عمومیمدیریت کسب و کار

انواع بازی های فکری در گوشی

موبایل‌ها با وجود کنترل‌های لمسی، بهترین گزینه برای توسعه‌دهندگان محسوب می‌شود تا بازی‌های پازل یا فکری خود را ارائه کنند. گوشی‌های هوشمند عموما برای بازی‌های پازل بسیار مناسب هستند، زیرا این دسته از بازی‌ها چندان سنگین نیستند و از سویی دیگر تجربه بسیار سرگرم‌کننده‌ای را ارائه می‌کنند. در ادامه این مطلب بهترین بازی های فکری اندروید و آیفون را به شما معرفی خواهیم کرد.

در هر زمان ممکن، می‌توان از بازی‌های فکری و پازل لذت برد و به همین دلیل این دسته در میان بازیکنان موبایل محبوبیت بسیار زیادی دارد. در ایستگاه‌های مترو، پیش از خواب شب یا زمانی که منتظر دوست خود هستید، می‌توانید برای لحظه‌ای خود را با این دسته از بازی‌ها سرگرم کنید که همچنین باعث آرامش شما خواهند شد.

در ادامه این مطلب از دیجیاتو 25 عنوان از بهترین بازی فکری اندروید و آیفون را برای گوشی‌های موبایل معرفی خواهیم کرد.

Bomb Club

امتیاز در گوگل پلی: 4.6 امتیاز در اپ استور: 4.3 نیاز به اینترنت: خیر

در بازی Bomb Club که فضای بسیار رنگارنگی دارد و پازل‌های بسیار متنوع و چالش‌برانگیزی در آن طراحی شده، چندین بمب در نقشه‌های مختلف قرار گرفته‌اند که باید با منفجر کردن آن‌ها، معماهای هر نقشه را حل کنید و به هدف نهایی برسید.

هدف اصلی شما در هر مرحله بازی این است که تمام بمب‌ها را منفجر کنید اما همه چیز به همین سادگی هم نیست. در هر مرحله، بمب‌های متنوعی مانند لیزری، قدرتمند، کوچک و موارد بسیار زیاد دیگری در دسترس شما قرار می‌گیرد و باید تمام کارها را با برنامه انجام دهید تا در نهایت نقشه بازی از بمب‌ها پاک شود. انجام یک حرکت اشتباه در هر مرحله باعث می‌شود که نتوانید آن را به پایان برسانید. (یا حداقل امتیاز کامل را بگیرید.)

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، اینکه Bomb Club یک بازی کاملا رایگان است و در آن خبری از تبلیغات آزاردهنده نیز وجود ندارد. خریدها درون برنامه‌ای نیز نقش چندان زیادی در بازی ندارند.

دانلود بازی Bomb Club

امتیاز در گوگل پلی: 4.5 امتیاز در اپ استور: 4.8 نیاز به اینترنت: خیر

Chess Light

امتیاز در گوگل پلی: 4.4 امتیاز در اپ استور: 4.6 نیاز به اینترنت: خیر

همانطور که از نام و تصاویر بازی پیداست، Chess Light برای طرفداران شطرنج ساخته شده اما بیشتر از آنکه یک بازی شطرنج باشد، یک بازی معمایی و پازل محسوب می‌شود که از شطرنج الهام گرفته است.

در این بازی بیش از 180 پازل و شش درجه سختی در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد که باید با استفاده از توانایی‌ها خود آن‌ها را برطرف کنند. شطرنج بدون شک از جمله بازی‌ فکری بسیار محبوب جهان محسوب می‌شود که به تقویت هوش و قدرت تفکر نیز کمک زیادی می‌کند. Chess Light نمونه بسیار خوبی برای تقویت هوش بازیکنان محسوب می‌شود، زیرا آن‌ها را فقط در شرایط سخت شطرنج قرار می‌دهد تا با داشتن مهره‌های محدودی بتوانند حریفان خود را کیش و مات کنند.

همچنین در برخی موارد چالش‌ها بسیار سخت می‌شود که در این شرایط یک سیستم راهنمایی برای بازیکنان قرار گرفته است. نکته مهم دیگر این Chess Light کاملا رایگان است و در آن از تبلیغات نیز استفاده نشده است. بنابراین با خیال راحت می‌توان از آن لذت برد.

دانلود بازی Chess Light

امتیاز در گوگل پلی: 4.4 امتیاز در اپ استور: 4.6 نیاز به اینترنت: خیر

محیط بازی به صورت سه‌بعدی و فوق‌العاده ساخته شده است که برای یک بازی موبایل بسیار خوب به نظر می‌رسد. همچنین در این بازی هم خبری از تبلیغات وجود ندارد، بنابراین می‌توانید به راحتی از آن لذت ببرید.

امتیاز در گوگل پلی: 4.7 امتیاز در اپ استور: 4.8 نیاز به اینترنت: خیر

در این بازی همچنان نقش ماجراجوی اصلی این سری یعنی «لارا کرافت» را به عهده خواهید داشت اما بازی به صورت نوبتی پیش می‌رود. یعنی در هر نوبت می‌توانید حرکات خود را به صورت نامحدود انجام دهید و پس از آن باید منتظر بمانید تا دشمنان شما نیز حرکت خودشان را انجام دهند. به همین دلیل برای تمام حرکات باید استراتژی خاصی داشته باشید و انجام بسیاری از حرکات و همچنین کشتن دشمنان باعث می‌شود تا از آن به عنوان یک بازی معمایی یاد کنیم.

امتیاز در گوگل پلی: 4.4 امتیاز در اپ استور: 4.7 نیاز به اینترنت: خیر

گیم پلی بازی بسیار ساده است و فقط باید روی صفحه موبایل خود ضربه بزنید تا ربات دوست داشتی بازی در نقاط مختلف آن جابجا شود. همجنین با کشیدن انگشتان خود به طرفین می‌توانید محیط 360 درجه آن را بچرخانید تا دید بهتری داشته باشید و تمام بلوک‌ها را مشاهده کنید. هدف بازی این است که ربات را به نقطه پایانی هر مرحله برساند که شاید از نظر تئوری ساده به نظر می‌رسد اما از نظر عملی بازی شامل پازل‌های بسیار متفاوتی خواهد شد که در برخی موارد بسیار چالش برانگیز هستند.

امتیاز در گوگل پلی: 4.8 امتیاز در اپ استور: 4.4 نیاز به اینترنت: خیر

Piffle

امتیاز در گوگل پلی: 4.5 امتیاز در اپ استور: 4.8 نیاز به اینترنت: خیر

با این حال Piffle رابط کاربری فوق‌العاده جذاب، گرافیک عالی، کنترل‌های ساده و مکانیک‌های فوق‌العاده‌ای را در مراحل مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد که همین امر باعث می‌شود تا نسبت به سایر بازی‌های هم سبک خود متفاوت باشد.

به طور کلی، در این بازی باید تمام بلوک‌ها را از بین ببرید و از رسیدن آن‌ها به زمین یا پایین‌ترین سطح ممکن جلوگیری کنید. تعداد محدودی گربه کوچک در اختیار دارید و بلوکه‌هایی که باید شکسته شوند در هر مرحله متفاوت هستند. بازی به شدت سرگرم‌کننده و اعتیادآور است و می‌توانید برای ساعت‌های غرق زیبایی‌های آن شوید.

دانلود بازی Piffle

The Room

امتیاز در گوگل پلی: 4.9 امتیاز در اپ استور: 4.9 نیاز به اینترنت: خیر

سری بازی‌های The Room از آن دسته بازی‌هایی محسوب می‌شوند که به هیچ وجه نباید تجربه آن‌ها را از دست بدهید و بدون شک یکی از بهترین بازی فکری اندروید است.

بازی‌های این سری در سبک معمایی ساخته شده‌اند اما هویت بسیار ترسناکی دارند و پازل‌های هوشمندانه‌ای برای آن‌ها طراحی شده است. تاکنون چهار بازی در این سری منتشر شده که با هر عنوان جدید بهتر شده است. در The Room: Old Sins نیز مانند بازی‌های دیگر وارد عمارت قدیمی می‌شوید و در آن باید به دنبال اسنادی باشید. در هر صفحه با آیتم‌هایی روبرو خواهید شد که موارد مختلفی از جمله کلید، اهرم و اجسام دیگر را تشکیل می‌دهند و تمام آن‌ها در طول بازی به کمک شما خواهند آمد.

طراحی مراحل بازی خیره کننده است و سبک آن را کمتر در بازی‌های دیگر مشاهده کرده‌ایم. هیچ چیزی در این بازی بیهود به نظر نمی‌رسد و پازل‌های آن به هوش بسیار زیادی برای حل کردن نیاز دارند. سری بازی‌های The Room از آن دسته مواردی محسوب می‌شود که تجربه آن به تمام طرفداران بازی‌ های ویدیویی پیشنهاد می‌شود.

دانلود بازی The Room: Old Sins

امتیاز در گوگل پلی: 4.5 امتیاز در اپ استور: 4.8 نیاز به اینترنتخیر

داستان بازی بسیار ترسناک است و شاید بهتر است خودتان آن را تجربه کنید، بنابراین جزئیات آن را توضیح نخواهیم داد. به طور کلی بازی شما را در یک محیط بسته قرار می‌دهید تا با کلیک کردن روی اجسام مختلف و البته کمک گرفتن از هوش خود بتوانید از این محیط خارج شوید. با این حال داستان بازی به مرور زمان ترسناک و عجیب و غریب خواهد شد، زیرا سایه‌های وحشتناکی همیشه در کمین شما هستند.

!Threes

امتیاز در گوگل پلی: 4.6 امتیاز در اپ استور: 4.0 نیاز به اینترنت: خیر

بازی با اعداد همیشه جز محبوب‌ترین‌های معمایی محسوب می‌شود و Threes از جمله عناوین فوق‌العاده این دسته محسوب می‌شود که همچنین یکی از بهترین بازی های فکری اندروید است. روند بازی بسیار ساده است، باید با انگشت خود بلوکه‌های مختلف را که اعدادی روی آن‌ها قرار دارد در چهار جهت مختلف تکان دهید تا اعداد اصلی با یکدیگر ترکیب شوند. با این روش اعداد بزرگترین به دست خواهند آن و به مرور زمان بازی چالش‌برانگیزتر می‌شود.

البته همه چیز ساده نیست و باید حرکات خود را با برنامه‌ریزی انجام دهید، زیرا اگر صفحه بازی از اعداد پر شود و حرکت دیگری نداشته باشید، بازی تمام می‌شود و باید از ابتدا تلاش کنید! بازی نسبتا ساده است اما شما می‌توانید ساعت‌ها خودتان را سرگرم آن کنید.

علاوه بر این ترکیبی دلپذیر از جلوه‌های بصری و صداگذاری‌های جذاب باعث می‌شود تا Threes به یک بازی کاملا سرگرم‌کننده تبدیل شود. برای طرفداران معمایی نیز یک گزینه کاملا مناسب محسوب می‌شود تا با ترکیب کردن اعداد هوش خود را به چالش بکشند. با این حال، تبلیغات بازی ممکن است تا حدی اذیت‌کننده باشند.

دانلود بازی Threes

امتیاز در گوگل پلی: 4.4 امتیاز در اپ استور: 4.4 نیاز به اینترنت: خیر

با این وجود، می‌توانید بازی را به شیوه‌های مختلفی به پایان برسانید و در نهایت فقط یکی از قهرمانان شما که شامل شوالیه، جادوگر یا کماندار می‌شود به نقطه پایانی برسد. بازی دارای 60 مرحله مختلف است که در آن‌ها با پازل‌ها و معماهای مختلفی مواجه خواهید شد که باید از آن‌ها عبور کنید.

Two Dots

امتیاز در گوگل پلی: 4.3 امتیاز در اپ استور: 4.5 نیاز به اینترنت: خیر

در نگاه اول و با توجه به تصویر بالا شاید تصور داشته باشید که در Two Dots باید بلوک‌های یک رنگ را به یکدیگر متصل کنید اما یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و بهترین بازیهای معمایی اندروید و آیفون محسوب می‌شود.

یادگیری بازی نسبتا ساده است و به روش‌های مختلفی آموزش خواهید دید اما برای تسلط کامل بر آن مسیر طولانی را در پیش خواهید داشت. گیم پلی بازی به گونه‌ای طراحی شده که بسیار اعتیادآور است و به سرعت محو زیبایی‌ها و جذابیت آن خواهید شد. هدف اصلی بازی این است که تا می‌توانید نقطه‌های هم رنگ را به یکدیگر متصل کنید تا به اهداف تعیین شده خود برسید. با این حال بازی بسیار طولانی است و بیش از 900 مرحله مختلف در آن وجود دارد.

طراحی بازی به طور کلی بسیار جذاب است و همچنین صداگذاری آن کمک زیادی می‌کند تا تجربه Two Dots بسیار سرگرم‌کننده باشد و یکی از بهترین بازی فکری اندروید و آیفون باشد.

دانلود بازی Two Dots

hocus.

امتیاز در گوگل پلی: 4.4 امتیاز در اپ استور: 4.3 نیاز به اینترنت: خیر

hocus. یک بازی پازل مبتنی بر فیزیک است که روند ساده‌ای دارد. هدف بازیکنان در بازی این است که مکعب اصلی را تا جایی که می‌توانند سریع به نقطه پایانی که قرمز رنگ است برسانند. با این حال تمام بازیکنان می‌توانند پازل‌های دلخواه خود را بسازند و آن را برای دیگران به اشتراک بگذارند، بنابراین می‌توانید پازل‌های دیگران را تجربه کنید.

با این حال، خود بازی نیز بیش از 100 پازل مختلف را برای شما ارائه کرده که در آن‌ها باید مکعب را به اطراف حرکت دهید و این کار فقط با کشیدن انگشتتان به اطراف انجام می‌شود. احتمالا hocus. یکی از مینیمال‌ترین بازی‌هایی خواهد بود که در موبایل تجربه کرده‌اید و به راحتی می‌تواند شما را چندین ساعت سرگرم کند.

دانلود بازی hocus.

Mini Metro

امتیاز در گوگل پلی: 4.6 امتیاز در اپ استور: 4.9 نیاز به اینترنت: خیر

همانطور که از نام بازی Mini Metro مشخص است، با یک عنوان شبیه‌ساز مترو مواجه هستیم که البته عناصر بازی‌های پازل و معمایی در سرتاسر آن وجود دارد. در این بازی وظیفه دارید تا خطوط مترو را طراحی کنید که با گسترش شهر ایستگاه‌های بیشتری به آن اضافه می‌شوند و بازی چالش برانگیزتر می‌شود. باید اطمینان داشته باشید که مسافران به موقع به مقصد خود می‌رسند و در صورت نیاز خطوط مترو جدیدی طراحی کنید.

با طراحی و زیبایی‌شناسی بسیار مینیمال، موسیقی بسیار جذاب و حالت‌های مختلفی که درون بازی وجود دارد، Mini Metro یکی از بهترین بازی فکری اندروید و آیفون محسوب می‌شود که از آن بسیار لذت خواهید برد.

دانلود بازی Mini Metro

امتیاز در گوگل پلی: 4.8 امتیاز در اپ استور: 4.5 نیاز به اینترنت: خیر
امتیاز در گوگل پلی: 4.6 امتیاز در اپ استور: 4.9 نیاز به اینترنت: خیر
امتیاز در گوگل پلی: 4.3 امتیاز در اپ استور: 4.7 نیاز به اینترنت: خیر
امتیاز در گوگل پلی: 4.7 امتیاز در اپ استور: 4.6 نیاز به اینترنت: خیر
امتیاز در گوگل پلی: 3.9 امتیاز در اپ استور: 4.4 نیاز به اینترنت: خیر

PUSH

امتیاز در گوگل پلی: 4.8 امتیاز در اپ استور: 4.1 نیاز به اینترنت: خیر

PUSH یک بازی پازل مینیمال سرگرم‌کننده است که در آن تنها هدف بازیکنان فشار دادن یک دسته از دکمه‌های مختلف به ترتیب صحیح است. نکته قابل‌توجه اینکه بازی هیچ تایمر یا هیچ نکته آموزشی ندارد. حتی هیچ باس فایتی وجود ندارد و در آن فقط باید به حل کردن معماهای مختلف بپردازید.

در واقع بازی PUSH فقط روی گیم‌پلی تمرکز دارد و می‌توان از آن به عنوان یک بازی پازل کاملا شایسته و مناسب برای طرفداران باز‌ی‌های معمایی یاد کرد.

دانلود بازی PUSH

Hidden Through Time

امتیاز در گوگل پلی: 3.9 امتیاز در اپ استور: 4.6 نیاز به اینترنت: خیر

Hidden Through Time از آن دسته بازی‌های معمایی بامزه موبایل است که طراحی فوق‌العاده، انیمیشن‌های زیبا و گیم‌پلی لذت بخشی دارد و در آن باید در یک محیط فوق‌العاده زیبا به پیدا کردن اشیا مختلف سرگرم شوید.

در طول بازی، تمام وقت خود را صرف رمزگشایی سرنخ‌های مختلفی خواهید کرد تا تمام اشیا پنهان هر مرحله را پیدا کنید و هر مرحله به‌طرز کاملا دلپذیری زیبا طراحی شده و به‌راحتی می‌توانید ساعت‌ها به آن‌ها نگاه کنید تا اشیا موردنظر خود را پیدا و شکار کنید. اگر از بازی‌هایی Hidden Object لذت می‌برید و محیط‌های رنگی شما را جذب می‌کنند، بنابراین شما عاشق Hidden Through Time خواهید شد.

دانلود بازی Hidden Through Time

امتیاز در گوگل پلی: 4.5 امتیاز در اپ استور: 4.8 نیاز به اینترنت: خیر

در طول این بازی، شما بیشتر وقت خود را صرف چرخاندن تصاویری خواهید کرد تا تصاویر بزرگ‌تری ایجاد شود. در نهایت، با حل کردن تمام پازل‌ها، داستان بازی برای شما بیان می‌شوند.

Hidden Folks

امتیاز در گوگل پلی: 4.5 امتیاز در اپ استور: 4.6 نیاز به اینترنت: خیر

Hidden Folks دیگر بازی معمایی است که در آن باید به پیدا کردن اشیا مختلف بپردازید. یک بازی کاملا شیک که طراحی و انیمیشن‌های فوق‌العاده لذت بخشی دارد. تمام عکس‌ها و نقاشی‌های بازی به صورت دستی طراحی شده و این ویژگی باعث می‌شود تا تجربه آن دلچسب‌تر شود.

با این حال، در مقایسه با سایر بازی‌هایی که در آن‌ها باید به پیدا کردن اشیا مربوط شوید (Hidden Object) در Hidden Folks باید برای پیدا کردن اشیا، دیگر موارد موجود در عکس‌ها را نیز جابجا کنید. بنابراین در مقایسه با سایر بازی‌ها، تجربه تعاملی‌تری محسوب می‌شود.

دانلود بازی Hidden Folks

blue

امتیاز در گوگل پلی: 4.7 امتیاز در اپ استور: 4.8 نیاز به اینترنت: خیر

بازی در مجموع شامل 50 مرحله می‌شود که در آن‌ها باید از روش آزمون و خطا برای پیروزی استفاده کنید. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه بازی blue شامل تبلیغات می‌شود که برای حذف آن‌ها باید از طریق خرید درون‌برنامه‌ای، هزینه کنید.

دانلود بازی blue

سوالات متداول درباره بهترین بازی هااکثر ما از فواید بازی‌های معما محور مطلع هستیم و می‌دانیم چه تاثری مثبتی ‌می‌توانند بر ذهن ما ایجاد کنند‌. سودوکو یکی از این بازی‌ها است که در فهرست ما نیز با نام Microsoft Sudoku جای گرفته است که فضای مناسبی را برای همه‌ی سطوح فراهم می‌کند. اگر چیزی فرار تر از یک چالش ساده می‌خواهید، طوری که شما را از ثانیه‌ی اول با معماهای خود محاصر کند.

به‌روزرسانی: این مطلب در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ با بازی‌های جدید به‌روز شده است.

 • سبک: فکری، تفننی
 • استودیو: Hempuli
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۶.۹۹ دلار
 • سبک: فکری
 • استودیو: Journey Bound Games Inc
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۳.۹۹ دلار
 • سبک: معمایی
 • استودیو: Triada Studio Games
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان
 • سبک: فکری، شبیه‌سازی
 • استودیو: Headup
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار
 • سبک: ماجراجویی، فکری
 • استودیو: House on Fire
 • مناسب برای نوجوانان
 • قیمت: رایگان

۲۴– Microsoft Sudoku

 • سبک: فکری
 • استودیو: Microsoft Corporation
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، سودوکو جزو بهترین بازی‌های پازل محور است که می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر حاظه‌ی شما ایجاد کند و همینطور در دراز مدت، از شما در مقابل آلزایمر محافظت کند. اما سودودکو از دید بعضی‌ها یا شاید خیلی‌ها، به‌عنوان یک بازی سخت و خسته کننده شناخته می‌شود. با اینکه شاید حتی یکبار هم آن را تجربه نکرده باشند.

اگر تا الان فرصت تجربه‌ی سودوکو را نداشته‌اید یا می‌خواهید با چالش‌های مختلفی از سودوکو دست‌وپنجه نرم کنید، بازی موبایل Microsoft Sudoku می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. همچنین در ادامه می‌توانید بازی موبایل Microsoft Sudoku را به‌صورت رایگان از پلی‌استور دانلود کنید. Microsoft Sudoku یکی از بهترین بازی های فکری اندروید برای علاقمندان به بازی اندروید سودوکو است.

دانلود بازی فکری Microsoft Sudoku

 • سبک: فکری، ماجراجویی
 • استودیو: Rusty Lake
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان

۲۲– Prune

 • سبک: فکری
 • استودیو: Joel McDonald
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۳.۹۹ دلار

بازی موبایل Prune یکی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه‌های بشر را برای ما بازگو می‌کند. درخت‌کاری هدف اصلی بازی Prune است که در همه‌ی مراحل باید به آن بپردازید. شما باید دانه‌ای را در خاک بکارید و آن را حالت دهید تا در مسیر درست به رشد خود ادامه دهد تا درنهایت به نور برسد و شکوفا شود. شما با لمس صفحه می‌توانید شاخه‌هایی که به مسیر‌های اشتباه می‌روند را قطع کنید تا انرژی درخت صرف مسیر اشتباه نشود. بازی Prune که یکی از بهترین بازی های فکری اندروید در فهرست ما است موسیقی‌ آرامش بخشی دارد که با محیط و گرافیک خود نیز بسیار همخوانی دارد.

بازی موبایل Prune با چالش‌های ساده‌ای شروع می‌کند. اما با ورود به مراحل بالاتر با اضافه شدن موانع جدید، کار را برای شما سخت‌تر می‌کند. بازی موبایل Prune با وجود قیمت ۳.۹۹ دلاری خود، توانسته‌ است که بازیکنان زیادی را به خود جذب کند و در عین‌حال آن‌ها را راضی نگهدارد. در ادامه می‌توانید بازی موبایل Prune را از فروشگاه پلی‌استور خریداری و دانلود کنید.

۲۱– World of Goo

 • سبک: فکری
 • استودیو: 2D BOY
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار

با اینکه سال‌ها از انتشار بازی موبایل World of Goo میگذرد، اما طراحی جذاب و دوست داشتنی آن، مانعِ کنار گذاشتن این بازی محبوب از این فهرست می‌شد. بازی World of Goo در دنیایی پر از موجودات سیاه رنگ و چسبناک جریان دارد که همه‌ی آن‌ها هدفی مشترک دارند که میخواهند با کمک به یکدیگر از محیط فرار کنند و خود را به یک لوله‌ی مشخص برسانند. با وجود قدیمی بودن بازی World of Goo نمی‌توانستیم از این بازی که یکی از بهترین بازی های فکری اندروید است عبور کنیم.

شما باید با چسباندن این موحودات به یکدیگر و ساختن انواع پل‌ها، باقی مانده‌ی آن‌ها را به لوله هدایت کنید. یکی از ویژگی‌های جذاب بازی World of Goo مراحل متنوعی است که هرکدام در محیطی متفاوت شما را سرگرم می‌کند. بازی موبایل World of Goo با قیمت ۴.۹۹ دلاری خود توانسته است که رضایت خیلی از مخاطبان خود را جلب کند. در ادامه می‌توانید بازی‌ موبایل World of Goo را از فروشگاه پلی‌استور خریداری و دانلود کنید.

دانلود بازی فکری World of Goo

۲۰– SpongeBob: Krusty Cook-Off

 • سبک: فکری، تفننی
 • استودیو: Tilting Point
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان

بازی SpongeBob: Krusty Cook-off یکی دیگر از است که شما را با شخصیت‌های دوست داشتنی مجوعه‌ی محبوب باب اسفنجی همراه می‌کند تا این‌بار، باب‌اسفنجی را در آشپزی همراهی کنید. ظاهر عکس‌های بازی شاید جلوه‌ی یک بازی کودکونه را داشته باشند.

اما مطمئن باشید که راه‌اندازی چند مشتری به‌صورت همزمان که هرکدام خواسته‌ی متفاوتی دارند کار ساده‌ای نیست. علاوه‌بر این شما باید در بازه‌ی زمانی کوتاهی سفارش‌ها را آماده کنید تا درنهایت با موفقیت مرحله را پشت سر بگذارید.

اگر همچنان فکر می‌کنید بازی باب اسفنجی نمی‌تواند چالش سختی برای شما ایجاد کند، کافی است که چند مرحله از آن‌را تجربه کنید. بازی موبایل SpongeBob: Krusty Cook-Off را می‌توان جزو بهترین بازی‌های ساخته شده از مجوعه‌ی باب اسفنجی دانست. در ادامه می‌توانید این بازی جذاب را به‌صورت رایگان از پلی‌استور دانلود کنید.

دانلود بازی فکری SpongeBob: Krusty Cook-off

۱۹– Love Poly

 • سبک: فکری
 • استودیو: EYEWIND
 • مناسب برای همه‌ی سنین
 • قیمت: رایگان

بازی موبایل Love Poly برای بازیکنانی ساخته شده است که می‌خواهند به دور از هر محدودیت زمانی و در آرامش کامل به حل پازل‌ها بپردازند. بازی قطعات یک تصویر سه‌بعدی را در هر مرحله مقابل شما قرار می‌دهد و شما نیز باید با چرخاندن مداوم تصویر، درنهایت حالت صحیح آن را پیدا کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از کلید Help تصویر نهایی را مشاهده کنید.

با این وجود بازهم پیدا کردن حالت صحیح تصویر، کار ساده‌ای نخواهد بود. تصاویر بازی تشکیل شده از انوع میوه‌ها و حیوانات مختلف که شما باید آن‌ها را در مراحل مختلف تکیمیل کنید. می‌توانید بازی موبایل Love Poly را هم‌اکنون از پلی‌استور به‌صورت رایگان دریافت کنید. اگر به‌دنبال بهترین بازی فکری اندروید می‌گردید که حال و هوایی ساده داشته باشد Love Poly گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

دانلود بازی فکری Love Poly

۱۸– Mr Pumpkin 2

 • سبک: فکری
 • استودیو: LilithGames
 • مناسب برای نوجوانان
 • قیمت: ۱.۹۹ دلار

حتی اگر به زبان انگلیسی هم مسلط نیستید، بازهم می‌توانید با جست و جو در محیط پازل‌ها را حل کنید. بازی موبایل Mr Pumpkin 2 از گرافیک ‌جذاب و محیط‌های متنوعی بهره می‌برد. همچنین طراحی‌ کاراکترها هم کمی حالت کمدی دارند که همین ظاهر عجیب کاراکتر‌ها به جذابیت بازی افزوده است. می‌توانید هم‌اکنون بازی اندروید Mr Pumpkin 2 را با قیمت ۱.۹۹ دلار از پلی‌استور خریداری و دانلود کنید. به‌خاطر معماهای پیچیده Mr Pumpkin 2‌ را می‌توانیم یکی از بهترین بازی های فکری اندروید بنامیم.

دانلود بازی اکشن Mr Pumpkin 2

 • سبک: فکری، ماجراجویی
 • استودیو: LEVEL-5 Inc
 • مناسب برای نوجوانان
 • قیمت: ۱۴.۹۹ دلار
 • سبک: فکری
 • استودیو: Holy Cow Games
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۳.۹۹ دلار
 • سبک: فکری
 • استودیو: Century Games Pte. Ltd
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان
 • سبک: فکری، ماجراجویی
 • استودیو: Jesse Makkonen
 • مناسب برای بزرگسالان
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار
 • سبک: فکری، ماجراجویی
 • استودیو: Rafael García
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۲.۴۹ دلار
 • سبک: فکری
 • استودیو: HandMade Game
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار
 • سبک: فکری، اکشن ماجراجویی
 • استودیو: Amanita Design
 • مناسب برای نوجوانان
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار
 • سبک: فکری
 • استودیو: Warner Bros. International Enterprises
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار
 • سبک: فکری
 • استودیو: Martin Magni
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان
 • سبک: فکری
 • استودیو: ustwo games
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار

۷– The Room Three

 • سبک: فکری
 • استودیو: Fireproof Games
 • مناسب برای نوجوانان
 • قیمت: ۳.۹۹ دلار

سری The Room از دیگر مجموعه بازی‌های موفقی است که طرفداران بسیار زیادی دارد و یکی از بهترین‌های سبک فکری نیز محسوب می‌شود. The Room Three مسیری مشابه با نسخه‌های پیشین را دنبال می‌کند. اما این‌بار شاهد افزایش گرافیک و طراحی بسیار مناسب تری نسبت به گذشته هستیم. بازی هر بار شما را وارد مکانی می‌کند که پر شده از اسرار و معما‌های مختلفی که تنها شما وظیفه‌ی پرده برداشتن از آن‌ها را دارید. همچنین طراحی انواع معما‌های مختلف درکنار داستان پر رمز و راز بازی، همگی سعی می‌کنند تا مخاطب را به‌دنبال خود جذب کنند و در عین حال، بازی روند خسته کننده‌ای به خود نگیرد.

از دیگر ویژگی‌های مهم بازی The Room Three می‌توان به موسیقی آن اشاره کرد که به خوبی حس دلهره و هیجان را به بازیکن تزریق می‌کند؛ هرچند که مراحل بازی تنها در حل پازل‌ها خلاصه می‌شود. The Room Three با قیمت ۳.۹۹ دلاری خود موفق شده است که بازخورد‌های بسیار خوبی در پلی‌استور به‌دست آورد و موفقیت نسخه‌های پیشین را نیز تکرار کند.

دانلود بازی فکری The Room Three

 • سبک: فکری، ماجراجویی
 • استودیو: Amanita Design
 • مناسب برای نوجوانان
 • قیمت: ۴.۹۹ دلار
 • سبک: فکری، اکشن و ماجراجویی
 • استودیو: SQUARE ENIX LTD
 • مناسب برای نوجوانان
 • قیمت: ۵.۹۹ دلار

۴– Sky: Children of the Light

 • سبک: فکری، نقش آفرینی
 • استودیو: thatgamecompany inc
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان

Sky: Children of the Light داستان سرزمینی را روایت می‌کند که دیگر امید و نشاط گذشته‌ی خود را از دست داده است و نیازمند قهرمان، یا به بیانی بهتر قهرمانانی است که نور و زندگی را به آن برگردانند. بازی در هفت دنیای مختلف جریان دارد که هرکدام به خوبی شما را در معماها و محیط‌های چشم نواز خود غرق می‌کنند. البته نباید موسیقی واقعا زیبا و در عین حال آرامش بخش بازی را نیز فراموش کنیم که تاثیر به‌سزایی در همراه کردن و افزایش کیفیت کلی تجربه‌ی بازیکن دارد. Sky: Children of the Light اثری با کیفیت و ایده‌آل برای طرفداران سری بازی‌های پازل محور شمرده می‌شود که می‌تواند بسیاری از انتظارات مخاطبان خود را در زمینه‌های مختلف برآورده کند.

دانلود بازی فکری Sky: Children of the Light برای اندروید

 • سبک: فکری، استراتژی
 • استودیو: Arnold Rauers
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان
 • سبک: فکری
 • استودیو: Focus apps
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان

۱– Infinity Loop

 • سبک: فکری
 • استودیو: InfinityGames.io
 • مناسب برای تمام سنین
 • قیمت: رایگان

دانلود بازی فکری Infinity Loop برای اندروید

بازی‌های موبایل همیشه جنبه تفریحی ندارند و گاهی بازی کردن می‌تواند به افزایش خلاقیت و سرعت‌العمل، بهبود حافظه و حتی بالارفتن ضریب هوشی کمک کند، اگر می‌خواهید ذهن خود را به چالش بکشید با ۱۹کالا در معرفی بهترین بازیهای فکری اندروید همراه باشید.

در ادامه بهترین بازیهای فکری اندروید را معرفی می‌کنیم.

گیم پلی بازی ساده است و به سرعت آن را یاد می‌گیرید. وظیفه‌ی شما هم در بازی اینست که ماشین قرمز رنگ را از پارکینگ خارج کنید و برای این کار می‌توانید ماشین‌های دیگر را جا به جا کنید و آنها را از سر راه بردارید.

یکی از بهترین بازی های فکری برای اندروید اتاق سامسارا است که با سبک فکری-ماجراجویی خود می‌تواند ساعت‌ها فکر و ذهن شما را درگیر خود کند.
در این بازی شما در یک اتاق مرموز با وسایل عجیب و غریب رها می‌شوید و اگر می‌خواهید زنده بمانید، باید از هوش و ذکاوت خود کمک بگیرید و با بررسی تمامی وسایل‌های موجود در اتاق، راهی برای خروج از آن پیدا کنید. این بازی فکری اندروید کاملاً رایگان بوده و هیچ گونه پرداخت درون برنامه‌ای ندارد، پس با خیال راحت آن را نصب کنید.

SpongeBob: Krusty Cook-Off

در ابتدا ممکن است تصور کنید که با یک بازی کودکانه طرف هستید، اما یک کودک چگونه می‌تواند چندین مشتری با سفارشات متنوع آن هم در مدت زمان محدود را همزمان مدیریت کند؟
کافیست چند مرحله از این بازی جذاب را امتحان کنید تا هم شیفته آن شوید و هم سرعت‌العمل خود را تا حدی باورنکردنی افزایش دهید. «باب اسفنجی» یکی از مواردیست که با الهام گرفتن از محبوب‌ترین شخصیت کارتونی یک دهه اخیر ساخته شده است. برای دانلود بازی فکری هیجانی باب اسفنجی می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

بهترین بازی فکری اندروید که تعداد دفعات زیادی دانلود شده همین «ماشیناریوم» است.

شما در این بازی به عنوان یکی از بهترین بازی فکری نقش یک ربات به نام «جوزف» که در شهر آشغال‌ها گرفتار شده را بازی می‌کنید. دوست جوزف ربوده شده و او تصمیم به نجاتش دارد. برای برنده شدن باید به این ربات کمک کنید تا با کمک ابزارهایی که دارد، دوستش را نجات داده و از این شهر بیرون رود، این بازی در پلی استور حدود ۵ دلار قیمت دارد، اما شما می‌توانید به صورت رایگان از سایت‌های ایرانی آن را دانلود و نصب کنید و از به چالش کشیدن خود لذت ببرید.

World of Goo

اول اینکه این بازی هم رایگان نیست، اما واقعاً ارزش هزینه کردن دارد و شما می‌توانید از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فارسی آن را با قیمت مناسب خریداری کنید.
“World of Goo” در فارسی به معنای «جهانی از ماده چسبنده» است و در این بازی شما باید با اتصال ذراتی به نام Goo مسئله‌های بازی را حل کنید. این بازی برپایه قوانین فیزیک ساخته شده و همه‌ی Goo‌ها مانند هم نیستند و هر کدام قابلیت‌ها و توانایی‌های منحصربه‌فردی دارند که همین موضوع به جذاب‌تر شدن بازی کمک زیادی کرده است و نام آن را در لیست برترین بازی های فکری اندروید گنجانده است.

کاراگاهی به نام کاراگاه الی که شما باید نقش او را بازی کنید، در بعد از ظهر روز سه‌شنبه وارد سرزمین رویا‌ها می‌شود و متوجه می‌شود که «کریستال زمان» در این سرزمین دزدیده شده و در نتیجه مفهوم زمان در این سرزمین رویایی بی‌معناست.

ماموریت شما در این بازی این است که با توجه به نشانه‌ها و حل کردن مسائل مختلف، کریستال زمان را پیدا کنید تا همه چیز به حالت عادی بازگردد. کاراگاه رویاها یکی از بهترین بازی های فکری اندروید محسوب می‌شود که به صورت رایگان دردسترس است و می‌تواند ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند.

در ادامه به معرفی بهترین بازیهای فکری اندروید که مناسب بزرگسالان هستند، می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

روش مونته‌سوری بر این باور استوار است که توانایی‌های بنیادی کودک در سال‌های اولیه زندگی‌اش یعنی بین ۳ تا ۶ سالگی شکل می‌گیرند. این توانایی‌ها تنها از طریق مدرسه رفتن کسب نمی‌شوند. کودک به دنیایی قدم می‌گذارد که از قبل ساخته شده‌است و البته مدام در حال تغییر است.

بهترین بازی فکری بزرگسالان اندروید

اگر بیشتر از ۱۷سال دارید، بازی‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم می‌تواند نظرتان را جلب کند.

بهترین بازی فکری بزرگسالان اندروید بازی بسیار جذاب و ماجرایی “التیام” است.

التیام در واقع ترکیبی از دو سبک داستانی و جورچینی است و شما باید نقش پیرمردی را بازی کنید که به دنبال گمشده‌اش می‌گردد. قصه این داستان بسیار احساسی است و چالش‌های زندگی یک انسان سالخورده را به زیبایی هرچه تمام‌تر به تصویر می‌کشد. در این بازی شما در معرض جورچین و مسائل سرگرم‌کننده قرار بگیرید تا در نهایت به پیرمرد کمک کنید تا گمشده خود را بیابد. دانلود این بازی فکری اندروید برای بزرگسالان از طریق پلی‌استور رایگان نیست، اما نسخه‌های رایگان آن در سایت‌های فارسی موجود است.

این بازی به عنوان بهترین بازی فکری اندروید باید بیش از ۱۰۰ مرحله مختلف را با موفقیت پشت سر بگذارید. به این صورت که باید با فکر به کاراکتر مورد نظر نزدیک شوید و سپس با سلاح مناسب او را ترور کنید. این بازی برای بزرگسالان طراحی شده و نصب آن به افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی‌شود چرا که خشونت بسیار زیادی در آن وجود دارد.

کلمه

اگر تصمیم به دانلود بازی فکری ایرانی برای بزرگسالان داشته باشید، یکی از گزینه‌هایی که پیش رویتان قرار می‌گیرد «کلمه» است.

همان طور که از نام بازی برمی‌آید در آن قرار است کلمات را حدس بزنید که به تقویت حافظه و گسترده شدن دایره لغات شما کمک می‌کند. برای دانلود بازی فکری ایرانی «کلمه» می‌توانید از طریق لینک زیر وارد فروشگاه پلی استور شوید.

آفتابه

«آفتابه» یکی از جالب‌ترین بازی‌های فکری ایرانی است که در آن با توجه به تصاویری که در اختیارتان قرار می‌گیرد باید کلمه‌ی مورد نظر را حدس بزنید.

اگر پیش‌تر این بازی را تجربه نکرده اید و یا حتی اگر از آخرین باری که به سراغ آن رفتید چند سال می‌گذرد، پیشنهاد می‌کنیم همین الان برای نصب بازی فکری بزرگسالان «آفتابه» اقدام کنید و ذهن خودتان را به چالش بکشید.

همانطور که گفتیم برخی بازی‌های فکر با هدف افزایش کارایی ذهن و تقویت حافظه طراحی می‌شوند در ادامه این مطلب چندتا از بهترین بازیهای فکری اندروید مناسب این هدف را معرفی خواهیم کرد.

بهترین بازی های فکری اندروید برای تقویت تمرکز و حافظه

اگر به جای بازی‌های بی‌هدف، چند دقیقه و یا حتی چند ساعت در روز را به یک بازی فکری جدید بزرگسالان که به افزایش تمرکز و قدرت حافظه کمک می‌کند اختصاص دهید، بعد از مدتی تأثیر مثبت آن را در زندگی خود احساس خواهید کرد. اگر تصمیم به تقویت تمرکز و حافظه‌ی خود با بازی فکری جدید بزرگسالان برای گوشی دارید، موارد فوق می‌توانند برایتان مناسب باشند.

انواع بازی های فکری در گوشی

Skillz

این بازی به عنوان یکی از بهترین بازی های فکری اندروید با استفاده از تمرین‌های متعدد، ذهن و حافظه شما را به بازی می‌گیرد و همین بازی‌های در ظاهر ساده به بهبود عملکرد حافظه و افزایش میزان توجه کمک خواهد کرد.

ممکن است در نگاه اول این بازی کمی خسته‌کننده به نظر برسد، اما به شما قول می‌دهیم با پشت سر گذاشتن چندین مرحله، بدون اینکه متوجه گذر زمان شوید خود را ساعت‌ها مشغول آن خواهید دید. Skillz یکی از برترین بازی های فکری اندروید است که می‌تواند عملکرد ذهن را تقویت کند. همچنین می‌توانید برای دانلود بازی فکری مرحله‌ای بزرگسالان از لینک زیر استفاده کنید.

Lumosity

اگر حافظه ضعیفی دارید و همه چیز را به سادگی فراموش می‌کنید این بازی برای شما ساخته شده است.
پس همین الان Lumosity به عنوان بهترین بازی فکری اندروید برای تقویت حافظه را نصب کنید و به ذهن و فکرتان نظم دهید! تمام گیم‌های این بازی با هدف خاصی طراحی شده‌اند و طراحان آن ادعا دارند افرادی که در روز چند دقیقه Lumosity بازی کنند، از نظر ذهنی و مهارتی پیشرفت چشمگیری خواهند داشت. دانستن زبان انگلیسی برای استفاده بهتر از این برنامه ضروریست.

Cognifit

اگر می‌خواهید حافظه، تمرکز، توجه، توانایی برنامه‌ریزی و استدلال را در خود تقویت کنید، بازی Cognifit برای شما ساخته شده است.

این بازی با تمرین‌های جالب به ذهن آگاهی کمک می‌کند و حتی مانع از بروز بیماری‌های روحی و ذهنی نظیر آلزامیر می‌شود و می‌توان آن را به عنوان یکی بهترین بازیهای فکری اندروید معرفی کرد.

بهترین بازی فکری اندروید ۲۰۲۱

در ادامه نیز یکی از جدیدترین و بهترین بازی‌های فکری اندروید را معرفی می‌کنیم.

جدیدترین بازی های فکری اندروید The room

به جرات می‌توان گفت بازی «اتاق‌» از برترین بازی های فکری اندروید ۲۰۲۱ است که با ژانر ترسناک همراه است.

داستان از این قرارست که یک اتاق مرموز در منزلی مسکونی وجود دارد که می‌خواهد آرامش شما را از ببین ببرد، زمانیکه وارد اتاق می‌شوید، تمامی راه‌های برگشت مسدود می‌شود و چاره‌ای جز پیدا کردن راه فرار ندارید. البته باید حساب شده عمل کنید تا از شر این اتاق و اتفاق‌های مرموزش خلاص شوید. این بازی موفق شده در گوگل پلی رتبه ۴.۸ از ۵ را کسب کند که در نوع خود کم‌نظیرست. این بازی در پلی‌استور کم‌تر از یک دلار قیمت دارد، اما همانطور که پیش از این هم گفتیم، نسخه رایگان آن در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فارسی زبان در دسترس عموم قرار دارد.

بهترین بازیهای فکری اندروید که تا امروز آن‌ها را تجربه کرده‌اید کدام هستند؟ اگر شما هم علاقه‌مند به این سبک هستید و بازی جالبی می‌شناسید حتما به ما و دوستان ۱۹کالا نیز اطلاع دهید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا