عمومیمدیریت کسب و کار

جک برقی پنوماتیک

 جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک چیست؟

جک پنوماتیک یکی از عملگرهای اصلی در سیستم های پنوماتیک می باشد که توسط هوای فشرده کار می کند و به کمک این جک می توانیم نیروی فشار باد را به نیروی خطی یا چرخشی برای استفاده های صنعتی تبدیل بکنیم.

جک پنوماتیک اصلی ترین قطعه در یک سیستم صنعتی پنوماتیک می باشد و مابقی قطعات مانند شیر برقی پنوماتیک ، واحد مراقبت پنوماتیک و … برای کنترل و به حرکت در آوردن آن استفاده می شوند.

برای آشنایی بهتر با جک پنوماتیک می توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید :

انواع جک پنوماتیک :

در کل جک های پنوماتیک به 2 دسته کلی تقسیم می شوند :

  1. جک های یک طرفه : این جک ها توانایی کنترل یک مسیر را دارند و مسیر برگشت یا به وسیله یک فنر تعبیه شده در داخل آن انجام می گیرد یا به وسیله وزنی که بر رو جک می باشد. در این مدل معمولا یک پورت برای ورود باد وجود دارد که می تواند در ابتدا یا انتهای جک وجود داشته باشد.
  2. جک های دو طرفه : توانایی کنترل در هر دو مسیر رفت و برگشت را دارد . یعنی هم باز شدن و هم بسته شدن جک به وسیله نیروی باد انجام می گیرد. در این جک دو پورت برای ورود و خروج باد وجود دارد.

نحوه عملکرد جک یکطرفه

یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست در انتخاب جک پنوماتیک خود رعایت کنید. توان تولید یا تحمل نیروی آن می باشد.

نیروی عملگر (جک) پنوماتیک رابطه مستقیمی با قطر داخلی سیلندر و فشار باد تولید شده از کمپرسور دارد. بنابراین هذچه قطر و فشار باد بالا تر باشد ، نیروی جک نیز بیشتر است.

برای راحتی در انتخاب شما جدول زیر از قبل محاسبه شده (با فشار استاندارد 6 بار) و می توانید قطر مورد نیز خود را انتخاب کنید.

همچنین برای دیدن فرمول و انجام محاسبات می توانید صفحه را بررسی کنید.

15 کیلوگرم قدرت قطر 16
22 کیلوگرم قدرت قطر 20
35 کیلوگرم قدرت قطر 25
55 کیلوگرم قدرت قطر 32
90 کیلوگرم قدرت قطر 40
140 کیلوگرم قدرت قطر 50
220 کیلوگرم قدرت قطر 63
350 کیلوگرم قدرت قطر 80
550 کیلوگرم قدرت قطر 100
860 کیلوگرم قدرت قطر 125
1400 کیلوگرم قدرت قطر 160
2200 کیلوگرم قدرت قطر 200

نحوه قیمت گذاری جکهای پنوماتیک:

قیمت جک پنوماتیک به چند عامل بسیار مهم بستگی دارد که بعد از انتخاب آن حتما باید به موارد زیر توجه کرد:

همانطور که می دانید جکهای پنوماتیک انواع بسیار مختلفی دارند که با توجه به نوع ساخت خود می توانند قیمت گذاری شوند.

در این مقاله 4 تا از پرمصرف ترین جک های پنوماتیک را بررسی می کنیم و می بینیم که چه عواملی بر قیمت آنها موثر است؟

جک پنوماتیک چهارمیل:

بیشترین تفاوت قیمت این مدل جک مربوط به نوع سایز بندی آن می باشد.

در این مدل از جک ها قیمت به دو عامل قطر داخلی سیلندر و کورس جک بستگی دارد چرا که طبیعتا هرچقدر قطر داخلی بزرگتر باشد باید از متریال بیشتری برای ساخت آن استفاده کرد. مثلا باید از پیستون بزرگتر، سیلندر با سطح مقطع بزرگتر و از اورینگ و پکینگهای بزرگتر استفاده کرد.

همینطور هرچقدر کورس جک بزرگتر باشد قیمت جک پنوماتیک نیز افزایش می یابد چرا که می بایست از طول سیلندر بزرگتر و میله پیستون بزرگتر استفاده کنیم.

به طور کلی بازه ی قیمتی این مدل از جک در برند های چینی از 250 هزار تومان (کوچکترین سایز 25*32)  تا 5 ملیون تومان (بزرگترین سایز موجود 500*200) متغیر است. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

جک پنوماتیک قلمی:

قیمت  جک پارکینگ در این مدل بیشتر به جنس استفاده شده در بدنه رسیلندر می باشد. این نوع سیلندرها در دو مدل بدنه آلومنیومی و بدنه استیل ساخته می شوند. پس طبیعتا جکی که دارای بدنه استیل باشد هم طول عمر بالاتری دارد و هم تحمل فشار بالاتری دارد بنابراین با بدنه استیل این مدل گرانتر از مدل های آلومنیومی است.

البته که سایز بندی نیز مانند جکهای چهارمیل در قیمت تاثیر دارد بر فرض مثال کمترین قیمت ابا بدنه استیل در جکهای قلمی حدود 450 هزار تومان (سایز 25*16) و بزرگترین آن در سایز های استاندارد 800 هزار تومان (سایز 200*32) می باشد.

همین سایزها در مدل آلومنیومی 200 هزار تومان ( سایز 25*16) و 450 هزار تومان در بزرگترین سایز استاندارد ( 200*32) می باشد. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

جک پنوماتیک پروفیلی (DNC):

شکل ظاهری این جک ها همانند جکهای چهارمیل می باشد با این تفاوت که در این مدل میله ها داخل خود بدنه جاگذاری شده اند.

اما قیمت این مدل تقریبا 2 تا 3 برابر مدل های چهارمیل می باشد. در واقع ابداع کننده این مدل از جکها شرکت آلمانی فستو می باشد که با استفاده از بهترین متریال موجود توانسته با کیفیت ترین جک را با طول عمر بسیار بالا تولید کند به همین دلیل قیمت آن بسیار بالاتر از مدل های چهارمیل که برای اولین بار آنهارا شرکت SMC  ژاپن تولید کرده به فروش می رساند.

پایین ترین سایز قیمت جک پنوماتیک در این مدل حدود 600 هزار تومان در سایز 25 * 32 و بالاترین قیمت آن حدود 15 ملیون تومان در سایز 500*200 می باشد. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

:

تغییر بازه ی قیمتی این مدل از جکها بیشتر به دلیل تنوع در مدل و نحوه ی نصب آنها می باشد. همچنین نوع شفت آن بسیار در قیمت تاثیر گذار است به طوری که قیمت مدل شفت معمولی (گرد) نسبت به قیمت مدل های خاص (چهارگوش و ثابت) معمولا نصف می باشد.

جکهای کامپکت مدل های بسیار مختلفی دارند که در اینجا به 2 مدل معروف آن می پردازیم:

نمونه از جک کامپکت

نمونه از جک کامپکت

نمونه از جک کامپکت

 

  • متریال استفاده شده در جک:

همانطور که در بالا اشاره کردیم عامل مهم دیگری که در قیمت  تاثیر می گذارد متریال استفاده شده در داخل و بیرون جک می باشد.

منظور از این متریال به کار رفته در ساخت پیستون جک، میله پیستون جک، پکینگها، بدنه سیلندر و کفشک های سر و ته آن است.

جنس به کار رفته در ساخت پیستون باید از آلیاژ مرغوب چدن و یا آلومنیوم باشد. بعضی از کارخانه ها با کم کردن درصد چدن یا آلومنیوم در ساخت پیستون قیمت را پایین و مرغوبیت کالا را کاهش می دهند.

کفشک ها نیز باید از چدن نشکن با آلومنیوم استفاده شوند تا در اثر ضربه های کوچک ترک نخورند.

از نکات ریزی که در قیمت جک پنوماتیک بسیار تاثیر دارد نوع اورینگ های استفاده شده در داخل گلویی و ابتدا و انتهای جک می باشد.

به طور کلی 3 نوع از اورینگ داخل جکها استفاده می شود:

  • اورینگ معمولی: که جزو ارزان ترین مدل هاست و آب بندی ضعیفی دارد (ارزان)
  • ایکس رینگ (X-ring) : کیفیت و آب بندی بسیار بالایی نسبت به اورینگ دارد (مقرون به صرفه)
  • تایگر رینگ (Tiger-ring) : با کیفیت ترین نوع از خانواده اورینگ ها می باشد (بسیار گران)

جک پنوماتیک HPC  در انواع مدل های خود با استفاده از ایکس رینگ آب بندی و طول عمر بسیار بالایی دارد و باعث جلوگیری از نشتی های ریز و افت فشار در سیستم می شود.

همینطور جک های قلمی HPC  با استفاده از جنس استیل در بدنه خود طول عمر بسیار بالاتری را نسبت به برندهای دیگر با بدنه آلومنیومی دارد.

برای استعلام قیمت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

همچنین میتوانید صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید:

جک(سیلندر) پنوماتیک همانگونه که از نامش پیداست با هوای فشرده سر و کار دارد و جزء عملگر های پنوماتیک (بادی) می باشد. از پرکاربردترین محصولات اتوماسیون صنعتی جک پنوماتیک می باشد.

به طور خلاصه و کامل هوای فشرده از مجرای ورودی جک وارد و در پشت جک جمع می شود. فشاری که هوا به سیلندر وارد می کند موجب حرکت خطی می شود

با توجه به اینکه شفت جک با آن اتصال برقرار کرده جک به حرکت در می آید.این سیلندر ها وظیفه جابه جایی و انتقال خطی دارند.

از معیار های اصلی در انتخاب سیلندر پنوماتیک میتوان به قطر پیستون و طول کورس اشاره کرد

طول کورس فاصله بین نقطه اولیه تا نقطه ثانویه است که شفت سیلندر طی میکند،معمولا طول کورس برای سیلندر های پنوماتیک بین 1 تا 2000 میلی متر می باشد.

سیلندر پنوماتیک دارای فشار کاری هستند برای تنظیم فشار کمپرسور هوا از تجهیز استفاده‌ می شود.

قیمت جک پنوماتیک

یکی از مهمترین موارد در خرید این محصول قیمت آب است. سیلندر پنوماتیک در بازار صنعت با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد؛ چرا که از نظر کیفیت با هم  متفاوت اند،برخی از آنها قوی تر و قیمت گران تری نسب به سایر اجناس دارند.

انواع جک پنوماتیکی

سیلندر های یکطرفه

این سیلندر ها کورس را یکطرفه طی میکنند.هوای فشرده از یک جهت وارد و پیستون را به حرکت وادار میکند.هرگاه فشار هوا قطع شود(هوایی درون سیلندر وجود نداشته باشد)

پیستون و میله پیستون به کمک فنری به نام فنر بازگراننده  به حالت قبلی خود برمی گردد.

1- محدودیت طول کورس با میزان خروج سیلندر رابطه مستقیم دارد

2-مقاومت فنر حدود 10% از نیروی جلوروی می کاهد

3-توقف جک حتی در شرایطی که فشار هوا قطع شود به طور دقیق صورت میگیرد

4-مصرف هوا تنها درز هنگام حرکت جک اتفاق میافتد.

سیلندر های دوطرفه

این سیلندر ها برخلاف جک های یک طرفه وظیفه برگشت در میله پیستون را نیز بر عهده دارند

لازم به ذکر است که فنر بازگرداننده هیچ نقشی در این مدل جک ندارد و هوای فشرده عملیات بازگشت را انجام میدهد.

هوای فشرده وارد جک دوطرفه شده و باعث حرکت پیستون و خروج ان میشود،تخلیه هوای موجود در سیلندر تا زمانی ادامه پیدا میکند که جریان هوای فشرده با همکاری شیر تغییر یابد(برعکس شود)؛در یک بازه زمانی هوا از درپوش فوقانی جک وارد و منجر به برگشت پیستون و شفت؛ به حالت اولیه می شود.

مشخصات کلی برای سیلندر های دوطرفه:

1-ترکیب دو جک دو طرفه کافی است تا شفت در چند موقعیت موضعی متوقف شود

2-رفت و برگشت هردو توسط خود جک و نیروی باد انجام می شود.

کاربرد سیلندر پنوماتیک

در این عصر تکنولوژی بیشتر کارهای صنعتی اتوماسیون شده اند و بصورت اتوماتیک انجام می شود و سیلندر پنوماتیک نقش مهمی در این اتوماسیون دارد. در دستگاههای cnc ، تولید شیرالات، خودروسازی و حتی دستگاهای شهر بازی انواع‌ جک پنوماتیک استفاده شده است.

این تجهیز معمولا توسط کنترل شده و بالا و پایین می آید. با ترکیب چند جک حرکات پیچیده ای میتوان انجام داد.

کاربرد جک های یکطرفه شامل جدا کردن قطعات از قالب،باز و بسته کردن درب ها،ترمز،پرس و فشرده سازی در صنعت است.

کاربرد جک های دو طرفه در حرکاتی با نیروی متوسط و حتی کمتر است؛در صنایع فشرده سازی،سوراخ کاری،ترمز غلطک و حتی پایین اوردن قطعات بسیار پر رونق است.

جک های پنوماتیکی مطابق کاربرد آنها:

*جک کتابی

*جک فشرده(کامپکت)

*جک بدون شفت(رادلس)

*جک چهار میل

*جک قلمی

پر کاربرد ترین جک ها،جک های شفت دار و به طور عمده از نوع چهار میل و قلمی می باشد.

جک پنوماتیک چهار میل

بیشترین تفاوت در بازه قیمت این مدل به نوع سایز بندی آن بر می گردد هرچه قطر داخلی سیلندر و دوره(کورس) جک بیشتر و بزرگتر باشد باید از متریال بیشتری در آن استفاده کرد.

بیشتر بدانید: ticdoor.ir

جک پنوماتیک قلمی

در اصل قیمت این جک ها به جنس کار شده در بدنه سیلندر وابسته است.

مثلا سیلندری که بدنه استیل دارد مقاوم تر از سیلندری است که بدنه آلومینیومی دارد،همچنین جک با بدنه استیل قادر است فشار بیشتری را تحمل کند؛بنابراین جک با بدنه استیلِ این مدل گران تر است.البته سایز بندی در قیمت این مدل نیز تاثیر دارد،اما نه به اندازه جنس آن.

جک برقی پنوماتیک

جک پنوماتیک کامپکت

تغییردر قیمت این مدل از سیلندر ها مربوط به تنوع در مدل و نحوه نصب آنهاست.از تاثیر نوع شیفت در قیمت سیلندر کامپکت چشم پوشی نکنید.قیمت مدل شیفت معمولی نسبت به قیمت مدل های ویژه(ثابت و چهارگوش)نصف می باشد؛ سایز بندی در تعیین قیمت این مدل بی تاثیر نیست.

نصب سیلندر پنوماتیک

اگر سیلندر در اندازه مناسب خریداری  کرده باشید با نصب آن مشکلی نخواهید داشت. نشیمنگاه جک معمولا بر روی لولای جک می نشیند و شفت آن به دوشاخه سرجکی یا چشمی قرقره ای وصل می شود. پس از نصب فیزیکی حالا باید ورودی و خروجی هوا را وصل کنید تا کار تمام شود.

برای عملکرد بهتر  و عمر بیشتر جک توصیه می شود از تجهیزات استفاده کنید.

مزیت

از مهم ترین و اصلی ترین مزیت های سیلندر های پنوماتیک عدم آلودگی آنهاست.

زیرا کارکرد جک ها با هوای فشرده،پاک می باشد به طوری که در صنایع غذایی،بهداشتی دارویی و پزشکی و…مورد استفاده قرار میگیرد.

برند های معتبر و معروف سیلندر های پنوماتیک

برند اسکو آمریکا؛ فستو آلمان؛ بورکرت آلمان؛ نورگرن انگلیس از معتبر ترین برند های این صنعت به شمار می روند البته اگر به دنبال قیمت مناسب تری باشید برند های شاکو و ایرتک چین(تایوان) به شما پیشنهاد می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا