 

دکمه بازگشت به بالا