مدیریت کسب و کار

پوکه معدنی عدسی که خواص و کاربرد هایی دارد؟

پوکه معدنی عدسی که خواص و کاربرد هایی دارد؟

اگر می خواهید بدانید پوکه عدسی معدنی چیست تا انتها با من همراه باشید زیرا در ادامه این مقاله قصد داریم هر چه بیشتر و بهتر به این موضوع بپردازیم.

در دنیای امروز مصالحی که در ساخت و ساز یا راهسازی مورد استفاده قرار می گیرند در زندگی انسان اهمیت ویژه ای دارند. در این میان پوکه معدنی به عنوان یکی از پرمصرف ترین مواد در ساختمان سازی، راه سازی، مصارف صنعتی و … شناخته می شود که وجود ساختار حباب مانند در کنار سایر ویژگی های این نوع پوکه باعث شده است قابلیت های مختلفی از جمله توانایی ایجاد عایق صوتی و حرارتی در پوکه. پوکه معدنی عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است; اگر می خواهید بدانید پوکه عدسی معدنی چیست تا انتها با من همراه باشید زیرا در ادامه این مقاله قصد داریم هر چه بیشتر و بهتر به این موضوع بپردازیم.

پوکه عدسی چیست؟

کوه های آتشفشانی منبع اصلی تشکیل پوکه عدسی هستند. با فوران آتشفشان و خروج مواد مذاب از دهانه کوه ها، گازهای موجود در میان این مواد مذاب از دل زمین خارج می شود. قرار گرفتن مواد مذاب در معرض هوای محیط باعث خنک شدن سریع آن می شود. اما یک سری فضاهای خالی نیز در بین مواد مذاب به دلیل وجود گازها ایجاد می شود که دلیل اصلی ایجاد خواص متخلخل پوکه عدسی است.

وجود این فضاهای خالی در سنگ ها از یک طرف وزن آن را کاهش می دهد و از طرف دیگر استحکام محصول را افزایش می دهد. به این ترتیب است که انواع پوکه معدنی مقاوم و قوی برای مصارف مختلف در اختیار بشر قرار می گیرد.

همانطور که از نام پوکه عدس پیداست ظاهر این پوکه شبیه به عدس است و از طرفی اندازه پوکه کوچک است.

پوکه معدنی عدسی که خواص و کاربرد هایی دارد؟

ویژگی های پوکه معدنی عدسی

اولین و البته مهم ترین ویژگی که برای پاف های لنز می توانیم به آن اشاره کنیم وزن سبک این پاف ها به دلیل وجود ساختار حباب مانند است. از این ویژگی سنگ های پوکه برای سبک سازی ساختمان ها و ایجاد مقاومت بیشتر در آنها استفاده می شود. وجود ساختار متخلخل در این پوکه ها باعث نوعی مقاومت در برابر عبور صدا یا گرما در پوک ها شده است.
از دیگر ویژگی های پوکه عدسی می توان به قابلیت تحمل فشار بالا اشاره کرد. بر این اساس سازه های ساخته شده از پوکه در برابر انواع فشارها از جمله زلزله مقاوم هستند. اندازه پوکه عدسی بین ۳ تا ۱۲ میلی متر گزارش شده است. اگر بخواهیم دقیقتر در مورد وزن پوکه صحبت کنیم باید بگوییم که وزن پوکه در هر متر مکعب معمولاً بیشتر از ۵۰۰ کیلوگرم و کمتر از ۶۵۰ کیلوگرم است.

کاربرد پوکه عدسی

همانطور که گفتیم پوکه عدس ساختار و ویژگی های خاصی دارد و به همین دلیل است که تنوع زیادی در استفاده از پوکه عدس وجود دارد. این کاربردها عبارتند از:
وزن سبک پوکه عدس به همراه وجود حباب های ریز در ساختار آن باعث شده است تا بتوان از این عدس برای ساخت انواع بلوک های سبک استفاده کرد. وزن سبک بلوک های ساخته شده از پوکه معدنی عدس شرایطی را برای سبک سازی ساختمان و در نتیجه کاهش هزینه ها و همچنین افزایش استحکام سازه فراهم می کند. شیب سقف ساختمان از دیگر کاربردهای پوکه عدسی شکل است که به دلیل وزن سبک و مقاومت بالای پوکه می باشد.

با رها شدن از ساخت و ساز، به جاده سازی به عنوان یکی دیگر از مهمترین کاربردهای پوکه عدس می رسیم. جایی که مقاومت بالای پوکه باعث شده از این نوع مواد برای ساخت تونل و یا حتی سدسازی استفاده شود. جالب است بدانید که ساختار متخلخل پوکه عدسی برای ایجاد قابلیتی به نام فیلتر کردن آب سبک شده است. در واقع برای پاکسازی ذرات ریز موجود در آب و فاضلاب از پوکه معدنی عدسی به عنوان تصفیه کننده استفاده می شود.
به دلیل جذب بالای آب در این غلاف ها از غلاف عدس برای کاهش مصرف آب در کشاورزی استفاده می شود. در واقع استفاده از پوکه در کشاورزی به حفظ رطوبت خاک کمک می کند و از این طریق نیازی به آبیاری اضافی نیست.

قیمت پوکه معدنی عدسی

پوکه معدنی در انواع مختلف با ابعاد مختلف و همچنین کیفیت متفاوت موجود است. طبیعتاً هر چه پوکه ساختمانی کیفیت بالاتری داشته باشد، قیمت این نوع مصالح نیز بالاتر خواهد بود. اگرچه قیمت پوکه معدنی تهران همواره یکی از مهمترین فاکتورهای خرید است، اما نباید فراموش کرد که کیفیت پوکه همیشه مهمتر از قیمت آن خواهد بود.خرید پوکه معدنی عدسی درجه 1 به قیمت مناسب را هرجایی نمی توانید پیدا کنید. لازم به ذکر است که پارامترهای مهمی در قیمت پوکه موثر است که از جمله آنها می توان به کیفیت، ابعاد و وزن پوکه اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا