عمومیمدیریت کسب و کار

کندل مرد به دار آویخته در روند صعودی

الگوی کندل مرد دار آویز یا مرد آویزان چیست؟

اتفاقات روز بعد از شکل گیری الگوی دار آویز به معامله‌گران کمک می‌کند در مورد صعودی یا نزولی شدن قیمت به نتیجه برسند.

نکته مهم این است که الگوی دار آویز صرفاً هشداری در مورد تغییر احتمالی جهت قیمت است و به خودی خود سیگنالی برای شورت کردن محسوب نمی‌شود.

الگوی  مرد آویزان یا به دار آویخته به چه شکل است؟

 الگوی مرد دار آویز قرمز و سبز

هنگامی که قیمت باز شدن و بالاترین قیمت یکی باشند دار آویز شکل گرفته به رنگ قرمز خواهد بود. در این صورت این الگو نشانه قوی‌تری از نزولی بودن بازار در مقایسه با زمانی است که قیمت بسته شدن و بالاترین قیمت یکی بوده و کندل به رنگ سبز است.

اگرچه کندل سبز دار آویز هم نزولی محسوب می‌شود اما این کندل به دلیل رشد اندک قیمت در این روز ضعیف‌تر است.

چرا الگوی مرد آویزان یا به دار آویخته نزولی است؟

با این حال گاوها دوباره روی کار آمده و قیمت سهام، فیوچرز، یا ارز را بار دیگر به بالا می‌کشانند. اما این حقیقت که قیمت در طول روز ریزش چشمگیری داشته است نشان می‌دهد که خرس‌ها در حال آزمایش کردن قدرت گاوها هستند.

از کندل استیک دار آویز می‌توان برای شناسایی معاملات شورت (دیدگاه نزولی به بازار) استفاده کرد زیرا سایه بلند پایینی نشان دهنده فروش پرقدرت است. صحت و اعتبار کندل استیک دار آویز اغلب در فعالیت‌های بعدی نمودار آزموده می‌شود.

اگر کندل بعدی بیشتر از کندل دار آویز به پایین حرکت کرده و خط روند کوتاه مدت صعودی را بشکند این می‌تواند نشان دهنده ادامه روند بلند مدت نزولی باشد. یکی دیگر از نقاط ورود به بازار هنگامی است که قیمت از پایین‌تر قیمت کندل دار آویز گذشته و به پایین‌تر حرکت کند.

بررسی کردن کندل استیک دار آویز در بافت روند بلند مدت بسیار مهم است. بهترین بروکر فارکس راه برای این کار استفاده از تحلیل چند تایم فریمی است.

کار خود را با بررسی کردن بازار در یک نمودار با تایم فریم طولانی‌تر مانند تایم فریم روزانه یا هفتگی و تعیین جهت روند در بلند مدت شروع کنید. سپس با استفاده از تایم فریم‌های کوچک‌تر (۴ ساعته یا ۲ ساعته) بازار را بزرگنمایی کنید تا نقطه ورود ایده‌آل به معامله فروش را پیدا کنید.

کندل مرد به دار آویخته در روند صعودی

الگوهای دار آویز و چکش

تفاوت اصلی میان الگوی دار آویز و چکش این است که الگوی اول نزولی و الگوی دوم صعودی است؛ زیرا کندل دار آویز در انتهای روندهای صعودی و کندل چکش در انتهای روندهای نزولی شکل می‌گیرد.

کندل استیک دار آویز نشان دهنده چیست؟

نمودار ۲ در زیر شکل‌گیری کندل دار آویز را نشان می‌دهد. کندل قرمز نزولی شکل گرفته پس از کندل دار آویز این باور را که تغییر جهت روند در راه است در میان معامله‌گران تقویت می‌کند:

در نمودار ۲ بازار روز را با آزمایش کردن این پرسش شروع کرد که تقاضا در چه سطحی وارد بازار می‌شود. این نمودار در نهایت در نزدیکی پایین‌ترین قیمت روز با حمایت مواجه شد. حرکت رو به پایین خرس‌ها متوقف شد و قیمت روز را کمی بالاتر از قیمت بسته شدن به پایان رساند.

سیگنال تاییدکننده به خطر افتادن روند صعودی زمانی ایجاد شد که قیمت این سهام روز بعد را با گپ رو به پایین شروع کرد و با ریزش بیشتر یک کندل نزولی بزرگ تشکیل داد.

الگوی کندل مرد به دار آویخته و سیگنال فروش

  1. نزولی بودن روند بلند مدت
  2. شکل گیری کندل استیک دار آویز در نزدیکی اوج (انتها) روند صعودی کوتاه مدت ظاهر می شود.
  3. شکل گیری کندل استیک دار آویز در نزدیکی سطوح مهم حمایت یا مقاومت.
  4. حرکت رو به پایین‌تر کندل‌های بعدی (تشکیل سقف‌ها و کف‌های پایین‌تر)

نحوه معامله کردن بر اساس کندل استیک مرد دار آویز

برای برخی از معامله‌گران کندل تاییدی روز بعد به اضافه این حقیقت که حمایت خط روند صعودی شکسته شده است یک سیگنال بالقوه برای الگوهای هم چون میانبرهایی هستند که به معامله گران و سرمایه‌گذاران، در و یا بازگشت آن‌ها کمک می‌کنند.

یکی از پرکاربردترین الگوها در تحلیل تکنیکال، استفاده از انواع الگوهای شمعی ژاپنی می‌‌باشد و می‌توان از آن‌ها سیگنالی مبنی بر خرید یا فروش دریافت کرد.

این الگوهای کندلی نشان از رفتار، احساسات و نوع تصمیمات خریداران و فروشندگان را دارند. با استفاده از این الگوها می‌توان نگاه دقیق‌تر و جزئی‌تری به نمودار قیمتی داشت.

بیشتر بدانید:

این الگو با یک بدنه کوچک مربعی شکل و سایه بلند پایینی در انتهای روند صعودی تشکیل می‌شود. بادی این کندل اگر قرمز یا همان نزولی باشد نشان از سیگنال قوی‌تری برای برگشت قیمت می‌باشد و هر چه سایه پایینی آن بیشتر باشد، اعتبار الگو را بیشتر می‌کند.

نکته مهمی که در تشکیل این الگو بهتر است باشد، تشکیل آن در نواحی مهم بازگشتی است.

پیشنهاد مطالعه

ویژگی ظاهری این کندل همانند می‌باشد و دارای دسته بلند و سری کوچک است، تفاوت آن فقط در نحوه قرار گیری آن در روند می‌باشد. این الگو دارای نشانه‌های مهمی در نمودار است که باید به آن دقت شود.

الگوی کندل مرد به دار آویخته توسط یک بادی کوچک در بالا و سایه‌ای که در زیر این بادی وجود دارد تشکیل می‌شود، همچنین این الگو به عینه هیچ سایه بالایی ندارد و اگر هم وجود داشته باشد آنقدر خفیف است که می‌توان از آن چشم پوشی کرد.

باید در نظر داشت که ارتفاع سایه تشکیل شده حداقل دو برابر بادی کندل باشد و نکته نهایی که در این الگو از اهمیت کم‌تری برخوردار است، رنگ آن می‌باشد به صورتی که رنگ بدنه اصلی، در صورت قرمز بودن آن قطعا اعتبار بیشتری دارد.

مشاهده بیشتر

یکی از روش‌های بسیار موثر در تحلیل تکنیکال، شناخت و درک کندل‌ها و سیگنال گیری توسط آن‌ها می‌باشد.

هنگامی که این الگو در روند صعودی تشکیل می‌شود، نشان از کاهش قدرت خریداران دارد، با وجود این  که خریداران قیمت را رو به بالا فشار می‌دهد و موفق می‌شوند قیمت را به حوالی قیمت گشایش برسانند، اما شرایط به گونه‌ای است که میزان حجم فروش به قدر چشمگیری افزایش می‌یابد و معامله گران به این باور می‌رسند که قیمت به اوج خود رسیده و در حال سرازیر شدن است.

اما باید به این نکته هم توجه کرد که در صورتی این کندل می‌تواند نشانه آغاز روند نزولی باشد که سایر ابزارها آن را تأیید کنند، همچنین این الگو زمانی دقت و قدرت بیشتری پیدا می‌کند که در زیر نواحی و نقاط قیمتی تشکیل شود.

پیشنهاد مطالعه

جمع بندی نهایی

این الگو زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در بالای آن چندین سیگنال مهم بازگشتی و یا به اصطلاح نواحی prz وجود داشته باشد، پس پیشنهاد می‌شود که به تنهایی از این الگو سیگنال نگیرید و آن را با سایر سیگنال های تکنیکالی ترکیب کنید.

اگر علاقه مند به یادگیری الگوهای نمودار شمعی هستید می‌توانید مطالب بیشتر در مورد این الگوها و تاریخه شکل گیری آن‌ها را در مقاله () مجموعه مطالعه نمایید.

سوالات متداول

الگوی کندل مرد به دارآویخته چست؟

الگوی کندلی مرد به دار آویخته در روند صعودی تشکیل می‌شود و اخطار برای اتمام روند را دارد. این الگو شبیه فردی به دار آویخته است، که با یک بدنه کوچک مربعی شکل و سایه بلند پایینی تشکیل شده است.

در این الگو بهتر است که طول سایه پایین حداقل دو برابر طول بدنه آن باشد و سایه بالایی نداشته باشد.

رفتار قیمت در الگوی مرد به دار آویخته به چه صورت است؟

هنگام تشکیل این الگو در روند صعودی، نشانی از کاهش قدرت خریداران دارد و با وجود این  که خریدارن قیمت را رو به بالا فشار می‌دهد و موفق می‌شوند قیمت را به حوالی قیمت گشایش برسانند، اما شرایط به گونه‌ای است که میزان حجم فروش به قدر چشمگیری افزایش می‌یابد و معامله گران به این باور می‌رسند که قیمت به اوج خود رسیده و در حال سرازیر شدن است.

شورت کردن است.

مجدداً لازم به یادآوری است که الگوی دار آویز به تنهایی نشانه شورت کردن نیست؛ برای گرفتن تایید بیشتر باید از نشانه‌های بیشتری مانند شکسته شدن خط روند یا شکل‌گیری کندل تاییدی استفاده کرد.

 

دکمه بازگشت به بالا