فرهنگ و هنر

آشیانه‌های تاریخی فرودگاه آبادان جابه جا می‌شوند

آشیانه‌های تاریخی فرودگاه آبادان جابه جا می‌شوند

ایواره/خوزستان سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آبادان گفت: براساس بررسی‌ کارشناسان بهره‌برداری از باند دوم فرودگاه آبادان منوط به رفع موانع و بهسازی برخی از سطوح از جمله برداشته‌ شدن و جابه جایی آشیانه‌های ارزشمند و تاریخی فرودگاه برای حفظ ایمنی است.

سید شمس‌الدین نوربخش‌غفاری در گفت‌وگو با ایواره، توضیح داد: به دلیل اینکه جنس آشیانه‌های هواپیماها از فلز است و در محدوده پروازی باند دوم فرودگاه خطرآفرین شده بودند با تعیین سطح و ضرورت اقدامات مدیریتی برای حذف یا کاهش مخاطرات مقرر شد آشیانه‌های تاریخی فرودگاه احتمالا به صورت موقت برداشته و در مکانی دیگر نگهداری شوند.

وی اضافه کرد: مسئولان ذی‌ربط در فرودگاه آبادان با اتخاذ تدابیر ایمنی و دریافت مجوز از مجموعه امنیت پرواز برای جلوگیری از آسیب به این سازه‌های تاریخی و رفع خطرات جانی تا فراهم‌ شدن شرایط ایمن و توسعه زیرساخت‌ها آشیانه‌های فرودگاه را جابه جا خواهند کرد و در مکانی دیگر حفظ و نگهداری شوند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آبادان با طرح این سؤال که آیا می‌شود آشیانه‌های تاریخی فرودگاه آبادان که دارای ارزش تاریخی هستند را جابه جا کرد؟ گفت: قطع به یقین میراث فرهنگی افزون بر حفظ این سازه‌های تاریخی خطرات احتمالی را در نظر می‌گیرد. بنابراین در صورت جابه جایی از آن ها به نحو احسن نگهداری خواهد کرد.

نوربخش‌غفاری با تاکید بر این‌که در خصوص این موضوع به صورت دقیق و کارشناسی بحث و تصمیم‌گیری خواهد شد، افزود: برنامه‌ها و اقدامات راهبردی را برای تصمیم‌گیری درباره نحوه برداشته ‌شدن این آشیانه‌های تاریخی برگزار خواهیم کرد.

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا