اجتماعی

امانتدار بیمه‌شدگان و ملزم به مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها هستیم

امانتدار بیمه‌شدگان و ملزم به مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها هستیم

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: ما به‌عنوان امانتدار بیمه‌شدگان و بازنشستگان در همه مجموعه‌هایی که دارای سهام هستیم، عملکردها را با شاخص رشد، توسعه و تحول مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهیم.

به گزارش ایواره میرهاشم موسوی در ادامه بازدیدهای نظارتی از شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان در نشستی با مدیران شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تابعه که با حضور مصطفی سوری – معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری، ابراهیم بازیان – مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین‌اجتماعی – و محمدرضا مدرس خیابانی – مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی – و جمعی از اعضای هیئت‌مدیره گروه کشتیرانی و مدیران عامل شرکت‌های عملیاتی گروه کشتیرانی برگزار شد، با اشاره به این‌که بخش حمل‌ونقل یکی از مؤلفه‌های مهم قدرت در همه بخش‌ها و به‌ویژه در بخش اقتصاد است، گفت: مقام معظم رهبری به فعالیت‌های این مجموعه عنوان «حرکت جهادی» داده‌اند که این عنوان، مدال افتخار و مایه مباهات است البته وقتی عرصه فعالیت در بخش‌های مختلف کلان و راهبردی را در چند سال گذشته مرور می‌کنیم، متوجه می‌شویم با شرایط تحریم و فشارهای موجود، همه لحظات کار و فعالیت در این عرصه فعالیت جهادی بوده است.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: نقش و مأموریت حاکمیتی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در عرصه کشتیرانی بسیار حائز توجه است و همه موظف هستیم که به‌عنوان یکی از زیرساختی‌ترین بخش‌ها این حوزه را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: یک ظرفیت سوق‌الجیشی جغرافیایی در اختیار ماست و بستر و ظرفیت لازم را هم در کشتیرانی داریم. شاید نیاز باشد تا به تکمیل این زنجیره بپردازیم تا کریدور شمال به جنوب همچنین بخش‌های مختلف عرصه حمل‌ونقل را به هم وصل کند.

موسوی تصریح کرد: ما به‌عنوان امانتدار بیمه‌شدگان و بازنشستگان در همه مجموعه‌هایی که دارای سهام هستیم، عملکردها را با شاخص رشد، توسعه و تحول مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهیم. در گذشته به‌رغم برخی اقدامات ارزشمند، در برخی حوزه‌ها گرفتار برخی رویه‌های غلط بوده‌ایم و در این دولت از ما انتظار است که این رویه‌های غلط را در واگذاری دارایی‌ها، اصلاح پرتفوی، خروج از بنگاه داری و توسعه سهامداری اصلاح کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: باید با مدیریت جهادی و رفتار حرفه‌ای در مدیریت، از دارایی‌های موجود ارزش افزوده بگیریم و آن‌ها را به تولید و خروجی مناسب برسانیم تا مطلوبیتی که در این امانت هست، حاصل شود. یکی از اشکالات ما معمولاً این است که رویکردهای تحولی و رشدمحور آغاز می‌شود و تا جایی هم خوب پیش می‌رود ولی از جایی به بعد موانع فرایندی و پیرامونی ایجاد می‌شود که کار را سخت می کند. باید بر این موانع غلبه کرد تا رشد تحولی اتفاق بیفتد. این مسیر رشد و توسعه گروه کشتیرانی باید ادامه پیدا کند.

وی افزود: مجموع سهامی که سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری در این مجموعه دارند، حق‌الناس و اموال مردم و بازنشستگان است و از این منظر همه ما  باید این دغدغه را داشته باشیم که این دارایی به بهترین نحو مدیریت شود.

موسوی تأکید کرد: در حوزه‌های مختلف کاری باید رویکرد حرفه‌ای و تخصص‌گرایی را تقویت کنیم و از محفل‌گرایی، باندبازی و رفیق و آشنا و سفارش فاصله بگیریم. حق نداریم اجازه چنین رویه‌هایی را در مجموعه‌هایمان بدهیم. من در بازدیدها و سفرهای استانی و دیدار با همه عزیزان در هولدینگ‌های اقتصادی همیشه توصیه می‌کنم که نباید زیربار توصیه‌ها و سفارش‌های رانتی این و آن برویم. این رویکرد ما در تأمین‌ اجتماعی بوده است که واگذاری مسئولیت‌ها باید برمبنای توانمندی،  قابلیت و تخصص و تعهد افراد باشد.

وی افزود: تمرکز یک بنگاه اقتصادی باید بر مدیریت و سرمایه‌گذاری بهتر و رشد بدون توجه به حاشیه باشد. هر چه رویکرد تخصص‌گرایی و حرفه‌ای بودن بیشتر باشد، تمرکز بر مدیریت بیشتر و بهتر حاصل می‌شود.

گفتنی است پیش از مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، محمدرضا مدرس خیابانی – مدیرعامل شرکت کشتیرانی – به ارائه گزارش عملکرد این مجموعه پرداخت و گفت: مجموعه گروه کشتیرانی حدود ۵۴ سال سن دارد و در سال ۱۳۴۶ به ثبت رسیده است. در سال ۷۹ این مجموعه از شمول شرکت‌های دولتی خارج و در سال ۱۳۸۷ در بورس اوراق بهادار عرضه شده است.

مدرس خیابانی افزود: مجموعه گروه کشتیرانی هولدینگی است که در چهار حوزه، در جهت تکمیل زنجیره ارزش فعالیت می‌کند و صندوق بازنشستگی کشوری مالک ۲۵.3 درصد و سازمان تأمین‌اجتماعی نیز مالک ۲۴ درصد از سهام این شرکت هستند.

ابراهیم بازیان – مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی – نیز در این نشست تأکید کرد: مجموعه گروه کشتیرانی به‌رغم تحریم‌ها و محدودیت‌ها علملکرد بسیار خوبی داشته است.

مدیرعامل شستا افزود: کشتیرانی جزو مستقل‌ترین شرکت‌ها در گروه شرکت‌های سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی است البته این استقلال شرکتی یکی از الزامات مدیریتی است و یکی از دلایل موفقیت این گروه هم است که تمرکز در مدیریت و راهبری را در ایام پرمخاطره عهده دار بودند.

وی با اشاره به ضرورت توجه به راهبردهای اصلی و رویکرد سهامدار و سرمایه‌گذار اصلی در شرکتهای اقتتصادی افزود: امروز ما در بستر توفیقات شرکت کشتیرانی، افق‌هایی را ترسیم کرده‌ایم که با تعمیق فهم مشترک بین سرمایه‌گذاران و سهامداران اصلی و مدیران شرکت قابل تحقق خواهد بود.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی،  مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی در پایان گفت: کشور ما در سه مؤلفه نقش ژئوپولتیک در منطقه، نقش استراتژیک در دریا و نقش ایدئولوژیک در منطقه دست بالا را دارد. این سه مؤلفه ما را در دریا به لحاظ امنیت ملی و کشتیرانی و حضور در دریا و توسعه سواحل کشور و اقتصاد داخل ثبیت می‌کند. اینها از استراتژیک‌ترین نکات سرمایه‌گذاری در حوزه کشتیرانی در پهنه‌های دریا و ساحل و مجاور دریاست که شستا آن را دنبال می‌کند.

انتهای پیام

کارگروه خبری اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.
دکمه بازگشت به بالا