عمومیمدیریت کسب و کار

هنگام استفاده از دستگاه فرز چه نکای را باید رعایت کرد؟

سه نوع رایج فرز

فرزها، ابزارهای برقی شگفت‌انگیزی هستند که وجود آنها در هر کارگاهی ضروری است. از فرز در صنایع و پروژه‌های بسیار متفاوتی استفاده می‌شود، از آهنگری گرفته تا نجاری. برای کار با فرز ابتدا سه نوع رایج این دستگاه را در بازار امروز بررسی می‌کنیم. فرزهایی که منبع قدرت متفاوتی دارند، کاربردهای مختلفی هم دارند.

فرز چیست؟

فرز یک ابزار دستی است که برای کارهای مختلف روی فلزات استفاده می‌شود از جمله: برش، سنگ‌زنی، صاف کردن لبه‌های تیز، پرداخت و پولیش. رایج‌ترین نوع فرزها قدرت خود را از طریق برق تامین می‌کنند که به صورت برقی و شارژی عرضه می‌شوند.

فرز یک ابزار چند کاره است و باید ابزار اصلی هر کارگاه یا گاراژی باشد. یک فرز با صفحه مناسب، می‌تواند جایگزین ابزارهای بسیاری شود و پر زحمت‌ترین و سخت‌ترین کارها را هم سریع و آسان تمام کند. کار با فرز به شکل سنباده‌زنی، برش، اصلاح، تراش و حتی شکل‌دهی استیل ممکن است.

به عبارتی کنترل این دستگاه آسان است و هر فرد تازه‌کاری با اقدامات ایمنی درست می‌تواند کار با فرز را امتحان کند. اگرچه فرزها ابزارهایی بسیار قدرتمند هستند و باید با احتیاط از آنها استفاده کرد.

انواع مختلف فرز

فرزها انواع مختلفی دارند ولی در ادامه سه نوع رایج این ابزار برقی و کار با فرز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فرز شارژی

فرزهای شارژی، ابزاری دستی هستند که با باتری کار می‌کنند و در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارند. این دستگاه‌های چند کاره کاربردهای بسیاری دارند از جمله در آهنگری، لوله‌کشی، تجارت، کارهای شخصی و بسیاری از کارهای دیگر. قدرت آنها از طریق باتری‌های قابل تعویض و قابل شارژ تامین می‌شود و بیشتر در اندازه‌های 115 و 125 میلیمتری با حداکثر سرعت 9000 دور در دقیقه ارائه می‌شوند.

فرزهای شارژی که باتری‌های قابل شارژ قدرت آنها را تامین می‌کنند، راحتی و قابلیت حرکت آسان کاربر را ممکن می‌کنند. اگرچه این مزایا در مقابل عملکرد محدود و دوام کاربری سنجیده می‌شوند. اگر از فرز به مدت طولانی استفاده استفاده می‌شود، احتمالا فرز شارژی گزینه مناسبی نیست. با این حال اگر در قسمت‌های دور افتاده کار می‌کنید، یا در چندین سایت یا به سرعت باید کار را انجام دهید، یک فرز شارژی آزادی و کارایی خوبی فراهم می‌کند.

دستگاه‌های شارژی بدون نیاز به اتصال به پریزهای برق قابل حمل به مکان‌های مختلف هستند. فرزهای شارژی به طور ویژه مناسب کار روی نردبان یا داربست هستند زیرا نیازی نیست که کاربر نگران خطر ایجاد شده توسط سیم‌ها باشد. با این حال توصیه می‌شود که مدل‌هایی که باتری‌هایی با گنجایش بالا دارند انتخاب شوند تا نگرانی درباره پریز اتصال برق وجود نداشته باشد.

با اینکه عمر باتری و میزان قدرت دستگاه همچنان موانعی جدی برای کار با فرز شارژی هستند، تکنولوژی باتری به سرعت در حال بهبود است و سرعت دستگاه‌های شارژی در حال رسیدن به همتایان برقی خود است. با اجاره مینی فرز می توان از هزینه های اضافه جلوگیری کرد.

هنگام استفاده از دستگاه فرز چه نکای را باید رعایت کرد؟

فرز برقی

اطمینان از اتصال به یک پریز برق مطمئن بعضی اوقات لازم است زیرا کار با فرز برقی تا زمانی که به برق متصل است امکان پذیر است. همچنین فرزهای برقی معمولا سبک‌تر از فرزهای شارژی هستند. اگر از فرز به طور منظم برای کارهای برش کوچک استفاده می‌شود، باید مدلی با صفحه برش کوچک انتخاب شود. همچنین باید طراحی ارگونومیک و میزان لرزش دستگاه انتخابی هم در نظر گرفته شود.

شکی نیست که فرزهای برقی در محیط‌های کاری، قدرتمند و شدیدا کارآمد هستند، اما در وضعیت‌های اضطراری ممکن است کیلومترها از پریز برق دور باشید و دسترسی به ژنراتور و سوخت وجود نداشته باشد. یک فرز برقی برای کارگاه‌ها یک گزینه عالی است اما در فضای بیرونی ممکن است مشکل ایجاد کند.

فرز شارژی برای کارهای سریع و کوچک عالی است اما برای کارهای سنگ‌زنی سنگین فرز برقی مناسب است.

فرز بادی (پنوماتیک)

مشخص است که بزرگترین تفاوت بین ابزارهای بادی و برقی منبع قدرت آنهاست. ابزارهای بادی بسیار با دوام‌تر از ابزارهای برقی هستند. همچنین ابزارهای بادی ایمن‌تر هستند زیرا به آسانی داغ نمی‌شوند و ریسک اتصالی وجود ندارد.

کار با فرز بادی ترکیب ایده‎آلی از عملکرد و دوام ارائه می‌دهد و مناسب برش و شکل دهی قطعات فلزی است که عمدتا از آنها برای کارهای سبک استفاده می‌شود و نیاز به سطح بالایی از دقت دارند. این دستگاه‌ها نیاز به واحدهای کمپرسور هوا دارند، مناسب کارهای با دقت بالا هستند و به صورت قابل توجهی سبک وزن‌تر از دیگر مدل‌های فرز هستند. علاوه بر این، بعضی از آنها همراه با کلید گازی ارائه می‌شوند که سطح بالایی از کنترل در اجرای وظایف فنی مانند نازک کردن سطح و سنگ‌زنی با سرعت بالا را فراهم می‌کند.

موارد کاربرد فرز

در اینجا خلاصه‌ای از رایج‌ترین موارد کار با فرز بسته به نوع صفحه‌هایی که روی دستگاه نصب است را بیان می‌کنیم:

سنگ‌زنی: فشار کم در یک زاویه مناسب قطعه کار را به شکلی عالی صاف و یکنواخت می‌کند و کارهایی مثل آماده‌سازی سطح و حذف مواد و مصالح را انجام می‌دهد.

برش: صفحه‌های سایز کوچک برای برش دقیق لوله و فلزات استفاده می‌شوند.

سنباده زنی: فرز یک انتخاب عالی برای کار با چوب است.

صاف کردن لبه‌های تیز: لبه‌ها تیز و بقایای مواد و مصالح را به آسانی می‌توان با فرزهای بادی از بین برد.

پخ زدن: از صفحه سنگ‌ها می‌توان برای ایجاد شیار و پخ استفاده کرد.

حذف جوش: صاف کردن اتصالات جوش داده شده کاربرد رایج دیگر فرزهاست.

فرزها توسط سایز صفحه‌ای که روی آنها نصب می‌شود اندازه گیری می‌شوند. اندازه‌های معمول بین 115 و 230 میلیمتر است. فرزهای بادی در صفحه‌های کوچکتر تا 60 میلیمتر هم در دسترس هستند. از آنجایی که فرزهای بادی در سایزهای کوچکتر ارائه می‌شوند برای استفاده در پروژه‌هایی که در فضاهای کوچک و تنگ قرار دارند مناسب هستند. فضاهایی که دسترسی به آنها سخت است هم مانعی برای کار با فرزهای بادی نیستند.

اجزای فرز و عملکرد آنها 

اینکه بدانیم کاربرد یک فرز چیست یک چیز است و شناخت اجزای آن چیز دیگری. کاربرد فرز زمانی لازم است که کارها باید انجام شوند، دومین مورد زمانی لازم می‌شود که مشکلی پیش بیاید. بالاخره زمانی که فرز خراب شود لازم است قبل از اینکه اقدام به تعمیر یا خرید قطعه یدکی کنید، بدانید که عیب از کدام قسمت است.

در ادامه مهم‌ترین اجزای فرز را بررسی می‌کنیم. نه تنها نحوه شناخت آنها بلکه کارکرد هر کدام را نیز خواهید آموخت. با چنین دانشی می‌توان به راحتی مشکل ابزار را شناسایی کرد و کار با فرز نیزآسان‌تر می‌شود.

دکمه روشن/خاموش

اولین قسمت که لازم است برای کار با فرز با آن آشنا باشید دکمه روشن و خاموش دستگاه است. این دکمه، اهرم یا سوئیچ به دسته اصلی متصل است. عملکرد این قطعه امکان روشن و خاموش کردن دستگاه را در زمان نیاز فراهم می‌کند. به سادگی سوئیچ را بلغزانید یا دکمه را فشار دهید تا فرز روشن شود.

دکمه قفل کن

دومین قسمت که لازم است برای کار با فرز با آن آشنا باشید دکمه قفل کن است. اکثر فرزها مجهز به دکمه یا قفل کن  کلید هستند که یا روی دسته اصلی قرار دارد و یا روی بدنه و شبیه یک سوئیچ نرمال است.

قفل کن عملکرد دو گانه دارد. اولین عملکرد آن در زمان خاموشی دستگاه است که از روشن شدن ناگهانی و خود به خود دستگاه جلوگیری شود. عملکرد دیگر آن این است که امکان روشن نگه داشتن دستگاه را فراهم می‌کند بدون اینکه کاربر مجبور باشد دکمه روشن و خاموش را نگه دارد.

دکمه کنترل سرعت (دیمر)

برای کار با فرز باید توجه داشته باشید که همه فرزها دارای این ویژگی نیستند اما این یک قابلیت بسیار مفید است. این قابلیت، دکمه یا اهرم کنترل سرعت است که به طور معمول روی دسته اصلی فرز قرار دارد. این دکمه سرعت چرخش صفحه سنگ را کنترل می‌کند.

در ضمن، بعضی فرزها که دارای دیمر نیستند مجهز به کلید کنترل سرعت گازی هستند. به این معنی که هر چه محکم‌تر کلید را فشار دهید سرعت چرخش صفحه سریع‌تر خواهد.

دسته اصلی

چهارمین جز دستگاه که برای کار با فرز باید با آن آشنا باشید دسته اصلی است. دسته قسمت اصلی فرز است که کاربر با دست غالب خود آن را نگه می‌دارد. همان قسمت بلند و دایره‌ای است که از سر فرز بیرون زده و اکثریت کلیدهای کنترل روی آن قرار دارند، مانند دکمه روشن و خاموش، قفل کن کلید و غیره. در زمان انتخاب فرز مطمئن شوید که دستگاه دسته اصلی راحتی داشته باشد.

دسته جانبی

اکثریت فرزها دارای دسته جانبی یا ثانویه هستند. این دسته یک بیرون زدگی پلاستیکی یا فلزی است، که روی آن پلاستیک یا لاستیک بافت‌دار قرار گرفته است تا از لغزش آن جلوگیری کند.

بعضی فرزها همراه با یک دسته جانبی ارائه می‌شوند که مستقیم به سر فرز وصل شده است، از این رو فقط در یک موقعیت قرار می‌گیرد. اگرچه در بعضی از فرزها امکان تنظیم این دسته ثانویه وجود دارد که می‌توان آن را در هر دو طرف یا بالای سر فرز نصب کرد. این موضوع تنوع زیادی در کار با فرز ایجاد می‌کند زیرا امکان بهتر نگه داشتن و دقت برش زیادی را فراهم می‌کند، به این علت که شما می‌توانید فرز را با دو دست در موقعیت‌های زیادی نگه دارید. در صورتی که دسته جانبی مزاحم کار شود، همیشه می‌توان آن را جدا کرد.

بدنه 

ممکن است به بدنه فرز، سر دستگاه هم گفته شود. در این قسمت موتور قرار می‌گیرد و قفل کن میل شفت، صفحه سنگ و همینطور دسته اصلی و دسته جانبی به آن متصل هستند. بدنه یکی از مهم‌ترین قطعات برای کار با فرز است زیرا کم و بیش همه چیز به آن وصل است.

موتور

یکی دیگر از مهم‎ترین اجزای فرز موتور آن است. البته در زمان کار با فرز باید توجه داشت که موتور تمام قدرت و حرکت فرز را تولید می‌کند. موتور فرز بسته به نوع، کیفیت و هزینه در توان‌های مختلف ارائه می‌شود.

به طور کلی به موتور یک تسمه پروانه (یا تسمه V-belt) وصل است که نیروی تولید شده توسط موتور را تبدیل به حرکت می‌کند. تسمه به اسپیندل (میل شفت) متصل است که منجر به حرکت مدور صفحه سنگ‌ها می‌شود. علاوه بر این فرزهای با کیفیت دارای فیلترهای هوا هم هستند تا از ورود گرد و غبار و براده مواد و مصالح مختلف به موتور جلوگیری کنند.

اسپیندل (میل شفت)

دیگر مجموعه اصلی قطعات فرز اسپیندل و قطعات مرتبط با آن است. میل شفت قسمت مدوری است که روی قسمت زیرین سر یا بدنه اصلی قرار دارد، برآمدگی مدوری که سر فرز و صفحه سنگ روی آن سوار است. همانطور که در بالا ذکر شد، اسپیندل از طریق یک تسمه به موتور وصل است که باعث حرکت چرخشی سریع می‌شود.

مهره اسپیندل شبیه یک مهره معمولی است و در انتهای اسپیندل قرار دارد که عملکرد آن ثابت نگه داشتن صفحه و تیغه‌هاست. در نهایت قفل کن میل شفت یا همان اسپیندل یک کلید یا اهرم است که جایی در بخش بالایی سر یا بدنه اصلی قرار دارد. وظیفه قفل کن میل شفت قفل کردن و باز کردن اسپیندل است تا برای کار با فرز، صفحه سنگ و تیغه‌ها را بتوان تعویض کرد.

گارد محافظ صفحه سنگ 

یک قطعه مهم اما قابل حذف فرز، محافظ صفحه سنگ است. یک قطعه نیم دایره شکل که در قسمت زیرین بدنه اصلی یا سر فرز قرار دارد و رو به کاربر است. قسمتی که رو به کاربر است مسدود شده تا نیمه جلوی صفحه سنگ باز باشد و با قطعه کار در تماس باشد.

هدف گارد محافظ این است که مطمئن شود که در زمان کار با فرز دستان کاربر هرگز با صفحه چرخان تماس نداشته باشد و همچنین از پرتاب براده و جرقه به سمت کاربر جلوگیری کند.

لوازم جانبی

انواع مختلف صفحه داریم که برای کار با فرز می‌توانند روی آن نصب شوند، همان قطعه‌ای که می‌چرخد و کار برش و سنگ‌زنی را انجام می‌دهد. انواع مختلفی از صفحه وجود دارد که قابل استفاده روی فرزها هستند از جمله صفحه برش، صفحه سنباده زنی، صفحه سنگ زنی، صفحه سیمی و صفحه فلپ.

کابل برق یا باتری

آخرین قطعه فرز که باید در مورد آن صحبت کرد کابل برق یا باتری دستگاه است. موتور نیاز به برق دارد که می‌توان از طریق اتصال مستقیم به یک پریز یا از طریق باتری آن را تامین کرد.  باتری یا کابل در انتهای دسته اصلی قرار دارد.

15 نکته طلایی ایمنی کار با فرز

در زمان کار با هر نوع ابزار برقی باید نکات ایمنی را در نظر گرفت تا از آسیب اجتناب کرد. در ادامه 15 نکته طلایی ایمنی که باید در زمان کار با فرز رعایت کرد را بیان می‌کنیم.

در هنگام کار با خطر آسیب وجود دارد! در این مقاله به 15 نکته طلایی ایمنی که شما را از خطرات احتمالی ناشی از کار با فرز نجات خواهد داد، پرداخته‌ایم. پس اگر می‌خواهید در هنگام کار با فرز ایمنی خود را تضمین کنید، با ما همراه باشید.

وقتی که بدون آگاهی از نکات ایمنی کاری را شروع می‌کنیم، نمی‌توانیم انتظار پایانی خوش داشته باشیم. کاربری با سالها تجربه ممکن است هنگام کار با یک دستگاه خاص دچار مشکل شود. پس توجه داشته باشید که دفترچه‌ی راهنمای همراه محصولات و همچنین نکات طلایی ایمنی کار با فرز را مطالعه کنید تا از هرگونه خطری که ایمنی شما را تهدید می‌کند، دور باشید.

علاوه بر این افرادی هستند که بدون هیچ تجربه قبلی سراغ ابزارهای برقی می‌روند و از خطراتی که منتظر آنهاست بی خبر هستند. اینکه یک فعالیت را خودتان انجام دهید و پس از پایان کار به خودتان افتخار کنید، بسیار زیباست، اما اگر به نکات ایمنی دقت نکنید، ممکن است زمانی برای این کار نداشته باشید.

عواقب ناشی از کار با فرز بدون اینکه از نکات ایمنی آگاه باشیم، هم می‌تواند باعث آسیب‌های جزئی باشد و هم آسیب‌های جدی. زیرا سالانه حدود 300000 نفر از افرادی که این کار را انجام می‌دهند به درمان پزشکی نیاز پیدا می‌کنند.

یکی از دستگاه‌های برقی که در هنگام کار با آن باید به نکات ایمنی توجه ویژه کنیک، فرز است. فرز که به آن سنگ فرز نیز می‌گویند، یک ابزار برقی محبوب و همه‌کاره است. از جمله می‌توان از آن برای برش فلز و سنگ (بتن)، برش کاشی، سنباده زدن و پولیش و همچنین تیز کردت ابزار باغبانی استفاده کرد. برای اطمینان از اینکه این کار می‌تواند به طور ایمن انجام شود، باید قوانین ایمنی خاصی را رعایت کرد.

محافظت از بدن

قدرت فرز را هرگز نباید دست کم گرفت. جرقه های ناشی از به پرواز در آمدن مواد ریز هنگام برش و میزان چرخش صفحه برش می‌تواند صدماتی را در حد غیرقابل تصوری ایجاد کند. بنابراین محافظت از خود بسیار مهم است.

از چشم‌ها محافظت کنید

هنگام برش حتما از عینک ایمنی استفاده کنید! هنگام کار با فرز، نه تنها جرقه، بلکه تراشه های ناشی از سابیدن نیز تولید می‌شود، به خصوص زمانی که با فلز کار می‌کنید. اگر اینها وارد چشم شوند، می‌توانند در شبکیه بسوزند، زیرا مواد در هنگام برش بسیار داغ می‌شوند.

محافظ گوش

محافظ دهان و تنفس

مخصوصاً هنگام سمباده زدن با فرز و برش مواد، گرد و غبار ریز زیادی ایجاد می‌شود. این گرد و غبار نه تنها در محیط پخش می‌شوند، و اگر فیلتری روی دهان و بینی شما نباشد، وارد لوله‌‌ی تنفسی شما می‌شوند. کار با فرز را هرگز نباید بدون ماسک گرد و غبار مناسب و کاملاً محکم که از دهان و بینی محافظت می‌کند، شروع کرد.

لباس ایمنی بپوشید

لباس‌های ساخته شده از الیاف شیمیایی یا پشم بسیار قابل اشتعال و کاملاً نامناسب هستند و به معنای واقعی کلمه خطر آتش‌سوزی دارند. جرقه‌های ایجاد شده ناشی از برش مواد آنقدر سریع اشیا را شعله‌ور می‌کند که افرادی که این کار را انجام می‌دهند ممکن است دچار سوختگی شدید بشوند. بنابراین برای ایمنی خود، باید یک لباس محافظ تهیه کنید.

موهای بلند را سنجاق کنید

نه تنها آقایون بلکه خانم‌ها نیز امروزه در کارگاه‌های خود از ابزارهای برش مثل فرز استفاده می‌کنند. هر دوی آنها نیز ممکن است موهای بلندی داشته باشند. موی بلند یکی از پر ریسک‌ترین عواملی است که منجر به ایجاد خطر آتش‌سوزی می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از آتش‌سوزی موهای خود را هنگام کار با فرز با سنجاق و یا گیره جمع کنید.

مقررات ایمنی برای دستگاه در هنگام برش

اگر تصمیم دارید چیزی را برش دهید و می‌خواهید از فرز برای برش استفاده کنید. لازم است که به نکات ایمنی کار با فرز توجه ویژه‌ای داشته باشید.  اما اگر از قبل به اقدامات مربوط به ایمنی توجه نکنید، خطرات زیادی شما را تهدید می‌کند.

 • همیشه قبل از استفاده از دستگاه دستورالعمل استفاده را بخوانید.
 • از عجله بپرهیزید و فقط زمانی کار با فرز را شروع کنید که زمان زیادی دارید.
 • مواد حساس به آتش مانند کاغذ، مقوا یا مایعات قابل اشتعال را از محل دور خارج کنید.
 • فقط از سرعت مشخص شده روی سنگ فرز استفاده کنید.
 • ابتدا اجازه دهید فرز برای مدتی (حدود 30 ثانیه) بدو بار کار کند.
 • از فرز معیوب استفاده نکنید.
 • صفحه برش مناسب را انتخاب کنید.
 • ماده ای که باید برش داده شود باید محکم بسته شود تا نلغزد.
 • اگر فرز داخل موادی که برش می‌دهید گیر کرده است، فورا دستگاه را خاموش کنید.
 • هنگام برش در دیوارها بسیار آهسته حرکت کنید. اگر با کابل برق برخورد کنید، در خطر برق گرفتگی هستید.

تصویر کار با فرز با لباس ایمنی

در ادامه به نکات ایمنی دیگری که هنگام کار با فرز باید به آنها توجه کنیم، آمده است.

درست نگه داشتن فرز از تصادف و صدمات جلوگیری کنید.

وقتی در منزل و یا کارگاه خود با ابزار برقی کار می‌کنید، ممکن است خادثه‌ای رخ بدهد. این نوع حوادث همیشه اتفاق نمی‌افتد، اما نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد. در هنگام استفاده از دستگاه‌‌هایی مثل فرز، اره گردبر و تمامی دستگاه‌‌هایی که با چرخش کار می‌کنند این خطر به طور دائم وجود دارد. بنابراین، در این مقاله می‌خواهم به نحوه صحیح نگه‌داشتن و کار با فرز بپردازیم:

نکات ایمنی هنگام استفاده از فرز

-اگر می‌خواهید صفحه برش را تعویض کنید، حتما فرز را از منبع تغذیه جدا کنید یا باتری را از دستگاه خارج کنید.

-حتما با کفش ایمنی کار کنید.

-در صورت افتادن تصادفی فرز، خود را طوری قرار دهید که از پاهای شما محافظت شود. (می‌توانید در هنگام استفاده از فرز تا حد امکان با پاهای باز بایستید.)

-همیشه از عینک ایمنی استفاده کنید.

-دستکش‌های ایمنی مناسب بپوشید. این دستکش‌ها به وضوح به دستکش‌های معمولی ارجحیت دارند.

-فقط در صورت لزوم، از فرز در بالای سرتان استفاده کنیم، در هر صورت این مورد پیشنهاد نمی‌شود چرا که خطرات زیادی در پی دارد.

-موهای بلند هنگام کار هیچ جایی ندارند، پس باید جمع شوند تا از آسیب به کاربر جلوگیری کنند.

-در صورت امکان قطعات کار را محکم ببندید و در صورت لزوم از گیره‌های پیچی یا مشابه استفاده کنید.

-اطمینان حاصل کنید که محافظ صفحه برش نصب باشد.

-استفاده نادرست از صفحات برش و ساب می‌تواند باعث ترکیدن صفحه و عواقب غیرقابل -پیش‌بینی شود.

-به سرعت چرخش مجاز دقت کنید و از آن بالاتر نروید.

دسته اصلی باید ضد لغزش باشد. این ویژگی در اغلب فرزها و ابزار برقی مشاهده می‌شود.

حالا بیایید به نحوه صحیح نگه داشتن فرز بپردازیم:

نحوه صحیح نگه داشتن فرز

اکثر فرزها یک دسته جانبی به همراه خود دارند. این دسته جانبی تقریباً همیشه باید جداگانه نصب شود. اساساً فرز وسیله‌ای است که با هر دو دست باید از آن استفاده کنید.

شما واقعاً نمی‌توانید یک فرز با صفحه برش 230 میلیمتری را با یک دست نگه دارید زیرا خیلی سنگین است، حتی اگر شما بتوانید وزن این دستگاه را تحمل کنید، از نگه داشتن این دستگاه به صورت تک دست پرهیز کنید چرا که ممکن است در حین برش تعادل خود را از دست دهید و دچار مشکل شوید.

معمولا دسته جانبی در سه جهت به دستگاه متصل می‌شود.

البته همیشه موقعیت‌هایی وجود دارد که در آن نمی‌توان فرز را با دو دست نگه داشت. به عنوان مثال، زمانی که قطعه‌ای که می‌خواهید آن را برش دهید و با گیره نمی‌توان آن را به جایی ثابت نگه داشت.

علاوه بر این بهتر است که به دستگاه فشار بیش از حد نیاورید.

فراموش نکنید ، شما باید فرز را به گونه‌ای نگه دارید که در هنگام کار با آن، آن را به سمت قطعه حرکت دهید. به این ترتیب دستگاه به صورت کنترل نشده از مسیر برش خارج نمی‌شود.

بهترین کار این است که یک فرز با صفحه ساب را با زاویه 30 تا 40 درجه نسبت به قطعه کار نگه دارید. با توجه به تجربه‌ی کاربران، این زاویه بهترین نتیجه را می‌دهد.

اگر یک فرز جدید خریداری می‌کنید، حتما مطمئن شوید که دستگاه دارای دسته ضد لرزش و لغزش است تا به راحتی فعالیت برش را انجام دهید. ویژگی ضد لرزش باث راحتی در انجام کار می‌شود و خطر افتادن فرز از دست شما را به حداقل می‌رساند. برای مثال بیایید به مدل GWS 19-125 بوش نگاهی بیاندازیم:

فرز حرفه‌ای GWS 19-125 بوشآیا نکات کار با سنگ فرز را می‌دانید؟ افرادی که به‌صورت روزانه با این دستگاه سروکار دارند، باید به‌خوبی با نحوه عملکرد آن آشنا باشند و نکات ایمنی کار با سنگ فرز را بدانند. ناآگاهی از نکات ایمنی فردی و محیطی با دستگاه سنگ فرز، ممکن است خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد. به‌همین دلیل برای سهولت کار و ایمنی بیشتر هنگام استفاده از دستگاه فرز، باید توصیه‌هایی را به‌خاطر داشته باشید. هدف ما در این مقاله آموزش کار با دستگاه سنگ فرز نیست، بلکه قصد داریم تا شما را با نکات ایمنی کار با این دستگاه و خطرات سنگ فرز آشنا کنیم.

رعایت نکات ایمنی دستگاه سنگ فرز پیش از استفاده از آن 

برای استفاده از دستگاه سنگ فرز پیش از ، باید به موارد ایمنی دستگاه توجه داشته باشید که اولویت بیشتری دارد. توجه به این موارد به شما کمک می‌کند تا از صدمه دیدن خود و اطرافیانتان جلوگیری کنید.

بازرسی دستگاه و ارزیابی ریسک دستگاه سنگ فرز 

پیش از استفاده از دستگاه سنگ فرز، حتما دستگاه را به‌طور کامل بازرسی کنید تا از عملکرد آن اطمینان حاصل کنید. در ابتدا دسته را بررسی کنید تا در جایش محکم بوده و شل نشده باشد. سپس سوراخ‌های خروجی دستگاه سنگ فرز را بررسی کرده تا اگر با گرد و خاک مسدود شده‌اند، آن‌ها را تمیز کنید. اگر این گرد‌و‌غبار به‌طورکامل پاک نشوند، دستگاه در حین کار داغ می‌کند. برای بررسی این مورد، باید به گارد دیسک نیز توجه کنید تا در جای خودش قرار داشته باشد.

تاریخ انقضای دیسک دستگاه سنگ فرز را بررسی کنید 

مواد ساخته شده صفحه‌های دستگاه سنگ فرز به‌گونه‌ای هستند که با گذر زمان ممکن است از کیفیت آن‌ها کاسته شود. به همین دلیل باید به تاریخ انقضای آن‌ها توجه بسیاری داشته باشید تا بعد از تاریخ معین شده از این دیسک‌ها استفاده نکنید.

قبل از عوض کردن دیسک، دستگاه سنگ فرز را خاموش کنید

هنگام کار با دستگاه و روشن بودن آن، نباید برای تعویض دیسک اقدام کنید. زیرا ایجاد تنظیمات کوچک یا تعویض دیسک در حین حرکت فرز، کار بسیار خطرناکی است. در نتیجه اگر قصد تعویض دیسک را داشتید، حتما اول دستگاه را خاموش کنید. هم‌چنین اگر دستگاه شما شارژی است باتری های آن را در آورده و سپس سنگ را تعویض کنید. این مورد یکی از مهم‌ترین اصول کار با سنگ فرز است.

ایمنی کار با سنگ فرز را با رعایت نکات فردی بالا ببرید

ایمنی فردی در محل کار، خصوصا در هنگام استفاده از دستگاه سنگ فرز، امری بسیار مهم و ضروری است. استفاده از لوازم ایمنی فردی هم‌چون ، لباس و عینک کار، یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی کار با سنگ فرز است. از اصلی‌ترین وسایل لازم برای ایجاد ایمنی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

دستکش ضد برش؛ یکی از لوازم ایمنی پرکاربرد برای استفاده از سنگ فرز 

محافظت از دست‌ها هنگام کار با سنگ فرز اهمیت بسیاری برای کارکنان دارد. خرده‌های فلز ایجاد شده در اثر کار سنگ فرز خیلی تیز هستند و ممکن است موجب جراحت دستانتان شوند؛ بنابراین برای محافظت از دست‌‌های خود هنگام کار با سنگ فرز، پوشیدن دستکش ضد برش بهترین گزینه محسوب می‌شوند.

البته علاوه‌بر پوشاندن دست‌ها، برای اصابت این برش‌های ریز به بدن خود، می‌توانید از استفاده کنید. در‌‌این‌صورت به‌طورکامل پوست بدن شما از برخورد با ذرات تیز حاصل از برش در امان خواهد بود.

عینک کار؛ برای محافظت از چشم در استفاده از دستگاه سنگ فرز 

یکی از مهم‌ترین خطرات هنگام کار با فرزها، پاشش براده‌های آنان یا پرتاب قطعات شکسته شده یا ساییده شده ناشی از کار است. به‌همین دلیل محافظت از چشم هنگام کار، اهمیت بسیاری دارد. برای جلوگیری از نفوذ براده‌ها و گرد و غبار ناشی از برش باید از عینک محافظ کار استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید به‌جای عینک از شیلد‌های محافظ صورت برای این کار نیز کمک بگیرید. شیلدها قسمت بیشتری از صورت را می‌پوشانند؛ به همین دلیل از عینک ایمن‌تر هستند.

استفاده از ماسک؛ یکی از نکات ایمنی کار با سنگ فرز

برای ایمنی دستگاه تنفسی خود، هنگام کار با دستگاه سنگ فرز، پوشیدن ماسک ضد گرد و غبار را فراموش نکنید. در‌صورت استفاده نکردن از ماسک، گرد و خاک ناشی از کار وارد مسیر تنفسی شما شده و مشکلات تنفسی مانند آسم را تشدید می‌کند. هم‌چنین ممکن است موجب بروز بیماری های ریوی جدید نیز شود.

برای استفاده از سنگ فرز از گوش خود محافظت کنید 

استفاده از هدفون عایق صدا یکی از نکات ایمنی کار با سنگ فرز است. گرچه استفاده از گوش‌گیر در استفاده از سنگ فرز غیر‌ضروری است اما رعایت این مورد باعث جلوگیری از بروز آسیب‌های شنوایی خواهد شد.

آشنایی با موارد ایمنی محیطی هنگام کار با دستگاه سنگ فرز

در استفاده از سنگ فرز همواره انتظار اتفاقات غیرمنتظره را داشته باشید. در واقع در هنگام استفاده از فرز، باید مراقب اوضاع و محیط اطراف خود بود. اگر هنگام کار با این دستگاه، تمرکز کافی داشته باشید، کنترل ابزار آسان‌تر و کم‌خطرتر خواهد بود. برای رعایت نکات ایمنی محیطی باید به موارد زیر توجه کافی داشت:

 • در نزدیکی دیگران کار نکنید.
 • قبل از شروع کار، اطرافتان را از سیلندر گاز یا مواد قابل اشتعال خالی کنید.
 • قبل از شروع کار زاویه گارد دستگاه را روی زاویه 45 درجه تنظیم کنید.
 • تا توقف کامل دیسک، از گذاشتن دستگاه روی زمین خودداری کنید.

با رعایت نکات ایمنی محیطی فوق هنگام کار با سنگ فرز، تا حد امکان می‌توان از بروز خسارت‌های جانی و مالی جبران‌ناپذیر جلوگیری کرد.

خرید انواع لوازم ایمنی فردی از فروشگاه ماه ایمن برای کار با دستگاه سنگ فرز 

در این مقاله به انواع نکات ایمنی کار با سنگ فرز پرداختیم. دانستن نکات ایمنی برای استفاده صحیح از سنگ فرز به شما کمک خواهد کرد راحت‌تر و ایمن‌تر به کار بپردازید. امیدواریم که با مطالعه نکات ذکر شده بالا بتوانید گامی موثر برای افزایش ایمنی و دقت کار خود بردارید.

‌در‌صورتی‌که قصد خرید انواع لوازم ایمنی فردی را دارید، با مراجعه به فروشگاه ماه ایمن می‌توانید این لوازم ضروری را تهیه کنید. ماه ایمن با بیش از ۴۰ سال سابقه درخشان در سراسر کشور، اقدام به تأمین و توزیع انواع تجهیزات ایمنی کرده است.

 

تصویر فرز بوش مدل GWS 19-125

حفاظت راه‌اندازی مجدد

محافظ صفحه برش ضد پیچ‌​​خوردگی و کاهش لرزش

پیشرفت کار بالا به لطف موتور قدرتمند 1900 وات

حداکثر قطر صفحه برش 125 میلیمتر و یک اسپیندل M14

خلاصه

همانطور که می‌بینید با اینکه ممکن است فرز یک ابزار خیلی ساده به نظر بیاید، قطعات زیادی وجود دارد که کاربر باید با آنها آشنا باشد. رعایت نکات ایمنی از آسیب به کاربر و دیگر افراد حاضر در کارگاه جلوگیری می‌کند. حالا که تمامی اجزای فرز را می‌شناسید، خرید یک فرز جدید، شناسایی عیوب دستگاه فعلی و تعمیر آنها باید خیلی آسان‌تر باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا