اقتصادیمدیریت کسب و کار

مقایسه ام وی ام x22 با شاهین از نظر فنی

سایپا شاهین به عنوان یک سدان داخلی و ام وی ام x۲۲ به عنوان یک شاسی بلند چینی در بازار ایران حضور دارند که توانستند نگاه مشتریان زیادی را به خود جلب کنند. هرچند این دو خودرو در کلاس متفاوتی قرار دارند، اما به دلیل قیمت مشابه به عنوان رقبای یکدیگر شناخته می‌شوند. در واقع مشتریان با پول یک سایپا شاهین صفر می‌توانند ام وی ام ایکس ۲۲ دنده‌ای اسپرت اکسلنت کارکرده مدل ۱۳۹۷ را خریداری کنند، اما کدامیک ارزش خرید بیشتری دارد؟ جهت مشاهده لیست خرید لوازم یدکی mvm  به سایت مراجعه کنید.

مقایسه ام وی ام x22 با شاهین از نظر فنی

مقایسه سایپا شاهین با ام وی ام x۲۲

بخش طراحی

ام وی ام x۲۲ در کلاس شاسی بلند های کوچک و شاهین در کلاس سدان‌های ساب کامپکت قرار دارد. از این رو با وجود اینکه سایپا شاهین زیباتر است، اما مشتریانی که به شاسی بلندها علاقه دارند، به خرید شاهین تمایلی نخواهند داشت.

در واقع نوع کلاس خودرو اصلی‌ترین تفاوت آنها بوده و همین موضوع در تصمیم‌گیری مشتریان تاثیری زیادی خواهد گذاشت. به طور کلی بخش طراحی ظاهری برای این دو خودرو یک موضوع سلیقه‌ای است.

سایپا شاهین

خودرو سایپا شاهین در بخش نمای داخلی چندان جذاب به نظر نمی‌رسد و طرح داشبورد ام وی ام ایکس ۲۲ در سطح بهتری قرار دارد. همچنین کیفیت متریال ام وی ام x۲۲ نیز بهتر از شاهین است. البته میزان فضای داخلی سایپا شاهین بیشتر بوده و سرنشینان در صندلی‌های ردیف عقب به فضای بیشتری دسترسی دارند.

ام وی ام ایکس ۲۲

فضای صندوق عقب شاهین و ام وی ام ایکس در یک سطح قرار داشته و هر دو خودرو فضایی برابر با ۴۲۰ لیتر را ارائه می‌دهند. به طور کلی از لحاظ طراحی داخلی شاسی بلند ام وی ام ایکس ۲۲ در وضعیت بهتری قرار دارد، اما در بخش فضای کابین باید گفت شاهین جادارتر است.

مشخصات فنی

هرچند نوع پیشرانه ام وی ام x۲۲ و شاهین متفاوت است، اما از لحاظ عملکرد تقریبا در یک سطح قرار دارند. البته کیفیت سواری شاهین از ام وی ام ایکس ۲۲ رضایت‌بخش‌تر بوده و در بخش هندلینگ و پیاداری نیز بهتر است.

شاهین به یک موتور ۸ سوپاپ ۱.۵ لیتری توربو مجهز شده که می‌تواند قدرتی برابر با ۱۱۰ اسب بخار و گشتاور ۱۷۸ نیوتن‌متر را به تولید برساند. قدرت تولید شده از این پیشرانه نیز توسط گیربکس ۵ دنده دستی به چرخ‌ها منتقل می‌شود. این خودرو با وزن ۱۲۶۰ کیلوگرمی خود ظرف مدت ۱۳.۵ تا ۱۴ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت می‌رسد و حداکثر سرعت آن نیز ۱۹۰ کیلومتر برساعت اعلام شده است.

در طرح مقابل شاسی بلند ام وی ام ایکس ۲۲ از یک موتور ۱.۵ لیتری ۱۶ سوپاپ تنفس طبیعی بهره می‌برد که می‌تواند قدرتی برابر با ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور ۱۳۵ نیوتن‌متر را تولید کند. قدرت تولید شده از این پیشرانه نیز توسط گیربکس ۵ دنده دستی به چرخ‌ها می‌رسد. این خوردو با وزن ۱۲۱۵ کیلوگرمی خود ظرف مدت ۱۳ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت می‌رسد. حداکثر سرعت این خودرو نیز ۱۷۰ کیلومتر برساعت اعلام شده است.

مقایسه امکانات رفاهی

سدان سایپا شاهین از لحاظ امکانات رفاهی در سطح بهتری از ام وی ام ایکس ۲۲ مدیران خودرو قرار دارد؛ چراکه این خودرو به تهویه اتوماتیک، فرمان برقی، ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای مجهز شده و ام وی ام x۲۲ از آنها بی‌بهره است.

امکانات شاهین جی ام وی ام ایکس ۲۲
چراغ لامپ هالوژن، دیلایت، اتولایت، مه شکن جلو و عقب، چراغ بدرقه لامپ هالوژن، مه شکن عقب، دیلایت
سیستم پخش نمایشگر ۷ اینچی لمسی، ۶ اسپیکر، USB نمایشگر ۸اینچی، چهار اسپیکر، میرورلینک، بلوتوث، USB
رینگ ها ۱۵ اینچی آلومینیومی ۱۶ اینچی
شیشه و آینه سانروف، آینه های جانبی تاشونده برقی آینه های جانبی برقی با گرمکن- سانروف
تهویه مطبوع اتوماتیک دستی
صندلی راننده دستی ۶ حالته، سرنشین دستی ۴ حالته راننده دستی ۶ حالته، سرنشین دستی ۴ حالته
سایر امکانات نویگیشن، دوربین عقب، فرمان برقی با روکش چرمی و کلیدهای کنترل، استارت دکمه‌ای، ورود بدون کلید برق ۱۲ ولت- کروز کنترل، فرمان هیدرولیک با روکش چرمی با کلید کنترل، دوربین عقب

امکانات ایمنی

مدیران خودرو برای ام وی ام x۲۲ دنده ای اسپرت اکسلنت از مدل ۱۳۹۷ به بعد امکاناتی ایمنی مناسبی نظیر سیستم کنترل کشش و پایداری و ترمز هیدرولیکی را در نظر گرفته است که همین موضوع باعث شده از لحاظ ایمنی نسبت به سایپا شاهین برتری داشته باشد.

امکانات شاهین جی ام وی ام ایکس ۲۲
هشدار و حفاظت سنسور پارک عقب، TPMS سنسور پارک عقب، TPMS
کیسه هوا ۲ عدد جلو ۲ عدد جلو
ترمز و پایداری ABS – EBD ABS – EBD، کنترل کشش و پایداری، کنترل توقف در سربالایی، ترمز کمکی

سایپا شاهین بهتر است یا ام وی ام ایکس ۲۲؟

به طور کلی اگر به دنبال خودرویی با امکانات رفاهی بیشتر، کابین جادارتر، وضعیت بازار پررونق‌تر، خدمات پس از فروش گسترده‌تر و طراحی ظاهری زیباتر هستید، سایپا شاهین گزینه بهتری برایتان خواهد بود، اما اگر قصد خرید یک شاسی بلند با مصرف سوخت پایین‌تر را دارید که از امکانات ایمنی بیشتری بهره ببرد و برخلاف پیشرانه‌های توربوشارژ استهلاک کمتری را داشته باشد، به سراغ ام وی ام x۲۲ بروید.

 

دکمه بازگشت به بالا