با دستگاه چاپ پارچه سابلیمیشن بر چه مواردی می‌شود چاپ زد؟

چاپ سابلیمیشن برای چه کارهایی استفاده می شود؟

طراحی و چاپ با دستگاه چاپ پارچه یکی از گسترده ترین صنایع در جهان است. چاپ بر روی کاغذ تنها نمونه ای از کاربردهای متنوع صنعت چاپ است. از نظر فنی و تکنیکی امکان چاپ بر روی هر متریالی وجود دارد. به مدد پیشرفت تکنولوژی و استقاده از دستگاه های پیشرفته در صنعت چاپ کشور، هر روز شاهد فعالیتی نوظهور در این عرصه هستیم. چاپ سابلیمیشن یکی از جدیدترین روش های چاپ در دنیاست که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

اصطلاح sublimation printing اشاره به نوعی تکنیک چاپی دارد که از آن برای چاپ، روی سطوح مختلف استفاده می شود. در واقع متریال سطح چاپ تنها انواع کاغذ نیست. پس از ابداع این شیوه هیچ محدودیتی برای چاپ روی پارچه، چوب، سنگ، فلز، سرامیک و …. وجود ندارد. با توجه به گستردگی سطوح چاپ در این روش، استقبال زیادی از آن شده است! زیرا محدودیت ها برداشته شده و تنوع زیادی در کارهای چاپی به وجود آمده است.

رایج ترین کاربردهای چاپ سابلیمیشن چیست؟

عدم محدودیت سطوح چاپ در تکنولوژی سابلیمیشن امکان انجام تبلیغات به شکل گسترده تری را فراهم آورده است. چاپ سررسید، چاپ کارت ویزیت، پوسترهای تبلیغاتی، بنرهای اختصاصی و …. اغلب روی متریال کاغذی انجام می شود اما برای چاپ روی سطوح غیر کاغذی دستگاه های مخصوص چاپ در سابلیمیشن به کار گرفته می شوند. برخی از رایج ترین موارد استفاده از این نوع چاپ عبارتند از:

چاپ روی پارچه

چاپ روی تیشرت و انواع پارچه با استفاده از دستگاه سابلیمیشن یکی از محبوب ترین نمونه های چاپ روی سطوح مختلف است. کیفیت چاپ روی پارچه در حد قابل قبولی است. شستشو و رطوبت موجب از بین رفتن رنگ ها نشده و چاپ به مرور از بین نمی رود. طراحان مد و فشن استقبال زیادی از این تکنولوژی دارند ولی بیشترین به کارگیری چاپ روی تیشرت در موارد تبلیغاتی است.

برخی از نمونه های چاپ روی پارچه اینها هستند:

چاپ سابلیمیشن روی لیوان

تکنولوژی های جدید این امکان را فراهم آورده که بر روی کلیه سطوح غیر مسطح نیز بتوان طرح مورد نظر را انتقال داد. یک نمونه بسیار جالب از سابلیمیشن مربوط به چاپ روی ماگ های سرامیکی است. در واقع سطوح مدور و حجیم هم می توانند به این طریق، کار شوند. در این خصوص دستگاه های چاپ به کار گرفته با آنچه که در شیوه های رایج استفاده می شود، تفاوت زیادی دارد. شیوه چاپ و نوع اجرای رنگ و …نیز قابل مقایسه با روش های قدیمی تر نیست. چاپ تزئینی روی بشقاب و ظروف از دیگر نمونه های این شیوه نوین است.

چاپ روی چوب و mdf

با استفاده از دستگاه چاپ سابلیمیشن می توان روی هر متریال، کار چاپ انجام داد! علاوه بر چاپ روی پازل، انواع متریال چوب و ام دی اف نیز، قابلیت چاپ با شیوه ذکر شده را دارند. این تکنولوژی بارار کار جدید برای بسیاری از صنایع ایجاد کرده است.برای اطلاعات بیشتر مقاله چاپ رسیو گراف را بخوانید.

مزایای چاپ سابلیمیشن

انواع محصولات سابلیمیشن چیست؟

اصلی ترین کاربرد چاپ سابلیمیشن چاپ بر روی تی شرت است و از آن جا که این چاپ بر اثر شستشو و به مرور زمان ازبین نمی رود و چاپی با کیفیت دارد و هر طرحی را می توان با آن چاپ زد بنابراین این نوع چاپ بسیار بر روی تیشرت پرکاربرد است.

کاربرد های رایج چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن هزاران کاربرد دیگر هم دارد و با کمی خلاقیت و نوآوری حتی می توان استفاده های بدیع تری را ایجاد کرد و این چاپ هنوز ظرفیت ناشناخته ی زیادی برای استفاده دارد.

جنس پارچه در چاپ سابلیمیشن:

بطور کلی چاپ سابلیمیشن پارچه بر روی پارچه ی حداقل ۵۰ درصد پلی استر امکان پذیر است. یعنی حداقل نیمی از جنس پارچه بایستی الیاف مصنوعی باشد. اگر می خواهید جنس نرمتری در چاپ داشته باشید می توانید از ترکیب پنبه و پلی استر استفاده کنید و اگر جنس پارچه ۱۰۰درصد پنبه است باید از چاپ مستقیم استفاده شود.

رنگ پارچه در چاپ سابلیمیشن:

اصولا رنگ سابلیمیشن روی پارچه ی روشن نمایان می شود، یعنی هرچه پارچه روشن تر چاپ بهتر می باشد. برای همین سفید متداولترین رنگ پارچه برای چاپ سابلیمیشن است. ولیکن یک راه برای چاپ سابلیمیشن روی رنگ های تیره هم وجود دارد. با استفاده از پارچه اسپان پشت چسب دار این چاپ امکان پذیر است. این پارچه مانند همان کاغذ مخصوص سابلیمیشن است. با این فرق که جنس پارچه دارد و با پارچه ی لباس ادغام می شود. با این روش می توان چاپ روشن رو نیز بکار برد، زیرا چاپ روشن روی پارچه ی روشن مشخص نمی شود.

عوامل موثر در کیفیت چاپ سابلیمیشن:

چندین پارامتر در کیفیت چاپ سابلیمیشن نقش دارند. اولین مورد کیفیت خوب پرینتر و پرس سابلیمیشن می باشد.

دومین مورد کیفیت بالای پارچه ی مورد استفاده برای چاپ است.

مورد بعدی جوهر و کاغذ مخصوص سابلیمیشن است که مرغوبیت آنها در کیفیت چاپ نقش زیادی دارد.

مورد دیگر کیفیت طرح مورد چاپ می باشد که بایستی رزولیشن بالایی داشته باشد.

اندازه ی مقدار حرارت و فشار و زمان پرس حرارتی در کیفیت چاپ موثر است.

استفاده از نمد نسوز خوب و چسب نسوز در چاپ تاثیرگذار است.

تجربه ی چاپچی نیز می تواند به افزایش کیفیت چاپ کمک کند.

خروج از نسخه موبایل