اقتصادیحوادثمدیریت کسب و کار

بعد از سرقت گوشی چه باید کرد؟

سرقت گوشی که یکی از رایج‌ترین شیوه های آن موبایل قاپی است، با توجه به افزایش هر روزه قیمت‌ها یکی از پر تکرارترین سرقت‌های روزمره است و گرچه معمولا سارقان موبایل شناسایی نمی‌شوند اما به هر حال این موضوع نباید باعث عدم پیگیری قضایی توسط مالباختگان شود. برای انجام کارهای طلاق خود می توانید به بهترین وکیل طلاق در قم مراجعه کنید.

بعد از سرقت گوشی چه باید کرد؟

اولین کاری که باید بعد از سرقت موبایلتان انجام دهید این است که خونسرد باشید و سعی کنید فورا به خودتان مسلط شوید زیرا آشفتگی طولانی ممکن است به صورت سریالی، بدبیاری‌های دیگری را سبب شود و مشکلتان دو چندان شود.  این نکته را هم یاد آوری کنم که جهت گرفت بهترین وکیل قم به وبلاگ master vakil  سر بزنید.

در گام بعدی با شماره خود تماس بگیرید. شاید دزد، اهل مذاکره باشد و ماجرا با پرداخت مبلغی پول و پس گرفتن گوشی فیصله پیدا کند. البته این مورد بسیار نادر است اما امتحانش ضرری ندارد.

اقدام بعدی که باید انجام دهید، سوزاندن سیمکارت یا همان مسدود کردن آن است که یا می توانید از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و اپراتورهای تلفن همراه این کار را انجام دهید یا به نحوی با اپراتور خود تماس بگیرید و با اعلام سرقت، درخواست مسدودی کنید.

در مرحله بعد باید اعلام شکایت کنید. مرجع دریافت شکایت شما کلانتری یا دادسرا است. البته اگر به دادسرا بروید بهتر است چون کلانتری هم شکایت شما را به دادسرا می‌فرستد. بنابراین به دادسرای محل وقوع سرقت بروید و با پرداخت هزینه جزئی دادرسی، شکایت خود را ثبت کنید. در دادسرا پس از دریافت شکایت، پرونده‌تان را به یک شعبه دادیاری یا بازپرسی ارجاع می‌دهند. درباره متن شکایت هم نگران نباشید چون در دادسرا واحد ارشاد و معاضدت قضایی مستقر است و خودشان بلدند چه چیزی بنویسند.

توجه داشته باشید که مدارک لازم برای پیگیری شکایت سرقت گوشی عبارت است از اصل و دو نسخه فتوکپی از فاکتور خرید گوشی، اصل و دو نسخه فتوکپی از شماره سریال پشت کارتن گوشی و اصل و دو نسخه فتوکپی از کارت ملی. با توجه به این مدارک که مورد نیاز است، یادتان باشد که هرگز جعبه موبایل خود را دور نیندازید.

بعد از اعلام شکایت، معمولا دادسرا نامه‌هایی به اپراتورها برای ردیابی موبایل شما می‌دهد تا به محض روشن شدن گوشی مشخص شود در چه محلی است اما مدتی است سامانه ای به نام «همیاب ۲۴» از سوی معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه راه اندازی شده که با مراجعه به این سامانه و درج مشخصات خود می توانید درخواست ردیابی بدهید.

پس بهترین کار این است که با استفاده از هندزفری هنگام مکالمه و خارج نکردن گوشی از جیب و کیف در خیابان، مانع از سرقت موبایل خود شوید.

مزایای ثبت و اعلام سرقت در سامانه همیاب۲۴

  • ردیابی ۲۴ ساعته در اپراتورهای مخابراتی
  • اطلاع‌رسانی کشوری به اصناف سراسر کشور جهت جلوگیری از خرید و فروش دستگاه
  • اطلاع‌رسانی کشوری به کلانتری‌ها و بازرسی‌های مرزی جهت جلوگیری از خارج شدن دستگاه از مرزهای کشور
  • جستجو در بین کالاهای پیدا شده

مالباختگان در سراسر کشور می‌توانند جهت فعال شدن فرآیند ردیابی،  را در سامانه کشوری همیاب۲۴ ثبت نمایند. از این طریق علاوه بر ردیابی گوشی سرقتی در اپراتورهای مخابراتی، با اطلاع‌رسانی کشوری از خرید و فروش و خروج دستگاه از مرزهای کشور جلوگیری می‌شود و بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور، کلانتری‌ها و بازرسی‌های مرزی جستجو شده و به شما اطلاع داده می‌شود.

منبع: بعد از سرقت گوشی موبایل چه باید کرد؟ چه اقداماتی را برای و محافظت از اطلاعات روی گوشی می توان انجام داد؟ در این مطلب اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی موبایل و مراحل قانونی ردیابی گوشی را شرح می دهیم. با همیاب24 همراه باشید.

مکان یابی و دسترسی به اطلاعات گوشی بعد از سرقت

بعد از به سرقت رفتن گوشی موبایل، با توجه به نوع گوشی خود (اندورید، آیفون) از طریق یکی از دو روش زیر می توانید گوشی خود را مکان یابی و نسبت به پاک کردن اطلاعات روی گوشی از راه دور اقدام نمایید. برای استفاده از این روش ها به نکات زیر توجه کنید:

۱ بعد از اینکه اطلاعات گوشی پاک شود، دیگر نمی‌توانید از این طریق موقعیت مکانی آن را پیدا کنید.

2- برای دسترسی به اطلاعات گوشی از راه دور و مکان یابی آن باید این قابلیت را از قبل روی دستگاه خود فعال کرده باشید.

3- استفاده از روش های ردیابی و پیگیری موقعیت مکانی گوشی، تقریبی و صرفا جهت اطلاع خودتان می باشد و از این طریق در مراجع قضایی نمی توانید اقدامی انجام دهید. برای ردیابی قانونی گوشی می توانید به مراجعه نمایید.

1- مکان یابی و دسترسی به اطلاعات گوشی از طریق جیمیل

برای پاک کردن اطلاعات و مکان یابی گوشی اندروید رایج‌ترین روش استفاده از قابلیت Find my Device به معنی “دستگاهم را پیدا کن” می باشد. برای پاک کردن اطلاعات و مکان یابی گوشی با قابلیت “دستگاهم را پیدا کن”، شما باید از قبل یک اکانت جیمیل را به گوشی اندروید خود اضافه کرده باشید. برای آموزش کلیک کنید.

2- مکان یابی و دسترسی به اطلاعات گوشی از طریق اپل آیدی

زمانی که گوشی آیفون شما به سرقت می رود شما می توانید با استفاده از سرویس اختصاصی به نام Find My iPhone به معنی ” آیفون من را پیدا کن” گوشی اپل خود را مکان یابی کنید و اطلاعات شخصی خود را از روی گوشی پاک کنید.

البته از این سرویس زمانی برای پاک کردن اطلاعات و مکان یابی گوشی اپل خود می توانید استفاده کنید که این قابلیت را از قبل در گوشی خود فعال کرده باشید. برای آموزش کلیک کنید.

 لازم به ذکر است که استفاده از روش های ردیابی و پیگیری موقعیت مکانی گوشی، تقریبی و صرفا جهت اطلاع خودتان می باشد و از این طریق در مراجع قضایی نمی توانید اقدامی انجام دهید. برای ردیابی قانونی گوشی می توانید به مراجعه نمایید.

مراحل قانونی ردیابی گوشی

زمانی که گوشی موبایل شما گم شده و یا به سرقت می رود، برای ردیابی قانونی گوشی مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول

ابتدا باید برای جلوگیری از سوء استفاده از سیم کارت خود نسبت به  فعال روی گوشی اقدام نمایید. به منظور سوزاندن و یا مسدود کردن سیم کارت می توانید به صورت حضوری و یا غیر حضوری اقدام نمایید.

مرحله دوم

سپس به جهت فعال شدن فرآیند ردیابی گوشی در اپراتور های مخابراتی می توانید از طریق سامانه کشوری اقدام نمایید. از این طریق علاوه بر ردیابی گوشی شما در اپراتورهای مخابراتی، با اطلاع رسانی کشوری از خرید و فروش و خارج شدن گوشی از مرزهای کشور جلوگیری می شود، بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور، کلانتری ها و بازرسی های مرزی جستجو شده و به شما اطلاع داده می شود.
ردیابی در اپراتورهای مخابراتی از طریق شماره سریال ۱۵ رقمی () که معمولا پشت گوشی و یا کارتن آن درج شده است انجام می شود. برای اطلاع ازاین مطلب را مطالعه کنید.

مرحله سوم

بعد از اعلام سرقت در سامانه کشوری همیاب۲۴ و دریافت نتیجه مثبت ردیابی از سامانه، با در دست داشتن موارد زیر به یکی از مراجع محترم قضایی مراجعه نمایید:
۱- مدرک شناسایی
۲- جعبه گوشی سرقتی و یا فاکتور خرید (به منظور اثبات مالکیت گوشی مسروقه)
۳- پرینت ردیابی مثبت از سامانه همیاب۲۴

پس از مراجعه به مرجع قضایی نسبت به و ثبت ثنا (به منظور اطلاع از وضعیت پرونده خود) اقدام کنید. سپس نامه استعلام به نمایندگی حقوقی اپراتور را از مرجع قضایی دریافت و به منظور دریافت مشخصات صاحب سیم کارت (سارق) به مستقر در محل سکونت خود تحویل نمایید. رابطین حقوقی به طور معمول، ظرف مدت یک هفته تا دوماه پاسخ نامه استعلام را به مرجع قضایی مربوطه ارسال می کنند.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا